Автори

Боян Дуранкев

Проф. д-р Боян Дуранкев е преподавател в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Ръководител е на катедра „Маркетинг и мениджмънт“ във ВУЗФ и част от Лабораторията за научно-приложни изследвания VUZF Lab. Специалист по глобалистика и стратегическо планиране.

Автор е на над 350 специализирани монографии, учебници и статии. Специализирал в Русия, Германия, Португалия и САЩ. Ежегодно е канен и участва на международни конференции в чужбина и изнася академични лекции.

Член е на Клуб „24 май“, на УС на Българската асоциация по маркетинг, както и на борда на Superbrands Bulgaria.

За контакт: durankev@yahoo.com

 

Русия – Украйна: войната на бюджетите01 октомври 2023Въведение При положение че военните действия между Украйна и Русия се намират все повече в консервиран вариант на позиционни битки, особен интерес представлява въпроса до колко ще издържат икономиките на двете страни през следващите години. Разбира се, има съществена разлика между подкрепата на Украйна (от страна на скритите зад паравана…
За Петър-Емил Митев и след него...15 септември 2023Петър-Емил Митев. 2023. Карл Маркс и след него… Издателство „Изток-Запад“, С., 352 стр. Големите личности си отиват, но написаното от тях ни кара да размишляваме, да се връщаме към него, да го съпоставяме с други изследвания и още по-високо да го ценим. Така е и с Карл Маркс, а за…
Мозъци в буркани06 август 2023България все повече затъва в "пълноценната война" (Денков) на НАТО против Русия.Страната ни се превръща в територия, защитаваща чужди интереси, а не националния интерес.Чужди НПО-та отстояват чужди идеологии, а държавата ги приветства.Цензурата е майката на "българските" телевизии, а националното радио е преводач на чужда дезинформация.Управляващите партии са братя-тризнаци (ГЕРБ-ППДБ-ДПС).Лъжата е…
Хората, глупако!27 юни 2023Време е да опонираме на прочутата фраза на Бил Клинтън от 1992 г., който си позволи да постави икономиката на първо място. По-късно се констатира, че икономиката на САЩ не е много дръпнала напред по време на неговото управление, но „икономиката“ на неговото семейство наистина получи силен тласък. Разбрахме късно…
7 начина да разпознаете профила на платен трол18 януари 2023Проучване на Институт „Статистически метрики и изследвания“© към Центъра за национални и международни стратегии „Боян Дуранкев“© За разлика от общоприетото мнение, че троловете само преследват и тормозят обикновените хора, изследванията показват че те системно шпионират вашето поведение и докладват на когото трябва. Заплащането им идва от вашите данъци (преки и…
Песимистична прогноза за световната икономика през 2023 година14 януари 2023Каква се очертава да бъде 2023-та година за световната икономика – по-лоша ли ще е от миналата или има повод за оптимизъм? Ще се задълбочи ли рецесията? Обикновено в началото на всяка нова година доминира неприкрит и повсеместен оптимизъм. В началото на тази година обаче масово прогнозите са предимно песимистични.…
Спомняте ли си прогнозите за отминалата 2022 г.?07 януари 2023Според повечето от тях, очакваха ни 365 дни блаженство – спокойствие поради масовата ваксинация и зелените сертификати срещу Ковид-19, висок икономически подем в Европа и по света, нарастващи доходи и възстановени туристически пътувания по чужбина. Нищо от това, което бе прогнозирано, не се случи! Вместо това получихме 365 дни, които…
7 предизвикателства пред икономиката. Кризата е „домашно приготвена“25 май 2022Проблеми, които се очертават: 1. Необходим висок икономически растеж за преодоляване на кризата от пандемията и достигане на средното ниво в ЕС. 2. Необходима стабилност на цените и борба против инфлацията над 2%. 3. Необходимо намаляване на задлъжнялостта под 3%. 4. Необходимо намаляване на социалното неравенство. 5. Необходимо членство в…
КОЙ ПЕЧЕЛИ И КОЙ ГУБИ ОТ „СТУДЕНАТА ВОЙНА…04 април 2022Да се подготвим за дефицитофлация. Разпадането на Съветския съюз и свързания с него военен съюз – Варшавския договор, постави началото на глобалната хегемония на Запада в световните дела, доминирана от САЩ. Основният „възпиращ“ фактор дотогава, който използваше предимно САЩ за предотвратяване на „гореща война“ и поддържане на „стратегическо равновесие“ в света, беше…
Напусна ни проф. д-р Борислав Борисов. Човек с…27 февруари 2022Проф. д-р Борислав Борисов Още един скъп колега и искрен приятел ни напусна преждевременно - проф. д-р Борислав Борисов...Това е човекът, който превърна УНСС в УНИВЕРСИТЕТ №1 - по дух, по отношения, по качествени промени...Това е човекът, който изгради мъдра стратегия за оцеляване и развитие, който успешно подпомогна кариерното развитие…
Искаме глобален мир и равноправие24 февруари 2022Няма "добри" и "лоши" войни! За мен, който си играех в развалините на бомбардирана София като малко дете (ул. "Хаджи Димитър" и ул. "Шишман"), всяка война е ненавистна! Когато американците си палеха повиквателните за Виетнам, когато ние протестирахме против нахлуването в Чехословакия, през идиотските войни против Югославия и против Ирак,…
Вера Асенова. 2021. Валута и Власт. България и…21 февруари 2022Насоченост: политикономисти, финансисти, специалисти по международни отношения. Ключова дума: клиринг. За неспециалистите само ще си позволя да припомня, че клирингът е търговско съглашение за погасяване на взаимните задължения само във валутите на договарящите се страни, без преводи на чуждестранни платежни средства. Разбира се, клирингът има много по-богати форми на проява…
Защо масово българите са бедни, обедняващи и глупави?…16 февруари 2022Всяко нещо си има причина и последици. Цените, инфлацията, печалбите и данъците не са продукт на „невидимата ръка“, а на „видими сметки“. Ето малко фактологична храна за размисъл.Като прехвърли ученията на руската армия близо до границата с Украйна, Путин успешно вдигна цената на петрола до близо 100 долара/барел. Приходите от…
Много ли са университетите и студентите в България?!09 февруари 2022Темата е поовехтяла, но все пак да я коментирам като човек от гилдията, който наистина твърди че са необходими реформи, но не тези, които се предлагат. Моите 10 точки за необходимостта от реформи: 1. Студентите като дял от младежите на възраст 20-24 години в България не са "прекалено много", те…
Все пак, има ли смисъл от нова лява…07 февруари 2022Въпросът за представителството на левите идеи (и мечти!) в българското политическо пространство съвсем не е случаен и за пренебрегване. Основните индикатори, които поставят остро този въпрос на дневен ред, са: Фактът, че в Народното събрание единствената лява партия е БСП, която губи системно електорална подкрепа и е сведена до „балансьор“…
