Необичайното съобщение, че Starlink ще предложи първите си услуги за сателитна връзка в Западна Азия именно в Йемен, предизвика бурна реакция в Сана, където се изразиха опасения, че проектът цели да проникне в йеменския апарат за национална сигурност, за да се обърнат загубите на САЩ и Израел по водните пътища в региона.
Starlink, сателитната инфраструктура, разработена от SpaceX на Елон Мъск възнамерява да осигури сателитно интернет покритие на САЩ след неуспеха на неговия алианс в Червено море „Операция Prosperity Guardian“ с цел ограничаване на пропалестинския фронт в Йемен.
Тези опасения нараснаха след съобщението на компанията от 18 септември, че ще стартира услуги в Йемен след месеци на неофициални договори с подкрепяното от Саудитска Арабия правителство в Аден. Моментът на това съобщение повдигна вежди, особено като се има предвид, че то съвпадна с терористичните атаки на Израел в Ливан, включващи взривяване на пейджъри и уоки-токита.
Инициатива, подкрепена от САЩ
Starlink е дъщерно дружество на милиардера Илон Мъск, който е и близък приятел на Доналд Тръмп. Тя има за цел да осигури високоскоростен достъп до интернет, особено в отдалечени райони, като например конфликтни зони, чрез разгръщане на мрежа от хиляди спътници в ниска околоземна орбита.
Съобщението, че Йемен ще бъде първата държава в Западна Азия, която ще има пълен достъп до услугите му, изненада мнозина – особено след като американското посолството в Йемен побърза да похвали този ход като „постижение“, което може да отключи нови възможности.
Министерството на комуникациите в правителството на Аден заяви, че „стартирането на услугата Starlink е в рамките на усилията за посрещане на предизвикателствата, произтичащи от конфликта“, а Абдул Рахман ал-Махрами, проамериканският заместник-председател на президентския лидерски съвет, подчерта, че Starlink ще предложи сигурни връзки в условията на продължаващия конфликт.
Заслужава да се отбележи, че ОАЕ вече предостави услугите на Starlink на своите полеви болници в Газа, въпреки че преди това Елон Мъск отказа да ги предложи на обсадения анклав, бомбардиран с килим от Израел през последната година.
Скептицизмът на Сана
Съперническото правителство на Сана, под чието управление живее по-голямата част от населението на Йемен, побърза да предупреди, че проектът Starlink може да представлява заплаха за Йемен и националната му сигурност. Мохамед ал-Бухаити, член на политическото бюро на Ансарала, разкритикува позицията на американското посолство, което според него:
Потвърждава връзката между стартирането на Starlink и войната, започната от Америка срещу Йемен, която заплашва да разшири конфликта до орбитите на космическото пространство за първи път в историята.
Служител в Министерството на комуникациите на Сана също заяви:
„Това поведение ясно потвърждава пренебрежението на наемниците към суверенитета и независимостта на Йемен и готовността им да навредят на сигурността и стабилността на страната в полза на чужди сили, така че не е изненадващо, че решението беше приветствано от американците.„
През март „ Файненшъл таймс“ съобщи, че САЩ и Обединеното кралство са се сблъскали с пропуски в разузнаването по време на кампанията си в Червено море, особено по отношение на възможностите на арсенала на силите, свързани с Ансарала. Този недостиг на разузнавателна информация подчерта нуждата на Запада от надеждна шпионска мрежа, а ролята на Starlink в този контекст повдига сериозни въпроси.
Доклад на Ройтерс разкри, че SpaceX е подписала тайни договори с Министерството на отбраната на САЩ за разработване на шпионска сателитна система, способна да открива глобални заплахи в реално време.
Генерал-майор Халед Гораб, йеменски експерт по военни въпроси, казва пред „The Cradle“, че моментът на този ход е свързан със загубите на САЩ в резултат на военноморските операции на Йемен в Червено море. Той смята, че разгръщането на сателитните комуникации е част от по-широка стратегия за нов вид война, която съчетава действия на терен със сателитна разузнавателна информация.
