На 2 май 2023 г. в Берлин се проведе възпоменателен митинг по повод годишнината от фашисткото нападение през 2014 г. на Дома на профсъюзите в Одеса. Това нападение, отнело много жертви, беше само един от крайъгълните камъни, довели до настоящия конфликт в Украйна.
Събитието се състоя на берлинския „Odesa-Platz“, наречен така от тогавашния кмет Михаел Грюнст, напълно забравил за историята и днес обявяащ Русия за агресор.
Няма и помен от клането през 2014 г.!
„Бихме искали да пуснем това събитие онлайн, за да покажем, че все още има хора, които поставят днешните събития в исторически контекст и дори се осмеляват да покажат лицата си“ – посочват организаторите.
През април 2023 г. в Берлин и много други германски градове се проведоха и Великденски шествия „За намиране на общ знаменател срещу войната и за мир“. Хората призоваха за конкретни действия от германското правителство и ЕС „за спиране на дейността на НАТО под ръководството на САЩ.“
Германската съпротива срещу войните на САЩ и въвличането на Германия и Европа в тях не се изчерпва с протестите. На 27 април 2023 г. отново в Берлин се проведе Срещата за мир Изток-Запад под наслов „Диалог вместо оръжие – мир с Русия“ и „Непартийни действия срещу войната“. Конференцията беше организирана от Източногерманския съвет на асоциациите (OKV), основан през 1994 г., за да помогне за създаването на ново движение за мир, независимо от партийната принадлежност и идеологическите различия във време на непрекъснато нарастващата сериозна опасност.
Обсъдена бе необходимостта от незабавно прекратяване на огъня в Украйна и от преговори, както беше предложено от Китай, бразилския президент Лула да Силва и папа Франциск. За да се избегне непосредствената заплаха от ядрена конфронтация, всички усилия трябва да бъдат съсредоточени върху насърчаването на ново международно мирно движение, което да си сътрудничи с Глобалния юг.
Първоначалният тласък за провеждането на тази много навременна конференция дойде от две отворени писма, от 31 януари. Те са на бившите офицери от източногерманската армия (NVA) Себалд Даум и Манфред Гретц и осъждат германските доставки на оръжия за Украйна като „скандална историческа амнезия”. Некоректно е според авторите да се държи единствено Русия отговорна за войната в Украйна. Тези писма до руското посолство предизвикаха бурни вълнения както в Германия, така и във френските военни среди.
Организаторите подчертаха, че не е достатъчно да призоваваме за „мир“, ние трябва да поискаме „мир с Русия“, което означава „прекратяване на войната САЩ/НАТО в Украйна и нейното потенциално разширяване към останалата част от Европа, но също и спиране на деиндустриализацията на Германия от САЩ.”
Въпреки че националната транспортна стачка в същия ден и болестта на някои ключови лектори попречиха на доста хора да присъстват, около сто участници са взели участие. Това са бивши военни, учени, публицисти, адвокати и борци за мир – всички единодушни в критиките си към западната военна политика. Те настояват за „справедлив мир, който гарантира сигурността на Русия и мирна антифашистка Украйна без НАТО“.
В заключителната декларация се казва: „При голямата опасност, в която е изложен нашият народ в момента, ние вече нямаме време да спорим за партийно-политически различия и различни обществено-политически ориентации. Вместо това трябва да се фокусираме върху това, което ни обединява! А то е именно мирът с Русия“.
„Не е нужно да сте приятел на Русия, за да призовавате за мир с Русия като основен приоритет за германската политика в настоящата ситуация. Защото мирът с Русия не е само в наш егоистичен интерес. Това също е въпрос на здрав разум. Защото бъдещето на нашата икономика и благосъстоянието на нашите деца и внуци зависи от това.“
„В Европа ще има мир не срещу Русия, а само с Русия. Това е диктат на разума и предпоставка за гарантиране, че нашата страна, нашата икономика, бъдещето на нашите деца и внуци няма да станат жертва на политика на западен ред, основан на правила, който иска да унищожи Русия и също така да въвлече Китай във война.”