Капани или "реална демокрация"?02 февруари 2022Президентът се поклони на жертвите на комунизма, но не и на жертвите на системата до 1944 г. Капанът щракна, той загуби хиляди привърженици-антифашисти. Министър-председателят все повече се интегрира с проблемите на Македония, за разлика от разбирането на българските жития и страдания. Капанът щракна, ентусиастите и феновете му намаляват. Водачите на…
2022: Годината на Голямото пробуждане?08 януари 2022Отминалата 2021 г. не бе никак лоша, особено ако се възхищаваме от картините на Йеронимус Бош и особено от неговия шедьовър „Градината на земните удоволствия“. Без шеги, предната година бе в много отношения прекалено драматична, дълбоко трагична и силно изостряща противоречия и конфликти. Въпреки всичко, животът преминаваше в като полусън…
Дефицитът ще расте, бъдещите поколения ще го плащат!29 ноември 2021  Георги  Ганев от "ДБ" надълго и нашироко изложи идеите за Бюджет 2022. Дефицитът ще е до 4,5% - над нивото на допустимите в ЕС 3%. Човек да се чуди - при положение че се твърдеше че корупцията яде около 10 млрд. лв. годишно - защо при липса на корупция…
Цели 18 работни групи за нула време? Или…23 ноември 2021С наближаването на назначаването на членовете на новия Министерски съвет основателно главните „диригенти“ от ПП „Продължаваме промяната“ организират от 23-ти ноември ще срещи на експертните групи за изработване на „Програма за бъдещото управление“. Самите групи ще бъдат 18 на брой и в тях ще участват по трима души от всяка…
Защо отличните мениджъри трудно стават добри държавници?11 ноември 2021Целта на тази статия е да подложи на съмнение някои популярни догми, които се лансират както от неикономисти (на които е простено, те са лаици), така и от „професионални политици“ (които стават по този начин заплаха за развитието). В масовото съзнание продължава да битуват няколко „непреходни истини“ (синтезирам ги до…
Когато дълговете растат, бъдещето се смалява03 ноември 2021Малката фискална „конституция“ на Европейския съюз, разписана като „Пакт за стабилност и растеж“, която трябваше да се превърне в жалон за устойчивото развитие на всички страни-членки, отдавна не се спазваше от някои от най-големите държави. Трябваше само една „капка“, за да прелее окончателно чашата на правилата. Тази „капка“ се оказа…
Среща онлайн с проф. Бранко Миланович на тема:…25 октомври 2021От 18.00 часа днес - среща онлайн с проф. Бранко Миланович от Ню Йорк. Тема: „Бъдещето на капитализма и неравенството". „Това ще бъде събитие, което не се случва всеки месец. Имаме среща с проф. Бранко Миланович – един от първите 50 мислители в света на 2020 г. Той е човек, …
Избори по никое време с антикварни идеи12 октомври 2021Бившият икономически министър Кирил Петков и бившият финансов министър Асен Василев потвърдиха преди малко, че ще създават политически проект, който носи названието «Продължаваме промяната». Според Петков и двамата вярват, че с десни инструменти могат да бъдат постигнати леви цели. Ще успеят ли двамата, според Вас, да постигнат промяна – промяната,…
Въпросът не е "Радев - Герджиков - Панов",…04 октомври 2021България се нуждае от държавници, които ще променят системата! А не просто ще свалят ББ от волана на управлението. Престъпна е онази държава, в която месечната заплата на босовете е над 300 пъти по-висока от минималната работна заплата; обградени са с верни бодигардове и неверни миски! Престъпна е онази държава,…
Какво ни предлага дуетът Петков-Василев20 септември 2021Не вярвай на десните, дори които носят дарове вляво! В една своя книга знаменитият Владимир Войнович изрази следната сентенция: "Народът е по-глупав от един човек. Да примамиш един човек с идиотска идея е много по-трудно, отколкото цял народ". Ако някой не вярва, нека се огледа за светлите резултати от безкрайно…
Менюто на „Има такъв народ“: дежавю министър-председател и…15 юли 2021Поредните извънредни избори, провели се на 11.07.2021 г., формираха такъв разнороден конструкт, какъвто не е имало в историята на България. Причината не е малкият брой гласували от общата численост на избирателите – 42,2% (за ЕС това не е учудващо малък дял), колкото в (1) предизборните обещания, които сумарно бяха „всички…
Защо идеята за „Голямата лява коалиция“ се провали?01 юни 2021Има една позабравена табелка, на която някой някога е написал че „Обединението прави силата“. Това е вярно, както и обратното – силата също води до „обединение“, спомнете си колко случайни паразити се полепиха по БКП 1945-1989 г., по СДС след 1990 г. и по ГЕРБ след 2010 г. Да не…
Демокрация и пазар. Поуките за левицата13 май 2021Изглежда че всичко, което се реализира като резултат на парламентарните избори през 2021 г., изненада както политическите субекти (и загубилите, но и спечелилите), така и анализаторите. Тезата, която ще бъде защитена на това място, е че изборните резултати са естествени и проява на нормалността на взаимодействието „демокрация – пазар“. 1.   …
Кой какво мисли за утре? Бърз преглед на…14 март 2021Важно е да знаем! Разлиствайки публикуваните програми на политическите партии и коалиции - поне тези, които са представени до този момент, както и догаждайки се за намеренията на онези, които са оставили „строго секретни“ своите програми, но изразявайки някои от идеите си публичното пространство чрез различни представители, не може да…
Социализмът е по-доброто бъдеще за човечеството08 март 20211. Какво представлява марксисткият мироглед – „наивен исторически материализъм“ или обективно обоснован подход? Мироглед - каква позабравена дума, която притежава огромно вътрешно съдържание и високо напрежение! Даже нещо повече, в съвременния свят се приема – едва ли не! – че при „края на историята“ всички хора притежават еднотипен, копиран под индиго…
2021: Пътуване към Утопията или Тъмните времена03 януари 2021Надничайки към бъдещето, не е лошо да си припомним старите прогнози от миналото. За съжаление или не, но прогнозите ни в „Стандарт“ се сбъдваха една след друга, нека да припомним само заглавията: „2017: Задава се нов, непознат и тревожен свят“; „2018: Прелитат черни лебеди“; „2019: „Перестройка“ на световния ред“. Да, през…
