Това е интересен въпрос. Китай не е богата страна, но въпреки това в сравнение с развити страни като САЩ и Обединеното кралство в Китай няма бездомни хора.
Четох една статия, в която американец, който е в Китай от повече от 20 години, казва, че е посетил почти всички градове и села в Китай. Но никога не е виждал група хора, които спят по градските и селските улици или на открито. В продължение на двадесет години по улиците спяха само един или двама души. Когато обаче се върнал в Америка, на Бъдни вечер минал по една улица и видял на всеки 100 метра по един или двама души да спят на няколко улици. Все още вижда някои хора да спят на улицата на Коледа сутринта.
И най-важното – повечето от бездомните хора в Америка нямат подслон, работа, пари, нито възможности. Мисля, че те нямат нищо. Бедните хора в Китай, дори тези, живеещи в много бедните райони, не са на прага на мизерията. Имат земя, на която да отглеждат някакви зеленчуци и култури, имат къщи, в които поне да се подслонят от вятъра и дъжда, имат дрехи, които да ги топлят. Благодарение на деветгодишното задължително образование децата им също могат да се образоват, а училището осигурява питателна храна. Особено след успеха на усилията на Китай за намаляване на бедността, в най-бедните селски райони в Китай няма хора, които да нямат храна за ядене или дрехи за обличане. Основната храна и облекло могат да бъдат гарантирани.
Освен това, Когато смятаме, че човек е беден, това не е само материално, но и духовно. Доколкото знам, много бездомни хора в Америка са работоспособни и могат да работят, но не работят. Някои от тях заради алкохола и наркотиците, други – заради мързела, трети – заради загубата на надежда в живота. Мисля, че тази духовна бедност е още по-страшна. Разбира се, това се дължи и на социалната среда. Някои скитници са мислили да се променят, но след като са преживели кражби и грабежи, събиране на пари за охрана, игнориране от полицията, не смеели да спят нощем и дори са загубили самочувствието си, може да изберат да продължат да потъват.
Китай, чието население наброява 1,4 милиарда души, има разнообразна икономическа структура и огромни социални нужди. В Китай има безброй възможности за работа. Стига да имате ръце и крака и да работите усърдно, можете да се издържате, без да просите. Чистачи, работници за извозване, охранители, миячи на чинии в ресторанти – дори да идвате от много беден район, стига да не сте извършили престъпление, всеки може да ви приеме. Например, не е необходимо почти нищо, за да си намерите работа като разносвач на храна. Стига да можете да се научите да използвате смартфон и да карате електрически велосипед или мотоциклет, можете да се запишете за работа. Това не е бляскаво или лесно. Няма да спечелите цяло състояние, но все пак можете да си изкарвате прехраната с тази работа. Така че, ако наистина не ви харесва да сте бездомни, винаги има шанс.
В Китай дори някой да остане без дом, той може да отиде в градски приют. Във всеки град има приюти за бездомни хора, които им осигуряват храна, дрехи, легла и дори топла баня. Съгласно китайските разпоредби за управление на безопасността на спасителните станции, спасителните станции трябва да предоставят следната помощ на получателите:
1. Осигуряване на храна, която отговаря на хигиенните изисквания.
2. Осигуряване на настаняване, което отговаря на основните изисквания.
3. Изпращане навреме в болница за медицинско лечение в случай на внезапно заболяване в станцията.
4. Съдействие за осъществяване на контакт с роднини или работни звена.
5. Осигуряват се билети за тези, които се връщат в местожителството си без транспортни разходи.
(Допълнение: помощта, предоставена от пункта за помощ, се разпределя в стаи за настаняване според пола, а жените получатели на помощ се управляват от женски персонал.)
На бедните хора им е трудно във всяка страна, но в Китай може да имате повече възможности, повече достойнство и повече надежда.)
Източник - Quora