АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Поглед върху историята и съдбата на КРЕМИКОВЦИ – част четвърта

инж. Нели Жулева - 26 октомври 2024

Част първа тук; Част втора тук; Част трета тук.

Вълненията на българските медии от съдбата, сполетяла Кремиковци, продължават до края на м. август 2011 г. След тази дата „ни вопъл, ни стон“.

На 21.07.11 в-к „Дневник“ известява: Активи на Кремиковци се режат на скрап

План: 2.000 т/ден скрап
Машините се продават на цена от 0,50-0,60 евро/кг.
Скрап се продава на цена около 0,25 евро/кг.
Скрапът заминава за Стомана Индъстриз в Перник и за Турция
Докарана е разрушителна машина DANI, която разрушава сгради и метал.
ЖП-линиите остават.
Планира се разчистването да приключи след 2 години.
ТЕЦ-ът не работи. Предвижда се или да бъде продаден или разрушен.
В околностите Бойко Борисов придобил около 4.000 декара.
ПИБ имал филиал в Кипър.
Месец след като активите на Кремиковци бяха прехвърлени на купувача “Елтрейд
къмпани”, част от остарелите мощности на комбината се събарят и режат на скрап.

Сред тях са сгради, халета и съоръженията на едно от производствата (блуминг-слябинг), съобщи и синдикалният лидер на КТ “Подкрепа” в комбината Людмил Павлов.

“Това са стари съоръжения с предписание за демонтаж”, потвърдиха от “Елтрейд къмпани”. Оттам допълниха, че вече са назначени 200 от бившите работници на “Кремиковци” за поддръжка на инфраструктурата.

Стоманодобивните мощности на завода ще бъдат запазени и са предприети стъпки за получаване на комплексно разрешително за пускането им в действие. Става дума за електропещта, линията за непрекъснато леене на стомана и “Стан 1700”.
За това обаче са нужни комплекснии разрешителни, които трудно ще се получат, тъй като в инсталациите трябва де се инвестира за очистка на газовете и за модернизиране.
Възможно е в тях да влезе оператор, другият вариант е да бъдат продадени.

Според източници от “Кремиковци” вече са водени преговори с потенциални инвеститори, сред които бившият собственик на завода Валентин Захариев. Проблем била исканата цена – около 160 млн. евро. “Съмнява ме някой да даде толкова много пари”, коментира изп. директор на браншовата асоциация на металурзите Политими Паунова.

Активите на “Кремиковци” бяха продадени на търг на 12 април на прясно регистрираната фирма “Елтрейд къмпани” на Лъчезар Варнаджиев. 25-годишният бизнесмен бе единственият участник в публичния търг за активите и спечели с цена от 316 млн. лв. Сделката бе финансирана от Първа инвестиционна банка.

По-късно се оказа, че “Елтрейд къмпани” е в консорциум с още две фирми – “Надин металс трейд” и “Валпет консулт” на Валентин Войнов.

Броени дни и седмици след сделката и трите компании са прехвърлени на офшорки, стана ясно вчера. Справка в Търговския регистър показва, че най-напред – на 16 май, е продадена фирмата на Валентин Войнов “Валпет консулт”. Сделката е със “Спиката консултинг лимитид”, регистрирана на Британските вирджински острови, и е за 5000 лв.

На 8 юни офшорката “Толедо асоушиетс лимитид” купува “Надин металс трейд” за 20 хил. лв., а Варнаджиев, който получи кредит от 59 млн. евро от ПИБ за сделката за “Кремиковци”, прехвърля компанията си на 24 юни на “Бессиън мениджмънт лимитид” за 20 хил. лв.

От Първа инвестиционна банка коментираха пред “Труд”, че сделката представлява мостово финансиране и смяната на собствеността е част от първоначално представения и одобрен бизнес план на “Елтрейд къмпани”.

Вече са разпределени и парите от продажбата на “Кремиковци”, съобщи синдикът Цветан Банков. 53 млн. лв. от тях ще отидат за изплащане на неизплатените възнаграждения на работниците.

Активите на Кремиковци продадени
21 Юли 2011, “24 ЧАСА”

Варнаджиев купи производствените активи на комбината на четвъртия обявен търг. Предишните се проваляха заради липса на кандидати. 26-годишният Лъчезар Варнаджиев чрез едноличната си компания „Елтрейд къмпани“ купи производствените активи на „Кремиковци“, е продал участието си в нея.
Според данните в Търговския регистър от 5 юли новият собственик е регистрираната на Вирджинските острови „Бессиън мениджмънт лимитид“.

Комбинатът бе продаден на търг на 12 април за 316 млн. лв. Решението на Варнаджиев за продажба на дяловете е от 24 юни. Той остава управител на „Елтрейд къмпани“.