Не подценявайте Байдън, не надценявайте Харис: те са…10 ноември 2020Изборните резултати в САЩ още не са обявени, но десетки и стотици знайни и незнайни личности побързаха и бързат да честитят победата на двойката Байдън-Харис, очертавайки поредната порция „светло бъдеще“ както на САЩ, така и на света като цяло, в това число – и на майка България. 1.    Официални изборни…
Бюджетът прелива от неоправдан оптимизъм05 ноември 2020Проф. Дуранкев, наистина ли бюджетът, който управляващите ни предлагат за догодина, не е предизборен, а е социален и добре балансиран в условия на криза? Теглиха един солиден кредит от 5 милиарда, сега се раздават пари наляво и надясно и всички трябва да са доволни и благодарни – това ли е…
БСП и левицата: поуките от миналото, решенията за…20 октомври 2020Българската левица и в частност – БСП притежават продуктивно минало, което – след очистване от грешките и заблудите, чертае успех в бъдещето. Някои от грешките и заблудите имат хроничен характер, други са доктринерски, трети са чисто организационни. Опитът да се посочат посоките на политическите идеи и възможните промени в идеологията…
България: кръстопът без ясни посоки13 октомври 2020Последните дни сме свидетели на повишен кредитен рейтинг на България, на идеи за съществено увеличаване на доходите на работещите, на пенсионерите и в някои (не)съществени дейности. Втренчвайки се обаче в „отделното дърво“, рискуваме да пропуснем общата гледка на „гората“; приемайки две-три случващи се неща за важни, отхвърляме общото състояние на…
Трансформациите на българската мечта11 септември 2020Всяка мечта се опира както върху реалности, така и върху ирационалности. Разбира се, мечтите са индивидуални (всеки човек мечтае), но индивидуалните мечти – синтезирани в определени териториални граници – се превръщат в национални, регионални или глобални. Синтезираната мечта на обитаващите пустинята Сахара е да завали дъжд и да стане по-хладно;…
Грозната жаба няма да стане отново красива принцеса03 септември 2020Всички пътища водят към извънредни избори. Освен пътят, по който крета джипката на уплашените. Проблемът на проблемите не е снощният бунт и последвалите (от двете страни) гаменски изпълнения. Бунтът е част от последиците. Гаменските изпълнения са част от новата култура на „природно интелигентния българин“, захранен с чалга, моделиран от дебеловрати…
В криза всеки вика държавата30 август 20202020 година вече може да се характеризира като „годината на големите изпитания“, на n-мерните кризи. В много отношения всички страни по света в момента имат сходни тежки проблеми, а малките страни – като нашата – и свои собствени. Онова малко нещо – невидимо с просто око, наречено с простичкото COVID-19…
Проф. д-р Боян Дуранкев пред „Труд“: Въпросът е…17 август 2020Проф. Дуранкев, първият въпрос е за „рестарта“ на държавата чрез изцяло нова Конституция, намаляване броя на депутатите от 240 на 120 души, Велико народно събрание от 400 на 280 души, промени в съдебната система и т. н. Нека да започнем така: възможно ли е при перфектна (както я разхваляват многобройните…
Бележки по представения „Национален стратегически документ“. Големи очаквания,…11 август 2020„Стратегия“ е една от най-употребяваните думи в българския език. Същевременно и непредубеденият гражданин вече се досеща, че стратегии има там, където има съществени и дългосрочни проблеми. Може би по тази причина България може да се опише като „страната на стратегиите“ – колкото повече, толкова по-малко реализирани като дял. През 2016…
Десницата, левицата и алтернативите пред нашето общо бъдеще27 юли 2020Изминала е почти 1/5 от новия XXI век; повече от три десетилетия от историческия „Преход“ от „планова“ към „пазарна“ икономика и от „диктаторски“ към „демократични“ обществени системи (както популярно се обозначават характеристиките на този преход). Но този отрязък от време се оказа бременен както със стари проблеми (неравенства, престъпност, олигархия…
Възстановяването невъзможно20 юли 2020Срещата в Брюксел минава в скрити договорки зад завесите. ЕС се нуждае от нов план за смяна на курса! "Възстановяване" на икономиките на страните членки на Европейския съюз няма да има и в никакъв случай не бива да се осъществи. Време е да се подготвим за новото "нормално" състояние, за…
Носталгията към лева ще се обърне срещу оптимизма…14 юли 2020- Проф. Дуранкев, и друг път във вестник „Труд“ сме коментирали перспективата България да влезе в т. нар. „Чакалня за еврото“ – ERM II. Това вече е факт. Закъсняхме ли, или избързахме? Ще си позволя за припомня, че до тук сме изминали около 2/3 от пътя към пълноправното членство в…
N-мерната глобална криза. Всички пътища водят на никъде.…29 юни 2020Опасенията, че даже да се реши актуалният въпрос с коронавируса чрез откриването на лекарство и ваксина, светът ще продължи да крачи бодряшки към пропастта, не са за пренебрегване. 1.    N-мерната глобална криза Кризите, които се напластиха през тази година, са към N на брой, въпреки че се коренят в системата…
В кризата осъзнахме, че лекарят е по-ценен от…08 юни 2020Интервю на Валентин Георгиев за в. „Дума“ - Проф. Дуранкев, много можем да говорим за кризата с КОВИД-19 и драстичните промени, до които тя доведе, но сега, когато се преминава във фаза на разхлабване на мерките, се набива на очи един извод: това нещо може да се повтаря, хората да…
Проф. Боян Дуранкев: Коронавирусът е бял, а не…22 май 2020Ще бъде ли друг светът след Ковид-19 или постепенно ще възстанови предишния си облик? Прогнозите от типа „На другия ден“ (след COVID-19) вече са толкова много, че и специалистите трудно ги обхващаме. Но всичките те стигат до един и същи извод – ще има приемственост, но и обновление. Приемственост във…
Проф. д-р Боян Дуранкев пред „Труд“: Длъжни сме…12 май 2020Да се включиш на страната на разделящите, а не на обединяващите, не е най-мъдрото решение Разговаряме с проф. Дуранкев за това настъпва ли времето на „Новия световен ред“. Той развива и тезата си кой ще плати за очакваната голяма промяна вследствие на пандемията от коронавируса. Дуранкев коментира и официалните позиции…
Какво научихме досега от кризата и какво ни…04 май 2020По необходимост докато още действа и ще продължи да действа План за ограничаване и преодоляване на кризата с коронавируса, ще се задейства паралелен План за възстановяване и развитие на икономиката, който тепърва ще се доуточнява. Защо два едновременни плана? Много просто, нека да зададем един предварителен въпрос: на кой етап…
