АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Судан: по крайбрежието на Червено море ще бъде изградена военноморска база на Русия

Владимир Малышев - 19 февруари 2025

В продължение на много години САЩ, с помощта на Украйна, се опитваха да предотвратят нейното създаване

Външният министър на Судан Али Юсеф Ахмед ал Шариф потвърди , че планът на Русия да установи първата си военноморска база в Африка на Червено море ще бъде осъществен след години на забавяне, съобщи вестник „Гардиън“. 

Ако споразумението бъде изпълнено, отбелязва изданието, Русия ще се присъедини към САЩ и Китай в региона; Те имат бази на юг, в Джибути. Червено море е един от най-стратегически важните водни пътища в света, свързващ Суецкия канал с Индийския океан. През него минава около 12% от световната търговия.

През февруари външният министър на Судан Али Юсеф Ахмед ал Шариф посети Москва, където се срещна с руския си колега Сергей Лавров. След срещата Шариф каза , че двете страни са постигнали „пълно съгласие“ за руската база, циментирайки инициатива, която ще позволи до четири военни кораба и около 300 войници да бъдат разположени там за 25 години. Според него „няма пречки“ за това.

Следва да се припомни, че Република Судан е държава в Източна Африка, която се мие от водите на Червено море в североизточната част на страната. В началото на XIX в. по-голямата част от нея е окупирана от Египет, а след това става британска колония. По време на Втората световна война територията на Судан се оказва важна база за разполагане на британските въоръжени сили. Но на 1 януари 1956 г. Судан получава независимост. По време на колониалния период обаче границите на Судан са очертани изкуствено, без да се отчитат етнорелигиозните различия, което води до почти непрекъсната гражданска война. През 2011 г. страната се разделя на две части – Южен Судан провежда референдум и се обявява за отделна държава. Отношенията между страните все още са напрегнати, като понякога се стига до въоръжени сблъсъци. В същото време в самия Судан напоследък бушува ожесточена гражданска война. На 15 април 2023 г. в столицата Хартум избухват сражения между армията, ръководена от главнокомандващия генерал Абдел Фатах ал-Бурхан, и силите за бързо реагиране, ръководени от бившия му заместник Мохамед Хамдан Дагало.

Коментирайки споразумението за руската военноморска база, турският вестник Haber7 пише: „По време на продължаващата гражданска война в Судан Русия поддържаше тесни контакти както с армията, така и с други въоръжени групировки. В този контекст делегации на високо равнище от Русия се срещат със судански официални лица в Порт Судан и се опитват да засилят военното сътрудничество с региона. Според експерти присъствието на Русия в Судан е от решаващо значение поради несигурността относно бъдещето на руските бази в Сирия. Една нова военна база в Судан ще даде на Москва значително стратегическо предимство в Червено море.“

На съвместната пресконференция Сергей Лавров заяви, че по време на разговорите страните са обърнали специално внимание на продължаващата война в Судан между правителствените войски и Силите за бързо реагиране. Москва, каза той, е заинтересована от нормализирането на ситуацията в Судан и се ангажира с бързото прекратяване на военните действия със започването на национален диалог, който трябва да включва всички представители на политическите, етноконфесионалните сили.

Когато ситуацията в Судан се стабилизира и се създадат условия за по-нататъшно развитие на отношенията, една от приоритетните области ще бъде подпомагането на развитието на минералната база на африканската държава – добави Лавров. В замяна на това Русия ще започне да доставя на Судан оръжия и военно оборудване. Съгласно споразумението максималният брой на персонала на станцията, която ще бъде разположена в Порт Судан, не трябва да надвишава 300 души, а там могат да бъдат разположени не повече от четири руски кораба едновременно.

Русия продължава да разширява военното си присъствие на ключови места по света, осигурявайки си достъп до стратегически важни морски пътища, отбелязва в тази връзка индийско-канадското издание EurAsian Times. Базата в Судан ще бъде първото постоянно военноморско съоръжение на Русия в Африка, което я поставя наравно със САЩ и Китай по отношение на влиянието в региона.

Създаването на стационарен логистичен център в Судан ще даде възможност за бърза реакция на промените в ситуацията в региона и за осигуряване на военноморските операции в Индийския океан.

Преговорите за създаване на база на руските военноморски сили на брега на Червено море се водят от 2017 г. насам. Тогава президентът на Судан Омар ал-Башир предложи на Русия да бъде домакин на военноморски логистичен център по време на посещението си в Сочи. По-нататъшни събития обаче, включително държавен преврат през 2019 г., отложиха проекта. През 2020 г. беше постигнато споразумение, което даде на Русия правото да базира до четири военни кораба, включително кораби с ядрена мощност, в Судан в продължение на 25 години. Този проект предвиждаше изграждането на база с отбранителна функция, насочена към поддържане на стабилността и мира в региона.

