АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Трафикът на мигранти е голям бизнес в Либия. Това е „предприемачески проект“

Александър Рубинщайн - 08 май 2023
Фтото The Grayzone

Разследване на ООН стигна до заключението, че парите, предоставени от Европейския съюз на държавни субекти в Либия, са улеснили престъпления срещу човечеството, вариращи от принудителен труд и сексуално робство до изтезания.
Чрез финансовата си подкрепа за либийската брегова охрана и либийската дирекция за борба с нелегалната миграция (DCIM), ЕС е подпомагал и насърчавал престъпления срещу човечеството, според скорошен доклад на ООН от 27 март 2023 г.

Въпреки че беше установено, че престъпленията срещу човечеството са широко разпространени в цялата страна, докладът се фокусира върху тежкото положение на мигрантите и обвини Европейския съюз, че е позволил на базираното в Триполи правителство на националното единство да извършва злоупотреби срещу африканци, търсещи убежище в Европа.

В уводната част на доклада се посочва: „Мисията установи, че са извършени престъпления срещу човечеството срещу мигранти в местата за задържане под действителния или номинален контрол на Либийската дирекция за борба с нелегалната миграция, либийската брегова охрана и Апарата за подкрепа на стабилността. Тези субекти получиха техническа, логистична и парична подкрепа от Европейския съюз и неговите държави-членки за залавянето и връщането на мигранти.“

С други думи, вместо директно да прихваща мигранти, пътуващи с лодки към Европа, ЕС възлага мръсната работа на либийската брегова охрана. След като бреговата охрана задържи мигрантите, те се връщат обратно в Либия и се прехвърлят както в официални, така и в „тайни затвори“, където често биват експлоатирани за финансова печалба чрез принудителен труд, откуп или сексуално робство.

Според доклад от 2021 г. на института Брукингс ЕС е насочил 455 милиона долара към либийската брегова охрана и други правителствени агенции от 2015 г. насам.

Междувременно разследване на The Outlaw Ocean Project и The New Yorker разкри, че парите от ЕС „плащат всичко – от автобусите, които транспортират заловени мигранти в морето от пристанището до затворите, до чувалите за трупове, използвани за мигрантите, които загиват в морето или докато ги задържат.

Според тяхното съвместно разследване Либийската дирекция за борба с нелегалната миграция „е получила 30 специално модифицирани Toyota Land Cruisers за прихващане на мигранти в южната пустиня на Либия“, докато парите от ЕС също са помогнали на DCIM да закупи „10 автобуса за транспортиране на пленени мигранти до затворите, след като бъдат задържани.”

Насилственото сваляне на правителството на Кадафи от НАТО и спонсорираните от пакта банди салафистки бунтовници през 2011 г., хвърли Либия в състояние на гражданска война, като части от страната бяха превзети от Ал Кайда и бандити, свързани с ИДИЛ. Докато НАТО и неговите джихадистки поддръжници се нахвърлиха върху Кадафи, той предупреди, че свалянето му от власт ще доведе до дестабилизиране на цели региони на континента и нова миграционна криза за Европа, като Средиземно море ще се превърне в „море от хаос“.

Синът на Кадафи също предупреди, че „Либия може да се превърне в Сомалия на Северна Африка, на Средиземно море. Ще видите пиратите в Сицилия, в Крит, в Лампедуза. Ще видите милиони нелегални имигранти. Терорът ще бъде в съседство.

Изследователят на ООН, професор Беяни, обвини за сегашната криза в Либия „вакуумът във властта“, но избегна прякото споменаване на вината на Запада, който с войната си за смяна на режима създаде в хаос в страната. Хюман Райтс Уоч също се отклони от обсъждането на намесата на НАТО през 2011 г. в отразяването на доклада на ООН, който определи като „брутален и осъдителен“. Може би това се дължи на факта, че неговият директор по това време, Кен Рот, беше пламенен поддръжник на нападението.

Превръщането на Либия в анархичен адски пейзаж драстично намали риска бъдещите мигранти в Европа да бъдат разкрити от властите на ЕС. Докладът на ООН изчислява, че повече от 670 000 мигранти са присъствали в Либия по време на част от разследването.

Липсата на силно, стабилно централно правителство в Триполи позволи индустрията за експлоатация на мигранти да се развие в безпрецедентни мащаби като успешен бизнес модел. „Задържането, трафикът на мигранти е голям бизнес в Либия. Това е предприемачески проект“, каза Беяни пред France 24 след публикуването на доклада.

Докато Международният наказателен съд повдигна обвинение срещу руския президент Владимир Путин за обвинения, измислени от спонсорирани от Държавния департамент на САЩ изследователи, новият доклад на ООН за Либия беше третиран от американските и европейски медии до голяма степен като бележка под линия, въпреки ролята на Запада като ключов архитект на продължаващия кошмар на страната.

Източник - The Grayzone