АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Дори по време на геноцид Big Tech заглушават палестинците

Марва Фатафта - 17 януари 2024

Платформите за социални медии систематично цензурират пропалестинско съдържание, като същевременно позволяват антипалестинска реч на омразата.

Изпепеляващото насилие срещу народа на Газа е безпрецедентно. Както и неговите отзвуци онлайн. Палестинците, които документират и говорят срещу геноцидната война на Израел срещу Газа, са изправени пред безмилостна цензура и репресии, придружени от експлозия от спонсорирана от държавата дезинформация, реч на омразата и призиви към насилие в социалните медии.

След атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври, Big Tech се заеха да елиминират съдържание за войната, за което твърдяха, че нарушава техните правила. TikTok премахна повече от 925 000 видеоклипа от Близкия изток между 7 и 31 октомври. Към 14 ноември X, известен преди като Twitter, е предприел действия срещу над 350 000 публикации. Meta от своя страна премахна или маркира като смущаващи повече от 795 000 публикации през първите три дни от атаката.

Тази лудост за елиминиране, управлявана от зле обучени алгоритми и допълнително подхранвана от натиск от страна на ЕС и Израел, доведе до непропорционална цензура на критични палестински гласове, включително създатели на съдържание, журналисти и активисти, докладващи от място в Газа.

Въпреки че беше обвинен в насърчаване на про-палестинско съдържание, TikTok всъщност произволно и многократно цензурира съдържание за Палестина. Например на 9 октомври базираната в Съединените щати медия Mondoweiss съобщи , че акаунтът й в TikTok е бил спрян за постоянно. Той беше възстановен само за да бъде спрян отново няколко дни по-късно. Компанията не е дала обяснение.

X също е обвинен в потискане на пропалестинските гласове. Например акаунтът на американския клон на Palestine Action Group не успя да спечели нови последователи; проблемът беше разрешен едва след засилен обществен натиск.

Meta, от всички компании, държи лъвския дял в тази цифрова репресивна кампания. Той произволно премахна съдържание, свързано с Палестина, прекъсна стрийминг на живо, ограничи коментарите и спря акаунти.

Сред атакуваните е палестинският фотожурналист Мотаз Азайза, който спечели над 15 милиона последователи в Instagram за документиране на израелските зверства в Газа; по-късно акаунтът му беше възстановен. Фейсбук страницата на Quds News Network, една от най-големите палестински новинарски мрежи с над 10 милиона последователи, също беше забранена за постоянно.

В Instagram хората, които публикуват за Палестина, са се сблъсквали с shadowbanning – стелт форма на цензура, при която дадено лице се оказва невидимо в платформата, без да бъде уведомено. Meta също намали прага на сигурност, необходим за автоматизираните филтри за скриване на враждебни коментари от 80 процента на 25 процента за съдържание, произхождащо от Палестина. Документирахме случаи, в които Instagram скри коментари, съдържащи емотикони с палестинското знаме, като „потенциално обидни“.

Модерацията на съдържанието в Meta никога не е била снизходителна към палестинската реч, особено по време на криза. Правилата на компанията, разработени след ръководената от САЩ „война срещу тероризма“, непропорционално онеправдават и заглушават политическата реч на арабски език. Например, огромното мнозинство от лица и организации в тайния черен списък на „терористите“ са от Близкия изток и Южна Азия – отражение на външната политика на САЩ.

Политиката на компанията относно политиката за опасни организации и лица (DOI), която забранява възхваляването, подкрепата и представянето на тези лица и групи, е катализаторът зад тежката цензура и дискриминацията на компанията спрямо палестинците.

Още през 2021 г. тази политика беше отговорна за заглушаването на пропалестинските лица, когато излязоха по улиците и в социалните медии, за да протестират срещу опита на Израел да изгони насилствено палестински семейства от домовете им в окупирания източен Йерусалим квартал Шейх Джара.

В контекста на продължаващата израелска война срещу Газа, Мета заяви, че прилага политиките си еднакво по целия свят и опроверга твърденията, че „умишлено потискат гласа“. Доказателствата обаче сочат друго.

Две седмици след войната на Русия срещу Украйна Meta промени правилата си, за да позволи на украинците да се изразяват свободно. Тя позволи например призиви за насилие срещу руските нашественици и дори извади от списъка неонацистката група, Батальон Азов, определена съгласно нейната политика за DOI, за да даде възможност за тяхната похвала.

В защита на тези изключения, президентът на компанията по глобалните въпроси Ник Клег написа: „Ако прилагахме нашите стандартни политики за съдържание без никакви корекции, сега щяхме да премахваме съдържание от обикновени украинци, изразяващи своята съпротива и гняв срещу нахлуващите военни сили, което би било правилно да се разглеждат като неприемливи.“

Направени ли са някакви корекции за обикновените палестинци, които „изразяват своята съпротива и гняв срещу нахлуващите военни сили“? Точно обратното. В публикация в блог, която беше последно актуализирана на 5 декември, Meta заяви, че е деактивирала хаштагове, ограничила е стрийминг на живо и е премахнала седем пъти повече части от съдържание, отколкото през двата месеца преди октомври за нарушаване на нейната политика за DOI.

