„Неговата школа по екология се занимава повече със създаването на благородна система за покровителство на богатите, за да изперат вината си за живота в индустриализирано общество, отколкото с опазването на природата или намаляването на емисиите. Обърнете внимание на подкрепата му за покривните слънчеви инсталации, които той се бори да бъдат поставени на всеки американски дом. Щатът, в който има най-много собственици на покривни соларни инсталации, е Калифорния, където жителите от работническата класа плащат на 1,3 милиона души, достатъчно богати, за да си позволят жилища и покривни соларни инсталации, милиарди долари за енергия, от която мрежата дори не се нуждае.„
След като миналата седмица прекрати кампанията си и подкрепи Доналд Тръмп, Робърт Ф. Кенеди (RFK) младши обяви, че ще се присъедини към преходния екип Тръмп-Ванс. В тази си роля, каза той пред Тъкър Карлсън във вторник, той ще „помогне да се изберат хората, които ще управляват правителството“ през втория мандат на Тръмп. Екологичните убеждения на Кенеди са добре дошли за републиканците, които смятат, че партията им трябва да се върне към ангажимента за стопанисване и опазване на околната среда, оглавяван някога от известни личности на GOP (Републиканската партия – б.р.) като Теодор Рузвелт.
Но за всеки, който споделя основния популистки ангажимент на Тръмп за възстановяване на индустриалната база на САЩ, дългата история на RFK младши, противопоставяща се на енергийното изобилие, трябва да предизвика сериозни опасения. Да поставим Кенеди близо до лостовете на енергийната политика би означавало да поставим Америка на последно място.
Преди да разгледаме досието на RFK-младши, си струва да се поразровим, за да видим какво се случва с енергийната мрежа. От години Америка се движи към криза на надеждността на електричеството. По данни на Министерството на енергетиката „сериозните смущения и необичайни събития“ в електропреносната мрежа са нараснали до 348 през миналата година, в сравнение с 30 през 2000 г. Миналата година Северноамериканската корпорация за електрическа надеждност публикува доклад, в който настоящата американска енергийна политика, насочена към възобновяемите енергийни източници, се посочва като заплаха № 1 за надеждността на системата. Дори операторите на мрежата бият тревога. По-рано тази година главният изпълнителен директор на Средноконтиненталния Независим системен оператор, който се простира от Мисисипи до Минесота, написа: „Трябва да се изправим пред някои трудни реалности … преходът, който се извършва, за да се стигне до крайно състояние на декарбонизация, поставя съществени, неблагоприятни предизвикателства пред надеждността на електрическата мрежа.“ С други думи, Америка се движи към бъдеще, в което прекъсванията на електрозахранването са нещо обичайно, благодарение на американския ангажимент към вятъра и слънцето.
И така, за какво се бори RFK младши, когато става въпрос за енергия? Задълбочаване на всички тези проблеми. Един-единствен пример разказва цялата история. През 2021 г. губернаторът на Ню Йорк Андрю Куомо затваря атомната електроцентрала „Индиан Пойнт“ по настояване на различни екологични групи, особено на „Ривъркипър“, където Кенеди е бил вицепрезидент, след като е работил като водещ адвокат на групата. Мнозина смятат успешния му поход за затваряне на Indian Point за крайъгълен камък в кариерата му в организацията. Сестра му Рори Кенеди дори заснема документален филм по HBO за това.
„Споразумението бележи крайъгълен камък в историческия преход на Америка от мръсна, опасна енергийна система към чисто, безопасно, здравословно, местно и патриотично електроснабдяване“, заявява RFK-младши в празнично прессъобщение, когато е постигнато споразумението за закриване на централата. В действителност изключването на Indian Point от енергийната мрежа бележи точно обратното.
Преди затварянето й, централата Indian Point обслужваше надеждно и чисто нуждите на Ню Йорк от електроенергия. Но след затварянето й, тъй като вятърът и слънчевата енергия не можеха да заменят енергията, която тя доставяше, делът на газа се увеличи до половината от цялото производство на електроенергия в щата.
Сметките на потребителите се повишиха заедно с тези емисии. Когато Емпайър Стейт изгуби Indian Point, тарифите за електроенергия се повишиха с над 80% до 45,39 долара за MWh през 2023 г., спрямо 24,70 долара за MWh – скок, който колективно струваше на нюйоркчани стотици милиони долари. Междувременно малкият град Бюканън, където се намираше Indian Point, загуби половината от данъчната си основа и основния си работодател. За човек, който твърди, че обича локализма, Кенеди със сигурност мрази местните икономики.
Добавете към това още едно мрачно последствие, до голяма степен пренебрегвано от медиите. По Коледа през 2022 г. газовата система на Ню Йорк се оказа на косъм от загуба на напрежение по време на зимната буря Елиът. Ако газовата система на Готъм се беше сринала, щеше да се наложи милиони нюйоркчани да бъдат евакуирани при минусови температури. Възстановяването на налягането в системата щеше да отнеме месеци. Един загрижен за климата гражданин може да предложи да се електрифицират тези газопроводи, но за късмет: в крайна сметка само ще се натовари още повече и без това недостигащата и зависима от газа система.
Когато изключвате надеждна електроцентрала като Indian Point, прехвърляте външните ефекти върху най-уязвимите.
Не е изненадващо, че любимата кауза на Кенеди едва не доведе до катастрофа. Неговата школа по екология се занимава повече със създаването на благородна система за покровителство на богатите, за да изперат вината си за живота в индустриализирано общество, отколкото с опазването на природата или намаляването на емисиите. Обърнете внимание на подкрепата му за покривните слънчеви инсталации, които той се бори да бъдат поставени на всеки американски дом. Щатът, в който има най-много собственици на покривни соларни инсталации, е Калифорния, където жителите от работническата класа плащат на 1,3 милиона души, достатъчно богати, за да си позволят жилища и покривни соларни инсталации, милиарди долари за енергия, от която мрежата дори не се нуждае.
Той може и да говори много за опазването на околната среда, но ентусиазмът му за вятърни и слънчеви централи означава, че е още по-гладен за земя от всички изкопаеми горива, които е критикувал. Вярно е, че той критикува вредното въздействие на офшорната вятърна индустрия върху морската природа, но тези опасения изглежда свършват там, където започва брегът. Нещо повече, предпочитаните от Кенеди енергийни източници изискват изграждането на десетки хиляди мили високоволтови далекопроводи, които да ги свържат с мрежата. Как се вписва опазването на земята в тази визия? Никак. Неговите постижения през годините разкриват пълно откъсване от инженерните реалности, които правят възможно нашето ежедневие.
Зеленият дневен ред на Кенеди отразява оръжейната наивност на белите якички, която бихме очаквали от човек, който доскоро беше елитен демократ с добра репутация – добра за адвокатите, лоша за твърдите шапки. Ако екипът на Тръмп го допусне до агенциите, които се занимават с американската енергетика, той ще извърши национален промишлен саботаж и ще подкопае всички опити за съживяване на местното производство, за конкуриране с Китай, за производство на микрочипове или за захранване на изчисления с изкуствен интелект.
Емет Пени ръководи субкаста и подкаста Nuclear Barbarians.
Следвайте „Клуб 24 май“ в Телеграм.
Източник - Compact