Във време, когато стратегическите връзки на Индия със западния свят се разрастват, икономическите отношения с Русия се възраждат като феникс. Двустранната търговия нарасна до 65 милиарда долара през последната финансова година от едва 12 милиарда долара само преди две години.
Преговорите също са на наковалнята за двустранни инвестиции и споразумение за свободна търговия. Задълбочаването на икономическите връзки беше фонът на последното посещение на премиера Нарендра Моди в Москва.
Западните сили може да се притесняват от това видимо приятелство между Индия и Русия, но имплицитно се приема, че тези дългогодишни връзки няма да бъдат прекратени скоро.
Посещението приключи с няколко очаквани резултата: поставяне на цел за двустранна търговия от 100 млрд. долара до 2030 г., разработване на двустранна система за разплащане с използване на национални валути и въвеждане на цифрови финансови инструменти.
Област на интерес за Индия е инвестирането в Далечния изток на Русия и е сключено споразумение за съвместни проекти. Още един важен въпрос е коридорът Владивосток-Ченай, който се смята за жизненоважна връзка за по-бърз растеж както на търговията, така и на инвестициите в региона. Създава се и работна група за увеличаване на търговията по Северния морски път в Арктическия регион, но това е по-актуално за Русия.
Един от акцентите на дискусиите естествено беше енергийното сътрудничество, където експоненциалното нарастване на вноса на суров петрол от началото на войната в Украйна вече е даденост. Но беше сключено и споразумение за дългосрочно сътрудничество в ядрената енергетика, свързано със съществуващи централи, както и нови проекти. По подобен начин се насърчават двустранните инвестиции, като се съобщава, че Русия обмисля да се включи в производството на кораби и железопътни вагони. Индия, от друга страна, разглежда планове за проучване в богатия на ресурси Далечен изток.
На търговския фронт основният елемент сега е суровият петрол, който се купува на намалени цени въпреки западните санкции. Благодарение на тези по-евтини покупки разходите за внос на петрол се задържаха на приемливи нива през последните две години. Това обаче доведе и до огромно увеличение на търговския дефицит – внос на стойност около 60 млрд. долара срещу нищожните няколко крони износ. Необходимостта от коригиране на този дисбаланс е призната и от двете страни, а дискусиите по въпроса продължават от миналата година. Един от вариантите е да се разшири начинът на плащане в рупии, както е посочено в съвместното изявление относно използването на национални валути за сетълмент. До миналата година усилията за разширяване на обхвата на плащането в рупии от покупки в областта на отбраната към други области се превърнаха в основен дразнител между двете страни.
Руският външен министър Сергей Лавров изрази загриженост по време на конференцията на Г-20 относно невъзможността да се използват приблизително 8 милиарда рупии, съхранявани в индийски банки. Тези натрупани средства в рупии се дължат предимно на отбранителни придобивки, а не на вноса на петрол, който се заплаща в чуждестранна валута.
Според последните доклади този наболял проблем е бил до голяма степен решен тази година, тъй като средствата в рупии са били използвани по различни начини. Това включва по-голям износ от Индия, както и инвестиции в инфраструктурни проекти и в капиталовите пазари.
Необходимостта от разработване на механизъм за плащане в рупии, който да е приемлив и за двете страни, е критична, особено на фона на западните санкции срещу Русия. Тъй като банките не желаят да се изправят пред ограничения от страна на западните финансови институции по този въпрос, преминаването към плащане чрез национална валута има изключителен смисъл.
Що се отнася до Русия, тя все повече се обръща към страни като Индия и Китай, за да се снабдява с широк спектър от стоки, които по-рано се внасяха от европейски или американски източници. Инвестициите в инфраструктурния сектор тук също стават жизнеспособни в дългосрочен план, тъй като западните санкции вероятно няма да бъдат отменени в краткосрочен план. По този начин ще бъде възможно да се премине към системи за разплащане в рупии и рубли и това е отразено в съвместното изявление.
Един от въпросите, който не беше подробно разгледан по време на разговорите, е предложеното споразумение за свободна търговия с ръководения от Русия Евразийски икономически съюз (ЕАИС). Тези преговори бяха възобновени миналата година след пауза по време на пандемията, но биха могли да подобрят допълнително връзките с Русия, както и с други членове на ЕАИС: Армения, Казахстан, Киргизстан и Беларус.
Срещата на върха Моди-Путин определено имаше своите стратегически аспекти, особено когато министър-председателят призова Русия да премине към мирни преговори с Украйна. Връзките в областта на отбраната също получиха тласък с плана за насърчаване на на вътрешното производство на така необходимите резервни части. Но дневният ред беше до голяма степен икономически, като двете страни признаха, че взаимният личен интерес е в основата на задълбочаващите се отношения.
Срещата на върха демонстрира зрелостта и решимостта на Москва и Ню Делхи да укрепят тези връзки въпреки натиска, наложен от разломния геополитически сценарий.
Източник - Deccan Herald