АНАЛИЗИ > СТАТИИ
ОПУСТОШЕНИЯ В ДОЛАРИ: ИЗРАЕЛСКИТЕ СТАРТЪПИ ПЕЧЕЛЯТ В ГАЗА

Джесика Буксбаум - 27 юли 2024

Снимка MintPress News

Въпреки призивите на колежанските кампуси за отхвърляне на инвестиции в Израел, един сектор на израелската икономика изглежда процъфтява. През май израелските стартъпи набраха над 1 млрд. долара финансиране за втори пореден месец.
Редица от тези успешни стартъпи са участвали в продължаващата война на Израел срещу обсадената ивица Газа, което предполага, че геноцидът е доходоносен маркетингов инструмент за бизнеса. Продукти като самоубийствени дронове, интелигентни оръжия и кучета-роботи са разположени на бойното поле от октомври 2023 г. насам, като някои стартъпи дори използват войната в своя полза и изтъкват използването на технологиите си във войната като рекламен стимул.
Както държавните, така и частните израелски компании отдавна рекламират своите оръжия като „изпитани в битка“, като окупацията на Газа и Западния бряг служи като домашна лаборатория за изпитания на оръжия в Израел.

„Това е само един от примерите, а има още много, за това, че Израел не иска да „пропилее“ възможността в Газа да покаже военната си техника на развълнувания световен пазар“, пише Антъни Лоуенщайн, автор на „ Палестинската лаборатория“, книга за износа на израелски оръжия по света, в изданието на своя бюлетин от 3 април 2024 г.
Нападението на Хамас от 7 октомври 2023 г. разкрива някога известните кибертехнологични възможности на Израел. Докато подобен мащабен пропуск вероятно би сринал всяка друга индустрия, изглежда се случва точно обратното, тъй като геноцидът на Израел засенчва октомврийската атака.

„Въпреки този колосален провал на разузнавателните служби, унищожаването на Газа на едро и видовете оръжия, които Израел използва, само ще увеличат продажбите“, казва пред MintPress News Неве Гордън, професор по права на човека и международно право в Лондонския университет „Куин Мери“.

ТЪМНАТА СТРАНА НА ИНОВАЦИИТЕ

Израел бързо се превръща в държава парий на световната сцена, тъй като нападението му срещу Газа досега е убило повече от 36 000 палестинци и е предизвикало изкуствен глад. Но докато Международният наказателен съд издава заповеди за арест на израелски лидери, а държавите изтеглят посланиците си от Израел, отбранителната индустрия насочва вниманието си към същите израелски оръжия, които са причинили толкова неизмерими разрушения и смърт.
„Тази индустрия се занимава с убиване“, казва Гордън. „Така че това, което ние намираме за ужасяващо, те намират за вълнуващо.“

Тези оръжия са били използвани за извършване на крещящи нарушения на международното право, включително военни престъпления, престъпления срещу човечеството и дори геноцид, а купувачите казват: „Това е прекрасно.Тези неща работят.Това е, което стимулира продажбите.“

Израел изтъква своите „изпитани в битка“ технологии и връзката между военния, технологичния и образователния сектор. Приблизително 80 % от израелските фирми за кибертехнологии са основани от възпитаници на подразделение 8200 на Шин Бет (израелската агенция за сигурност) – разузнавателен корпус, печално известен с тайните си шпионски операции срещу палестинци.
Израелските университети работят с Министерството на отбраната за провеждане на изследователски дейности и обслужват програми като Академичните резерви (Атуда), програмите Талпиот и Хавацалот за израелските военни. Технологични гиганти като IBM също стратегически създават центрове за кибернетични изследвания в близост до военни бази като част от инициативата на Министерството на отбраната за насочване на ветерани към високотехнологичната индустрия.
Наричан „страната на стартиращите компании“, Израел има един от най-големите бройки стартиращи компании на глава от населението в света – основно благодарение на значителните инвестиции на правителството в стартиращи компании и технологии. Стартъпите са гръбнакът на израелската икономика, така че когато те процъфтяват, процъфтява и държавата.

„Всички тези компании са повече или по-малко под радара“, казва Джеф Халпър, автор на „Война срещу народа“, книга за израелската оръжейна индустрия и технологията за наблюдение, пред MintPress News, като отбелязва, че воденото от палестинците движение за бойкот, дивестиции и санкции би трябвало да се насочи към израелските стартъпи в областта на отбранителните технологии.

Сега има известно колебание да се инвестира в израелски стартъпи, но това не е фатален удар, главно защото това са доста секретни неща и не са изложени много на показ в обществото.“

По-долу са изброени стартъпите, чиито продукти се използват във войната на Израел срещу Газа.

