Американските войски в Сомалия нарастват до 900, но Камарата на представителите отхвърли резолюцията за оттегляне.
На 27 април Камарата на представителите гласува със 101-321 срещу резолюцията на републиканския представител Мат Гец за премахване на всички американски войски от Сомалия, въпреки че всички признаци сочат ескалация в битката с Ал-Шабаб.
AFRICOM, Африканското командване на САЩ и президентът на Сомалия, Хасан Шейх Мохамуд, искат повече американско присъствие, повече средства, повече оръжия, повече дронове и по-малко ограничения върху начина, по който се използват.
Резолюцията (на Гец) не призовава за прекратяване на бомбардировките с дронове, а само за изтегляне на американските войски.
Гласуването гарантира, че САЩ ще поддържат военно присъствие в Сомалия най-малко до следващия изборен цикъл. Най-малко 900 американски войници са разположени в Сомалия, играейки съветническа роля, докато националната армия, която те обучават, понася тежки загуби на бойното поле срещу ислямистките сили на Ал Шабаб.
Разположена в стратегически значимия Африкански рог, Сомалия има не само най-дългата брегова линия в Африка, но може би най-големите неизползвани крайбрежни петролни резерви в света. През 2021 г. правителството на Сомалия подписа сделка за проучване на нефт на стойност 7 милиона долара с базираната в Хюстън, Тексас компания, Coastline.
Въпреки че ястребите в Конгреса оправдават военното присъствие на САЩ в Сомалия с матрата „свобода“ и борба с тероризма, но географията на страната и потенциално огромното петролно богатство я правят ключова стратегическа придобивка за Вашингтон.
Гец и съавторите на резолюцията за изтегляне от Сомалия са републиканци. Петдесет и двама републиканци и 50 демократи гласуваха в подкрепа на оттеглянето, докато 165 републиканци и 156 демократи гласуваха против. (12 депутати не гласуваха). Гласуването много наподобяваше резултатите от провалената резолюция на Гец за изтегляне от Сирия, която събра ляво-дясна коалиция в подкрепа, докато двупартийното провоенно мнозинство изрази яростна опозиция.
В съобщението си за пресата Гетц пише: „Когато Камарата на представителите обсъди моята резолюция за изтегляне на войските от Сирия, и републиканците, и демократите твърдяха, че Разрешението за използване на военна сила (AUMF) срещу Афганистан от 2001 г. служи като глобално разрешително за всяка фантазия на неоконсерваторите. Те ще твърдят същото за Сомалия. Както направиха, въпреки че някои казаха, че трябва да бъде преразгледана и пренаписана с по-тесен обхват.
За разлика от Сирия, където американските войски нарушават международното право, защото не са приветствани от правителството в Дамаск се явяват окупационна сила, нарушаваща сирийския суверенитет, в Сомалия, президентът Хасан Шейх Мохамуд е пълен с американски дронове във въздуха и войски на земята, туитвайки благодарността си към Джо Байдън. Единственото му оплакване е, че не получава достатъчно въздушна подкрепа.
САЩ доведоха Мохамуд на власт през май 2022 г., като използваха МВФ, за да накарат Сомалия да проведе корумпирани, кланови избори. Сега те имат готов сътрудник, когото много сомалийци смятат за американска марионетка.
Затова пък антиамериканските настроения са широко разпространени и присъствието на САЩ служи като инструмент за вербуване на бойци за Ал-Шабаб. В деня когато Камарата на представителите гласува да не изтегли войските, проектът за разходите на войната на Университета Браун съобщи: „Съединените щати казват, че целите им в Сомалия са да премахнат Ал-Шабаб и да насърчат мира. Документът показва как антитерористичните политики на САЩ имат обратен ефект и гарантират, че конфликтът ще продължи вечно. В него се заключава, че Al-Shabaab все още е във възход 16 години след появата си, и се отбелязва: „САЩ харчат повече за борба с тероризма в Сомалия всяка година, отколкото федералното правителство на Сомалия печели като данъчни приходи.“
Al-Shabaab възниква в отговор на подкрепяната от САЩ етиопска инвазия в Сомалия, когато Етиопия е ръководена от дългогодишен клиент на САЩ, Народния фронт за освобождение на Тиграй (TPLF). TPLF свали Съюза на ислямските съдилища в Сомалия и окупира страната от 2006 до 2009 г., докато Al-Shabaab процъфтява в атмосфера на национална съпротива. Така, че, САЩ сега се борят със същите „терористи“, които са създали.
