Съветът на ООН по правата на човека гласува с огромно мнозинство за осъждане на санкциите. Единствените държави, които изразиха подкрепа за инструмента на икономическата война, бяха САЩ, Великобритания, страните-членки на Европейския съюз, Грузия и Украйна.
Санкциите са официално известни като едностранни принудителни мерки и те нарушават международното право.
На 3 април Съветът на ООН по правата на човека гласува с 33 членове в подкрепа и 13 против резолюция, която „настоятелно призовава всички държави да спрат да приемат, поддържат, прилагат или спазват едностранни принудителни мерки“.
Документът, A/HRC/52/L.18, „настоятелно призовава за премахване на подобни мерки, тъй като те противоречат на Хартата [на ООН] и нормите и принципите, управляващи мирните отношения между държавите“.
Резолюцията беше внесена от Азербайджан от името на Движението на необвързаните страни.
Тя илюстрира как гласовете в ООН често са Западът срещу останалия свят:
За резолюцията бяха 33 държави
- Алжир
- Аржентина
- Бангладеш
- Бенин
- Боливия
- Камерун
- Чили
- Китай
- Коста Рика
- Кот д’Ивоар
- Куба
- Еритрея
- Габон
- Гамбия
- Хондурас
- Индия
- Казахстан
- Киргизстан
- Малави
- Малайзия
- Малдивите
- Мароко
- Непал
- Пакистан
- Парагвай
- Катар
- Сенегал
- Сомалия
- Южна Африка
- Судан
- ОАЕ
- Узбекистан
- Виетнам
Против резолюцията бяха 13 държави
- Белгия
- Чехия
- Финландия
- Франция
- Грузия
- Германия
- Литва
- Люксембург
- Черна гора
- Румъния
- Украйна
- Великобритания
- Съединени щати
Въздържа се 1 държава
- Мексико
В резолюцията се посочва, че тя „категорично осъжда продължаващото едностранно прилагане и налагане от определени правомощия на такива мерки като инструменти за натиск, включително политически и икономически натиск, срещу която и да е страна, особено срещу най-слабо развитите и развиващите се страни, с оглед предотвратяването на тези държави от упражняването на правото им да решават по собствена свободна воля собствените си политически, икономически и социални системи“.
Това е ясна препратка към блокадите на Вашингтон срещу Куба и Венецуела, които имат за цел да свалят социалистическите правителства на тези страни и които очевидно нарушават международното право.
В резолюцията се добавя, че санкциите причиняват „сериозни нарушения на човешките права на населението, срещу което са насочени“ с „особено значими последици за жени, деца, включително юноши, възрастни хора и хора с увреждания“.
Документът цитира много минали резолюции на Общото събрание на ООН и Съвета по правата на човека и доклади на Службата на Върховния комисар по правата на човека, които също осъждат едностранните санкции.
Налагането на едностранни санкции от Запада рязко се увеличи през последните десетилетия .
Според преглед на Министерството на финансите от 2021 г. 9421 държави, компании, отделни личности са били санкционирани от правителството на САЩ в края на същата година, което е зашеметяващо увеличение от 933% от 2000 г. насам.
Повече от една трета от световното население живее в страни, които страдат от санкции.
Бен Нортън е разследващ журналист и аналитик. Създател и редактор на сайта Geopolitical Economy Report, базиран в Латинска Америка
Източник - Geopolitical Economy Report