АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Масуд Пезешкиан: „Моето послание към новия свят“

Масуд Пезешкиан - 14 юли 2024

ТЕХЕРАН – На 19 май 2024 г. преждевременната смърт на президента Ибрахим Раиси – дълбоко уважаван и всеотдаен държавен служител – в трагична хеликоптерна катастрофа ускори предсрочните избори в Иран, отбелязвайки ключов момент в историята на нашата страна.


На фона на войната и сътресенията в нашия регион политическата система на Иран демонстрира забележителна стабилност, като проведе избори по конкурентен, мирен и организиран начин, разсейвайки инсинуациите, направени от някои „експерти по Иран“ в определени правителства. Тази стабилност и достойният начин, по който бяха проведени изборите, подчертават проницателността на нашия върховен водач аятолах Хаменей и отдадеността на народа ни на демократичния преход на властта дори в условията на изпитания.

Кандидатирах се за поста на базата на платформа за реформи, насърчаване на националното единство и конструктивно взаимодействие със света, като в крайна сметка спечелих доверието на моите сънародници пред урните, включително на онези млади жени и мъже, които са недоволни от цялостното състояние на нещата. Дълбоко ценя тяхното доверие и съм напълно ангажиран с постигането на консенсус както в страната, така и в международен план, за да спазя обещанията, които дадох по време на кампанията си.

Искам да подчертая, че моята администрация ще се ръководи от ангажимента да запази националното достойнство и международния авторитет на Иран при всички обстоятелства.

Външната политика на Иран се основава на принципите на „достойнство, мъдрост и благоразумие“, като формулирането и изпълнението на тази държавна политика е отговорност на президента и правителството. Възнамерявам да използвам всички правомощия, предоставени на моя пост, за да преследвам тази всеобхватна цел.
Имайки предвид това, моята администрация ще провежда политика, основана на възможностите, като създава баланс в отношенията с всички държави, съобразен с националните ни интереси, икономическото развитие и изискванията на регионалния и световния мир и сигурност. Съответно ще приветстваме искрените усилия за намаляване на напрежението и ще отвръщаме на добронамереността с добронамереност.

При моята администрация ще дадем приоритет на укрепването на отношенията с нашите съседи. Ще се борим за създаването на „силен регион“, а не на такъв, в който една държава се стреми към хегемония и господство над останалите. Твърдо вярвам, че съседните и братски нации не трябва да хабят ценните си ресурси за ерозивни състезания, надпревари във въоръжаването или неоправдано сдържане една на друга. Вместо това ще се стремим да създадем среда, в която ресурсите ни да бъдат посветени на напредъка и развитието на региона в полза на всички.

Очакваме с нетърпение да си сътрудничим с Турция, Саудитска Арабия, Оман, Ирак, Бахрейн, Катар, Кувейт, Обединените арабски емирства и регионалните организации, за да задълбочим икономическите си връзки, да укрепим търговските отношения, да насърчим съвместните инвестиции, да се справим с общите предизвикателства и да се придвижим към създаването на регионална рамка за диалог, изграждане на доверие и развитие. Нашият регион твърде дълго време е измъчван от войни, религиозни конфликти, тероризъм и екстремизъм, трафик на наркотици, недостиг на вода, бежански кризи, влошаване на състоянието на околната среда и външна намеса. Време е да се справим с тези общи предизвикателства в полза на бъдещите поколения. Сътрудничеството за регионално развитие и просперитет ще бъде водещ принцип на нашата външна политика.

Като нации, надарени с изобилни ресурси и общи традиции, вкоренени в мирните ислямски учения, трябва да се обединим и да разчитаме на силата на логиката, а не на логиката на силата. Като използваме нашето нормативно влияние, можем да изиграем решаваща роля в зараждащия се постполярен световен ред, като насърчаваме мира, създаваме спокойна среда, благоприятстваща устойчивото развитие, насърчаваме диалога и разсейваме ислямофобията. Иран е готов да даде своя справедлив принос в това отношение.

