ФОНДАЦИЯ „ЦЕНТЪР ЗА ЕВРОПЕЙСКИ И МЕЖДУНАРОДНИ ОТНОШЕНИЯ“
и
ФОНДАЦИЯ „ФРИДРИХ ЕБЕРТ“
имат удоволствието да Ви поканят на
ОНЛАЙН ДИСКУСИЯ
ЧЕРНОМОРСКИЯТ РЕГИОН В ГЕОПОЛИТИЧЕСКИЯ ТРИЪГЪЛНИК ЕС – РУСИЯ – ТУРЦИЯ: СТРАТЕГИЧЕСКИ ПРОЕКЦИИ НА СИГУРНОСТТА“
04 ноември 2021 г., 10:00 ч.
Влючете се на живо в дискусията, като последвате линка в Зуум: https://us02web.zoom.us/j/89305847760…, където ще имате възможност да задавате въпроси или изкажете мнение.
Дискусията ще може да бъде проследена на живо и на
https://www.facebook.com/FESBulgarien
с възможност за задаване на въпроси под формата на коментари.
ПРОГРАМА на онлайн дискусионния форум
10:00
10.10
10:15
|
10:10
10.20
11.00
|
Откриване – Жак Папаро, директор за България, фондация „Фридрих Еберт“
Въведение – д-р Теодор Славев , член на Управителния съвет на Центъра за еврпейски и международни отношения Дискусия Черноморският регион – самостоятелен играч или ключова арена на противоборството между различни сили и интереси? Затяга ли се обръчът около Русия. Има ли перспектива? Пандемичната криза и развитието на европейската политика към Черноморския регион – реалност или мираж? Балкански вектор в Черноморския регион – разломи или стабилност? Страните от Южен Кавказ – към устойчив модел на сътрудничество или трайно противоречие? Каква е вероятността за нов военен конфликт в Украйна? Къде остана България – генератор на идеи или пасивен консуматор? Дискутанти: Валентин Радомирски, изпълнителен директор на Института за икономика и международни отношения доц. д-р Елизабет Йонева, заместник-декан на факултет „Международна икономика и политика“, УНСС д-р Галин Дурев, политолог Пламен Владимиров, политолог д-р Невена Алексиева, член на Съвета на ЦЕМИ д-р Таньо Василев, политолог |
11:00 11:40 |
11:40 |
Дискусия с въпроси и коментари от публиката Заключение: Бъдещето на Черноморския регион |
Поредното разгаряне на конфликта в Нагорни Карабах през 2020 г. напомни, че Кавказкият геополитически възел крие множество потенциални опасности за регионалната и международната сигурност.
Страните от Черноморския регион днес са изправени пред множество дилеми, най-сложните от които попадат в полето на противоречие между мнимите общи интереси и реалния национален интерес. Темата разгоря десетки дебати, които отразяват колективни и индивидуални цели и намерения, които са в синхрон или не с политическите действия на Европейския съюз или пък разглеждат събитията от гледна точка на руско-американското противоборство.
Вследствие на тези дебати през годините се появиха разнообразни политически предложения и планове за действие, но въпреки тяхната явна хетерогенност, че водещо е черноморските държави е да живеят в мир, без който са невъзможни икономическото развитие, подобряването на благосъстоянието на региона. Какъв е обаче, пътят за постигане на просперитет в региона и каква е ролята на външните фактори в този процес?