Съмнения относно волята на Запада за мир
Германия трябва да излезе от спиралата на войната. „Нека протестираме срещу мерките, водещи до удължаване на войната в Украйна. Нека спрем бойния вик. Но нека също така да попречим на хората в Германия, които надигат гласа си за мир и срещу всяка война, да бъдат потискани, заплашвани и затваряни отново.“
Според участниците, „необходимо е „да изградим мост през всички партийно-политически и социално-политически различия и да се изправим заедно, да излезем на улиците заедно и да продължим да изискваме мир с Русия и Китай“.
Фридеман Мункелт, бивш полковник от граничните войски на ГДР, счита че желанието на НАТО за мир е съмнително, имайки предвид заповедта за арест на руския президент Владимир Путин. Това всъщност е политическа шега според него. Всеки, който предприеме нещо подобно, не иска мир, не иска и преговори“.
Въпреки напрегнатата международна ситуация и свързания с нея изключителен риск от война, Мункелт вижда бъдещето „с известен оптимизъм“. Това се подхранва от осъзнаването, „че светът е в процес на промяна“. Държавите от Глобалния Юг, а също и Азия, все по-малко ще позволяват да бъдат експлоатирани от американското господство, основано на долара и военната машина. „Задачата на едно сплотено движение за мир трябва да бъде да спре комарджиите на този свят и да предотврати голяма и вероятно окончателна война“, казва бившият офицер от граничните войски на ГДР.
Като капитан през 70-те години, бившият офицер от Бундесвера и настоящ публицист Волфганг Ефенбергер е имал пряк поглед върху подготовката на НАТО за ядрена война. „С оглед на готовността на Съединените щати да приемат ядреното опустошение тук, в Европа, скоро осъзнах, че мирът и свободата трябва да имат най-висок приоритет“, казва той.
„Свободата и правдивостта са предпоставка за мира. Във войната няма нито свобода, нито истина, нито демокрация, а само невъобразимо страдание и от двете страни.”
След 1989 г. той се е надявал, че „истинският мир най-накрая ще дойде в Европа. Но се случи обратното. Русия беше ограбена, а НАТО непрекъснато се разширяваше на изток, противно на обещанията, чак до преврата в Украйна. Публицистът се позова на многобройните доказателства за конфронтационната политика на САЩ, която описва и в книгите си. Между другото той казва следното за предисторията:
„В продължение на един век става въпрос за увеличаване на богатството на група финансови магнати в Лондонското сити и на Уолстрийт. Погледът към текущите финансови потоци потвърждава това. Финансовите елити в САЩ и Великобритания изглежда са малко заинтересовани от уреждането на украинския конфликт. Днес същите кръгове искат да ни вкарат в трета световна война.„
Земното кълбо повече не трябва да бъде играчка на безотговорна финансова олигархия, която подготвя почвата за безмилостна експлоатация. „Нека хвърлим зловещия разказ – добър тук, лош там – на бунището на историята. Нека забраним войната. И преди всичко: Нека се осмелим да бъдем по-човечни.” Това твърдение е изразено и в песните, които поетът Тино Айсбренер добавя към програмата на конференцията.
Повдигнат е и въпросът за атаките срещу конституционно гарантираната свобода на изразяване.
Адвокатът и вицепрезидент на OKV Ханс Бауер изразява съжаление, че значителна част от германското население „вижда Русия като зъл агресор и затова се съгласява с доставки на оръжие“. Само в Източна Германия това не е толкова ясно изразено.
Например на културни работници, журналисти или учени ще бъдат прекратени договорите , ще бъдат отказани лекции или изяви, „защото не се обвързват изрично с официалната позиция срещу Русия или съдържанието на работата им не отговаря на държавните съображения“.
Адвокатът е част от инициативата на осем души, която призовава за „Защита на свободата на изразяване!“ Според Бауер е ясно: „Само просветен гражданин може да взема информирани решения относно това, което служи на справедливия мир. И да принуди политиката да се обърне.„