АНАЛИЗИ > СТАТИИ
ВЭФ -2024: Отношенията между Русия и Малайзия бележат стратегически пробив

Алексей Чичкин - 05 септември 2024

Държава от Югоизточна Азия кандидатства за членство в БРИКС

По време на срещата между руския президент Владимир Путин и малайзийския министър-председател Анвар Ибрахим в рамките на Източния икономически форум във Владивосток (ВЭФ) бяха отбелязани перспективите за разширяване на двустранния търговски оборот. По данни на малайзийското външно министерство в центъра на вниманието са широк кръг въпроси на сътрудничеството – аерокосмическа промишленост, модерни технологии, селско стопанство, продоволствена сигурност, търговия и инвестиции. Страните се обявиха за по-нататъшно развитие на взаимноизгодното икономическо, научно и техническо сътрудничество и политическия диалог. Пренебрегвайки деструктивните опити на Запада да „изолира“ Русия, А. Ибрахим пристигна на двудневно посещение в Русия.

„Това посещение със сигурност ще бъде от максимална полза за Малайзия, особено за укрепване на сътрудничеството, както и на двустранните връзки между Малайзия и Русия “, написа Анвар в социалните мрежи преди посещението. Със сигурност участието му на ВЭФ-2024 е особено значимо събитие в контекста на форума.

Една от признатите индустриални държави в Азия последователно отхвърля антируските санкции. Заявлението на Куала Лумпур за присъединяване към БРИКС в навечерието на форума показва, че това междудържавно обединение непрекъснато печели доверие, все по-активно формирайки принципно нова система на политически и глобални икономически отношения, което е стратегически важно за самата Малайзия. Подкрепяйки тази стъпка на Малайзия, Владимир Путин отбеляза, че пълноправното участие на страната в групата БРИКС ще укрепи нейния финансов и промишлен потенциал, ще допринесе за засилване на влиянието на Малайзия в световната икономика, ще укрепи както геополитическата ѝ позиция, така и авторитета на БРИКС като цяло.

Въпросът ще бъде обсъден подробно на предстоящия форум на държавните глави на страните от БРИКС в Казан в края на октомври. Според посланика на Малайзия в Русия Чонг Лунг Лай страната „може да допринесе за БРИКС в много икономически области – например в областта на ислямската финансова индустрия“. В това отношение Малайзия е най-големият донор на ислямското банкиране (ИБ) и спонсор на негови проекти в ислямски и други държави.

Източник Фонд стратегической культуры

Припомняме, че на 17 май т.г. в малайзийския град Путраджая заместник-министрите на финансите Алексей Сазанов и Лим Хуей Ин подписаха Споразумението „За премахване на двойното данъчно облагане и предотвратяване на отклонението от данъчно облагане по отношение на данъците върху доходите“. Съгласно документа ставката на данъка при източника върху доходите от дивиденти се определя на 10% при 25% участие в капитала през годината и 15% в останалите случаи. Данъчната ставка върху лихвите и авторските и лицензионните възнаграждения е 10 %. Предвидени са и освобождавания за дивиденти и лихви за държавните дружества.

Тъй като „руският бизнес активно се преориентира към пазарите на Азия и Близкия изток, е важно да се създадат удобни условия за инвестиции и търговско-икономически отношения с тези региони, включително в данъчната сфера. Подписването на споразумението с Малайзия е още една стъпка в тази посока. То ще допринесе, наред с другото, за привличането на взаимни инвестиции“ – коментира документа Алексей Сазанов, подобно мнение изрази и малайзийският му колега. Ратификацията на споразумението ще се състои до края на тази година, така че то да започне да се прилага от 1 януари 2025 г.

