АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Инфлация, избори, AI: За какво се говори на форума в Давос

- 19 януари 2024

На 15 февруари най-голямата дискусионна платформа в света в областта на политиката, икономиката и финансите, Световният икономически форум, започна своята работа в Давос, Швейцария. На 16 януари се проведе макроикономическа сесия, озаглавена „Да не губим от поглед финансовите уязвимости“, на която водещи икономисти подчертаха основните рискове и предизвикателства, с които световната икономика ще трябва да се справи тази година, съобщава Forbes.

Един от ключовите рискове за световната икономика, който беше изтъкнат от участниците в сесията, е проблемът с високите лихви и устойчивата инфлация, включително най-голямата икономика в света, САЩ. „Възможно е САЩ да се сблъскат с нарастваща инфлация тази година, но в същото време с намаляващ икономически растеж. Може да станем свидетели на първата ситуация от 80-те години насам, когато Фед ще трябва да прибегне до наистина болезнени решения за намаляване на инфлацията, което ще се отрази преди всичко на растежа на американската икономика“, коментира Грег Дженсън, главен инвестиционен директор в Bridgewater Associates, една от най-големите компании за управление на активи.

Йенсен припомни, че финансовата система на САЩ се оказа изненадващо устойчива на високите лихвени проценти миналата година. „Въпреки това прогнозите на инвеститорите за поредица от намаления на лихвите през тази година могат да се окажат рискови и преждевременни“, предупреди той, имайки предвид финансовите пазари, прогнозиращи шест намаления на лихвите тази година, докато Фед оценява само три. Основната причина за съмненията на Йенсен е инфлацията. „В един момент ще осъзнаем, че не е толкова лесно да се стабилизираме на целта за инфлация от 2%, която централните банки търсят, и следователно оптимизмът за лихвите, по-специално в САЩ, е преувеличен“, заключи експертът.

Все още има вероятност основната несигурност тази година да дойде извън САЩ, коментира Роналд О’Ханли, президент и главен изпълнителен директор на компанията за финансови услуги State Street. „Основните рискове от тази година ще бъдат свързани преди всичко с външната политика на САЩ, а не с вътрешната“, каза той. На първо място става дума за сегашните военни конфликти и ролята, която САЩ заемат в тях, обяснява той. „САЩ все още харчат огромни суми от бюджета, включително за подкрепа на враждуващи страни. На фона на потенциалните проблеми с растящата инфлация подобни инжекции на средства от бюджета може да бъдат поставени под въпрос тази година“, смята експертът.

Тенденцията към деглобализация и фрагментация на световната икономика ще продължи и през тази година, продължава О’Ханли. „Китай не е станал лидер на световната икономика през 2023 г., както прогнозираха много икономисти в началото на миналата година. И е трудно да се каже, че китайската икономика ще има по-добра картина до края на тази година“. Водещите западни икономики ще се сблъскат с демографски предизвикателства поради застаряването на населението в САЩ и ЕС. „Тази ситуация ще окаже натиск върху растежа на развитите икономики в дългосрочен план. С течение на времето за водещите икономически сили, а именно САЩ, Китай и ЕС, ще става все по-трудно да привличат работници в проблемни сектори, включително поради деглобализацията и съвременните миграционни ограничения“, заключава финансистът.

Друг важен риск, който получи много внимание по време на сесията, бяха изборите по целия свят. „Тази година ще поставим рекорд. За първи път в историята ще се проведат толкова много избори едновременно по света. Около 60% от световния БВП ще бъде изправен пред президентски/партийни избори през 2024 г.“, заяви президентът на Нюйоркската фондова борса Лин Мартин. Според нея подобни събития могат да усложнят комуникацията и вземането на решения в рамките на ОПЕК+, ЕС, БРИКС и др., което ще увеличи глобалното ниво на несигурност.

Сериозни политически рискове може да се очаква да се материализират през 2025 г., когато победилите политически сили започнат да изпълняват програмите си, предполага Лим Чоу-Киат, ръководител на базирания в Сингапур фонд GIC Private Limited. „Трудно е да се предвиди кой и в коя държава ще бъде победител на изборите. Едно обаче е сигурно – тези събития рано или късно ще доведат до появата на внезапни глобални сътресения“, каза той.

И накрая, участниците в сесията виждат рискове в злоупотребата с технологията за изкуствен интелект. „Въпреки че съм много ентусиазиран от възможностите на изкуствения интелект (AI), най-лесният начин да използвам тази технология е да я използвам за разрушителни цели. И е възможно тази година да видим AI да се използва за такива цели, като киберсигурност, политическо хакерство и т.н.“, каза Дженсън от Bridgewater.

Развитието на изкуствения интелект ще доведе до увеличаване на волатилността на финансовите пазари. Ще има увеличение на броя на хакерските атаки, а огромно количество дезинформация ще се разпространи в интернет в съвсем различни индустрии“, предупреди Мартин. Вече виждаме голям брой случаи на загуба на данни, дори от големи корпорации, казва О’Ханли. „За да защитим обикновените граждани и частния бизнес, трябва да създадем системи за защита на информацията, които ще предотвратят повече хакове. И отговорността за развитието на такива системи трябва да бъде поета от държавите. Засега обаче, дори в САЩ, няма подобие на такива системи, което със сигурност е проблем“, заключи той.

Източник -  Forbes