Според информацията в Търговския регистър „Бессиън мениджмънт“ е „представлявана от директора „Бън секретериъл лимитид“, Кипър. В новия устав на „Елтрейд къмпани“ е записано, че Варнаджиев няма право да сключва сам сделки за над 500 лв. и за да го направи, му е необходимо
разрешение на собственика.

Ден преди да прехвърли фирмата, Варнаджиев учредява залог в полза на Първа инвестиционна банка. С активите на „Кремиковци“ е обезпечен отпуснатият му кредит за покупка на завода от 59 млн. евро. Договорът за заема пък е от 6 април.

От банката вчера обясниха, че смяната на собствеността е част от от развитието на първоначалната структура на сделката. „Както обяснихме вече, сделката представлява мостово финансиране и смяната на собствеността е част от първоначално представения и одобрен бизнес план на „Елтрейд къмпани“, казаха от ПИБ и уточниха, че са спазени всички изисквания на българското законодателство и собственикът е ясен.

„В сделката виждаме потенциал по отношение на обслужване на кредита. „Кремиковци“ не съществува като действащо предприятие от 2008 г., купени са само обособени активи – сгради и неработещи машини, част от тях са предмет на последваща препродажба“, коментират още от ПИБ.
Занапред можели да се развиват отделни производства, като това ще бъде преценено от собственика. „Когато говорим за „Кремиковци“, нека да говорим за неработещи активи, а не за комбинат“, добавиха още от банката.

Обявените след сделката планове на купувача бяха за възстановяване на екологично чистите производства – стоманодобивното, непрекъснатото разливане на стомана и Стан 1700. Отпуснатото мостово финансиране за производствените мощности е освен на „Елтрейд къмпани“ и на „Надин металс трейд“ и „Валпет консулт“.

Окончателно прехвърлянето на собствеността на завода е приключило на 7 юли Като обособена част от комбината бяха продадени 7766 дка земи, 15 производствени мощности, 4 жп гари, 170 км релсов път, 895 вагона, много сгради и неопределено количество скрап.
С парите от продажбата ще бъдат покрити изцяло вземанията на работниците и НАП, която ще получи 82,5 млн. лв. Държавният резерв ще вземе 7,3 млн., а община Своге – 21 663 лв. Облигационерите, които си търсят 927 млн. лв., се оказа, че имат обезпечение само за 8,6% от сумата. Така ще получат 80,5 млн. лв.

Според разпределението на сумата ПИБ пък ще получи 41,7 млн. лв., тъй като е купила вземането на „Арселор Митал“ за 47,9 млн. лв. Вземане на Интернешънъл Асет Банк пък е цедирано на „Химимпорт инвестмънт енд фъртилайзър“ и компанията ще получи 8,5 млн. лв.

Над 1,5 млрд. лв. дългове, натрупани от „Кремиковци“, най-вероятно няма да бъдат изплатени, тъй като няма активи с продажбата, на които да бъде събрана сумата. Към обявяването му в несъстоятелност през лятото на 2008 г. вземанията от комбината достигаха 1,9 млрд. лв.

Офшорка придоби Кремиковци за 20 хил лв
Автор: klassa.bg, Дата: 21.7.2011

Фирма от Британските Вирджински острови е новият собственик на металургичния комбинат „Кремиковци“, стана ясно след справка в Търговския регистър. „Бессиън мениджмънт лимитид“ е купила за 20 хил. лв. дружеството „Елтрейд къмпани“, което придоби през април фалиралия комбинат. Шеф на „Елтрейд къмпани“ е 26-годишният Лъчезар Варнаджиев, който плати над 316
млн. лв. за покупката на активите на комбината. Средствата бяха отпуснати с кредит от Първа инвестиционна банка, а според икономическия министър Трайчо Трайков зад дружеството стои компанията за рециклиране на метали „Надин“.
Кредитът от ПИБ бе даден, след като активи на „Кремиковци“ са били заложени като обезпечение.
Варнаджиев бе и упълномощеният представител при сегашната сделка от страната на „Бессиън мениджмънт лимитид“. Островното дружество пък е собственост на кипърската фирма „Бън секретериъл лимитид“, чийто директор е Ления Пападопулу. Сделката е осъществена на 5 юли, а решението за нея Варнаджиев е взел на 24 юни тази година.
В началото на седмицата стана ясно, че работниците от комбината ще си получат дължимите суми. Частичната сметка за разплащане на дълговете бе публикувана от синдика на „Кремиковци“ Цветан Банков. От нея стана ясно, че най-големите губещи кредитори са облигационерите и държавните НЕК, „Булгаргаз“ и БДЖ.

