Преди няколко дни „Държавната агенция за закрила на детето“ обяви, че търси фирма, която да обслужва националната телефонна линия за деца 116 111. Кандидатите могат да подават документи до 4 март. Поръчката е на стойност 160 хил. лева без ДДС. Срокът на договора е 12 месеца, с възможност за удължаване с още шест месеца. Срещу това спечелилият търга трябва да назначи деветима специалисти – психолози, социални работници или педагози, които да осигурят денонощното обслужване, седем дни в седмицата (1).
Телефон 116 111 е безплатен и на него деца и техните родители могат да получат съвети и психологическо консултиране по проблемите на децата.
„Агенцията за закрила на детето“ има различни отдели. Тези отдели се занимават с мониторинг и контрол по правата на детето, с политики и програми за детето, със стратегическо развитие на закрилата на детето, със стратегическо планиране и с други неща, чрез които закриля детето. Отдел „телефонни услуги“ обаче няма. Такъв отдел няма, но има телефон и за това той трябва да бъде отдаден чрез заплащане на външна фирма.
Защо самата Агенция не си назначи специалисти, които да обслужват телефона, е загадка. Може би защото служителите на Агенцията трябва да се занимават със стратегии, а разговорът по телефон в същност си е тактика. А може би защото държавата трябва да отдава колкото се може повече дейности на концесия, поради простата причина, че частното е съвестно, а държавното е безсъвестно.
В момента има концесии на летища, пристанища, плажове, язовири, стадиони; концесии за добив на злато, сребро, мед, олово, цинк, минерална вода, чакъл, пясък, варовик, гнайси, мрамор, природен газ, въглища и други. Добавяме и концесия на държавни телефонни разговори.
Време е за по радикални действия. Законът за концесиите чрез приложение № 3 и Европейската директива 2014/23 чрез приложение № 4 ни развързват ръцете. Те ни дават възможност да отдадем на концесия и военното дело, и съдебната дейност, и дипломацията и държавното управление като цяло (2). В същност на нас собствен Министерски съвет не ни трябва. Нито собствен Бойко Борисов. Даваме цялото държавно управление на концесия и приключваме с ядовете.
(2) https://www.mtitc.government.bg/sites/default/files/zakon_koncesii-26032019.pdf; https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A32014L0023