Ал Шабаб положи клетва за вярност към Ал Кайда, но връзката им е по-скоро идеологическа, отколкото оперативна.
Президентът Доналд Тръмп увеличи бомбардировките с дронове, но изтегли почти всички 700 американски специални части в Сомалия в края на мандата си, през декември 2020 г.
На 16 май 2022 г., денят след преизбирането на президента Хасан Шейх Мохамед, Джо Байдън подписа предложението на Пентагона за повторно въвеждане на войски и установяване на „малко постоянно присъствие“. „Сега работим, за да оценим местните условия, включително тези след президентските избори в Сомалия вчера“, каза прессекретарят на Пентагона Джон Кърби в прессъобщение на Министерството на отбраната. „И ние ангажираме партньори в региона, включително правителството на Сомалия, за да определим най-добрия път напред.“
В същия ден New York Times съобщи, че решението ще „съживи отворена американска антитерористична операция, която се е превърнала в бавно изгаряща война през три администрации“. „Таймс“ също съобщи, че „хора, запознати с въпроса“, казват, че броят на войските ще бъде ограничен до 450.
Сега, приблизително година по-късно, по време на дебата на 27 април относно резолюцията за изтегляне на войските от Сомалия, Гец и конгресменът Райън Зинке заявиха, че има около 900 американски войници в Сомалия.
Зинке, бивш военноморски тюлен, се аргументира за по-нататъшна ескалация, като се позовава на холивудския екшън блокбъстър, Black Hawk Down, който драматизира неуспешната и кървава американска военно-хуманитарна интервенция в Могадишу през 1993 г.
Специалните сили вече са подкрепени от флотилия от кораби на ВМС на САЩ край бреговете на Сомалия, в Аденския залив, Арабско море и Индийския океан, както и допълнителни войски във военната база на САЩ в съседен Джибути.
Подкрепа за сепаратистите от Сомалиленд
Администрацията на Байдън мълчаливо подкрепя сепаратисткото движение в северния щат Сомалиленд в Сомалия, изглежда в замяна на място за военна база в крайбрежния град Бербера. Планът за пряка работа със Сомалиленд — заобикаляйки сомалийското правителство — за установяване на базата в Бербера, е очертан в Закона за бюджетните кредити за национална отбрана от 2023 г. (NDAA).
Планът обаче претърпя голям неуспех, когато избухна брутална война между сепаратисти от Сомалиленд и юнионисти в град Лас Анод и околния регион Сул, Санаг и Кайн (SSC). Много загинаха, много повече бяха ранени и повече от 200 000 може да бъдат разселени в продължаващия конфликт.
Сепаратистките милиции са в покрайнините на Лас Анод, като периодично обстрелват града с артилерия, а жителите очакват още насилие след затишието на Рамадан.
Служители на САЩ и ЕС поискаха от служителите на Сомалиленд да се оттеглят от региона SSC, но просто изразиха „разочарование“, когато не го направиха.
САЩ подкрепят непопулярния президент. Докато насърчават разделянето на Сомалия, те подкрепят корумпираното и номинално функциониращо национално правителство на президента Хасан Шейх Мохамуд, което няма обществена подкрепа в или извън столицата Могадишу. Американският бригаден генерал Питър Бейли публикува разкриващ набор от коментари пред NBC, заявявайки, че сомалийците „имат нужда от демократична реформа, за да гарантират, че правителството е признато за легитимно“.
Малко след като се завърна на власт, Мохамуд „обяви тотална война“ на Ал Шабаб, наддавайки се за нов приток на подкрепа от САЩ и обещавайки бърза победа.
Въпреки това, близо година по-късно Ал Шабаб все още контролира големи участъци от земя, предимно в централна и южна Сомалия, чрез комбинация от груба сила, рекет и чист терор.
Докато връзките с обществеността, ръководени от посолството на САЩ в Могадишу, набираха висока скорост, Държавният департамент свика среща във Вашингтон, окръг Колумбия, която включваше Обединеното кралство, Обединените арабски емирства, Катар и Турция. Срещата се състоя на 28 февруари 2023 г. Сред точките от дневния ред беше искането на Америка нейните партньори да поемат част от финансовата тежест на продължителната война.
Източник - The Grayzone