АНАЛИЗИ > СТАТИИ
СРЕЩА НА ВЪРХА НА НАТО: Емисиите на Алианса задълбочават климатичния срив

Едуард Карвър - 14 юли 2024

Единствените печеливши от политиката на военния алианс по отношение на разходите са производителите на оръжия, се казва в брифинг, изготвен от Транснационалния институт и няколко организации с нестопанска цел.

Според брифинг, публикуван в понеделник от Транснационалния институт, изследователска и застъпническа организация, и няколко други организации с нестопанска цел, през 2023 г. военните сили на страните членки на Организацията на Северноатлантическия договор ще изхвърлят около 233 млн. метрични тона парникови газове – рязко увеличение, което задълбочава климатичния срив и служи единствено за обогатяване на производителите на оръжия.

Тридесет и двете национални армии заедно отделят повече въглероден диоксид, отколкото Колумбия с население от около 52 милиона души, се казва в справката. Военните разходи на страните от НАТО са се увеличили от около 1,21 трилиона долара през 2022 г. до 1,34 трилиона долара през 2023 г., отчасти благодарение на конфликтите в Украйна и Палестина. TNI използва коефициент за преобразуване на разходите в емисии, за да оцени въглеродната цена на разходите.

Авторите на справката предупреждават, че целите за разходите на НАТО трябва да бъдат изоставени, в противен случай емисиите му ще продължат да нарастват значително през следващите няколко години – въпреки ангажимента за намаляването им с 45% до 2030 г. Страните членки са поели ангажимент да изразходват поне 2 процента от брутния вътрешен продукт за отбрана и много от тях вече са постигнали или надхвърлили целта.

Те отбелязват, че Междуправителствената експертна група по изменение на климата е определила, че всички сектори на икономиката трябва да намалят емисиите с 43% до 2030 г. спрямо нивата от 2019 г., за да се запази глобалното затопляне на или под целта от 1,5°C, заложена в Парижкото споразумение.

„До 2030 г. трябва радикално да намалим емисиите“, заяви Ник Бъкстон, мениджър по комуникациите на TNI, пред The Guardian. „Но най-голямата инвестиция, която правим в световен мащаб, и особено в НАТО, е във военни разходи, което не само не решава проблема, но всъщност го влошава.“

На Съединените щати се падат повече от две трети от военните разходи на страните от НАТО и една трета от световните, които също нараснаха през 2023 г. Военните разходи на САЩ са се увеличили с 24% от 2022 г. до 2023 г., а някои водещи републиканци в Конгреса наскоро призоваха за голямо увеличение.

В доклад от 2022 г. на Обсерваторията за конфликти и околна среда, изследователска и застъпническа група, се оценява, че военните емисии представляват 5,5 % от всички световни въглеродни емисии. Експертите твърдят, че оценките са трудни поради липсата на прозрачни практики за докладване от страна на много военни.

Новата справка предполага, че военните разходи могат да бъдат пренасочени към финансиране на борбата с изменението на климата за развиващите се страни, което е предмет на интензивни международни преговори през последните години, тъй като богатите страни се бавят с предоставянето на средства, дори когато харчат разточително за своите военни сили, твърдят критиците.

Климатът е попаднал под кръстосания огън на войната„, заявиха от TNI в социалните медии. „Нуждаем се от мирни решения на конфликтите, ако искаме да защитим нашия свят. Няма сигурна нация на опасна планета.“

„Единствените печеливши“ от разходната политика на НАТО са производителите на оръжия, се казва в справката, в която се посочва, че изоставането в поръчките за оръжия в 10-те най-големи оръжейни компании, базирани в страните членки на НАТО, се е увеличило средно с 13% през 2023 г.

Настоящите поръчки ще блокират емисиите за десетилетия, тъй като военните системи обикновено се използват 30 или 40 години, предупреждава брифингът.

Например Lockheed Martin, основен производител на отбранителни продукти, заяви, че до 2030 г. страните от НАТО ще летят с 600 негови изтребителя F-35, които използват 5600 литра петрол на час, дори повече от изтребителите F-16, които те заменят, се казва в справката.

„Наследството от тази засилена търговия с оръжие ще бъде един все по-милитаризиран свят във време на климатичен срив“, пишат авторите. „Тези военни разходи ще подхранват войни и конфликти, които ще утежнят въздействието върху хората, станали уязвими поради изменението на климата.“

Едуард Карвър e сътрудник на Common Dreams.

Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм.

Източник - Consortium News