На другия ден: повече от същото или един…10 април 2020Когато наближава най-тъмната част на нощта, е време да помислим за утрото и новия ден. Когато сме още на етапа на „растеж“ на заразата с коронавируса в световен мащаб, време е да надникнем отвъд него – за след 3, 6 или доста повече месеци – когато се справим с малката…
Фактите. Или защо точно САЩ имат най-големи проблеми…06 април 2020 „Помнете: това, което искам, е факти. Учете тези момчета и момичета само на факти. В живота са необходими единствено факти. Не насаждайте нищо друго и изкоренявайте всичко друго. Умът на разумни животни може да се оформи само с факти; нищо друго никога не ще им бъде полезно.“ Едничкото нещо потребно[1].…
Проф. Боян Дунаркев пред Sputnik: Ще има един истински…06 април 2020В интервюто си пред БНР допуснахте, че днешната криза ще бъде по-тежка от Великата депресия. Всички знаем какви са били последствията от нея: индустриалното производство се срива и отчита обемите колкото в началото на века, колосален ръст на безработицата, обедняване на средната класа, фермерите и дребните частници. Според Вас, нима…
Има ли пилоти в самолета на ЕС и…04 април 2020Не пиша тези бележки от обич към критиката. Пиша ги от „птичи поглед“ над ситуацията, стоейки в бункера. Срам не срам, трябва да признаем че НАТО и Европейският съюз загубиха първата глобална бактериологична война срещу една малка Гад. НАТО се оказа неподготвено с маски, лични защитни облекла, медицинска апаратура, лекари,…
Проф. Боян Дуранкев: Уважаеми работодатели, ако обичате, временно…02 април 2020Проф. Боян Дуранкев, специалист по глобалистика, стратегическо планиране и маркетинг, в интервю за обзора на деня на Радио „Фокус“ „Това е България“ Водещ: Отлага се заседанието на парламента, на което трябваше да бъде обсъдена актуализацията на бюджета. Предложението за промяна в държавния бюджет включва увеличение на максималния размер на държавния дълг до…
Време за осмисляне на глупостите. Чакат ни тежки…29 март 2020 „Дъждовните дни“ в икономиката дойдоха, а държавата се оказа с непромокаем чадър за по-малко от 3 месеца. Опасявам се, че мерките, които още и още изискват „бизнеса“ и гражданите, са свръхнапрегнати в порядъка на около допълнителни 10 млрд. лева поне в рамките на първите 3 месеца, а кризата може да…
Да заколим ли кокошката, или да я оставим…26 март 2020Има огромна разлика между Кризисен оперативен план за неопределен период и Следкризисен дългосрочен план за възстановяване и развитие (за определен период). Пандемията с коронавируса ни поставя пред един класически бюджетен въпрос: да заколим ли незабавно кокошката, за да си сготвим вкусен бульон, или да я оставим жива, за да продължи…
Завръщането на държавата и международната солидарност20 март 2020 Интервю на Даяна Дюлгерова (пълна версия) − Очаквате ли кризата около коронавируса да се отрази на цените на стоките и услугите в страната? − Няколко предварителни бележки по повод на този важен въпрос. Първо, Китай вече не е центърът на пандемията, а Европа. Това означава, че ако се приложат мерките,…
Ята черни и бели лебеди кацат в световния…24 февруари 2020Икономическият растеж е онова, пред което се прекланят политиците, но далече не всички икономисти. Например, тази зима в България е доста по-топло, това води до спад на потребностите от отопление, съответно –до намаляване на растежа, това лошо ли е? Обратно, след разрушително земетресение се наблюдава по-висок икономически растеж на строителството,…
Проф. Боян Дуранкев: Идва рисково време, но без…22 февруари 2020Мерките, препоръчани от експерти на МВФ към българското правителство за вдигане на данъците, увеличение на максималния осигурителен доход и повече държавни разходи с цел намаляване на социалното неравенство, са закъснели с не повече от десетина години. Това заяви пред Радио Пловдив икономистът проф. Боян Дуранкев. Той припомни, че голямата криза, разтърсила света и Европейския…
Демокрацията е едно недоносче. От САЩ до България…08 февруари 2020Ако някоя електорална единица си е въобразила че „семейните войни“ Радев – Борисов са изражение на висок пилотаж в демокрацията, или още по-лошо – че те ще доведат до нещо по-хубаво, нека си помисли много, много пъти отново! Но не само у нас (впрочем, България отдавна не е наша, в нея…
Без планиране ЕС е обречен на провал*02 февруари 2020Интервю на Веселка ИВАНОВА за  Радио „Фокус“. − Реалистични ли са политическите гаранции за запазване на курса на лева при влизане в еврозоната, които чухме? − Като политически гаранции са значителни, много добри за българите, тъй като слуховете, които започнаха да витаят из България за промяната на съотношението лев спрямо…
Променлив валутен курс в „Чакалнята на еврото“ е…28 януари 2020- Г-н Дуранкев, внесени са промени в Закона за БНБ, които отварят вратичка, докато сме в т. нар. Чакалня за Еврозоната, фиксираният курс на лева да бъде променен, ако някоя от държавите в Еврозоната поиска това. Заплаха ли е това за Валутния борд у нас? - По този повод ще…
30 години „Преход“. Откъде тръгнахме, докъде стигнахме и…29 ноември 2019Доклад пред Международната научна конференция "30 години: преход, поуки и перспективи", 27 ноември 2019 г., УНСС, София Резюме „Преходът“ от „реален социализъм“ към новия тип икономика и новия тип общество е приключил. Основата на икономическата система е коренно променена: държавната собственост е трансформирана в частна; политическата система е също тотално…
Проф. Боян Дуранкев: Управляващите развяха бяло знаме в…15 ноември 2019Винаги, когато става дума за някакви решения, трябва да се търси корена, а именно интересите. Интересът на управляващите, както е деклариран, е да се спре по малко източването на Здравната каса, доколкото може, от фиктивно болните, които вземат болнични, и то само за първия ден, а не и за следващите,…
Откъде тръгнахме, докъде стигнахме и алтернативи за следващите…09 ноември 201930 години безкраен „преход“. Някои го изминаха. Философите само са интерпретирали света по различен начин, но въпросът е той да бъде променен. Карл Маркс …Но е добре преди това светът да бъде обяснен. Честването на един национален юбилей обикновено е празнично събитие, отбелязващо раздялата със старото и раждането на новото.…
Проф. Дуранкев: Движим се като домашна котка, за…31 октомври 2019"Трябва да има една по-мека възглавница на бюджета за 2020, за да може да поеме евентуалните рискове". Това каза пред БНР икономистът проф. Боян Дуранкев, преподавател в УНСС, и уточни: "Голяма част от нещата, които предстоят през следващата година, носят някаква доза драма. Не знаем как ще се отрази Брекзит -…
