АНАЛИЗИ > СТАТИИ
ПЪТЯТ КЪМ ЦИФРОВОТО РОБСТВО – 3 ЧАСТ – 5G, 6G, Starlink… 

Иван Спирдонов - 05 февруари 2023

В предните две части описах първите километри от пътя към цифровото робство – големите данни, в които се трупа всичко и за всички и системата „интернет на нещата”, която трябва да прерасне в „интернет на всичко”. Разбира се, за да нямаме никакъв шанс да избягаме от това робство, най-важно е всички да сме непрекъснато свързани с мрежата- независимо дали искаме или не искаме. Интернет днес вече е нещо неотделимо от битието ни и много малко се замислят, че той взема от нас много повече, отколкото ни дава. Днес взема само данни и време, но скоро напълно ще отнеме свободата ни.

За да работи както трябва,  системата на бъдещото цифрово робство  се нуждае от много бързи интернет връзки. 5G и 6G мрежите са в състояние да вършат това.

5G ускорява преноса на данни до над 2 гбита/сек. И вече успешно обслужва директните връзки между милиардите нови IP адреси, участващи в Интернет на нещата. Този тип връзки се нарича Device to device (устройство към устройство).

Технологията използва по-високи микровълнови честоти – от 2,6 до 28 GHz, в сравнение с 0,7 до 2,5 Ghz, които се използват от 4G. Тъй като по-високият честотен диапазон на 5G технологията означава по-малка дължина на вълните, те не могат да преминават лесно през стени на сгради и други препятствия. Затова трябва да се инсталират антени на всеки 200 – 300 метра.

Твърденията, че 5G антените убивали птици или влияели директно на ДНК няма да коментирам. Вредата от цялостното заробване е много по-голяма.

От 2020 год. се работи и върху шестата генерация мобилни комуникации, наричана отсега 6G, която ще работи с терахерцов и субтерахерцов диапазон на честотите. Базираният в Калифорнийския университет в Санта Барбара проект ComSenTer (Center for Converged TeraHertz Communications and Sensing) и група от Университета в Оулу – Финландия, обявиха старта на експериментален сегмент от мрежата 6G.

Очакват се скорости за пренос на данни от 100 гигабита до 1 терабит в секунда. Според специалистите подобна мрежа ще се управлява от система с изкуствен свръхинтелект.

Скоростта за пренос ще е от 100 гбита до 1 терабит в секунда, или около 10 000 пъти по-бързо от 4G.

Наземните мрежи се развиват успешно, но за целта трябва глобално качествено интернет покритие, което никога да не „бъгва“. Идва редът на Starlink – системата на Илън Мъск са „обличане” на цялата земя с десетки хиляди комуникационни спътници. Тягарантира, че нито ще има „срив в системата“, нито някой ще има къде да се скрие – дори и на най-изолирания остров, тъй като ще е осигурила тотално интернет покритие.

Така ситуацията може да се опише на български с „няма не искам…”!

Всички трябва да са в мрежата. За тази перспектива отговарят и директно в ООН. Работещият по програмата „за устойчиво развитие 2030” EDISON Alliance , продукт на Световния икономически форум, само за две години е „помогнал” за свързването (заробването) на 454 милиона души в 90 страни.

За него и идеите на в тази насока на кандидат глобалните господари – в следващата – четвърта част.