„Правителството на Гана работи върху нова политика за закупуване на петролни продукти със злато, а не с резерви в щатски долари, казва вицепрезидентът Махамуду Бавумиа.
Този ход има за цел да се справи с намаляващите валутни резерви и търсенето на долари от страна на вносителите на петрол, което… увеличава разходите за живот…
Използването на злато би попречило на обменния курс да влияе пряко върху цените на горивата или комуналните услуги, тъй като местните продавачи вече няма да имат нужда от чуждестранна валута за внос на петролни продукти.
Ако бъде приложена, както е планирано за първото тримесечие на 2023 г., новата политика „ще промени фундаментално нашия платежен баланс и значително ще намали постоянното обезценяване на нашата валута“, казва Бавумиа.
„Бартерът на злато срещу петрол представлява голяма структурна промяна“.
Гана произвежда суров петрол, но след затварянето на единствената й рафинерия поради експлозия през 2017 г., разчита на внос на рафинирани петролни продукти.
Съобщението на Бавумиа е публикувано, след като министърът на финансите Кен Офори-Ата обяви мерки за намаляване на разходите и увеличаване на приходите в опит да се справи с нарастващата дългова криза, уточнява Ройтерс.
Независимият американски журналист Бен Барти коментира смелото решение с въпроса „С огъня ли си играе Гана?”
Припомняйки, че американският петродолар подкрепя позицията на Америка като единствената световна суперсила. Водени са войни срещу много по-могъщи врагове от Гана, за да се запази господството на петродолара.
Либийският президент Муамар Кадафи опита нещо подобно преди около десетилетие и сега е шест фута под земята, а бившата му страна се превърна във фалирала държава с буквални търгове на роби.
Какво наистина ускори воденото от САЩ и с помощта на Франция унищожаване на Либия?
Официалното оправдание за свалянето на Кадафи беше насърчаването на правата на човека и демокрацията (звучи ли ви познато?). В действителност, както разкриват изтеклите имейли на Хилари Клинтън (за които героят Джулиан Асанж плати със свободата си), истинската мотивация е била много по-фундаментална и материална.
Дългогодишният съветник на Клинтън и прехваленият ветеран Сидни Блументал написа на 2 април 2011 г.:
„Правителството на Кадафи притежава 143 тона злато и сходно количество сребро… Това злато е натрупано преди сегашния бунт и е предназначено да се използва за създаване на панафриканска валута, базирана на либийския златен динар. Този план е предназначен да предостави на франкофонските африкански страни алтернатива на френския франк (CFA).“
Преди 2011 г. Либия беше постигнала икономическа независимост със собствена вода, собствена храна, собствен петрол, собствени пари и собствена държавна банка. Тя се издигна при Кадафи от една от най-бедните страни до най-богатата в Африка.
Когато научи в реално време за смъртта на Кадафи, Хилъри Клинтън, тогавашен държавен секретар и главен архитект на либийския преврат заяви видимо щастлива по националната телевизия: „Дойдохме, видяхме, той умря“. Нищо не я стимулира повече от смъртта.
Източник - Zero Hedge