През 1979 г., след революцията, новосъздадената Ислямска република Иран, мотивирана от зачитането на международното право и основните права на човека, прекъсна връзките си с два режима на апартейд – Израел и Южна Африка. Израел продължава да бъде режим на апартейд и до днес, като сега прибавя „геноцид“ към досието си, вече белязано от окупация, военни престъпления, етническо прочистване, изграждане на селища, притежание на ядрени оръжия, незаконно анексиране и агресия срещу съседите си.

Като първа мярка моята администрация ще призове нашите съседни арабски държави да си сътрудничат и да използват всички политически и дипломатически лостове, за да дадат приоритет на постигането на постоянно прекратяване на огъня в Газа с цел да се спре клането и да се предотврати разширяването на конфликта. След това трябва усърдно да работим за прекратяване на продължителната окупация, която опустоши живота на четири поколения палестинци. В този контекст искам да подчертая, че всички държави имат обвързващо задължение съгласно Конвенцията за геноцида от 1948 г. да предприемат мерки за предотвратяване на геноцида; а не да го възнаграждават чрез нормализиране на отношенията с извършителите.

Днес изглежда, че много млади хора в западните страни са признали валидността на нашата десетилетна позиция спрямо израелския режим. Бих искал да се възползвам от тази възможност, за да кажа на това смело поколение, че считаме обвиненията в антисемитизъм срещу Иран заради принципната му позиция по палестинския въпрос не само за очевидно неверни, но и за обида към нашата култура, убеждения и основни ценности. Бъдете сигурни, че тези обвинения са също толкова абсурдни, колкото и несправедливите твърдения за антисемитизъм, отправени към вас, докато протестирате в университетските кампуси в защита на правото на живот на палестинците.

Китай и Русия неизменно са ни подкрепяли в трудни времена. Ние дълбоко ценим това приятелство. Нашата 25-годишна пътна карта с Китай представлява важен етап към установяването на взаимноизгодно „всеобхватно стратегическо партньорство“ и ние очакваме с нетърпение да си сътрудничим по-широко с Пекин, докато напредваме към нов световен ред. През 2023 г. Китай изигра ключова роля за улесняване на нормализирането на отношенията ни със Саудитска Арабия, като демонстрира своята конструктивна визия и далновиден подход към международните дела.

Русия е ценен стратегически съюзник и съсед на Иран и моята администрация ще продължи да се ангажира с разширяването и укрепването на нашето сътрудничество. Стремим се към мир за народите на Русия и Украйна и моето правителство ще бъде готово активно да подкрепя инициативи, насочени към постигането на тази цел. Ще продължа да давам приоритет на двустранното и многостранното сътрудничество с Русия, особено в рамките на БРИКС, Шанхайската организация за сътрудничество и Евразийския икономически съюз.
Отчитайки, че глобалният пейзаж се е развил отвъд традиционната динамика, моята администрация се ангажира да насърчава взаимноизгодните отношения с нововъзникващите международни играчи в Глобалния юг, особено с африканските държави. Ще се стремим да увеличим съвместните си усилия и да укрепим партньорствата си за взаимна полза на всички участници.

Отношенията на Иран с Латинска Америка са добре установени и ще бъдат поддържани и задълбочавани, за да се насърчават развитието, диалогът и сътрудничеството във всички области. Потенциалът за сътрудничество между Иран и страните от Латинска Америка е значително по-голям от този, който се реализира в момента, и ние очакваме с нетърпение по-нататъшното укрепване на нашите връзки.