Избори за едно по-успешно корумпирано бъдеще! Промяна няма…27 октомври 2019Преминаха поредните жалки (уж) избори. Фарсът „избори“ се илюстрира великолепно от: (1) поредното закупуване на гласове с цена до 400 лв., което си е като „традиция“ (справка: местата с най-висока избирателна активност, вероятно); (2) великолепния вътрешен и външен (най-вече от Турция и Северна Македония) изборен туризъм, благоприятстван от циганското лято,;…
Трите пречки пред банковия съюз и еврото23 октомври 2019Ефективността и стабилността на финансовата и в частност на банковата система е едно от съществените условия за икономическо развитие на всяка страна или общност (като Европейския съюз). Тази аксиома се препотвърди именно по време на глобалната финансова криза от 2007-2008 г., което наложи нови и още по-строги мерки за контрол върху…
Икономически растеж – положителен, социален растеж – отрицателен,…16 октомври 2019Светът се хвали със среден икономически растеж (в повечето страни  3-4-5 на сто), България – също (макар че растежът ни не е догонващ за сегашното поколение). Същевременно социалното развитие далеч не кореспондира с този икономически растеж. Условията за живот, що се отнася до околната среда, не се развиват в прогресивна линия.…
Мишена 2: ефектът на бумеранга. Стрелят по Радев,…11 септември 2019Както вчера писах убедено, а днес вече е факт, Делото „Русофили“ е насочено не към свободнодвижещия се „шпионин“ Малинов, а срещу много по-висока цел. Гениалната логическата нишка на сценаристите вероятно е: Малинов ≤ „Русофили“ ≤ Решетников  ≤ БСП ≤ Радев. Малинов е пешката, която ще катурнат първо, за да се…
Мишена: „Русофили“ или Румен Радев?!11 септември 2019Пиша като ангажиран интелектуалец (много интелектуалци у нас, но повечето – свенливи и страхливи), български гражданин и гражданин на ЕС, бял, хетеросексуален, вярващ и учен-изследовател, „условен“ българофил (за съжаление, не всички съвременни български граждани са олицетворение на моралното и прекрасното и не всичко от българската история е вдъхновяващо). Не се вписвам в…
„Приятелски капитализъм“ или „социализъм на глупаците“? Имате право…30 юли 2019Илюзията че в България и „демокрацията“, и „пазарната икономика“ са от балкански, провинциален тип, но благодарение на членството на страната в Европейския съюз „всичко ще се оправи“, изглежда блаженопочивша. Вече ще ни избоде очите фактът, че и в „образцовите“ демокрации (за каквито сме ги нарочили) механиката на изборите и на…
Необходими и възможни държавни политики чрез лостовете на…21 юли 2019По повод на  кръглата маса на тема „Данъчната система в България: тенденции, предизвикателства, възможности“, състояла се в КНСБ на 19 юли 2019 г. Започвам с 6 предварителни (за)бележки, породени от какафонията в подобни обсъждания, характерно изпускани от безгранично некомпетентни „политици“, освен от лобисти на богаташите (те поне откровено „служат“): Бюджетен…
Интересува ли се днес светът от идеологии?04 юли 2019[embed]https://youtu.be/_ieh51JRwUM[/embed]
Политическа икономия на глобалния капитал04 юли 2019(Размисли по книгите на Колин Крауч и 30-годишния „преход“) Проф. Колин Крауч е роден на 1-ви март 1944 година. Изследва взаимодействието  между политическата икономия и демокрацията, като той е привърженик на егалитарната демокрация. На български са преведени неговата книга „Постдемокрация“, публикувана първоначално през 2004 година, както и „Неолиберализмът и социалната…
Проф. Боян Дуранкев: Данъчната система на България се…06 юни 2019Проф. Боян Дуранкев, икономист, в интервю на сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“. Преди дни от ДПС възобновиха темата за намаляване на ДДС. Парламентарната група на „БСП за България“ обяви законодателна инициатива за намаляване на данъка на 5% за някои продукти. До какво може да доведе тази промяна…
Каква я мислиха, каква стана?! 13 мита за…06 юни 2019 Това е синтезиран прочит на документа от Брюксел, 5.6.2019 г. COM(2019) 502 final  (1). Много е любопитна новата препоръка на Съвета относно националната програма за реформи на България за 2019 г. и съдържаща становище на Съвета относно конвергентната програма на България за 2019 г. Предистория Докладът за България за 2019…
Плесницата на папата05 май 2019Бях шокиран, когато един държавен мъж каза: „Посещението на папата е огромна реклама за страната ни“.  До сега не знаех че Папа Франциск участва в реклами като Роналдо, Меси или Стоичков. Не видях много-много реклама в поведението и думите на папата. Но чух други думи, с които се обърна към…
Сбогом, Ден на труда! Да кажем истината!01 май 2019Пиша от Испания, където съм на посещение между техните парламентарни избори и честването на Деня на труда. Днешният 1-ви май ще бъде отбелязан и в Испания, и в България, с многоцветни плакати, заклинания и обещания на професионално издържащи се партийци, но и от бягство на мнозинството трудещи се от столицата…
Дребни сметки около минималната работна заплата и максималните…16 април 2019В случая целта ни е да обърнем внимание на разликата между трудови доходи и доходи от богатства. Минимални и максимални трудови доходи. В момента - 2019 г. – МРЗ в България е 560 лв. или 286.33 евро. Пресметнато с добавките на работодателя, тя е всъщност 666.51 лв. От тази крупна…
Паралелната държава, капиталистическата „пазарна икономика“ и олигархическата „парламентарна…13 април 2019„Парите убеждават, а високи идеи се пукат като сапунен мехур.“ Обяснение на американски конгресмен, обвинен за подкуп през 1980 г. Въпреки че анализираната проблематика не е нова, тя остава „вечно зелена“ както поради промените на лицата на паралелната държава (но не и на съдържанието й), така също и заради експерименталните…
Следващите 80 години с проф. Андрей Пантев27 март 2019Вчера, на 26 март, нашият скъп приятел и почетен председател на клуб „24 май“ проф. Андрей Пантев навърши 80 години. Впрочем, за своето раждане преди толкова десетилетия Андрей Пантев няма никакъв принос. Но нека и аз се присъединя към поздравленията за тази кръгла годишнина, като поднеса и искрените си пожеланията…
Проф. Боян Дуранкев: ЕС изгуби компаса си, Франция…05 март 2019Който влезе в еврозоната, губи богатства, подчерта икономистът „Еврото празнува 20 години и откакто го има, се натрупаха много проблеми и въпроси за бъдещето на Европейския съюз. Идеята, че може само с една валута и свободни пазари нещата да се подобрят, катастрофира през 2008 година с финансовата криза“. Така проф.…