XTEND

Xtend си осигури финансиране в размер на 40 млрд. долара, след като изтъкна успехите си във войната срещу Газа, където нейните безпилотни самолети са хвърляли гранати, проучвали са тунели и са атакували палестинци. Израелските военни използват характерния си боен дрон „Росомаха“ в Газа, за да събират разузнавателни данни за сгради. Приравнен към управление на видеоигра, дронът е оборудван с роботизирана ръка и очила за виртуална реалност.
Според мониторинговите групи Statewatch и Informationsstelle Militarisierung Xtend е получила многомилиардна субсидия за научни изследвания и иновации от Европейския съюз, за да проучи възможностите за оптимизиране на своята система за безпилотни летателни апарати Skylord Xtender и да намери подходящи партньори за производство и комерсиализиране на технологията.

В последния си кръг на финансиране, инвеститорите включват базираната в Тел Авив инвестиционна фирма Claltech, голяма неназована японска финансова корпорация и предишни инвеститори като Chartered Group, японско-сингапурска инвестиционна компания, ръководена от израелския бизнесмен Еял Агмони.
Клиентите на компанията включват Министерството на отбраната на САЩ, BP и Hyundai (които използват безпилотни самолети, за да наблюдават своите тръбопроводи за потенциални проблеми), и тя си партнира с министерствата на отбраната на Канада и Обединеното кралство. Сред инвеститорите й са TAU Ventures, фирмата за рисков капитал на Университета в Тел Авив.

SMARTSHOOTER

Известна с разработването на оръжие с изкуствен интелект, инсталирано на контролно-пропускателен пункт в град Ал-Халил (Хеброн) на Западния бряг, SmartShooter сега е разработила системата Smash в Газа, която използва „интелигентен прицел“ за прецизно проследяване на движещи се цели. През ноември израелско подразделение на специалните сили използва системата, за да се прицели в къщи близо до училище в бежанския лагер Шати в Газа.
Оборудването на SmartShooter се използва и от британската, германската и американската армия.

Infinidome

Този израелски стартъп произвежда системи за GPS защита и навигация за безпилотни самолети, патрулиращи по границата с Газа. С инвестиция от американската компания Honeywell Aerospace Technologies, компанията скоро ще може да подпомага Министерството на отбраната на САЩ и армиите на Южна Корея и Индия. Наскоро тя създаде и дъщерно дружество в САЩ, което да обслужва американската отбранителна индустрия.

D-FEND SOLUTIONS

За обезвреждане на безпилотни летателни апарати, изпращани от Хамас и Хизбула, израелската армия използва технологията за борба с безпилотни летателни апарати D-Fend Solutions на израелската фирма. Техните продукти се използват и от министерствата на отбраната, правосъдието и вътрешната сигурност на САЩ, както и от агенциите за сигурност на Обединените арабски емирства.

БЕЗПИЛОТЕН ЛЕТАТЕЛЕН АПАРАТ SPEAR

Този израелски стартъп е разработил дрон камикадзе Viper, който може да бъде изстрелян от преносима капсула от войник или бронирана машина и е предназначен да локализира, проследява и атакува цели, като се блъска в тях и се самоунищожава. След войната компанията заявява, че е ускорила разработването, за да отговори на изискванията на израелската армия.

AXON VISION

Както отбелязват международните заглавия, изкуственият интелект е напълно потопен във войната на Израел срещу Газа. Докато израелските военни разработват някои от тях, други инструменти за изкуствен интелект произлизат от израелски стартъп център, като Axon Vision, чиито продукти се използват в израелската наземна инвазия в Газа. Edge360, системата на Axon Vision за изкуствен интелект, е инсталирана в бронираните превозни средства в Газа, за да помага на войниците да откриват заплахи и да вземат решения на място.
„Едно от предимствата, които имаме тук, в Израел, с израелската армия, е, че сме в близки отношения“, похвали се главният изпълнителен директор Рой Рифтин за тясното сътрудничество на компанията с израелските военни в интервю за Nikkei. „Получаваме обратна връзка през цялото време.“
Рифтин допълва, че в момента компанията му провежда пазарни проучвания с надеждата да изнася технологията.

STEADICOPTER

Steadicopter Black Eagle, безпилотен хеликоптер-робот, се използва за събиране на разузнавателна информация в Газа. Израелският стартъп съществува от десетилетия, като работи с компании в Африка, ОАЕ и подава оферти на американската армия.

NEXTVISION

Този израелски стартъп произвежда камери за оръжейни системи, по-конкретно за безпилотни летателни апарати, произвеждани от водещи израелски оръжейни компании като Elbit Systems, Israel Aerospace Industries и Rafael Advanced Defense Systems – всички използвани в израелската атака срещу Газа. Израелската армия също използва нейните камери.
Главният изпълнителен директор на NextVision заявява: „Войните са полезни за бизнеса“, а стартиращата компания е отбелязала увеличение на продажбите след началото на войната в Газа през 2023 г. През първия месец на войната продажбите на NextVision се удвояват.
NextVision работи в цял свят, като има клиенти в Азия, Европа, Обединеното кралство, Канада, САЩ, Мексико и Южна Америка. Европа е най-големият й пазар.