Както отбелязват наблюдателите, Судан заема стратегическа позиция на кръстопътя на няколко региона – Северна, Източна и Централна Африка. Той граничи с Египет, Либия, Етиопия, Еритрея, Южен Судан, Чад и Централноафриканската република. От особено значение е достъпът на страната до Червено море. На северния бряг на това море се намира Суецкият канал – една от най-важните транспортни артерии на планетата.

Плановете на Москва обаче отново бяха застрашени с избухването на гражданска война в Судан през април 2023 г. Конфликтът между правителствените сили и паравоенните Сили за бързо реагиране наруши плановете за изграждане на базата. Русия подкрепи правителствените сили със значителни доставки на оръжие. По данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI) на Русия се падат около 87 % от общия внос на оръжие в Судан, което показва ключовата роля на Москва във въоръжената подкрепа на държавата.

„Армията [на Судан] отчаяно се нуждае от оръжия, боеприпаси и резервни части за своите военни самолети, произведени в Русия. Предлагането на Русия на военноморска база в замяна е най-добрият вариант“, оценява преговорите местният анализатор Осман ал Миргани.

Ясно е, че в опит да попречат на Русия да засили позициите си в Африка, а и предвид богатите природни ресурси на Судан, включително златни залежи, Съединените щати възнамеряват на всяка цена да предотвратят появата на руска военноморска база в пристанището Порт Судан. В същото време се опитват да го направят с чужди ръце. Така на 24 септември 2023 г. на ирландското летище Шанън се провежда „непланирана среща“ между В. Зеленски и председателя на Суверенния съвет на Судан А. ал-Бурхан. След нея Зеленски докладва: „Обсъдихме общите ни предизвикателства пред сигурността, най-вече дейността на незаконните въоръжени групировки, финансирани от Русия“. Вижда се обаче, че всъщност той е обещал да изпрати свои бойци в Судан. И е разбираемо, че той не би могъл да направи такова нещо без предварително одобрение от САЩ.

Фронтовата линия между Украйна и Русия сега се простира в Африка, написа „Уолстрийт джърнъл“.

Абдел Фатах ал-Бурхан, председател на създадения през 2021 г. Суверенен преходен съвет, посочва вестникът, се е обърнал за помощ към украинския президент Володимир Зеленски през лятото на 2023 г., като е бил обкръжен от вражески сили в суданската столица Хартум.

„Зеленски е имал основание да приеме искането сериозно“, тъй като Ал Бурхан „тайно е прехвърлял“ оръжия на Украйна от началото на пълномащабния конфликт между Москва и Киев, съобщава WSJ, като се позовава на украински и судански военни служители. Първата група войници – около 100 военнослужещи, предимно от украинското подразделение на Главното разузнавателно управление (ГРУ) „Тимур“, свидетелства вестникът, пристига в Судан в средата на август. Според оценката на вестника Судан се е превърнал в бойно поле за Русия и Украйна, тъй като е богат на два вида ресурси: злато и оръжия.“

WSJ отбелязва, че за Киев участието във вътрешен конфликт в друга държава носи голям политически риск. Особено в ситуация, когато Западът се колебае дали да окаже допълнителна подкрепа на Украйна. Вестникът цитира Кирил Буданов, ръководител на ГУР, който отказва да коментира присъствието на украински войски в Судан, но казва: „Не съм съгласен: „Те [Русия] имат части в различни части на света и понякога се опитваме да ги ударим там“. През септември 2023 г. CNN, позовавайки се на източник сред украинските военни, съобщава за удари на украински военни с безпилотни самолети в Судан.

Присъствието на украински наемници в Судан е потвърдено от портала Al-Mashhad Al-Yemeni. В него се съобщава, че във военната база Wadi Seidna в Хартум е избухнала престрелка между украински наемници и членове на суданските въоръжени сили, след като украинците са подкрепили израелските удари по ивицата Газа, при което са загинали осем украинци и десет суданци.

Според суданския портал Soukukkaz подкрепата на украинците за действията на Израел е провокирала някои подразделения на суданските въоръжени сили, в резултат на което спорът е прераснал в пряк въоръжен сблъсък. Сблъсъкът завърши със смъртта на осем украински и десет судански войници. А военно-дипломатически източник съобщи на РИА Новости, че от пристанището Измаил (Украйна) в Омдурман е планирано да бъде изпратен диверсионно-наказателен отряд от украински бойци, обучени от британската МИ6. Но, както изглежда, незавидна съдба е очаквала наемниците на Зеленски в Судан.

Още повече че сега геополитическата ситуация в света след идването на Тръмп на власт в САЩ се променя и не се знае как Вашингтон ще се отнесе към авантюрите на Киев в Африка. Особено като се има предвид апетитът на сегашния собственик на Белия дом към страни, богати на природни ресурси.

Източник - Фонд стратегической культуры