Този ход има за цел да подкрепи иракския динар и идва месец след като американски служители отказаха искане от Багдад за достъп до допълнителни 1 милиард долара в брой от приходите от продажбата на петрол в Ирак
„Иракският депутат и член на финансовата комисия в Съвета на представителите на Ирак Хюсеин Муанес каза пред The Cradle в ексклузивно интервю през май: „Ирак беше и продължава да бъде роб на щатския долар… икономическата сила на всяка страна зависи от силата от нейната валута.“
„Ясно е, че Ирак е икономически доминиран от САЩ и нашето правителство не контролира или има достъп до собствените си пари… Ние вярваме, че е изключително важно да се отдалечим от хегемонията на долара, особено след като той се превърна в инструмент за налагане на санкции на държави. Време е Ирак да разчита на местната си валута“, добави той.“
Правителството на Ирак ще забрани всички тегления на пари и транзакции в щатски долари от 1 януари 2024 г., според Мазен Ахмед, генерален директор по инвестициите и паричните преводи в Иракската централна банка (CBI).
Служителят на CBI казва, че хората, които депозират долари в банки преди края на 2023 г., ще могат да изтеглят тези средства в долари през следващата година. Въпреки това доларите, депозирани през 2024 г., ще бъдат налични само в местна валута по официалния курс от 1320 динара.
„Искате ли да прехвърлите? Трансфер. Искате ли карта в долари? Ето, можете да използвате картата в Ирак по официалния курс или ако искате да теглите пари в брой, можете по официалния курс в динари… Но не ми говорете повече за долари в брой“, каза Ахмед пред Ройтерс .
Той също така твърди, че този ход има за цел да „прекрати незаконното използване“ на около 50 процента от 10 милиарда долара, които Ирак внася в брой всяка година на полумесечни карго полети от Федералния резерв на Ню Йорк.
С повече от 100 милиарда долара в резерви, държани от американски банки, Багдад силно разчита на добрата воля на американските служители, за да гарантира, че икономиката няма да се срине. Освен това, от 2003 г. насам всички приходи от иракски петрол се плащат по сметка във Федералния резерв на САЩ, което позволява на Вашингтон да контролира иракската икономика и да оказва натиск върху правителството.
На 5 октомври Wall Street Journal (WSJ) съобщи, че американски служители миналия месец са отказали да одобрят прехвърлянето на допълнителни 1 милиард долара в брой към Ирак от приходите от продажбата на петрол в страната.
„След като САЩ отхвърлиха първоначалното обжалване на Ирак миналия месец, [CBI] миналата седмица изпрати официално искане, което Министерството на финансите на [САЩ] все още разглежда“, каза високопоставен иракски служител пред WSJ.
Съобщава се, че този ход е разгневил иракските служители, които казаха, че се нуждаят от достъп до своите приходи от петрол, за да защитят паричните резерви на Ирак, след като неотдавнашните ограничения от Белия дом „предизвикаха паническо купуване на зелени пари и трупане на долари от борси“.
Съобщава се, че служители на Министерството на финансите на САЩ са казали на служители на CBI, че „ изпращането на голяма допълнителна пратка противоречи на целта на Вашингтон да намали използването на американски банкноти от Ирак в полза на по-лесно проследими електронни транзакции“.
С повече от 100 милиарда долара резерви, държани като заложници от САЩ, Вашингтон има значителен ефект върху иракската икономика и банкова система.
През юли Министерството на финансите на САЩ санкционира четиринадесет иракски частни банки, обвинявайки ги, че улесняват трансферите на щатски долари към Иран, страна, чиято икономика Вашингтон се стреми да задуши чрез санкции.
В резултат на това на почти една трета от 72-те банки в Ирак вече е забранено да улесняват транзакции в долари.
През 2022 г. централната банка на Ирак наложи строги регулации под натиска на САЩ, за да гарантира, че доларите не достигат до Иран. Клиентите на банката, които желаят да прехвърлят средства в долари, трябва да кандидатстват чрез онлайн платформа и да предоставят подробна информация за крайните получатели, преди преводът да бъде одобрен.
Иракският депутат и член на финансовата комисия в Съвета на представителите на Ирак Хюсеин Муанес каза пред The Cradle в ексклузивно интервю през май: „Ирак беше и продължава да бъде роб на щатския долар… икономическата сила на всяка страна зависи от силата от нейната валута.“
„Ясно е, че Ирак е икономически доминиран от САЩ и нашето правителство не контролира или има достъп до собствените си пари… Ние вярваме, че е изключително важно да се отдалечим от хегемонията на долара, особено след като той се превърна в инструмент за налагане на санкции на държави. Време е Ирак да разчита на местната си валута“, добави той.
Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм.
Източник - The Cradle