Тръмп или Харис, за американските финанси разликата не е голяма.
Лари Финк. Едно име, една гаранция. Милиардерът, главен изпълнителен директор на BlackRock, най-големият мениджър на активи в света, беше ясен още през октомври на конференция, организирана от Асоциацията на индустрията за ценни книжа и финансови пазари: „Омръзна ми да слушам, че това са най-големите избори в живота ви. Реалността е, че с течение на времето това няма значение“. Защото важният факт е, че и Демократическата партия, и представителите имат постоянни инвестиции във финансовия гигант, както обясни Финк: „Работим и с двете администрации и водим разговори и с двамата кандидати“.
Следователно BlackRock има въртяща се врата с правителството на САЩ. Ветерани на мениджъра на активи заемаха висши длъжности в Министерството на финансите по време на управлението на Джо Байдън. Ръководител на BlackRock е бил и икономически съветник на Камала Харис. От друга страна, Министерството на финансите на Тръмп беше ръководено от бившия IT директор на Goldman Sachs Стивън Мнучин, който направи състоянието си като мениджър на хедж фонд и в крайна сметка се озова на политически постове.
Предизвикателството на изборите в САЩ през 2024 г. беше надпреварата кой може да получи най-голяма подкрепа от Уолстрийт .
Тръмп е много благосклонен към международните финанси: като президент той значително намали данъците за богатите, карайки милиардерите да плащат по-малко от работническата класа. През 2018 г. 400-те най-богати домакинства в САЩ са платили средна ефективна данъчна ставка от 23 процента, което е по-ниско от средните 24,2 процента, плащани от най-бедните 50 процента от домакинствата. Направените изчисления показват, че за най-богатите 5% от американците данъците ще бъдат намалени с поне 1,2%, докато долните 95% от хората ще трябва да плащат повече, включително 4,8% увеличение на данъците за най-бедните 20% от населението на страната.
Един от основните спонсори на президентските кампании на Тръмп през 2024 г. и 2020 г. е милиардерът и главен изпълнителен директор на „Блекстоун“ Стивън Шварцман (по стечение на обстоятелствата ционист), смятан за най-големия политически донор на Уолстрийт, който през 2022 г. беше обявен за най-високоплатения главен изпълнителен директор в сектора на финансовите услуги в САЩ. В съответствие с турбокапиталистическата логика Blackstone, която притежава най-голям брой жилища под наем в САЩ, масово изселва наемателите, допринасяйки за кризата с бездомните, която през 2023 г. нарасна с 12 процента.
Въпреки че BlackRock и Blackstone са две различни компании, те имат обща история, а BlackRock притежава 6,56% от Blackstone, което я прави вторият по големина акционер. Пример за това? Най-големият акционер на Blackstone е Vanguard, който притежава 9,05% дял. Четвъртият по големина акционер е State Street, който притежава 4,12 %.
BlackRock, Vanguard и State Street са известни като „голямата тройка“ американски мениджъри на индексни фондове. В документ от 2017 г. е отбелязано, че „голямата тройка“ е най-големият акционер в 438 компании в S&P 500 – индекс, съставен от 500-те най-големи компании, регистрирани на фондовите борси в САЩ. Тези 438 компании съставляват 88% от общия брой компании в S&P 500 и представляват 82% от пазарната капитализация на индекса по това време.
Олигархията е фактическата политическа форма на на Съединените американски щати.
Да преминем към току-що приключилите избори: те бяха вторите най-скъпи в американската история, след тези през 2020 г. Може би е съвпадение, но през последните 20 години най-финансираните от Уолстрийт кандидати са тези, които спечелиха изборите за Камара на представителите и Сенат. Няма ли връзка?
Тръмп е добра инвестиция
Уолстрийт изглежда нетърпелив да се възползва от победата на Доналд Тръмп: Голямата тройка – BlackRock, Vanguard и State Street – не са обезпокоени от възможността за неговата победа и остават оптимисти след изборите, прогнозирайки растеж на пазара, скок в технологиите и криптовалутите и по-силен долар при Тръмп.
Русокосият мъж, който ще се завърне във Вашингтон, е напълно съгласен с BlackRock по отношение на криптовалутите, дотолкова, че обеща да превърне Америка в световна столица на криптовалутите и предложи на хората да инвестират в биткойн като сигурен актив.
На 11 януари миналата година BlackRock стартира своя iShares Bitcoin ETF (IBIT), чийто фонд бързо се превърна в най-големия в света. През тази година фирмата влезе в заглавията на вестниците заради агресивното си натрупване на активи в криптовалути. Може би е съвпадение, но веднага след победата на Тръмп криптопазарът се покачи, като стойността на Биткойн достигна нов исторически връх.
Нека обърнем внимание на това, което BlackRock каза веднага след избирането на Тръмп: „Победата на Тръмп отваря вратата за намаляване на данъците, дерегулация и по-строги търговски политики. Контролът върху Камарата на представителите е от решаващо значение. Високият бюджетен дефицит е един от факторите, които според нас ще доведат до повишаване на инфлацията и доходността на дългосрочните съкровищни облигации.“
Имайте предвид, че контролът върху Камарата на представителите – където все още няма абсолютно мнозинство на представителите на Конгреса над демократите – ще даде на администрацията на Тръмп по-широки правомощия за изпълнение на неговата програма в областта на данъците, енергетиката, търговията и регулирането. Фючърсите върху S&P 500 скочиха с над 2% до рекордно високи стойности, тъй като щатският долар поскъпна, а доходността на американските облигации се повиши.
„По отношение на търговията Тръмп предложи широк спектър от тарифи, включително 60% за Китай и универсални тарифи от 10-20%“, се казва още в изявлението на BlackRock. „Победата на Тръмп вероятно ще доведе до известно дерегулиране, включително намаляване на банковите регулации, въпреки че големите технологии може да останат двупартийна цел на антитръста. При управлението на Тръмп републиканците се стремят да увеличат производството на енергия, въпреки че производството на нефт и газ в САЩ вече е достигнало исторически върхове и неговото увеличаване ще отнеме време. На дневен ред е орязването на части от Закона за намаляване на инфлацията, като например кредитите за електромобили, но според нас пълната му отмяна изглежда малко вероятна. Очакваме Тръмп да продължи реформата на разрешителните за разширяване на енергийната инфраструктура.“
Казано по друг начин: ние сме готови да инвестираме, да капитализираме, да станем още по-богати. Политическият въпрос е относителен. С победата на Тръмп хегемонът на капитала отново се готви да спекулира и да печели за сметка на масите. Бизнесът си е бизнес.
Лоренцо Мария Пачини е доцент по политическа философия и геополитика, UniDolomiti of Belluno. Консултант по стратегически анализи, разузнаване и международни отношения
Източник - Strategic Culture Foundation