Northrop Grumman и партньор от индустрията успешно проведоха тест за отделяне на кожуха на междуконтиненталната балистична ракета Sentinel в станцията за военновъздушни оръжия China Lake, като провериха, че кожухът не е ударил затворения полезен товар, което е от решаващо значение за успеха на мисията. (Northrop Grumman)
Повече от 700 учени призоваха за прекратяване на програмата на Съединените щати за наземно базирани ядрени оръжия, която трябва да бъде заменена след решението на Пентагона да одобри програмата въпреки нарастващите разходи.
В отворено писмо до президента Джо Байдън и Конгреса Съюзът на загрижените учени (UCS) се обяви против новата система за балистични ракети с междуконтинентален обсег (IBM), известна като Sentinel.
„Като учени и инженери ние сме напълно наясно със сериозния риск от ядрена война“ – започва писмото. „Особено сме загрижени за ненужните рискове, създавани от разполагането на скъпи, опасни и излишни междуконтинентални балистични ракети (МБР) с наземно базиране.“ Учените твърдят, че наземните ядрени оръжия са ненужни, защото:
„Съединените щати разполагат с гарантирана способност да отвърнат на ядрена атака без ракети със сухопътно базиране. Приблизително 1000 ядрени бойни глави са разположени на американски подводници, скрити в морето, които по същество са неуязвими за нападение. Балистичните ракети, изстрелвани от подводници, са също толкова точни, колкото и ракетите, базирани в силози, реагират бързо и осигуряват повече разрушителни възможности, отколкото биха могли да бъдат използвани ефективно.
По-конкретно, един ядрен взрив може да унищожи цял град; стотици или хиляди взривове биха причинили милиони непосредствени жертви, разрушаване на критична инфраструктура и потенциално катастрофално въздействие върху климата. Военноморските сили на САЩ разполагат с дванадесет подводници и работят по подмяната на целия флот. Базираните на силози ракети не осигуряват никаква важна допълнителна способност.“
В понеделник Министерството на отбраната удостовери продължаването на проекта „Сентинел“, публикувайки резултатите от прегледа, който беше законово необходим, когато оценката на разходите се разду до „поне“ 131 млрд. долара по-рано тази година, което предизвика вниманието на някои демократи в Конгреса, според The Hill.
Прегледът на Министерството на отбраната установи, че Sentinel е „от съществено значение за националната сигурност“, но 716 учени, включително десет нобелови лауреати и 23 членове на Националните академии, не се съгласиха с оценката.
„Няма разумна техническа или стратегическа обосновка за изразходването на десетки милиарди долари за изграждането на нови ядрени оръжия“, заяви в изявление Тара Дрозденко, директор на програмата за глобална сигурност на UCS.
Носителят на Нобелова награда за физика Бари Бариш, подписал писмото, също остро критикува подхода на Пентагона.
„Безсъвестно е да продължаваме да разработваме ядрени оръжия, като програмата „Сентинел“ – каза той.
Нарастващите разходи за програмата „Сентинел“, която се ръководи от отбранителния предприемач Northrup Grumman, са обект на медийно внимание. Програмата ще струва приблизително 214 млн. долара на ракета, което е много повече от първоначално очакваното, съобщи в петък агенция Блумбърг.
Въпреки това разходите едва ли са единствената причина за отмяна на програмата, твърдят учените от UCS. Силозите, в които се намират ядрените ракети, разположени в Северна Дакота, Монтана, Уайоминг, Колорадо и Небраска, са уязвими за нападения – всъщност те са предназначени да отвличат вражеските оръжия от други американски цели, според Scientific American.
Подобна атака би изложила огромни части от американското население на радиоактивни обгазявания.
Тъй като са вероятна мишена, ракетите в силозите се държат в състояние на тревога, така че президентът на САЩ да може да ги изстреля в рамките на няколко минути. Това „увеличава риска от ядрена война“, която може да започне от фалшиви тревоги, грешни изчисления или недоразумения, се казва в писмото на UCS.
Учените твърдят още, че няма нужда от система за ядрени оръжия на сушата, като се има предвид ефективността на въоръжените с ядрени оръжия подводници – една от другите части на ядрената триада, заедно със самолетите-бомбардировачи. Такива подводници са „скрити в морето“ и „по същество неуязвими за атака“, се посочва в писмото. Нещо повече, ракетите от подводници са също толкова точни, колкото и ракетите от сухопътни платформи, и разполагат с повече „разрушителни възможности, отколкото някога биха могли да бъдат използвани ефективно“, се посочва в него.
Системата на подводниците също се ремонтира, както и „въздушният“ компонент на ядрената триада. Според Асоциацията за контрол на въоръженията американската армия планира да похарчи общо над 1 трилион долара за 30 години за обновяване на ядрения арсенал.
Според две проучвания, публикувани миналия месец, САЩ водят в скока на глобалните разходи за ядрени оръжия, като според едното от тях през 2023 г. ще бъдат изразходвани по близо 3000 долара на секунда.
Едуард Карвър е сътрудник на Common Dreams.
Източник - Common Dreams