Важно е също така, че през 2025 г. Малайзия „поема председателството на АСЕАН, сътрудничеството с която е сред приоритетите на нашата политика в азиатска посока“, заяви Юрий Ушаков, помощник на руския президент, като добави, че Русия и Малайзия „имат близки позиции по повечето международни въпроси“. В същото време взаимният търговски оборот „нараства – през 2023 г. той ще възлиза на 3,5 млрд. долара“, каза той. Повече от 7 хил. малайзийски граждани са се обучавали в руски университети в продължение на 10 години, а през 2024 г. около 700 ще учат в РФ. През миналата година 110 хил. руски туристи са посетили тази страна“. В рамките на ОПЕК+ Москва и Куала Лумпур продължават да си сътрудничат по въпросите за регулиране на производството на петрол и нивата на износ.

Източник Фонд стратегической культуры

Показателите за динамиката и структурата на взаимната търговия илюстрират големия интерес на двете страни към широкия асортимент от стоки на другата страна. По данни на Търговската мисия на Малайзия в Руската федерация общият обем на търговията е 3,11 млрд. долара през 2023 г. в сравнение с 2,79 млрд. долара през 2022 г. В количествено отношение износът на Малайзия за Русия се е увеличил с 13% до 619,3 млн. долара през 2023 г., докато износът на Русия за Малайзия е нараснал с 10,8% до 2,49 млрд. долара.

Износът на Малайзия на промишлени стоки се е увеличил от 499,3 млн. долара през 2022 г. до 575,1 млн. долара през 2023 г., включително максималното увеличение от 96,9% (до почти 160 млн. долара) в продажбите на електрически и електронни продукти. Други стоки, които отбелязват ръст, включват машини, оборудване и резервни части, нефтени и газови химически продукти, транспортно оборудване, оптично и научно оборудване, преработени хранителни продукти и плодове.

По същия начин вносът от Русия се увеличи с рекордните 2,05 млрд. долара. Това са основно петролни продукти, химически торове, други стоки на химическата промишленост, зърнени продукти и др.

Търговският пратеник на Малайзия в Руската федерация Хайфилелми Джамил оцени, че макар търговията с Русия да се счита за малка в сравнение с други традиционни партньори на Москва, значителният ръст на търговския оборот през 2023 г. е „положително развитие, което показва, че Малайзия става все по-важна за Русия като търговски партньор. Значителният ръст се дължи отчасти на адаптирането на руската бизнес общност, особено на руските вносители, към средата на санкции. Бизнес средата се е променила, като Русия гледа към Изтока като към свои нови доставчици, както и към нови пазари, на които да стъпи, особено към азиатските страни, а Малайзия е сред благоприятните държави.“

Според дипломата Малайзия би могла да предложи повече продукти и услуги, за да отговори на руското търсене на промишлени стоки, потребителски стоки, услуги, сред които могат да бъдат разгледани пазарни сегменти като автомобилни части и компоненти, каучукови изделия, облекла, хранителни продукти, както и научни и образователни услуги.

Струва си да се отбележи наблюдаваното сходство в географските приоритети на икономическото развитие между двете страни. „Обръщането към Изтока“, включително цялостното развитие на икономиката и инфраструктурата на Източен Сибир и Далечния изток, е стратегически приоритет за Руската федерация, за което свидетелства качествено нарасналата роля на преговорната платформа на ВЭФ през последните няколко години. На свой ред Малайзийската федерация е загрижена за интегрираното икономическо развитие на обширния източен регион на Северно Борнео (британски протекторат до средата на 60-те години на ХХ в.). Той обхваща почти 60 % от територията на страната, но на него се пада не повече от една трета от общия национален БВП, около една трета от промишления износ на Малайзия и не повече от 20 % от железопътната мрежа. Програмата за развитие на тази бивша британска колония (сега щат Сабах), която е богата на минерални ресурси, които не са напълно проучени, предвижда, наред с другото, индустриализация на региона, което отваря пътя за съвместни инвестиционни проекти с участието на големи руски корпорации.

Индонезия също обмисля членство в БРИКС, заедно с други държави от АСЕАН (б.р.).

Източник - Фонд стратегической культуры