Офшорна компания купи собственика на Кремиковци
От Дневник 21 юли 2011

Регистрираната на Британските вирджински острови компания „Бессиън мениджмънт лимитид“ е купила от 26-годишния Лъчезар Варнаджиев дружеството „Елтрейд къмпани“, което придобри през пролетта комбината „Кремиковци“, съобщи в. „24 часа“.
Според информацията в търговския регистър сделката е станала на 24 юни при цена 20 хил. лв., а Варнаджиев ще продължи да бъде управител на дружеството. Освен това в договора за покупко-продажба той се е подписал и като продавач, и като пълномощник на купувача „Бессиън мениджмънт лимитид“, става ясно от документите.
През април тази година регистрираната месец по-рано компания „Елтрейд къмпани“ се яви на търга за комбината „Кремиковци“ с оферта от 316 млн. лв. и го спечели без наддаване, тъй като нямаше други кандидати. Освен кратката си фирмена история „Елтрейд къмпани“, собственост на 26-годишния Лъчезар Варнаджиев, има капитал от 20 хил. лв.
Впоследствие Първа инвестиционна банка съобщи, че е отпуснала кредити на дружеството за сделката, които са обезпечени с вземанията по подписаните договори за продажбата на активите на комбината с чуждестранни контрагенти.
В изявление на банката тогава беше съобщено, че е предоставено „мостово финансиране до пълния размер на сделката на стратегическите партньори на „Елтрейд къмпани“ – „Надин металс трейд“ и „Велпет консулт“.
Тогава проверка във фирмения регистър ДАКСИ показа, че „Надин металс трейд“ също е създадена през тази година. Тя е собственост на Симеон Стоянов, който участва още в управлението на свързваната с ПИБ „София ленд“. Стоянов бе на търга на „Кремиковци“ заедно с Любомир Тодоров, като двамата са в борда на директорите на компанията за рециклиране на автомобили „Автоекобул“, която е част от групата „Надин“.
Самата „Елтрейд къмпани“ е регистрирана на ул. „Перник“ №120 в София, където е адресът и на „Надин-Н“ – компанията, краен собственик на една от найголемите групи за търговия със скрап и метали – „Надин“. Там живее и един от управляващите завода за рециклиране „Надин“ – Радослав Босилков.
За другото дружество „Велпет консулт“ няма данни в търговските регистри.
Според информация на в. „Капитал“ става въпрос за компанията „Валпет консулт“, собственост на Валентин Войнов.

Препродадоха Кремиковци на офшорка

  1. Юли 2011

26-годишният Лъчезар Варнаджиев, който чрез едноличната си компания „Елтрейд къмпани“ купи производствените активи на „Кремиковци“, е продал участието си в нея. В Търговския регистър от 5 юли т. г. като купувач фигурира регистрираната на Вирджинските острови „Бессиън мениджмънт лимитид“.
Тя е представлявана от „Бън секретериъл лимитид“ в Кипър. В новия устав е записано, че Варнаджиев няма право да сключва сам сделки за повече от 500 лв. Комбинатът бе продаден на търг на 12 април т.г. за 316 млн. лв.
Решението на младия собственик е от 26 юни. Ден преди да сключи сделката, Варнаджиев учредява залог в полза на Първа инвестиционна банка. Оттам обясняват, че смяната на собствеността е част от първоначалната структура на сделката. Тя представлявала мостово финансиране.

Сделките за Кремиковци класика в жанра
След несъстоятелност последва поредна препродажба на активите
Автор: klassa.bg
Дата: 21.7.2011

Последните събития около „Кремиковци“ отново доказват, че в съдбата на някогашния металургичен гигант се оглежда цялата непрозрачност на прехода и съпътстващата го приватизация. Продаден преди повече от десет години за 1долар, „Кремиковци“, съзнателно или не, бе доведен до фалит. През пролетта на тази година, след няколко неуспешни търга, останалите активи на предприятието отново намериха собственик срещу 316 млн. лв. чрез фирмата „Елтрейд къмпани“ на 26-годишния Лъчезар Варнаджиев от Белене. С тези пари, както се оказа, няма да бъдат покрити голяма част от вземанията на кредиторите. Над 1,5 млрд. лв. дългове, натрупани от „Кремиковци“, най-вероятно няма да бъдат изплатени, тъй като няма активи за продан.
На всички беше ясно, че „Елтрейд къмпани“ е само фасадата, която обаче започна да се разкрива. Данни от Търговския регистър показват, че нова фирма притежава активите на „Кремиковци“. Това е регистрираната на Вирджинските острови „Бессиън мениджмънт лимитид“. Тя е купила досегашния собственик на металургичното дружество „Елтрейд къмпани“ за … 20 хил. лв. При сделката се оказва, че Лъчезар Варнаджиев е едновременно и продавач и купувач.

Тази хватка вероятно е изпипана идеално юридически. Остава въпросът колко е морална, защото най-малко се пести ДДС от сделка с активи за 316 млн. лв. Освен това от офшорката до скрапа пътят изобщо не е дълъг. А в „Кремиковци“, като изключим земята, има какво да се реже – 15 производствени мощности, 4 жп гари, 170 км релсов път, 895 вагона, много сгради и неопределено количество скрап. Изобщо класика в жанра.

