Световната банка очаква американския долар да изгуби самотното си господство в световната икономика до 2025 г.
Промяната ще бъде провокирана от нарастващата мощ и сила на нововъзникващите пазарни икономики, като шест страни – Бразилия, Китай, Индия, Индонезия, Русия и Южна Корея – отговарят за повече от половината от глобалния растеж за 14 години.
Според доклада на Световната банка, нововъзникващите икономики ще нараснат с темп от 4,7% от 2011 до 2025 г., което е много по-бърз темп от напредналите икономики, които тогава се очаква да растат с 2,3% за същия период от време.
„Балансът на глобалния растеж и инвестициите ще се измести към развиващите се или нововъзникващите икономики“, според Мансур Дайлами, водещ автор на доклада.
Последствията са широкообхватни. Например, тази промяна на силите ще доведе до големи тласъци в инвестиционните потоци към страните, двигатели на глобалния растеж, със значително увеличаване на дейността по трансгранични сливания и придобивания и променящ се корпоративен ландшафт, в който „няма да видите господство на утвърдени мултинационални компании“.
Освен това постепенно ще се развие различна международна парична система, която ще заличи позицията на американския долар като основна резервна валута в света.
„Сегашното доминиране на долара ще приключи някъде преди 2025 г. и ще бъде заменено от парична система, в която доларът, еврото и ренминби (юанът) ще служат като пълноценни международни валути“.
Докладът идентифицира еврото като „най-надеждния“ съперник на американския долар, с едно предупреждение. „Статутът му е готов да се разшири, при условие че еврото успее да преодолее кризите на държавния дълг, пред които в момента са изправени няколко от неговите страни членки, и да избегне проблемите с моралния риск, свързани със спасяването на страни в Европейския съюз“.
Що се отнася до Китай, властите там, според доклада, вече са започнали да „интернационализират“ юана чрез разработване на офшорен пазар на валутата и насърчаване на използването на ренминби при сетълмент и фактуриране на международни търговски транзакции.
„По-голямата роля на юана би помогнала да се преодолее несъответствието между голямата икономическа сила на Китай на световната сцена и силната му зависимост от чуждестранни валути“.
Сценарият, представен от Световната банка, означава, че финансовите институции ще трябва да се „адаптират бързо, за да бъдат в крак“, коментира Джъстин Ифу Лин, главен икономист на групата.
Източник - Financial Times