АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Защо конфликтът Израел-Газа е толкова сложен за Байдън

Кевин Липтак и М. Джей Лий - 08 октомври 2023

Президентът на САЩ Джо Байдън и неговите висши съветници се опитват да усвоят експлозията на насилие в Израел в събота и да се справят със сложна дипломатическа ситуация, различна от всички предишни конфликти между израелци и палестинци.

Връзките между Байдън и израелския му колега Бенямин Нетаняху, приятели от десетилетия, са обтегнати от крайнодясната управляваща коалиция на Нетаняху в Израел.
Раздробената политическа среда сред палестинците ще затрудни американските служители да определят надежден партньор за преговори.
В САЩ вече активната кампания на републиканците за първичните президентски избори изглежда е предопределена да обвини Байдън, че е помогнал за подхранването на атаките срещу Израел чрез неотдавнашната си сделка с Иран.
На заден план остава и историческото споразумение за нормализиране на отношенията между Израел и Саудитска Арабия, за което Байдън се надяваше, че е близо до финала.
Всичко това се превръща в една от най-нестабилните геополитически ситуации в президентството на Байдън, който се сблъсква и с войната в Украйна, превърнала се в политически проблем у дома.

В телефонен разговор в събота Байдън каза на Нетаняху: „Готови сме да предложим всички подходящи средства за подкрепа на правителството и народа на Израел.“

Байдън заяви, че ще остане в тесен контакт с Нетаняху.

По-късно в събота, говорейки от Белия дом, Байдън заяви, че подкрепата на неговата администрация за сигурността на Израел е „твърда и непоколебима“.

„Когато разговарях с министър-председателя Нетаняху тази сутрин, му казах, че Съединените щати подкрепят народа на Израел в лицето на тези терористични нападения. Израел има право да защитава себе си и своя народ, пълна точка“, каза той.

Последният път, когато избухна голямо насилие между Газа и Израел, Байдън и висши американски служители изиграха решаваща роля зад кулисите в постигането на прекратяване на огъня. Президентът разговаря шест пъти с Нетаняху и по веднъж с президента на Палестинската автономия Махмуд Абас (който няма реални правомощия над Газа) и египетския президент Абдел Фатах ел-Сиси.

Представители на САЩ също така поддържаха почасови контакти с официални лица в региона и се опираха на лидерите в Египет и Катар да работят с палестинските бойни групи в Газа за постигане на споразумение за прекратяване на огъня.

Някои от съюзниците на президента от Демократическата партия агитираха за по-силен отговор. Но висши служители на Белия дом прецениха, че е по-продуктивно да се работи тихо със съюзниците за прекратяване на насилието.

Това беше преди повече от две години. Оттогава насам връзките между САЩ и Израел се усложниха експоненциално.

Байдън се изказа категорично срещу опитите на правителството на Нетаняху за съдебна реформа, за която той и други официални лица предполагат, че е равносилна на ерозия на демокрацията. Това обтегна връзките между двамата и забави срещата им лице в лице до миналия месец, когато те разговаряха в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк. Тогава Байдън призна, че двамата мъже трябва да обсъдят много „трудни въпроси“ – сред които и такива, свързани с „контрола и баланса“.

В крайна сметка тази среща беше „много конструктивна“ и „много откровена“, заяви един от служителите. Тя включваше дълъг разговор на четири очи, на който не присъстваха помощници, и Байдън покани Нетаняху да посети Белия дом.

Все пак опитите на Нетаняху да запази крайнодясната си управляваща коалиция може да направят американската дипломатическа намеса в конфликта още по-трудна, тъй като той е подложен на натиск за пълномащабен отговор.

Политическата стагнация сред палестинците, чийто лидер Абас за последен път беше избран за четиригодишен мандат през 2005 г., но продължава да е на власт, след като няколко пъти отмени избори, само усложни американския дипломатически отговор, тъй като той търси с коя фракция сред палестинците да разговаря.

Още тази седмица Байдън се надяваше, че е близо до приключване на важно споразумение с Израел и Саудитска Арабия за установяване на официални дипломатически връзки, което може да промени целия Близък изток.

Очакванията бяха, че сделката ще включва съгласие от страна на Нетаняху за определени отстъпки за палестинците, включително евентуално замразяване на заселването и съгласие за евентуално създаване на палестинска държава.

„Очевидно е, че подобна стъпка от страна на Саудитска Арабия ще изисква компонент, който да се занимава с фундаменталните отношения между израелци и палестинци“, заяви един от американските служители след срещата на Байдън с Нетаняху, като добави, че това е било ясно изразено на срещата на лидерите.

Отприщването на насилието в събота прави изключително трудно да си представим, че Нетаняху ще се съгласи на тези отстъпки сега.

Едно нещо изглеждаше ясно дори непосредствено след опустошителните атаки в Израел: Беше въпрос на време сцените на насилие да се превърнат в политическа атака срещу Байдън.

Кандидатите за президент от Републиканската партия нападнаха администрацията на Байдън в събота, като бившият президент Доналд Тръмп посочи размразяването на ирански средства от страна на администрацията, за да заяви, че Байдън е „предал Израел“.

Тази година администрацията на Байдън издаде разрешение за размразяване на милиарди долари в ирански фондове като част от сделката за освобождаване на петима американци, които правителството на САЩ считаше за неправомерно задържани от Иран. Критиците свързват тези средства с нападенията в Израел, тъй като Иран финансира Хамас.

„Джо Байдън предаде Израел, той предаде нашата страна. Като президент аз отново ще застана на страната на Израел и още в първия ден ще прекъснем парите за палестинските терористи„, заяви Тръмп по време на предизборна кампания в Айова.

Бившият губернатор на Ню Джърси Крис Кристи, друг кандидат за 2024 г., също свърза сделката между САЩ и Иран с насилието в Израел, като добави, че Байдън „е показал слабост и нерешителност“.

Високопоставен служител на администрацията заяви в събота, че средствата в размер на милиарди долари, които администрацията на Байдън размрази в рамките на сделката, „не са отишли в Иран, предназначени са единствено за хуманитарни цели и не е изразходван нито един цент“.

Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм.

Източник - CNN