Южнокорейски депутат определи американските санкции като контрапродуктивни
Водещ южнокорейски законодател и бивш ръководител на Samsung разкритикува усилията на САЩ да потиснат китайската икономика, като й прекъснат достъпа до полупроводници. В интервю за „Файненшъл таймс“ в неделя Янг Хян-джа посочва, че тези усилия са контрапродуктивни, защото „колкото повече САЩ санкционират Китай, толкова по-силно Китай ще се опитва да постигне бърз технологичен напредък“.
Янг посочва, че ако Америка се опита да спре вноса на чипове в Китай, правителството в Пекин ще изразходва огромни ресурси за производство на собствени. След като това се случи, вероятно те ще бъдат по-евтини от чиповете, произведени в други страни, включително Южна Корея. „Китай ще осигури по-голяма национална подкрепа за целта – казва Янг, – което ще представлява криза за Южна Корея, като се има предвид изобилието от таланти и суровини в Китай.“
Откакто бяха наложени санкциите, новините по-скоро потвърждават думите на южнокорейския политик. През 2020 г. например Съединените щати наложиха санкции на китайската компания за мобилни телефони Huawei. Идеята на мярката беше да се попречи на компанията да се конкурира на пазара за 5G. Първоначално това сработи и приходите на Huawei спаднаха, но последните новини сочат, че сега – само три години по-късно – компанията е намерила начини да произвежда 5G чиповете на вътрешния пазар.
Като наложиха санкции на Huawei, Съединените щати забавиха бизнес модела ѝ само за три години. Сега компанията развива капацитет за самостоятелно производство на тези чипове и вероятно скоро ще ги продава на международните пазари на по-ниска цена от сегашните западни еквиваленти. Тези опити за санкциониране на китайските технологии водят единствено до укрепване на икономиката на страната и до повишаване на способността ѝ да се конкурира със Запада.
Последният кръг от санкции срещу Китай в областта на полупроводниците е на път да доведе до същия резултат. Вътрешни представители на индустрията като Ян са напълно наясно с това и от седмици предупреждават американското правителство. Въпреки това досега те са пренебрегвани. Нещо повече, китайците вече започнаха да прилагат контрасанкции срещу САЩ: през май тази година те наложиха ограничения върху покупките от американския производител на полупроводници Micron. Загубата на китайския пазар би се отразила значително на приходите на Micron и би му оставила малко средства за инвестиции и запазване на конкурентоспособността.
Неотдавнашните ограничения, които Китай наложи върху износа на германий и галий, са още по-проблематични. Тези два елемента са жизненоважни за производството на много електронни продукти, включително на самите чипове, и не могат да бъдат лесно заменени с местно производство в САЩ. Те обикновено се произвеждат като страничен продукт от широкомащабното промишлено производство на алуминий и цинк, а местното производство би изисквало САЩ да възстанови цялата си тежка промишленост, което може да отнеме десетилетия.
Неотдавна Грег Хейс, главен изпълнителен директор на Raytheon, един от най-големите американски производители на оръжие, подчерта колко важна е китайската търговия с компоненти, които са от решаващо значение за американското производство. Хейс заяви, че китайската търговия е „твърде голяма, твърде важна и твърде необходима за икономиката на САЩ“.
Когато дори основният доставчик на оръжие изказва тези реалности, би било добре американското правителство да се вслуша в тях. Независимо дали на Вашингтон му харесва или не, тридесетгодишната отворена търговия с Китай е създала зависимости, които не могат да бъдат просто премахнати за една нощ.
Филип Пилкингтън е макроикономист и професионалист в областта на инвестициите и автор на книгата „Реформацията в икономиката“.
Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм: https://t.me/Club_may24
Източник - Unherd