Дори на хуманитарния фронт двойните стандарти са напълно изявени. Meta положи големи усилия, за да координира хуманитарната помощ за украинците, включително активирането на функция, която им помага да бъдат информирани, да намерят членовете на семейството и близките си и да имат достъп до спешни услуги, подкрепа за психично здраве, жилищна помощ и помощ за бежанци, наред с други.

Не е предоставена такава подкрепа на палестинците в Газа, които са изправени пред прекъсване на комуникацията и хуманитарна катастрофа от неописуем мащаб.

Тази дискриминация надхвърля начина, по който Meta отделя своите ресурси и налага своите политики. Съдържанието на арабски език е силно модерирано, докато съдържанието на иврит е далеч по-слабо модерирано. До септември 2023 г. Meta не разполагаше с класификатори за автоматично откриване и премахване на речта на омразата на иврит, въпреки че нейните платформи бяха използвани от израелците, за да призовават изрично към насилие и да организират погроми срещу палестинци. Скорошна вътрешна бележка разкри, че те не могат да използват новоизградения класификатор на иврит в коментарите в Instagram поради недостатъчни данни за обучение.

Това е дълбоко тревожно в светлината на факта, че Meta разчита значително на автоматизирани инструменти за модериране на съдържание. Около 98 процента от решенията за модериране на съдържание в Instagram са автоматизирани и почти 94 процента са автоматизирани във Facebook. Тези инструменти многократно са разкривани като лошо обучени на арабски и различните му диалекти.

Според една вътрешна бележка, изтекла в документите на Facebook от 2021 г., автоматизираните инструменти на Meta за откриване на терористично съдържание неправилно са изтрили ненасилствено арабско съдържание в 77 процента от случаите.

Това отчасти обяснява огромното въздействие, което виждаме върху способността на хората да упражняват правата си и да документират нарушения на правата на човека и военни престъпления. Той също така обяснява някои неоправдани системни проблеми, включително етикетирането на джамията Ал-Акса, третата най-свещена джамия в исляма, като терористична организация през 2021 г.; превод на биографиите на потребители на Instagram с палестински флаг на „Слава на Бога, палестинските терористи се борят за свободата си“; и изтриване на кадри на мъртви тела от бомбения атентат в болницата Ал-Ахли за нарушаване на нейната политика относно голотата и сексуалната активност при възрастни, не по-малко.

Междувременно Meta позволява на проверени държавни акаунти, които принадлежат на израелското правителство – включително политици, израелската армия и нейните говорители – да разпространяват военна пропаганда и дезинформация, която оправдава военни престъпления и престъпления срещу човечеството, включително атаки срещу болници и линейки, заснети самопризнания на задържани палестинци и почти ежедневни заповеди за „евакуация“ на палестински цивилни.

Вместо да защитава палестинците в Газа, тъй като те са изправени пред това, което 36 експерти на ООН по правата на човека и други изследователи на геноцида предупредиха, че представлява геноцид, Мета одобри платени реклами, които изрично призовават за „холокост за палестинците“ и унищожаването на „жени и деца от Газа и възрастните хора”.

Подобни смущаващи призиви за насилие са достигнали и до други платформи. Всъщност X изглежда води други платформи по отношение на количеството реч на омразата и подбуждане към насилие, насочено към палестинците. Според палестинската организация за цифрови права 7amleh има повече от два милиона такива публикации в платформата от 7 октомври.

Telegram също така хоства редица израелски канали, които открито призовават за геноцид и празнуват колективното наказание на палестинския народ. В една група, наречена „Ловци на нацисти 2023“, модераторите публикуват снимки на палестински обществени фигури с кръстосани знаци по лицата им, както и домашните им адреси, и призовават за елиминирането им.

Засега социалните медийни компании не изглежда да разбират сериозността на ситуацията. Мета, по-специално, изглежда е научила много малко от ролята си в геноцида на Мианмар над рохингите през 2017 г.

Заглушаването на палестинците, като същевременно се насърчава дезинформацията и насилието срещу тях, може да е било начинът на действие за социалните медийни платформи при липсата на каквато и да е смислена отчетност. Но този кръг е различен. Мета рискува отново да бъде замесена в геноцид и трябва да коригира курса си, преди да е станало твърде късно. Отговорността за защита на потребителите и поддържане на свободата на изразяване се отнася и за други социални медийни платформи.

Марва Фатафта е мениджър по политиката за MENA в Access Now.

Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм.

Източник - Al Jazeera