АНАЛИЗИ > СТАТИИ
„Мащабно военно престъпление“

Джейк Джонсън - 11 октомври 2023
Карта на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси на бариерата между Газа и Израел през 2019 г.

Експерти по международно право и групи за защита на правата на човека осъждат обявеното от Израел засилване на дългогодишната блокада на ивицата Газа.

В понеделник израелският министър на отбраната Йоав Галант обяви „пълна обсада“ на ивицата Газа, като обеща да блокира достъпа на храна и гориво до окупирания анклав и да прекъсне електроснабдяването на територията – стъпки, които експерти по международно право и други наблюдатели осъдиха като явно военно престъпление, което ще доведе до опустошаване на цивилното население.

„Няма да има електричество, няма да има храна, няма да има гориво, всичко е затворено“, заяви Галант.

Използвайки реторика, която един коментатор нарече „откровено геноцидна„, Галант добави, че „ние се бием с човешки животни и действаме по съответния начин„.

Израел налага сухопътна, въздушна и морска блокада на ивицата Газа от близо две десетилетия, като лишава голяма част от населението от достъп до чиста вода и други стоки от първа необходимост. Децата, които съставляват приблизително половината от населението на Газа, са непропорционално засегнати.

Анализаторите предупреждават, че засилването на блокадата на Газа, която често е описвана като най-големия открит затвор в света, ще бъде както незаконно, така и катастрофално.

„Гладуването на 2 милиона души, които не могат да се движат и са под сухопътна обсада и морска блокада, е геноцид„, написа пакистанската писателка Фатима Бхуто в социалните мрежи. „Това е военно престъпление.“

Том Даненбаум, учен-юрист и доцент по международно право във Флетчърското училище по право и дипломация, се съгласи с тази оценка, като посочи статута на Международния наказателен съд.

„Галант нарежда извършването на масово военно престъпление (ICC 8(2)(b)(xxv)) и много вероятно престъпление срещу човечеството (ICC 7(1)(b), 7(2)(b) [изтребление] / 7(1)(k) [нечовешки действия])“, пише Даненбаум. „Наличието на бойци в рамките на цивилно население не засяга неговия граждански характер (ДП I 50, параграф 3). МНС е компетентен.“

Омар Шакир, директор за Израел и Палестина в „Хюман райтс уоч“, нарече коментарите на Галант „отвратителни“ и заяви, че „лишаването на населението на окупирана територия от храна и електричество е колективно наказание, което е военно престъпление, както и използването на глада като военно оръжие“.

„Международният наказателен съд трябва да обърне внимание на този призив за извършване на военно престъпление“, заяви Шакир.

Обявяването на пълна блокада на Газа идва в момент, когато Израел се подготвя за сухопътна инвазия в палестинската територия и иска от САЩ да увеличи военната си подкрепа след смъртоносната атака на Хамас в събота, при която загинаха над 700 души.

Оттогава Израел започна вълна от въздушни удари в Газа, при които загинаха над 500 души и хиляди бяха ранени. Съобщава се, че десетки палестинци са били убити в понеделник при израелска атака срещу най-големия бежански лагер в Газа.

„Интензивните бомбардировки досега са разселили повече от 120 000 души в обсадения палестински анклав“, съобщи Ал Джазира.

В анализ, публикуван по-рано тази година от групата за защита на човешките права Euro-Med Monitor, се оценява, че 16-годишната израелска блокада „е довела до обедняване на повече от 61 % от общото население на Газа“ и „е оставила близо 53 % от населението в състояние на продоволствена несигурност“.

В изявление от понеделник израелската група за защита на правата на човека B’Tselem заяви, че израелските служители, „които сега призовават да се убиват, унищожават, мачкат… жителите на Ивицата Газа“ след нападението на Хамас, „забравят, че това вече е израелска политика“.

„В този момент Израел атакува в Ивицата Газа, когато е ясно, че отново много от жертвите са цивилни граждани – включително жени, деца и възрастни хора“, добави групата. „Умишленото нанасяне на вреда на цивилни граждани винаги е погрешно и забранено. Не може да има оправдание за подобни престъпления, нито когато са извършени като част от борбата за свобода и освобождение от потисничество, нито когато са оправдани като борба срещу тероризма.“

Джейк Джонсън е сътрудник на Common Dreams.

Източник - Common Dreams