ASIO TECHNOLOGIES

Войниците използват навигационните системи с изкуствен интелект на Asio Technologies в Газа. Платформата Orion, разработена от Asio, използва разширена реалност и триизмерно разглеждане, за да идентифицира потенциални заплахи. Оптичната навигационна система AeroGuardian NOCTA, друго изобретение на Asio, е навигационен инструмент за безпилотни самолети, базиран на зрението.
Вновините се казва, че компанията ще усъвършенства технологията си въз основа на поуките от войната и се надява да я изнася в чужбина. Без да разкрива държавата, главният изпълнителен директор на Asio Technologies Дейвид Харел заяви, че една азиатска държава е проявила интерес към Orion.
Компанията работи и с военни в Северна Америка и Азия и с неназовани американски клиенти в областта на отбраната.

Robotican

Във войната срещу Газа се използват роботи, наподобяващи животни. Rooster, разработен съвместно от израелския стартъп Robotican и израелското министерство на отбраната, представлява дрон в клетка на колела. Дроновете Rooster са прикрепени към роботизирани кучета Vision 60, произведени от базираната във Филаделфия компания Ghost Robotics. Израелската организация на резервите „Брат по оръжие“ дари първите три устройства на израелската армия. Без да са никак приятелски настроени, кучетата-роботи са оборудвани да стрелят и се използват предимно за наблюдение на сгради и тунели в Газа.
Robotican разработва и дрона„Angry Birds“, който е предназначен да сваля други дронове, специално за използване в населени места, където неутрализирането им може да не е възможно.
В допълнение към Ghost Robotics, Robotican си партнира с международни дистрибутори на оръжия за полицията и военните сили като Guardian Defense & Homeland Security в Испания, Messer Waffenhandel в Германия, Viking в Обединеното кралство и FLYMOTION в САЩ. Компанията също така разшири пазара си в Скандинавия със сътрудничеството си с Northcom, компания за комуникационни решения, работеща в Швеция, Норвегия, Дания и Финландия, за да популяризира своя дрон Rooster в скандинавските страни.
През 2023 г. Robotican също така представи своя дрон Rooster на кмета на Ню Йорк Ерик Адамс, като написа: „Вярваме, че Rooster е жизненоважен продукт и инструмент за обществената безопасност и първите респонденти на Ню Йорк.“

CORSIGHT

Съвместно притежавана от израелската компания Cortica и канадската фирма за рисков капитал Awz Ventures, Corsight използва технология за разпознаване на лица с изкуствен интелект, за да събира информация за палестинците в Газа.
Според „ Ню Йорк Таймс“ израелски войници са изградили контролно-пропускателни пунктове по маршрути, по които палестинците са избягали от израелските бомбардировки и бойни операции, и сканират преминаващите палестинци с помощта на камери, оборудвани с приложение за разпознаване на лица на Corsight. Програмата е предназначена за идентифициране на членове на Хамас – по-специално тези, които са участвали в атаките на 7 октомври – и създава база данни за палестинците без тяхното знание или съгласие.
В няколко случая приложението на Corsight погрешно е идентифицирало дадено лице като член на Хамас, като палестинския поет Мосаб Абу Тоха, който е бил отведен от контролно-пропускателен пункт в Газа и задържан, бит и разпитван от израелски служители в продължение на два дни, преди да бъде върнат в Газа.
Технологията на Corsight се използва на летищата и в правоприлагащите органи по целия свят, като например полицейските сили в Тайланд, Мексико, Бразилия, Колумбия и ЕС. Австралийските и британските полицейски служби изпробват нейния продукт. Производителят на злато Sibanye Stillwater в Южна Африка също го използва.

Геноцидната атака на Израел в Газа не би могла да достигне степента, до която стигна, без модерното оръжие, което създава. От една страна, икономическата зависимост на Израел от отбранителните технологии затормозява усилията за мир и вреди на международните му отношения, когато технологиите му подпомагат нарушаването на човешките права от страна на Израел. От друга страна обаче, израелската икономика процъфтява благодарение на войната и окупацията.
„Израел има склонност да бъде имунизиран срещу санкции или срещу това, че хората не искат да купуват продуктите му заради Газа, защото технологиите са толкова полезни за правителствата, особено за репресивните правителства“, казва Халпър.
И така, макар че от дипломатическа гледна точка Израел може да бъде отбягван, той става все по-привлекателен за вземащите решения във военните зали и за военните командири на бойното поле.

Джесика Буксбаум е журналистка от MintPress News, базирана в Йерусалим, която отразява събитията в Палестина, Израел и Сирия. Нейни работи са публикувани в Middle East Eye, The New Arab и Gulf News.

Източник - MintPress News