АНАЛИЗИ > СТАТИИ
НАЙ-ГОЛЕМИЯТ АГРЕГАТОР НА НОВИНИ В ЕВРОПА НАРЕЖДА НА РЕДАКТОРИТЕ ДА ОМАЛОВАЖАВАТ СМЪРТНИТЕ СЛУЧАИ НА ПАЛЕСТИНЦИ

Даниел Богусла - 20 октомври 2023

Upday, приложение, собственост на германските медийни гиганти Axel Springer, инструктира журналистите да отразяват войната в Газа с произраелски уклон.

Тъй като израелските бомбандировки на практика елиминираха достъпа до интернет в ивицата Газа през уикенда, една от най-големите медийни компании в Европа прокара собствена инициатива за ограничаване на онлайн новините за цивилни жертви в Палестина.

Upday, най-голямото приложение за агрегатор на новини в Европа, издаде директиви за оцветяване на отразяването на компанията за войната в Газа с произраелски настроения, според интервюта със служители и вътрешни документи, получени от The Intercept.

Ръководството на Upday, дъщерно дружество на базирания в Германия издателски гигант Axel Springer, даде инструкции да се даде приоритет на израелската гледна точка и да се сведат до минимум смъртните случаи на палестински цивилни в отразяването, според служителите.

„Не можем да публикуваме нищо, свързано с палестински жертви или пострадали, без информацията за Израел да се появи на по-високо място в историята“, казва служител пред The Intercept, като има предвид известията „push notifications“, които се изпращат до милиони телефони. Служителите, пожелали анонимност, за да защитят прехраната си, заявиха, че в компанията има широко разпространено неудобство от тези стъпки.

„Категорично оспорваме косвените обвинения, които отправяте“, заяви Юлия Зомерфелд, представител на базираната в Германия компания Axel Springer. „Нито сме нареждали на нашите журналисти да игнорират цивилните жертви в Газа, нито сме искали от нашите редактори да манипулират отразяването на новините, нито корпоративното ръководство е участвало в каквито и да било редакционни решения. Редакционните насоки на Upday се основават на журналистическите принципи и на (публично достъпните) Основи на Axel Springer“ – препратка към декларация за ценностите на компанията. 

Зомерфелд каза: „Новините на Upday следват тези принципи и всяко редакционно решение се взема от обучени журналисти.“

Високото уважение на висшите служители на „Ъпдей“ към Израел се проявява в ежедневната комуникация: В Slack на компанията до аватара на главния изпълнителен директор на Upday Томас Хирш се появява израелско знаме, твърдят служителите. (Upday не е отговорила на директното запитване на The Intercept за коментар.)

„Съществува много абсурден медиен стремеж за реално отхвърляне и неглижиране на всякаква палестинска симпатия“, казва Ахлам Мухтасеб, професор по медийни изследвания в Калифорнийския държавен университет в Сан Бернардино, когато е запитан за вътрешните директиви на Upday. „Едностранчивият разказ за израелската жертва изисква подкрепа от медийните институции и от самото правителство на САЩ“.

Според двамата служители, интервюирани от The Intercept, в своите указания Upday предупреждава служителите си да не публикуват заглавия, които биха могли да бъдат „погрешно интерпретирани“ като пропалестински. Коментарите на израелски политици, които дехуманизират палестинците, е трябвало да бъдат формулирани на език, подчертаващ мащаба и бруталността на атаките на Хамас срещу Израел, които досега са довели до смъртта на над 1300 души, включително много цивилни.

Една от директивите беше да не се цитират палестинските войнствени групи в заглавията на вестниците.

Според служителите компанията е дала указания – в съответствие с изявлението за мисията на Аксел Шпрингер „Essentials“ – да подкрепят еврейския народ и правото на Израел да съществува.

Upday и пристрастност на медиите

Пусната за първи път през 2016 г., Upday обслужва повече от 30 държави. Приложението се радва на десетки милиони потребители благодарение на сделка със Samsung, благодарение на която приложението се зарежда предварително на устройствата на Samsung.

Axel Springer издава германските вестници Bild и Die Welt и полския таблоид Fakt, наред с множество други европейски заглавия. В САЩ компанията притежава мажоритарен дял в новинарския сайт Insider, а през 2021 г. закупи Politico.

Аксел Шпрингер е получавал критики, че управлява своята новинарска империя по консервативни принципи. Сред добре известните ѝ позиции е пламенната подкрепа за израелската държава, изрично заложена в декларацията за мисията на „Essentials“, в която се изповядва подкрепа за „обединена Европа“, „трансатлантическия съюз“ и „еврейския народ и правото на съществуване на държавата Израел“.

Тъй като принципите от „Основите“ на Аксел Шпрингер бяха приложени в Upday по време на сегашния конфликт между Израел и Палестина, те се превърнаха в директиви, свързани със задачи като писането на заглавия – над които, тъй като е агрегатор на новини, компанията има редакционен контрол.

Подходът на Upday отразява широко разпространената пристрастност сред западните медийни гиганти, която съществува от години, но се засили с бруталната изненадваща атака на Хамас.

Според доклад на американската кабелна новинарска мрежа MSNBC трима мюсюлмански водещи на новини са били отстранени от длъжност. (Други новинарски организации са предприели публични действия за цензуриране или отстраняване на репортери, обвинени в нарушаване на вътрешните насоки или журналистическата етика).

Би Би Си отстрани шестима журналисти, докато разследва дали са публикували предполагаеми антиизраелски изявления в социалните медии. Британската телевизия беше принудена също така да се извини на зрителите за подвеждаща информация, представяща пропалестинските протести във Великобритания като „про-Хамас“. Британският вестник „Гардиън“ неотдавна уволни ветеран-карикатурист с дългогодишен стаж, след като критиците определиха изобразяването на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху като антисемитско.

Професорът от Калифорнийския държавен университет Мухтасеб заяви, че ясната произраелска позиция на германската държава може да изиграе роля за формирането на произраелската линия на Аксел Шпрингер, като се позова на „решението на германското правителство да криминализира BDS“ – движението за бойкот и санкции срещу Израел за нарушаване на правата на палестинците – „и дискусиите в подкрепа на палестинците и да приравни всяка антиционистка критика с антисемитизъм“.

Даниел Богуслав е разследващ репортер във Вашингтон, окръг Колумбия. Интересите му включват корпоративна корупция, разследвания в Конгреса и Белия дом, американското влияние в чужбина. Преди да се присъедини към The Intercept, Даниел е работил в New Republic, The American Prospect и като пожарникар в северозападната част на Тихия океан.

Източник - The Intercept