Политическата инициатива „Неутрална свободна Австрия“ (NFÖ) е сдружение на политически групи, малки партии и отделни лица от цяла Австрия. Уставът им е регистриран в Министерството на вътрешните работи на 17 март 2003 г. С този акт сдружението NFÖ стана равностойно на политическа партия. Учредителното събрание се състоя на 11 октомври 2003 г. в Залцбург.
По време на годишната си среща през 2023 г. сдружението „Неутрална свободна Австрия “ отпразнува своята 20-годишнина.
Срещата започна с дискусия по тревожната тема за войната в Украйна. В своето встъпително изказване заместник-председателят Гералд Грюнер, обобщи историческите събития от 1990 г. насам, като председателстваше последвалата дискусия.
По отношение на последиците от украинската криза участниците се съгласиха, че както австрийският, така и швейцарският неутралитет е бил и продължава да бъде застрашаван или дори подкопаван от погрешни решения на отговорните политици, като например санкции само срещу една от страните във войната. В съответствие с това срещата недвусмислено осъди транспортирането на танкове, извършено от НАТО през Австрия през април, което нарушава принципа на неутралитет дори спрямо международната общност.
Министър Герхард Карнер, който отговаря за вътрешните работи, е трябвало да забрани превоза през Австрия. Въпреки това той твърди, че го е разрешил, тъй като страната на дестинация, посочена в документите, е Полша, а не Украйна, която е участник във войната, – което е доста нелеп претекст.
Присъстващите членове и гости използваха дискусията, за да размишляват върху това как мирът отново да стане реалност. Обещаваща първа стъпка към мира би трябвало да бъде отмяната на санкциите срещу Русия, които бяха наложени от австрийското правителство по нареждане на ЕС.
Проучване сред 1000 австрийци през април 2023 г. показа, че само малцинство от 37 % подкрепя санкциите на ЕС срещу Русия, докато 41 % настояват за прекратяване на наказателните мерки.
(Запитани в последните проучвания за перспективата за присъединяване към НАТО, почти две трети от австрийците (64%) са против. Едва 16% са били „за“ – б.р.).
Поздравителните адреси на професор д-р Хайнрих Волмайер, магистър Ралф Бошард и университетския професор д-р Михаел Гайстлингер (вж. карето) откриха годишната среща. Последният припомни на аудиторията задълженията на неутрална Австрия, а именно: задълженията за въздържание (да се въздържа от водене на войни) и непартийност, както и задължението да не позволява на трети страни да злоупотребяват с австрийската територия за своите военни цели.
На основателя и дългогодишен председател на асоциацията, инженер Рудолф Помароли, беше връчен почетен документ, който потвърждава неговата неизчерпаема ангажираност. В речта си при приемането на наградата Алт-Обман Рудолф увери присъстващите, че могат да продължат да разчитат на него, ако се наложи да получат помощ или съвет.
„Свободна неутрална Австрия“ (NFÖ) в миналото многократно са били канени да споделят своите възгледи в алтернативни интернет, радио и телевизионни платформи. Официалната цел е да се обединят силите на всички активисти за осигуряване на суверенна, неутрална и демократична република Австрия, както е записано в австрийската конституция.
За да постигне тази цел, Австрия неизбежно трябва да напусне Европейския съюз, включително Евратом (който понастоящем е базиран във Виена).
На всички мерки за подкопаване на нейната демокрация австрийският суверен трябва да противодейства по най-подходящия начин с демократични инструменти като задължителни референдуми и народни инициативи. Народът следва да има право да инициира и осъществи всяка от тях по всяко време.
В сътрудничество с инициативата „Родина и околна среда“ (Initiative Heimat und Umwelt, IHU) през декември и март миналата година бяха проведени събития, посветени на неутралитета.
Сред ораторите бяха:
– експертът по международно право и Източна Европа д-р Михаел Гайстлингер: „Права и задължения на вечно неутрална Австрия по време на война на Запада срещу Русия според международното право„;
– дългогодишният сътрудник на ОССЕ магистър Ралф Бошард: „Оценка на военната ситуация във войната в Украйна. Стратегическо значение на неутрална Австрия в Европа„.
Събирането на подписи за парламентарната гражданска инициатива „Спрете санкциите срещу Русия – сега!“ продължава както от NFÖ, така и от IHU. Двете движения планират информационни щандове в няколко града, за да разпространяват информационни материали за неутралитета и да събират още подписи. Досегашният отзвук е обнадеждаващ, много хора се подписват спонтанно на щандовете и като цяло се интересуват от темата за мира.
В края на годишната среща председателят на NFÖ, инженер Даниел Джени, приветства д-р Рене Рока като основен говорител. Д-р Рока е завършил история, професор е в гимназията в Базел и е основател на Швейцарския изследователски институт за пряка демокрация (www.fidd.ch). В своята местна общност той дълги години е бил член на общинския съвет и заместник-кмет.
Ораторът избра заглавието „Швейцарският неутралитет – първокласен проект за мир„. В своята презентация той се спря на историята на Швейцарския неутралитет. В качеството си на член на инициативния комитет на Инициативата за запазване на швейцарския неутралитет – Neutrality initiative Рене Рока също запозна аудиторията с целта на тази народна инициатива, която стартира доста успешно през ноември миналата година:
Тази цел е „вечният и въоръжен неутралитет“ да бъде заложен като част от швейцарската конституция. По този начин на швейцарското федерално правителство ще бъде забранено да подписва договори от името на Швейцария, с които тя се присъединява към военни или защитни съюзи или допринася за санкции („невоенни принудителни мерки срещу държави във война“).