Кремиковци“ загуби над 1 млрд. лева
16 август 2011

1,04 млрд. лв. е счетоводната загуба на „Кремиковци“, сочи отчетът на изпадналото в несъстоятелност дружество.
Причината за това е, че бяха продадени активи на комбината, които са водени в баланса на компанията на стойност 1,36 млрд. лв. Те бяха продадени за 321,5 млн. лв., което генерира счетоводна загуба от над 1 млрд. лв.
В баланса на „Кремиковци“ към 30 юни 2011 г. остават дълготрайни материални активи за 146,6 млн. лв., или 10% от наличните в началото на 2011 г.

Стандарт Нюз
Офшорка си докара 16 милиона от “Кремиковци”
Приходите само от ликвидацията на комбината са 332.5 млн. лв
16 август 2011, 14:37

Металургичният комбинат “Кремиковци”, който е обявен в несъстоятелност, е натрупал 56, 4 млн. лв. счетоводна печалба от ликвидацията си. Това сочи отчетът на дружеството за първото полугодие.
Компанията е успяла да реализира този резултат основно след разпродажба на активи. Комбинатът бе продаден на 12 април за 316 млн. лв. на 26-годишния Лъчезар Варнаджиев, който по-късно го препродаде на кипърска офшорка.
Общите приходи само от ликвидацията на комбината са 332.5 млн. лв., като от тях 300.9 млн. лв. или над 90% са от продажба на дълготрайни материални активи. Балансовата стойност на всички продадени през периода активи е 1.36 млрд. лв.
През първото полугодие са проведени три големи търга за продажба, пише още в отчета на дружеството. Единият е бил в началото на годината, като е продаден рудник за добив на доломит, за 701 хил. лв. Преди около два месеца е продадено и оборудване за 673 хил. лв. от рудник Кремиковци, а от земи и съоръжения от производствената площадка на завода са получени 316 млн. лв.
През първото полугодие е започнало превеждането на суми към кредиторите. Загубата от ликвидацията е 1.04 млрд. лв. Първо получават пари тези, чиито дълг е обезпечен с имущество, след което идва ред на останалите, включително и държавата. Облигационерите ще получат само 8.6% от парите си.
Активите на комбината се оценяват на 1.265 млрд. лв., от които само 796 хил. лв. са обезпечени. Акциите на “Кремиковци” АД се търгуват на Българската фондова борса. Последната сделка с тях е от 11.08.2011 г. на цена 0.059 лв. за брой./БЛИЦ

Разпределението на парите от Кремиковци
30 август 2011

Работниците на “Кремиковци”, които са кредитори на комбината, ще могат да получат вземанията си до края на септември. Това ще стане, ако не бъде обжалвано определението на Софийския градски съд, с което се одобрява разпределението на средствата, набрани от продажбата на активи на комбината до момента.
Вземанията на работниците и служителите са в размер на 50 729 446 лв. Става дума за над 6000 души, които имат да получават заплати и обезщетения от комбината. На всеки от тях ще бъде открита сметка в една от търговските банки. Получаването на самите дебитни карти ще стане по график, който предварително ще бъде обявен, каза синдикът Цветан Банков.
Сметките ще бъдат заредени в един и същ ден, за да няма ощетени. Това ще бъде в масовия случай. Но има над 300 запора върху вземания на физически лица заради дългове, повечето от тях към топлофикационни дружества и банки. В случаите, когато кредиторът е починал, ще се открият разплащателни сметки, за да може наследниците да получат парите.
Вземанията на юридическите лица също ще бъдат преведени по сметките им. Попечителят на облигационерите – “Дъ лоу дебенчър тръст корпорейшън”, ще получи 80 528 175 лв., което е 8,68% на удовлетворяване. Цялото вземане на държателите на облигации от комбината е в размер на 927,3 млн. лв.
Първа инвестиционна банка ще получи 41 790 602 лв. Тя е сред обезпечените кредитори, тъй като е закупила с цесия вземането на “Арселор митал”. За третия поред кредитор – “Химимпорт инвестмънт енд фъртилайзер инг”, са предвидени 8,562 млн. лв.
Вземанията на тези компании са обезпечени със залог или ипотека. Те получават 100% от продажбата на активите, послужили за обезпечението, обясни синдикът.
Облигационерите например ще получат цялата сума от продажбата на доменните пещи, коксохима и непрекъсната разливка.
С парите от частичната сметка ще бъдат изплатени и 89,925 млн. лв. публични вземания на държавата и общините.

Поука от това колосално национално престъпление не бе извадена.
На ред сега е ОЦК Кърджали. Дали го чака сходна съдба?
Вероятността е голяма.