На фона на неотдавнашните взривове на пейджъри в Ливан, Гораб подчертава рисковете за сигурността, произтичащи от този проект, включително нарушаването на суверенитета на Йемен и възможността Starlink да бъде използван в подкрепа на военните операции на САЩ и коалицията.
Израелско участие
Друг тревожен аспект е участието на Израел. Съобщава се, че израелските шпионски спътници OFEK-13 и OFEK-14 са свързани със сателитната мрежа на Starlink. SpaceX, в качеството си на трета страна, може да предостави важни насоки и разузнавателни данни на тези сателити, като по този начин допълнително увеличи възможностите за наблюдение на Тел Авив в региона. Тази връзка между Starlink и усилията на израелското разузнаване засили опасенията в Йемен, че сателитната мрежа ще бъде използвана за подкопаване на сигурността и суверенитета на страната.
Понастоящем услугите на Starlink са достъпни предимно в йеменските райони, контролирани от водената от Саудитска Арабия и ОАЕ коалиция, въпреки че пакетите за роуминг позволяват временен достъп в други региони. Това породи опасения относно сигурността на данните, неприкосновеността на личния живот и разпространението на дезинформация, тъй като неограниченият сателитен интернет заобикаля контрола на местното правителство.
Един от най-наболелите проблеми е възможността за изтичане на чувствителна информация за сигурността към чуждестранни разузнавателни агенции, което може да компрометира усилията на Йемен в областта на националната отбрана и сигурност. Освен това съществува заплаха за неприкосновеността на личния живот, тъй като мрежата може да се използва за подслушване на лични комуникации без никаква форма на местен контрол. Последното позволява мащабни нарушения на сигурността на личните данни.
Рисковете за киберсигурността са особено обезпокоителни, тъй като мрежата може да бъде използвана за опасни цели, включително за улесняване на терористични дейности като бомбени атентати. Наличието на глобална услуга за сателитен интернет, която заобикаля местните разпоредби, поражда опасения относно потенциала ѝ да наруши местната интернет инфраструктура.
Технологичен скок или троянски кон?
Starlink може също така да въведе нелоялна конкуренция на местния доставчик Yemen Net, като допълнително маргинализира националния телекомуникационен доставчик и възпрепятства усилията за местно развитие.
На обществено ниво неограниченият достъп до интернет крие риск от разпространение на дезинформация и заобикаляне на правителствените механизми за цензура. Това представлява заплаха за социалната сигурност, тъй като може да улесни разпространението на вредна или дестабилизираща информация.
Така че рисковете от навлизането на Starlink в Йемен са широкообхватни и засягат не само сигурността, но и по-широката социална, политическа и икономическа динамика.
Д-р Юсеф ал-Хадри, десен изследовател на политическите въпроси, сподели с „The Cradle“ мнението си за последните събития в Ливан и за продължаващата електронна война, в която участват САЩ и техните съюзници. Според Хадри разузнавателните служби, работещи в районите под контрола на правителството в Сана, са изправени пред предизвикателства при откриването на местонахождението на ракети, безпилотни самолети и военни производствени обекти.
Този недостатък стана още по-очевиден, след като мащабна разузнавателна операция разкри дългогодишна шпионска клетка в Йемен, чиято дейност обхваща множество сектори.
От риска от шпионаж до подкопаването на местните доставчици на телекомуникационни услуги, последиците от операциите на Starlink се простират далеч отвъд осигуряването на достъп до интернет – те могат да се превърнат в средство за чуждо влияние и контрол.
Първата стъпка в противопоставянето и противодействието на тази конспирация е стартирането на цялостна медийна и правителствена кампания, насочена към повишаване на осведомеността относно рисковете, които представлява Starlink. Следваща стъпка са призиви за криминализиране на всяко сътрудничество с компанията, приравнявайки го с шпионаж.
Същевременно местният доставчик на телекомуникационни услуги Yemen Net трябва да даде приоритет на подобряването на качеството на услугите и намаляването на цените, като по този начин предложи на гражданите реална алтернатива и намали привлекателността на чуждестранни доставчици като Starlink.