Както за Австрия, така и за Швейцария неутралитетът е бил одобряван от международната общност в миналото по няколко повода. Нашите правителства трябва да спрат да нарушават неутралитета и да се придържат към правилата, които неутралитетът изисква! Само ако държавите поддържат неутралитет не само на хартия, но и в реалния живот, те ще допринесат за устойчиво мирно развитие на международно ниво. Понастоящем 155 от 193-те държави в света не подкрепят санкциите срещу Русия, които са незаконни от гледна точка на международното право. Добре би било Австрия да се присъедини към броя на тези наистина неутрални, безпристрастни държави.
Обръщение към годишното общо събрание на сдружението “ Неутрална свободна Австрия“, 2023 г.
Уважаеми господин Джени, скъпи членове, приятели и поддръжници на общото събрание!
Името на вашето сдружение е перфектно подбрано и обобщава десетилетия история само в три думи, свързвайки историята и настоящото положение на Австрия с нейното бъдеще.
Съветските военни се изтеглят от Австрия през 1955 г. при условие за вечен австрийски неутралитет. Днес Австрия би могла да бъде свободна, ако убедително беше водила строго неутрална външна политика. В бъдеще Австрия отново ще бъде свободна, при условие че възкреси международните си задължения за вечен неутралитет.
Именно Московският меморандум е основата за австрийско-съветския договор от Виена и включването му в конституцията чрез издаването от австрийския Федерален конституционен съд на конституционен закон (Bundesverfassungsgesetz) за вечния неутралитет, за който на ниво международно право тогава са уведомени всички държави от международната общност и който в крайна сметка води до изтеглянето на войските на четирите съюзнически сили (Съветския съюз, САЩ, Обединеното кралство и Франция) от австрийска територия и прекратяването на окупационния режим. Следователно още от самото начало на своята задължителна валидност в Австрия институтът на вечния неутралитет демонстрира огромен престиж и сила. Войските на четирите най-мощни военни сили в света по това време са окупирали Австрия, но са я напуснали, без да произведат нито един изстрел. С изключение на някои рудиментарни единици дори не е имало такова нещо като австрийска армия, нито един войник не е бил изпратен, за да отърве страната от чуждите окупатори. Всичко, което беше необходимо, беше обявяването на вечен неутралитет.
В продължение на дълъг период от време, по време на Студената война между Изтока и Запада, надеждната политика на неутралитет осигуряваше свободата на Австрия. С разпадането на Съветския съюз, бившия универсален противник на САЩ, обаче законодателите в Австрия смятат, че ще се справят по-добре, ако напуснат позицията си по средата и се присъединят към един от двата блока, т.е. към предполагаемия победител в Студената война.
Ето защо Австрия стана член на колективния Запад, като се присъедини към Европейския съюз, и то дори въпреки изразените от Европейската комисия съмнения дали австрийското членство е съвместимо със състоянието на неутралитет, както се разбираше и поддържаше в Австрия по онова време. Европейската комисия предложи два възможни сценария: или клауза за неутралитет, или ново дефиниране на австрийските политики на неутралитет, което да ги направи съвместими със стратегиите на ЕС.
Последното беше приложено и войната в Ирак предложи на ЕС добре дошъл контекст, за да демонстрира незабавно пред света съответствието на Австрия със стотиците международно незаконни полети на НАТО над австрийска територия, както и транспортиране на танкове през страната. След това продължиха натиска. Договорите от Амстердам, Ница и Лисабон и последвалите изменения на австрийската федерална конституция стъпка по стъпка подкопаваха австрийския неутралитет в името на европейската солидарност, а управляващата политическа класа отчужди австрийския народ, като дори не му съобщи когато постепенно отмени конституционния закон за вечния неутралитет или, казано направо, го отмени частично или напълно, в зависимост от начина, по който го разглеждате. Това, което обаче не можаха да постигнат по този начин, беше да отменят неутралитета и на международно ниво.
Нека някои австрийски про-европейски експерти по международно право да се опитват колкото се може повече да изтъкват аргументи, за да може австрийското правителство да смята задълженията по законите на ЕС за по-висши от международното право – все пак ЕС остава като регионална международна организация, подчинена на международното право, и Австрия не може да се позовава на членството си в тази регионална организация, за да пренебрегва задълженията си към международното право. В резултат на това сме свидетели на безброй нарушения на австрийския неутралитет по време на продължаващата война в Украйна. Да припомним едно от последните: финансирането на дейностите по разминиране в Украйна, вместо изпращането на специални разминиращи части не решава проблема. Финансирането нарушава и международното право, доколкото и двете страни не се третират еднакво. Това са основните принципи на неутралитета, действащи по време на международни въоръжени конфликти, какъвто е този в Украйна. Те изискват пълно въздържане от подкрепящи мерки, равнопоставено третиране на двете страни и затваряне на собствената територия както за военни, така и за невоенни принудителни мерки на която и да е от страните.
Но независимо от това колко нарушения ще има, Австрия не може да се отрече от международно признатото състояние на неутралитет по този начин. Нещо повече, на света става ясно, че не Русия е тази, която заплашва австрийския неутралитет. По-скоро НАТО и ЕС са тези, които тласкат Австрия все по-надълбоко към поведение, което нарушава нейния неутралитет и по този начин застрашава австрийската свобода.
В хода на това организации като вашето сдружение и сходни инициативи, общества и политически партии, ангажирани с честния и действителен австрийски неутралитет, стават все по-важни за възстановяването на австрийската свобода. Времето е назряло. Колкото по-дълго продължава войната в Украйна, колкото повече пари на австрийските данъкоплатци се изпаряват чрез каналите на ЕС в Украйна, толкова повече наближава моментът, в който мнозинството австрийци ще осъзнаят своите фатални политически отклонения.
В тази връзка ви пожелавам успешно Федерално събрание и постоянство!
С най-добри пожелания
Михаел Гайстлингер