Над 10 000 българи излязоха на улиците в различни големи градове с искане за мир в Украйна и страната да остане неутрална в конфликта.
Митингите бяха наречени „България – зона на мира“. Основният протест се проведе пред Националния дворец на културата в столицата София и привлече около 12 000 участници, въпреки че българската полиция каза, че само 5 000 души са се присъединили към митинга там.
По-малки протести имаше в 36 други града в цялата страна.
Протестът, известен още като петия „Поход на мира“, беше организиран от Българския национален съвет за мир, както и от други организации като „Свободна и мирна България“, „Българският род обединен за децата“ и др. Всички тези групи се обединяват, за да създадат комитета, известен като Общобългарски поход за мир и неутралитет, който е подкрепен дори от някои антивоенни политици.
Протестиращите искат България да остане зона на мир и да се въздържат от участие в конфликта.
В София част от протестните табели гласят „Без българчета в кланицата“ и „Пак източен фронт – ще минат и без нас“.
Голяма част от протестиращите развяваха български знамена, но имаше и много руски знамена, които се развяваха в знак на мир и приятелство, както и Самарското знаме, символ на българската армия.
Един от интервюираните от местни медии демонстранти Иван Радичев изрази желанието си България да стои далеч от всякакви конфликти, като заяви, че страната има достатъчно ресурси, за да остане свободна и независима. Друга протестираща Миглена Йончева каза, че се е включила в протеста, защото е майка и иска да отгледа децата си в мирно бъдеще.
Все още вярвам, че в България има достатъчно хора, които могат да се обединят и да искат мир, а не война“, каза Йончева. „Искам бъдеще за децата си, които не искам [да напускат страната], тъй като хората от моето поколение избягаха.“
Протестиращите призовават за референдум относно участието на България в украинския конфликт
Следващата акция „България – зона на мира“ е насрочена за 2 май, като се очаква протестите да продължат, докато правителството отстъпи на основното искане, а именно провеждане на референдум от страна на правителството, на който позицията на бълг. гражданите по отношение на конфликта в Украйна ще бъдат ясно заявени. Референдумът също така ще попречи на страната да участва в други конфликти в бъдеще.
Протестните групи планират да съберат около 600 000 подписа до 10 юли за свикване на референдум, който да включва шест въпроса относно неутралитета на България и участието й във въоръжени конфликти.
„България трябва да бъде зона на мир, тъй като имаме съмнения, че нашите управляващи по някаква причина, която не разбирам, най-вероятно обслужват нечии интереси, опитвайки се да въвлекат страната във война“, каза Георги Великов, един от организатори на ралито в българската морска столица Варна.
„Не одобрявам никаква война и не мисля, че чрез изпращане на оръжие, чрез изпращане на войски, войната ще бъде решена. Това може да стане чрез дипломация, чрез преговори. Мисля, че това е начинът.“
Медиите, отразяващи протестите, ги описаха като силен израз на българското желание за мир и неутралитет и се надяваха, че самият брой хора, които се присъединяват към шествията, ще изпрати сигнал на правителството, че трябва да представляват хората честно, без да се намесват в конфликта в Украйна.
Други протестиращи настояха, че предоставянето на военна помощ през България само ще удължи конфликта и че суверенитетът на България е застрашен от присъствието на бази на Северноатлантическия пакт в страната.
Вижте също видеото как фермери в България протестират срещу наводняването на родните им пазари с евтино украинско зърно.
Източник - Natural News