Отношенията на Иран с Европа имат своите възходи и паденя. След оттеглянето на Съединените щати от JCPOA (Съвместния всеобхватен план за действие) през май 2018 г. европейските държави поеха единадесет ангажимента към Иран, за да се опитат да спасят споразумението и да смекчат въздействието на незаконните и едностранни санкции на Съединените щати върху нашата икономика. Тези ангажименти включваха осигуряване на ефективни банкови трансакции, ефективна защита на дружествата от американските санкции и насърчаване на инвестициите в Иран. Европейските държави не изпълниха всички тези ангажименти, но необосновано очакват Иран едностранно да изпълни всички свои задължения по JCPOA.
Въпреки тези грешни стъпки очаквам с нетърпение да започнем конструктивен диалог с европейските държави, за да насочим отношенията си по правилния път, основан на принципите на взаимно уважение и равнопоставеност. Европейските държави трябва да осъзнаят, че иранците са горд народ, чиито права и достойнство не могат повече да бъдат пренебрегвани. Има многобройни области на сътрудничество, които Иран и Европа могат да проучат, след като европейските сили се примирят с тази реалност и оставят настрана самонадеяното морално превъзходство, съчетано с измислени кризи, които толкова дълго време тормозеха отношенията ни. Възможностите за сътрудничество включват икономическо и технологично взаимодействие, енергийна сигурност, транзитни маршрути, околна среда, както и борба с тероризма и трафика на наркотици, бежански кризи и други области, като всички те могат да бъдат използвани в полза на нашите народи.

Съединените щати също така трябва да признаят реалността и да разберат веднъж завинаги, че Иран не отговаря – и няма да отговаря – на натиск. През 2015 г. ние добросъвестно сключихме JCPOA и напълно изпълнихме задълженията си. Но Съединените щати незаконно се оттеглиха от споразумението, мотивирани от чисто вътрешни кавги и отмъщение, като нанесоха щети за стотици милиарди долари на нашата икономика и причиниха неописуеми страдания, смърт и разрушения на иранския народ – особено по време на пандемията от ковида – чрез налагането на екстериториални едностранни санкции. САЩ умишлено избраха да ескалират враждебните действия, като водят не само икономическа война срещу Иран, но и участват в държавен тероризъм, като убиха генерал Касем Солеймани, световен герой в борбата с тероризма, известен с успеха си в спасяването на хората от нашия регион от бича на ИДИЛ и други свирепи терористични групи. Днес светът е свидетел на вредните последици от този избор.
САЩ и западните им съюзници не само пропуснаха историческа възможност да намалят и овладеят напрежението в региона и в света, но и сериозно подкопаха Договора за неразпространение на ядреното оръжие (ДНЯО), като показаха, че разходите за спазване на принципите на режима за неразпространение могат да надхвърлят ползите, които той може да предложи. Всъщност САЩ и западните им съюзници злоупотребиха с режима на неразпространение, за да изфабрикуват криза по отношение на мирната ядрена програма на Иран – открито противоречаща на собствената им разузнавателна оценка – и да я използват за поддържане на постоянен натиск върху нашия народ, докато активно допринасяха и продължават да подкрепят ядрените оръжия на Израел – режим на апартейд, натрапчив агресор, който не е член на ДНЯО и притежава незаконен ядрен арсенал.
Искам да подчертая, че отбранителната доктрина на Иран не включва ядрени оръжия, и да призова Съединените щати да се поучат от миналите грешки и да коригират политиката си в съответствие с тях. Лицата, вземащи решения във Вашингтон, трябва да признаят, че политика, която се състои в противопоставяне на регионални държави една на друга, не е успяла и няма да успее в бъдеще. Те трябва да се примирят с тази реалност и да избягват изострянето на настоящото напрежение.
Иранският народ ми повери силен мандат за енергично преследване на конструктивен ангажимент на международната сцена, като същевременно настоява за нашите права, нашето достойнство и заслужената ни роля в региона и света. Отправям открита покана към онези, които желаят да се присъединят към нас в това историческо начинание.

От новоизбрания президент на Иран Масуд Пезешкиан.

Акцентите в текста са на редактора.

Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм.

Източник - Tehran Times