Без категория
Мирното споразумение между Русия и САЩ за Украйна е в напреднал стадий?

Стивън Брайън - 28 февруари 2025

От гледна точка на протокола е необичайно президентът на една страна да се среща със служител от втория ешелон, но изглежда, че Шойгу е донесъл важно послание на Си.  Знаем, че срещата на Шойгу е била продължение на телефонния разговор между Си и Путин ден по-рано, в който Си е похвалил руснаците за “положителните усилия за прекратяване“ на войната в Украйна.

Не е имало официален или полуофициален прочит на срещите на Шойгу. Вероятно обаче тя е била съсредоточена върху две неща: че сделката със САЩ е доста напреднала и че споразумението за Украйна или дори за Европа не променя нищо по отношение на стратегическия съюз между Русия и Китай.

Важно е да се подчертае, че Путин не би пренасочил Шойгу към Пекин, ако не искаше да даде ясно да се разбере, че всички приказки в САЩ и Европа, че Тръмп иска да раздели Русия от Китай, не са обсъждани по никакъв начин със САЩ и че Путин иска да е пределно ясно, че държи на Китай. Изборът на ръководител на Съвета за сигурност и спешният начин, по който беше организирана срещата, показват важността на разговора между Шойгу и Си.

Но спешно организираният разговор беше и важен показател, че напредъкът в мирните преговори за Украйна и вероятно за европейската сигурност се движи бързо.

Показателно е също така, че президентът Тръмп на срещата си с френския президент Макрон и с министър-председателя на Обединеното кралство Кийт Стармър също посочи, че Тръмп предпочита все още неопределени европейски (не непременно натовски) мироопазващи сили като част от споразумението за Украйна. Официално руснаците са отхвърлили такива сили. Възможно е сега руснаците да могат да приемат европейски сили, може би ако те бъдат разширени, например за включване на войски от Китай. Това би могло да бъде важна тема за Шойгу, която да обсъди със Си. Също така изглежда, че Тръмп не би настоявал за такива сили като част от каквато и да е сделка, ако нямаше някаква причина за това. Руснаците не реагираха по никакъв негативен начин, особено по отношение на срещата със Стармър.

Една допълнителна точка: Президентът Тръмп повече или по-малко отхвърли опита на Стармър да го накара да се съгласи да задейства член 5 от Договора за НАТО, ако сделката с Русия се провали. Тръмп не се съгласи, каза, че британците могат да се погрижат сами за себе си и може би в най-лошия случай САЩ ще обмислят да им помогнат. Но няма сделка с НАТО и няма член 5. Всъщност Тръмп отново повтори, че Украйна няма да стане част от НАТО, а също така заяви, че вярва, че руският президент Путин ще спази всяка постигната сделка.

И така, въз основа на доказателствата и значителната „вихрушка“ от дипломатическа дейност, цялата съсредоточена върху предстоящото мирно споразумение за Украйна, е съвсем ясно, че Русия и САЩ са близо до споразумение. В този контекст си струва да се добави, че президентът Тръмп заяви, че се опитва да си върне колкото се може повече земя като част от споразумението, но не възлага големи надежди за това.

Както беше отбелязано, не знаем какъв канал използват Русия и САЩ за тези преговори. Най-сигурният начин би бил чрез съответните посолства в двете столици, тъй като те разполагат с криптирани комуникации, дори вероятно със защитени гласови и видеовръзки. Или разговорите биха могли да се провеждат по връзка „Старлинк“, тъй като за Елон Мъск би било много лесно да предостави на руснаците необходимите терминали. Може би в крайна сметка ще разберем.

Междувременно със Зеленски във Вашингтон на 28 февруари Тръмп ще поиска съдействие от него. Зеленски може да каже „да“, но далеч не е сигурно, че няма да се намеси срещу сделка, сключена с посредничеството на Вашингтон и Москва. Последният опит на Украйна да убие Симферополския и Кримски митрополит Тихон при посещението му в Москва е показателен за това, че Киев търси начини да провали всяка сделка. Митрополит Тихон е смятан за изповедник на Путин и убийството му би могло да провали всяка мирна сделка.

Стивън Брайън е бивш заместник-министър на отбраната и е водещ експерт в областта на стратегията за сигурност и технологиите. Брайън пише за Asia Times, American Thinker, Epoch Times, Newsweek, Washington Times, Jewish Policy Center и др.

Източник - Weapons and Strategy