АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Нарендра Моди: „Доверието в международните финансови институции е ерозирано“

24 февруари 2023

Това заяви индийският премиер на откриването на срещата на финансовите министри и управителите на централните банки от Г-20 в Бангалор.

Моди добави своя глас си към призивите за реформа на глобалните кредитори. „В момента световната икономика е в състояние на турбуленция. Страните от Г-20 трябва да върнат стабилността и растежа в нея“, заяви той.

„Доверието в международните финансови институции е подкопано, включително поради твърде бавни реформи. Само чрез създаването на приобщаващ дневен ред глобалното икономическо лидерство ще си възвърне благосклонността по този въпрос.“

Моди припомни и темата на председателството на Г-20 в Ню Делхи „Една земя, едно семейство, едно бъдеще“. Той призова за фокусиране върху най-уязвимите граждани, както и върху изменението на климата, високите нива на дълг и нарастващото значение на технологиите в света на финансите.

Въпреки че световното население надхвърли осем милиарда, напредъкът по целите за устойчиво развитие изглежда се забавя. „Трябва колективно да работим за укрепване на многостранните банки за развитие за справяне с глобалните предизвикателства“, добави индийският премиер.

Забележките повториха призивите на други към Световната банка да стимулира кредитирането и да разшири обхвата си отвъд справянето с бедността, въпреки че това поражда опасения, че може да загуби най-високия си кредитен рейтинг. Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън каза в четвъртък в Бенгалуру, че е „критично те да интегрират работата по глобалните предизвикателства в основната си мисия за поддържане на напредъка по тези приоритети“.

Според източници на Reuters Индия вероятно ще предложи сформиране на експертна група от Г-20, която да проучи реформите в Световната банка и да увеличи кредитния капацитет на институцията за финансиране на страни със среден и нисък доход.

Не е ясно дали делегатите в Бенгалуру ще успеят да се договорят за съвместно изявление, поради различията относно войната в Украйна. Последните три срещи не успяха да направят това.

Международният валутен фонд (МВФ) заяви преди срещата, че около 15 процента от страните с ниски доходи са в затруднено положение, а допълнителни 45 процента са изложени на висок риск. И че свиква в Бенгалуру нова кръгла маса за глобалния държавен дълг, за да „проправи пътя за кредиторите, както публични, така и частни, и страните длъжници да работят заедно“.

Общата рамка за третиране на дълга на Г-20 досега имаше ограничен успех, до голяма степен поради несъгласия между Китай и други големи страни кредитори.

Миналата седмица генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова страните от Г-20 да се споразумеят за годишен стимул от 500 милиарда долара за своята програма за устойчиво развитие, която може да „смекчи въздействието на настоящите глобални кризи върху глобалния юг“.

Дискусиите около финансирането на зелената индустрия са в центъра на вниманието, след като Европейската комисия изложи своя индустриален план за Зелена сделка по-рано този месец – ход, който се смята за противодействие на Закона за намаляване на инфлацията в САЩ.