АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Директорът на ООН по правата на човека подава оставка заради бездействието на ООН по отношение на геноцида в Газа

03 ноември 2023
Снимка Al Mayadeen

Директорът на нюйоркското бюро на Върховния комисариат на ООН по правата на човека Крейг Мохибер подава оставка в знак на протест срещу неспособността на ООН да предотврати продължаващия геноцид в Газа.

„Това ще бъде последната ми комуникация с Вас“, пише Мохибер в писмото си за оставка до върховния комисар на ООН в Женева, Фолкер Тюрк, на 28 октомври.

„Виждаме как пред очите ни се разгръща геноцид, а Организацията, на която служим, изглежда безсилна да го спре“, добави той.

Мохибер изрази загриженост относно разгръщащия се геноцид и призова за усилия за борба с апартейда и за създаване на единна, светска и демократична държава в историческа Палестина, основана на човешките права на целия й народ.

Оставката му е следствие от критиките му срещу дългогодишната израелска агресия, подкрепяна от западните правителства, и дехуманизирането на палестинците от западните медии, като подчертава необходимостта и на двете да бъде сложен край.

Крейг Мохибер има дълга кариера в ООН от 1992 г. насам, като е заемал различни важни длъжности. Участвал е в разработването на подход към развитието, основан на правата на човека, и е работил като старши съветник по правата на човека в няколко региона, включително Палестина, Афганистан и Судан.

Мохибер, който е специалист по международно право в областта на правата на човека, е живял в Газа през 90-те години на миналия век. В качеството си на директор на нюйоркското бюро на Върховния комисар по правата на човека той понякога е бил подлаган на критики от страна на произраелски групи заради коментарите си в социалните медии, подкрепата му на движението за бойкот и санкции и за обвинения към „Израел“ в практикуване на апартейд – обвинение, което той повтори в писмото си за оставка.

Днес Мохибер заяви, че „САЩ не са посредник, а участник в геноцида в Газа“.

По време на интервю за Sputnik след оставката си бившият директор на Върховния комисариат на ООН по правата на човека каза: „Част от проблема се състои в това, че в продължение на години САЩ и Европа се представяха за посредници в конфликта. И това винаги е било грубо изопачаване, трябва да признаем, че например САЩ са страна в конфликта на страната на „Израел“, като на окупацията се предоставят милиарди долари военна помощ и разузнавателни данни.

„Това осигурява дипломатическо прикритие, включително в Съвета за сигурност, за да се предотврати всяко действие за търсене на отговорност от Израел“, продължи той и добави: „Просто е илюзия да се предполага, че те могат да играят някаква друга роля.“

Мохибер каза още, че това се отнася и за Европа.

„Както видяхме по време на неотдавнашното нападение в Газа, вместо европейските лидери, включително лидерите на Обединеното кралство и на Европейския съюз, да застанат в защита на правата на човека, ние ги видяхме да застават в защита на агресията, грубите нарушения и нарушенията на хуманитарното право, които Израел извършва в окупираните територии“, заяви той.

Решението за две държави не е устойчиво
По-важното според Мохибер е, че всеки човек в ООН знае, че възможността за „решение с две държави“ не е валиден вариант за мир.

Източник - Al Mayadeen