С атомното трабантче - към светлото бъдеще!03 март 2019Според гостувалия наскоро генерален секретар на НАТО Йенс Столтенберг  България играе важна роля в политиката на НАТО спрямо Русия. „Посланието от срещите ми в София е, че България подкрепя 100% подхода на НАТО към Русия – сдържане, отбрана и диалог“, посочи норвежецът. Четете внимателно: думата „диалог“ е накрая, първо е…
В "чакалнята" на еврозоната. Влизане – добре, а…25 февруари 2019Борисов е сигурен, че през юли 2019 г. България ще влезе в "чакалнята" на еврозоната. Големият въпрос е кога ще излезем от „чакалнята“. На 12 юли 2018 г. България получи от европейските си партньори пътна карта за реформи и обещание, че ако си свърши домашното, приблизително след около година ще…
Главният световен ред е покойник, но идеи за…04 февруари 2019Давос: верни анализи - грешни решения И тази година очакванията за някаква по-ясна посока на развитие на обществата и икономиките в глобален мащаб идват не от срещите Г-2, Г-3…, Г-n; не от Вашингтон, Брюксел, Пекин или Москва, а от 48-мия Световен икономически форум. Да си припомним, че Световният икономически форум…
Боян Дуранкев: В рамките на Давос ще се…21 януари 2019България и други страни трябва да използват Световният икономически форум в Давос, за да обърнат внимание на проблемите с бедността и икономическите неравенства и да търсят общи решения в рамките на Европейския съюз. Това заяви в предаването „12+3“ икономистът проф. Боян Дуранкев. Делегацията ни на 48-ото издание на форума се…
Живеем не в две, а в няколко паралелни…21 януари 2019Минималните заплати и доходи не могат да се надпреварват с ръста на цените, битката е обречена, твърди икономистът Интервю на Валентин Георгиев с проф. Дуранкев В.Г. - Проф. Дуранкев, преди дни се появиха нови данни на НСИ, според които българите са дори по-бедни, отколкото се представя официално. Какво най-силно удря…
2019: „Перестройка“ на световния ред?!05 януари 2019Когато се споменава, че според китайските традиции новата 2019 г. ще премине под знака на свинята (прасето, глигана), не могат да се избегнат насрещните саркастични усмивки. Но и Китай започва да заема все по-важни позиции в света, и свинята има достатъчно основания за уважение. Даже, ще се съгласите, свинята има…
„Двойното наказание“ на България. Причини за ниските заплатите…31 декември 2018По една стара традиция на линейното мислене се допуска че едни страни са по-богати (съответно и заплатите са по-високи) от други поради постигнатата по-висока производителност на труда. Затова, „ако искате да станете като другите, просто увеличавайте производителността на труда“, в частност – „ръстът на заплащането е и ще бъде функция…
Проф. Боян Дуранкев, икономист: Който и да е…19 декември 2018Проф. Боян Дуранкев в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ с анализ на икономическата година. Каква икономическа година изпращаме, пред какви предизвикателства беше изправена икономиката ни? Проведоха ли се нужните реформи? Оптимистични ли са очакванията за следващата година? Водещ: Да започнем с нещо, за което не…
Боян Дуранкев: Държавата загуби 40 милиарда лева заради…15 декември 2018Икономистът смята, че трябва да се инвестира в жп инфраструктура, а не в магистрали „Президентът има пълно право да налага вето или да провери чрез Конституционния съд бюджета. Защото не става въпрос за 15 лева”. Това заяви в предаването„Офанзива с Любо Огнянов” по Канал 3 икономистът проф. Боян Дуранкев по отношение…
Природа, общество и икономика: пропорционалност на развитието (четвърта…13 декември 2018 Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешко лице и остава там завинаги.   Джордж Оруел Природа и общество при капиталистическа икономическа система Случайно ли е, че икономическата система, измерваща крайните си резултати чрез печалбата, както и обществата, определящи прогреса си с показателя GNP, водят в момента…
Природа, общество и икономика: пропорционалност на развитието (трета…10 декември 2018Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешко лице и остава там завинаги.  Джордж Оруел 2.Глобалните проблеми на взаимоотношението „природа – общество – икономика“ 2.1. Осъзнаване на необходимостта от глобални промени Обективното съществуване на глобалните проблеми, пред които е изправено човечеството, е обусловило необходимостта от създаването и…
Проф. Боян Дуранкев: 4/5 от работническата класа във…10 декември 2018Странно е, че в България всичко онова, което се случва в Париж и в другите френски градове се представя като стихийно явление, докато от 20 ноември т.нар. жълти жилетки изпратиха 42 искания до медиите и до депутатите, които са много сериозни. Това обясни в интервю за предаването "Нещо повече" икономистът…
Природа, общество и икономика: пропорционалност на развитието (втора…09 декември 2018Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешко лице и остава там завинаги.    Джордж Оруел 1.2. Равновесие и устойчивост От гледна точка на теорията на системите въпросът за равновесието и устойчивостта на глобалната система е в значителна степен опростен. Исторически погледнато, теорията за равновесните системи възниква…
Природа, общество и икономика: пропорционалност на развитието (първа…08 декември 2018Ако искате картина на бъдещето, представете си ботуш, който стъпва върху човешко лице и остава там завинаги. Джордж Оруел Увод „Напред, човечество!“ Тази формула е достатъчно тривиална и по всичко изглежда, че не се нуждае от коментари. Достатъчно е просто да се върви напред и неотклонно в избраната посока от „невидимата…
Като теглим чертата19 ноември 2018Вече десет години след приемането в ЕС България не може да достигне догонващо развитие на паричните доходи като минимални и като средни заплати и изостава съществено. Ако продължим със същите темпове на развитие, означава, че ще ни трябват 40-45 години, за да достигнем средното ниво на Европейския съюз от 2017…
Идва ли "перфектната ценова буря" и ще се…18 ноември 2018
1991-2018 г.: От развита индустриално-аграрна икономика към периферен…12 ноември 20182018 г. е много продуктивна за икономически анализи: от една страна, през 1948 г. се завършва достигането на предвоенното равнище на развитие (70 годишен юбилей) и започва изграждането на социалистическа икономика (продължило почти четири десетилетия); от друга страна, през 1991 г. стартира преходът от „планова“ икономика към „пазарна“ икономика –…
