Възможността за ядрен опит се обсъжда на високо ниво в Иран, тъй като Израел заплашва да атакува енергийната инфраструктура на Техеран.
На 5 октомври 2024 г. в иранската провинция Семнан е регистрирано сеизмично събитие с магнитуд 4,5, което предизвиква спекулации, че Иран за първи път е изпробвал ядрено оръжие.
Подобно сеизмично събитие обикновено е резултат от земетресение, но в социалните медии се появиха спекулации, според които събитието вместо това е било подземен ядрен опит, извършен от Ислямската република в отговор на израелските заплахи за бомбардиране на ядрената енергетика и петролните съоръжения на Техеран.
Според ирански източници, разговаряли с The Cradle, възможността наистина да е бил извършен ядрен тест се обсъжда на високо равнище в Иран.
Сирийски източници, разговаряли с The Cradle през септември, прогнозираха, че Иран ще се опита да разработи капацитет за пробив на ядрено оръжие в отговор на убийството от Израел на лидера на Хамас Исмаил Хания в Техеран.
На 1 октомври Иран изстреля най-малко 180 балистични ракети по Израел, които нанесоха щети на три военновъздушни бази, след като на 27 септември Израел уби лидера на „Хизбула“ Хасан Насрала и командира на КСИР Абас Нилфорушан.
Сега Иран очаква евентуален израелски отговор.
Предположенията, че Иран е извършил ядрен опит, идват само няколко дни, след като фондация „Херитидж“, десен мозъчен тръст в САЩ, публикува доклад, в който се посочва, че „Иран може да произведе ядрени оръжия много по-бързо от очакваното“.
В доклада, публикуван на 1 октомври, се отбелязва, че в края на април 2024 г. високопоставен ирански законодател е заявил, че от издаването на заповедта до първото изпитание“ на ядрена бомба има само „една седмица“.
През май съветник на иранския върховен лидер аятолах Али Хаменей предупреди, че Иран може да бъде принуден да промени ядрената си доктрина, която досега призоваваше за използване на ядрената технология само за граждански цели.
„Нямаме решение да създадем ядрена бомба, но ако съществуването на Иран бъде застрашено, няма да има друг избор, освен да променим военната си доктрина“, заяви Камал Харази.
В доклада на фондация „Херитидж“ се допълва, че през юли държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен сякаш потвърждава това твърдение, когато заявява, че „вместо да е на поне една година разстояние от възможността да произведе делящ се материал за ядрено оръжие, сега [Иран] вероятно е на една или две седмици разстояние“.
Изявленията съпътстваха значителното увеличаване на запасите на Иран от обогатен до ниво 60% уран в периода май-август 2024 г., според доклад на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).
Забележително е, че обогатеният до 60% чистота уран е само на кратка техническа стъпка от 90%, необходими за ядрени оръжия, се добавя в доклада.
Фондацията за защита на демокрацията (ФЗД), свързан с Израел мозъчен тръст със седалище във Вашингтон, публикува през 2019 г. доклад, в който се твърди, че Иран е започнал програма за изграждане на подземни ядрени полигони още през 2000 г., известна като „Проект Мидан“.
FDD заявява: „Използвайки открито достъпна, потвърждаваща геопространствена информация, ние идентифицирахме вероятното място (в район югоизточно от Семнан), където през 2003 г. са проведени подземни тестове на неядрени експлозиви като част от разработването на сеизмични методи за измерване на мощността на подземен ядрен експлозив.“