Едногодишно проучване установява, че Китай изпреварва САЩ в 37 от 44 технологични направления и има потенциал за монопол в области като нано материали и синтетична биология.
Нов доклад установява, че Съединените щати и другите западни страни губят надпреварата с Китай в задаване тона на модерни технологии и задържане на таланти, като Пекин потенциално ще установи монопол в някои области.
Китай води в 37 от 44 технологии, проследени в едногодишен проект от мозъчния тръст Австралийски институт за стратегическа политика. Сред тях се включват електрически батерии, хиперзвукови технологии и усъвършенствани радиочестотни комуникации като 5G и 6G.
В доклада се констатира, че САЩ са лидер само в седем технологии като ваксини, квантови изчисления и системи за изстрелване в космоса.
В него се показва, че констатациите са базирани на изследвания в критични и нововъзникващи технологични области с най-силно очаквано въздействие, като изводите са направени на основата на анализ на научни статии, които са публикувани в списания от най-висок научен рейтинг и най-цитирани в света от последващи изследвания.
„Нашето изследване разкрива, че Китай е изградил основите, за да се позиционира като водеща световна научна и технологична суперсила, като установи понякога зашеметяваща преднина в изследванията с голямо въздействие в повечето критични и нововъзникващи технологични области“, се казва в доклада.
„ Проследяването на критични технологии показва, че за някои технологии всичките топ 10 на водещите изследователски институции в света са базирани в Китай и колективно генерират девет пъти повече изследователски статии със силно въздействие в сравнение с втората класирана страна (най-често това са САЩ). ”
Китайската академия на науките се класира на първо или второ място в повечето от 44-те технологии, включени в изследванията, се добавя в доклада.
„Виждаме също така, че усилията на Китай се подкрепят чрез внос на таланти и знания: една пета от неговите силно въздействащи научни изследвания са на изследователи които имат следдипломно обучение в САЩ, Великобритания, Канада, Астралия и Нова Зеландия“, се казва в съобщението, позоваващо се на разузнавателна информация от тези страни.
„Управлението на Китай е продукт на целенасочена стратегия и дългосрочно политическо планиране, както многократно е подчертавано от Си Дзинпин и неговите предшественици.“
Джо Байдън каза в речта си за състоянието на Съюза миналия месец, че САЩ „инвестират в американски иновации, в индустрии, които ще определят бъдещето, и в които правителството на Китай възнамерява да доминира“.
Но институтът разкрива, че Китай с много голяма вероятност може да установи монопол в осем технологии, включително наноматериали, водород и амоняк за производство на енергия, както и в синтетичната биология.
В доклада се казва, че напредъкът на Китай в областта на хиперзвуковите ракети, способни да носят ядрено оръжие през 2021 г. не би трябвало да е изненада за американските разузнавателни агенции, „защото, според техния анализ на данни, през последните пет години Китай е генерирал 48.49% от световните научни статии в областта на усъвършенствани авиационни двигатели, включително хиперзвукови, и е домакин на седем от 10-те най-добри изследователски институции в света в тази тематична област”.
Като цяло институтът установява също, че има „голяма пропаст между Китай и САЩ, като водещи две страни, и всички останали“.
„Данните след това показват малка, второстепенна група от държави, водени от Индия и Обединеното кралство. Другите страни, които се появяват в тази група в редица технологични области са Южна Корея, Германия, Австралия, Италия и по-рядко Япония.“
Изследването, стартирано в Raisina Dialogue в Ню Делхи, е проведено от екип, ръководен от Джейми Гайда, старши анализатор в международния център за киберполитика на института.
Институтът разкрива, че изследването му е финансирано от Центъра за глобална ангажираност към Държавния департамент на САЩ и безвъзмездна помощ от Special Competitive Studies Project – фондация, която има за цел да укрепи дългосрочната конкурентоспособност на Америка.
Институтът също така призова демокрациите да създадат големи суверенни фондове за научни изследвания, развитие и иновации в критични технологии, които да увеличават всяка година. Той предлага разпределяне на 0,5% до 0,7% от брутния вътрешен продукт със съвместни инвестиции от индустрията.
В доклада се казва, че докато държавните инвестиционни фондове трябва да подкрепят най-обещаващите програми, правителствата също трябва да разпределят средства за високорискови и високопечеливши инициативи.
Даниел Хърст е кореспондент на Guardian Australia по проблеми на международните отношения и националната сигурност
Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм.
Източник - The Guardian