АНАЛИЗИ > СТАТИИ
„Спешна помощ“ за бездомни в Лос Анджелис обобщава неравенството в САЩ

16 декември 2022
Снимка Tehran Times

Подоходното неравенство във втория по големина град в Америка е сред най-големите в Съединените щати.

Проучванията установяват, че семействата в горната част на разпределението на доходите печелят единадесет пъти повече от тези в най-долната (270 000 долара срещу 25 000).

Но това е нищо в сравнение с квартала Skid Row, където десетки хиляди   бездомници живеят на палатки, сред които ветерани от американската армия.

През годините в САЩ бяха направени много неуспешни опити за разрешаване на „епидемията“ от бездомността.

Дали този последен подход (спешна помощ за бездомните) ще донесе някакъв успех?

Фактът, че е обявено извънредно положение, показва мащаба на неравенството в Лос Анджелис и в САЩ като цяло.

Според службата за услуги за бездомни в Лос Анджелис (Lahsa) в Skid Row има над 69 144 неприютени американци.

През лятото на 2020 г. окръг Лос Анджелис отбеляза почти 13-процентен скок на бездомното си население за една година – увеличение, регистрирано   преди икономическия срив от пандемията, повлиял върху заетостта на милиони.

Лос Анджелис е град, известен със своите холивудски звезди и телевизионната и филмовата индустрия, което го превърна в популярна туристическа дестинация. Но по време на пандемията броят на бездомните се е увеличил с четири процента, като цифрите са груби и се предполага, че са подценени.

Това е въпреки че щатът Калифорния е петата по големина икономика в света.

Смята се и, че в квартала има сериозни расови различия.

Чернокожите жители на Skid Row съставляват 30% от бездомните, въпреки че представляват само 9% от по-широкото население.

Проучванията също показват, че е налице рязко увеличение на ненастанените латиноамериканци – около 44 процента от населението без подслон в Skid Row и 49% от жителите на Лос Анджелис.

Това е и причината нарастващата епидемия от бездомници да бъде основната тема на разговор в кампанията за кмет на Лос Анджелис и накара нововстъпилия в длъжност кмет Карън Бас, първата чернокожа жена, заела поста, официално да обяви извънредно положение срещу бездомността в първия си ден на работа.

Идеята, че всички, които спят по улиците на Skid Row страдат от психични проблеми или злоупотребяват с наркотични вещества е мит.

Според властите почти 40 процента от тези хора са наркомани и/или психично болни. Но по-голямата част от тях не страдат нито от едното, нито от другото.

Реалността е, че мнозина просто не могат да си позволят да се качат по жилищната стълбица.

Дженифър Харк Диц, главен изпълнителен директор на организация с нестопанска цел за услуги за бездомни, казва, че дългогодишният подход на града към кризата е бил катастрофа без „осезаеми жилищни решения“.

Според нея, „жилищата на достъпни цени, от които се нуждаят тези хора, просто не са тук”.

Хуманитарната криза, която идва с бездомността, не се отчита. Средно петима души, живеещи на улицата умират всеки ден в Ел Ей, някои поради екстремни летни горещини, други поради хипотермия през зимата.

Новият кмет казва, че решението за официално обявяване на извънредно положение ще рационализира усилията за справяне с проблема, наричайки го „сеизмична промяна“.

Градският съвет на Лос Анджелис гласува за ратификация на извънредното положение с бездомността, потвърждавайки първото официално действие на новоизбрания кмет Карън Бас. Мярката е одобрена за шест месеца.

Бездомността беше основният проблем на напреварата в кампанията за избор на кмет – надпревара между Давид и Голиат – между Бас и милиардера строителен предприемач Рик Карузо, който похарчи 104 милиона долара за кампанията си – почти 11 пъти повече от собствените 9 милиона долара разходи на Бас.

„Използването на спешната заповед е способността ни да ускорим нещата“, казва кметът.

Тя твърди, че нейният мандат „е да премести Лос Анджелис в нова посока със спешен и стратегически подход за решаване на едно от най-трудните предизвикателства на града и създаване на по-светло бъдеще за всеки Анджелинос.“ Идеята й е да обедини в единна стратегия  държавата, федералното правителство, частния сектор и всички заинтересовани страни. 

Повечето градове в САЩ се борят с влошаване на жилищната криза и неравенството, но Лос Анджелис и Калифорния са изправени пред най-голям контрол, като петата по големина икономика в света, с бюджетен излишък и някои от най-богатите квартали в САЩ.

Според експерти регионът може да намери дом за всеки бездомник в Ел Ей за кратко време. Въпреки това, броят на хората, които остават без дом, изпреварва възможността за настаняването им.

По-рано тази година, Хайди Марстън нарече кризата „чудовище, създадено от нас“.

Следва и другият по-широк въпрос за ветераните, повече от 6000 от които могат да бъдат намерени спящи по улиците в района на Лос Анджелис.

Едно местно списание дори го описа като Veterans Row, а не Skid Row.

Според Реджиналд Смит, ветеран от морската пехота, „Всеки ден 22 ветерани умират поради бездомност или психични проблеми. Разходите са големи.”

Роб Рейнолдс, бивш бездомен ветеран, който сега се застъпва от името на други ветерани, борещи се с жилищни проблеми, също казва: „ние го наричаме Veterans Row, за да се отървем от стигмата на Skid Row“.

Той твърди, че ако американските военни се грижат за своите войници, завръщащи се от военни зони, те поне биха им осигурили път към някаква форма на жилище, вместо да ги изоставят на улицата.  

Източник - Tehran Times