На 25 юли 2024 г. министърът на външните работи на Китай Ван И се срещна с министъра на външните работи на Индия д-р Субрахманям Джайшанкар във Виентян, Лаос (на срещата на министрите на външните работи от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН).
Ван И заяви, че в условията на настоящата сложна международна обстановка и нелеките глобални предизвикателства Китай и Индия, като две основни съседни развиващи се страни и нововъзникващи икономики, трябва да засилят диалога и комуникацията, да повишат разбирателството и взаимното доверие, да се справят правилно с различията и да развиват взаимноизгодно сътрудничество. С чувство на отговорност за историята, за хората и за света двете страни следва да възприемат рационален подход, за да преодолеят различията и търканията, да насърчат подобряването, както и стабилното и устойчиво развитие на китайско-индийските отношения.
Китайският външен министър заяви, че важното въздействие на китайско-индийските отношения надхвърля двустранния обхват. Подобряването на двустранните отношения следва да отразява стратегическата визия на Китай и Индия като две големи нововъзникващи и развиващи се страни.
Справянето с различията между двете страни следва да демонстрира политическата мъдрост на Китай и Индия като две древни цивилизации. Справянето с глобалните предизвикателства трябва да въплъщава солидарността и сътрудничеството на страните от „Глобалния юг“. Надяваме се, че двете страни ще работят заедно, за да проучат активно правилния път за разбирателство между двете големи съседки и да насочат всички общности да развият положително възприятие една за друга. Ван И подчерта, че връщането на китайско-индийските отношения в правилния път служи на интересите на двете страни и отговаря на общия стремеж на страните от „Глобалния юг“.
Д-р Субрахманям Джайшанкар заяви, че Индия и Китай са две страни с най-голямо население, две големи развиващи се икономики и древни цивилизации с дълга история. Поддържането на стабилно и предвидимо развитие на двустранните отношения е изцяло в интерес на двете страни и има особено значение за поддържането на регионалния мир и насърчаването на многополярността. Индия и Китай имат широкообхватни съвпадащи интереси и са изправени пред сянката, породена от ситуацията в граничните райони. Но индийската страна е готова да възприеме историческа, стратегическа и открита перспектива, за да намери решения на различията и да върне двустранните отношения в положителна и конструктивна посока.
Двете страни се споразумяха да положат съгласувани усилия за поддържане на мира и спокойствието в граничните райони и да работят за нов напредък в консултациите по граничните въпроси.
Двете страни изразиха готовността си да засилят комуникацията в рамките на платформата за сътрудничество в Източна Азия, ШОС, Г-20 и БРИКС, както и съвместно да практикуват многостранност и да отстояват законните права и интереси на развиващите се държави.
Източник - Ministry of Foreign Affairs of the People’s Republic of China