Бюджетът на БСП показва тиха революция в столетницата06 ноември 2018Бюджетите на БСП и на ГЕРБ и сателити са подчинени на различни философии. Този на ГЕРБ и сателити може да се характеризира като бюджет на статуквото - има увеличение по отделните пера за различни направления, но няма промяна на вътрешната философия нито в данъчната система, нито в капиталовите разходи, нито…
Проф. Дуранкев: Олигархията ни трепери за стотинката си30 октомври 2018Рискове пред това правителство не се виждат очевидни. Една индианска поговорка - нищо не може да те разруши отвън, ако не си подготвен отвътре. Тук имаме орел, рак и щука, това са Патриотите, и един отвън, който се опитва да регулира - но не ГЕРБ, а Борисов. Но кокалите са…
Проф. Боян Дуранкев: По брутен продукт на човек…29 октомври 2018"През последните стотина години всеки бюджет е по-добър и все по-добър и може да се твърди, че бюджетът за 2019 е по-добър отколкото за 2018 – съмнения не може да има. На фона на 2018 година следващият бюджет е по-добре обоснован и по-богат." Това заяви в предаването "12+3" икономистът проф. Боян…
Хора ли са пенсионерите?10 октомври 2018Богатството на една нация, както е известно, се определя не от броя на автомобилите, а от броя на детските колички. Моралът на една нация се забелязва не по нарастващите богатства на милионерите, а по отношението към пенсионерите. Колкото и странно да изглежда на някой, пенсионерите все още са хора, независимо…
Ценовата буря ще удари всички, накрая и управлението…05 октомври 2018        - Проф. Дуранкев, за мнозинството от българите поскъпването на живота е нещо перманентно. Дори през лятото инфлацията вече „изяде“ увеличението на пенсиите от юли т.г., цените не са преставали да се покачват. Вие предупредихте, че ни очаква нова ценова буря след поредното поскъпване на газа и…
Плоският данък е една от причините да бъдем…28 септември 2018"В ЕС е прието, че инфлация до 2 % годишно е донякъде социално приемлива и поддържаща икономическа стабилност. Ако отиде към 3-4 %, предизвиква тревоги. В България е 3,5 %" коментира в студиото на "България сутрин" икономистът Боян Дуранкев. По неговите думи има още няколко месеца до края на годината,…
Проф. Дуранкев: Ако заплатите и пенсиите не растат…27 септември 2018Правителството трябва да действа от позициите на по-добра координация на икономиката, защото не личи през последните месеци да има ясна координация. Това може да доведе до перфектна ценова буря. При 3,5% годишна инфлация до месец август, ако се вдигне цената на газта, на водата, на хляба, изменението на една базисна…
Проф. Боян Дуранкев: Във "Визия за България" липсва…26 юли 2018Разговор на Александър Симов с икономиста проф. Боян Дуранкев за това защо БСП трябва да запише във "Визия за България" думата "капитализъм", каква е връзката на демографската политика с образованието, защо доходите в България са ниски, как да се поправи ситуацията и има ли политически гръбнак левицата да защити своите…
Проф. Боян Дуранкев: В промените на закона за…26 юли 2018Разговор на Александър Симов с икономиста проф. Боян Дуранкев за законодателните подаръци, които получава олигархията, защо България е "корпоратокрация", както и за "Визия за България" на БСП - какви цели си поставя този документ, какви идеи има в него, може ли да разтърси и промени системата, смела идея ли е…
"Визията" на БСП се нуждае от "превод" на…25 юли 2018 „Демократите“ убиха демокрацията, но се настаниха в държавата, превръщайки я в своя частна собственост!  Интервю на Валентин Георгиев Валентин Георгиев: проф. Дуранкев, каква е оценката ви за последния документ на БСП „Визия за България“ - успява ли да изведе приоритетите на страната, които са най-важни за решаване? Боян Дуранкев: по…
Кокошката на летище София. Пилешки бульон или златни…19 юли 2018На основание чл. 71, ал. 1 и чл. 72 от Закона за концесиите и чл. 43б, ал. 1 и ал. 3 от Закона за гражданското въздухоплаване, с Решение № РК-1 от 02.07.2018 г. министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията откри процедура за определяне на концесионер и възлагане на концесия…
България – Швеция на Балканите. „Евро“ четиво за…18 юли 20181. Една метрика се заменя успешно с друга Има ли разлика на температурата между Целзий и Фаренхайт? Ако вашата температура в момента е 97.88℉, спокойно – това е точно 36.6℃. Или, ако тежите към 176 паунди, това не е страшно – значи сте към 80 кг. А 100 български лева са…
Боян Дуранкев: Българските пенсионери са изоставени като токсични…04 юли 2018Голяма част от българските пенсионери остават под чертата на бедността като изоставени токсични отпадъци, които никой не желае. Това каза в предаването „Нещо повече“ икономистът проф. Боян Дуранкев. В коментара си за актуализирания размер на пенсиите от 1 юли той опроверга тезата, че броят на пенсионерите у нас непрекъснато расте:…
 Българите нямаме ясна "мечта за България"29 юни 2018Българското общество днес има много водачи, но малко интелектуалец и индианец Проф. Дуранкев, вие сте известен с прогнозите си за политическото, икономическото и социално развитие на света. Последният път в интервю пред „Труд“ анализирахте започващата търговска война между САЩ, Канада и Европа. Оттогава минаха два месеца. Нещата като че ли…
Проф. Боян Дуранкев в предаването "Делници" на телевизия…12 юни 2018
Да, Маркс е прав. Колкото и на някои…11 юни 2018200 годишнината от рождението на „Мислителя на хилядолетието“, празнувана на 5.05.2018 г., бе отличен повод да се оценят от позициите на съвременността основните идеи на Карл Маркс. На интелектуалната арена се разгърнаха такива епични битки, които опряха в две крайности. От една страна, пълно отхвърляне на всичко, написано от Маркс,…
„Търговските войни“. Кой кого, но и защо!11 юни 2018България е страна, която е загубила много преки и косвени търговски войни. Така например, българските момчета и момичета почти три десетилетия биват предлагани безплатно (от държавата ни) на новите приятелски режими в САЩ и ЕС; същевременно ползите от „присъствието“ на нашите представители там са в полза на страните-гостоприемници. Губи България,…
Проф. Боян Дуранкев: Ще се запомни ли с…08 юни 2018[embed]https://youtu.be/CjkOOLiRd7Y[/embed] Разговор на Александър Симов с проф. Боян Дуранкев за българското европредседателство и ефекта от него, за проблемите на БДЖ и опитите на определени кръгове да го унищожат, за кризата в строителството и опасността да предизвика нова банкова и обществена криза.
