Очаква се днес консерваторите и социалдемократите в Германия да представят управленска програма на бъдещото правителство. Двете страни са се споразумели за прекратяване на антикризисните бюджетни мерки на строга фискална дисциплина. Социологическо проучване на института ifo и Frankfurter Allgemeine Zeitung сред икономистите обаче показва сериозни резерви към широката коалиция. Тя получава само 25% одобрение, 40% са за консервативен кабинет на малцинството, а други 25% предпочитат нови избори.
Основно недоволство сред икономистите е липсата на идеи за промяна на данъчната политика. Друго притеснение, изразено от 41% от анкетираните, е готовността на Германия да увеличи вноската на страната в ЕС. Това щяло да бъде „фатален сигнал“ според икономиста Фридрих Хайнеман. Казано по-наедро, главният скептицизъм е по линия на въпроса: “ Способна ли е евентуалната широка коалиция да подготви германската икономика за бъдещето?“
Иска ми се да доживея деня, в който българските икономисти, когато мислят за управлението на държавата ни, изразяват съмнения, притеснения, резерви, недоволство, или пък одобрение и радост. Ще бъде прекрасен ден за българската демокрация денят, в който учените ни, вдигайки глава от проблема за своето индивидуално оцеляване, започнат да спорят за правилността или погрешността на националната ни политика.
А ако направим паралел с германските вълнения, искам да припомня, че България вече се съгласи да вдигне паричната си вноска за ЕС. Това добре ли е, не е ли добре? Това правилно ли е, не е ли правилно? Тук няма да кажем, че такова съгласие е „фатален сигнал“, както твърдят някои авторитетни немци. Защото ние, българите, сме спокойни хора, с философско чувство за реалността, а не като немците в конкретния случай – нервни, даже леко истерични.
И все пак, кажете нещо, скъпи наши икономисти! Кажете нещо за верността на нашите държавни политики! Ориентирайте простия читател и слушател! Защото прост, прост, ама и той понякога иска да има мнение, подкрепено от науката.