АНАЛИЗИ > КОМЕНТАРИ
Четиво за кметове

Боян Дуранкев - 30 декември 2024

Степента на залесеност на Пекин ще достигне 45% през 2025 г.

Обратно, степента на „усвояване“ на зелените площи в нашите градове ще гони 95%. Ползите са само за частните собственици и „инвеститорите“.

Столицата на Китай ще продължи да разширява своите зелени площи, като се стреми да увеличи съотношението на гористото си покритие до 45% през 2025 г., според Пекинската администрация по ландшафта и градинарството.

Пекин планира да се увеличи площта на парковите зелени площи с 200 хектара и да се построят още 1000 км зелени пътеки.

Според официални данни коефициентът на залесеност на града се е увеличил от 38,6% през 2012 г. до 44,9%. в момента, а нивото на залесяване тук е достигнало 49,8%.

В момента в Пекин има 1065 парка и зелени площи, а зелената площ на глава от населението е 16,9 квадратни метра.

„Столицата на страната ще се превърне в град-градина, заобиколен от гори, което ще допринесе за постигането на планираната цел да се превърне в хармоничен и годен за живеене метрополис от световна класа“.

……………………………

Чудя се как така „демокрацията“ (това май е само етикет за извършващите се безобразия) превърна нашите основни градове в презастроени места за преспиване, а не за пълноценен живот?!

Като човек, живял в две Българии, мога да потвърдя че вече плановете за градоустройство и благоустройство са в полза на собствениците на частни имоти (бивши земеделски земи) и на тези, които „разрешават“ (законно) безобразията.

Няма нужда да коментирам, че и след 1990 г. кметските управи силно се обогатиха лично (за сметка на качеството на живота на гражданите, които живеят в тези градове).

Така че България (а и ЕС) трагично изоставаме не само в иновации и технологии, не само в икономическо развитие, но и в качеството на живот в големите градове. И колкото и да се налива в здравеопазването, липсата на превенция – чрез чисти и зелени градове, нещата не се оправят post factum…

Пазарната икономика гледа печалби, а не качество на живот. Това го знаят и в ИПИ.

Може да бъде изображение с 10 души

Проф. д-р Боян Дуранкев е преподавател в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) и във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ). Ръководител е на катедра „Маркетинг и мениджмънт“ във ВУЗФ и част от Лабораторията за научно-приложни изследвания VUZF Lab. Специалист по глобалистика и стратегическо планиране. Автор е на…