Проф. Боян Дуранкев: Даже цяла Стара планина да…08 юни 2018[embed]https://youtu.be/FuboVgoDF24[/embed] Разговор на Александър Симов с проф. Боян Дуранкев за икономическата ситуация в страната, за строежа на АЕЦ "Белене", за посещенията на Румен Радев и на Борисов в Москва и резултатите от тях, както и за търговската война на Доналд Тръмп=
Бедните богати. America First (for 1%)06 юни 2018В масовото съзнание на бедните страни (и даже в България) аксиоматично се допуска, че в най-развитите страни всички живеят охолно, весело и щастливо. Че САЩ имат немалко наистина богати хора, е факт: има семейства, които добавят в банковата си сметка повече от 40 000 щатски долара всеки ден, над 14 600 000…
24 май: на другия ден25 май 2018Фанфарите около 24 май – Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост,  както го наричат, поутихнаха. Върнахме се към „българското“ ежедневие. Но това не пречи да продължим да се гордеем с миналото на „българската просвета и култура“, оценявайки го през призмата на настоящето на „българската просвета и…
Отворено писмо от един „ляв“ човек до един…19 май 2018Един мой симпатичен приятел упорито твърди че „Ляв“, както и „Десен“, е образец на „човек, който споделя въобразени идеологически идентичности, които следват, а не предшестват фундаменталните човешки преживявания относно собствената национална и цивилизационна идентичности!...“ Но до днес има немалко хора, които твърдят, че „цивилизационната идентичност“, гарнирана с „националната идентичност“ са…
Боян Дуранкев: Ако все така „успешно“ се развиваме,…20 април 2018Проф. Дуранкев, ще ви провокирам с един парадокс, който забелязах в лекцията на президента пред студентите в УНСС. От една страна, той изреди и нарече успехи някои от промените в държавата ни през последните 30-ина години, като преход от планова към пазарна икономика, приватизация, членството ни в ЕС и НАТО…
Румъния – България: състезанието продължава!19 април 2018Министерският съвет одобри средносрочната бюджетна прогноза за периода 2019-2021 година. С документа се залагат прогнозни разчети за следващите три години. Това, което най-много ще се гледа в прогнозите от страна на обикновения български гражданин, и което силно впечатлява, е предвиденото нарастване на доходите, в частност, на минималните работни заплати. Средносрочната…
Проф. Боян Дуранкев за административното увеличение на МРЗ18 април 2018
Христос воскресе, за България – не се очертава10 април 2018На 5 април 2018 г. Министерство на финансите публикува на сайта си проект на „Средносрочна бюджетна прогноза за периода 2019–2021 г.“  (1). 1.    Предвеликденски въпроси Няколко предварителни въпроси не са излишни: Първо, защо се публикува още по Великден през април прогноза за 2019-2021 г., когато нормалната процедура е в началото…
Нищетата на висшето образование. Лошо прогнозиране, глупаво финансиране, посредствени…09 март 2018Не бързах с финализирането на анализа си на висшето образование в България по няколко „обективни“ причини. Първо, на страниците на вестник „Труд“ се разгоря дискусия за количествените характеристики на висшето образование в България. Блестящ доказателствен материал представи проф. Борислав Борисов, който ни убеди, че нито студентите в България са много…
Проф. Боян Дуранкев: Ще има революции09 март 2018Проф. Боян Дуранкев пред в. "Минаха години": Първата стъпка е отрезвяване от пиянството на „прехода“. Втората -  да помислим за едно ново общество на свобода, справедливост и  солидарност. Третата - да сменим прогнилата система. - Суджук гейт, Хасково гейт, ЧЕЗ гейт… На какви мисли ви навеждат тези гротескни факти? -…
По повод на нашата (частична) свобода03 март 2018  „Днес сме свободни!“ Тази фраза така се е набила в масовото съзнание, че почти няма място за продължението „обаче“… Мислителят на хилядолетието Карл Маркс обаче е много точен, когато твърди че една форма на свободата обуславя друга, така както един орган на тялото обуславя друг. Всеки път, когато се…
Върви ли (наистина) нанякъде светът?13 февруари 2018  Размисли по повод новата монография на проф. д.ф.н. чл.-кор. Васил Проданов „Системни цикли и бъдещето на историята: накъде върви светът?“ (1) Новата (поредна) книга на колегата и приятеля Васил Проданов, носеща въпросителен знак „Системни цикли и бъдещето на историята: накъде върви светът?“ не може да не предизвика незабавен интерес…
Нищетата на висшето образование. Огромни дългове и тлъсти…08 февруари 2018Ако някой си въобразява че само България има количествени и качествени проблеми с висшето си образование, нека погледне някоя еталонна страна. Например, САЩ. Прилагам графика, която получих вчера от д-р Стефани Келтън - професор в Центъра за изследване на неравенството и социалната справедливост в университета „Стоуни Брук“ (Stony Brook University).…
Проф. Боян Дуранкев: Днешният строй се оказа по-неудачен…02 февруари 2018[embed]https://youtu.be/WCd8GRI7TlI[/embed] В България до 1990 година имаше нещо, което наричахме реален социализъм, а всъщност то беше реален държавен капитализъм, в много измерения по критериите на Маркс, на Ленин, по-късно – на Стиглиц и Рубин, казва в интервю за ямболската телевизия „Диана кабел“ икономистът проф. Боян Дуранкев. От чисто икономическа гледна…
Давос 2018: много мускули, малко мозък30 януари 2018Световният икономически форум (WEF) в Давос за пореден път привлече вниманието, но за да се направи една тъжна констатация – решения за бъдещето на планетата Земя, за постигането на справедливо и достойно икономическо развитие на всички страни по света, не се търсиха и не се намериха. Фокусът през тази година…
2018: Прелитат черни лебеди08 януари 2018Според Източния календар 2018 ще бъде година на Жълтото земно куче, което олицетворява справедливостта и верността. Според европейския политически календар 2018 ще бъде половин година на черната българска овца, която ще се пъчи като бяла овца по време на европредседателството, независимо че я припознават като най-ощавената, най-бедната и най-корумпираната. Който…
Боян Дуранкев: Времената крещят за радикални политици04 януари 2018Зад прословутата „стабилност“ наблюдаваме стабилната умора на успешно лъгания народ – Проф. Дуранкев, работодателите обявиха, че заради поскъпването на тока с 30 до 60% от следващия месец се очаква сериозен скок и при цените на доста стоки и услуги. Друг вариант на оцеляване бизнесът намира в съкращаването на разходите. Според…
Способен ли е капитализмът да съществува? Задават се…18 ноември 2017Kакво ли би казал, ако можеше, Карл Маркс (или Владимир Ленин) за съвременния свят на глобалния капитализъм? Трудно е да се прогнозира. Но дали не би написал следното: „Живеем в последния стадий на световния капитализъм, чиито крайности показват неговата неспособност да продължи да съществува. Крайностите във финансовата област, неравенствата, увреждането…
Организационна култура, етика и комуникации25 февруари 2009Пряката цел  на книгата е да запознае студентите с една дисциплина (под формата на леснодостъпно и гарнирано с тестове за самоконтрол изложение), която преди години беше изключена от учебниците за професионален мениджмънт и маркетинг. Последното не беше случайно – „научното управление”, написано по „американската матрица”, обръщаше внимание върху правилното структуриране…
Началото и краят на Третата световна война25 февруари 1996 Изтегли В днеш­но­то нес­по­кой­но и не­си­гур­но вре­ме ед­ва ли е не­об­хо­ди­мо да се пред­с­та­вя на ма­со­ва­та ауди­то­рия още ед­на кни­га с до­ня­къ­де из­нер­вя­що заг­ла­вие. Но за­да­ча­та на по­до­бен род че­ти­во е не да об­ре­ме­ни още по­ве­че граж­да­ни­на, а да об­лек­чи не­го­во­то мис­ле­не в по­со­ка към ед­но по-яс­но виж­да­не за све­та…