
Повод за този мой коментар е откритото писмо на контраадмирал о.з. Румен Попов до ръководството на „БСП-Обединена левица“. В него той критикува БСП-Обединена левица“ , че е съучастник в едно управление, което води България „по указанията на загубилите всякакъв политически разум и историческа отговорност евроатлантически ментори“. И казва, когато правителството взема каквото и да е решение да даваме още пари за изграждането на европейска отбранителна система, и пак с пари да подхранваме пожара на войната в Украйна то е колективно дело и пряко обвързва лявото обединение с него. Бъдещето на БСП- ляво обединение според контраадмирала, не е в мълчаливото и покорно поддържане на крехката правителствена коалиция по пътя за никъде, а в ясна и категорична позиция както за социалната защита на трудещите се и бедни българи, така и в ясната позиция за мира в Украйна и света.
Неговото открито писмо ме върна 11 години назад, през 2014г., когато във в-к „Дума“ – https://duma.bg/zashto-ne-glasuvah-za-bsp-n78410 публикувах коментар под заглавие „Защо не гласувах за БСП“ на поредните избори, на които БСП отбеляза упадък. Тогава, като оправдание за една от причините за провала на БСП на тези избори (а всъщност и на предишни избори), не основна, но важна, бил ниският и очевидно намаляващ процент от млади гласоподаватели, които гласуват за „Коалиция за България“.
Но не само това е причината, що се отнася до възрастта на електората на БСП- писах аз, и дадох за пример себе си: На 72 години съм, израснал съм в бедност в миньорския Перник, приет съм в БКП на 27 годишна възраст, покойният ми баща, бивш зам. председател на профсъюз на миньорите през 60-те години, е бил ремсист, аз съм бивш дипломат с над 20 годишна кариера, уволнен от Стоян Ганев през 1992г., абсолютно ляв по убеждения съм, образован съм с две висши образования, публицист съм, имам много статии в „Дума” и други ежедневници. Но не гласувах за БСП защото:
С участието в управлението на тази партия и при неин министър- председател през 2007г. беше въведен партия, неприлаган в никоя развита страна антисоциален плосък данък, облагодетелстващ богатите и ощетяващ бедните. Тази партия преди последните парламентарни избори обеща, че ще преразгледа въпроса за премахването на плосък данък и въвеждането на прогресивен такъв, но не го направи.
Българският енергиен министър Драгомир Стойнев от тази партия се обяви за това, в седми блок на АЕЦ „Козлодуй” без конкурс да бъда изграден никъде не построеният и не доказал се досега американски реактор на „Уестингхаз” АР 1000, идея прокарана от правителството на Бойко Борисов, който се превърна н активен проводник на американският натиск САЩ да изместят тотално Русия от енергийния пазар в България.
Българският военен министър Ангел Найденов от тази партия заяви, че военната ни авиация е прекалено зависима от Москва чрез доставката на резервни части и наново започна да се прокарва намерението на правителството на ГЕРБ идея да бъдат закупени без конкурс трета ръка американски F- 16.
Българският министър на външните работи Кристиян Вигенин направи посещение в Киев, с което легитимира незаконно установената власт в тази страна, един недипломатичен ход по отношение на една такава велика сила като Русия, основен доставчик на суровини за страната ни и чиито пазари са от огромно значение за българският експорт.
БСП наново влезе в коалиция с ДПС, основателят на която Ахмед Доган в ранните години на демокрацията поиска забраната и, а през студените месеци на 1997г., когато се сваляше правителството на Жан Виденов, на съвместен с митинг с СДС, от трибуните на платформата пред А. Невски, скандираше „Кой не скача е червен” и „Червени боклуци”. Аз бях там, на този митинг.
БСП не само влезе в коалиция с тази партия, възприемана от левия електорат като етническа и партия на обръчите, но и издигна за министър- председател бившият зам.- председател на Националния изпълнителен съвет на СДС Пламен Орешарски, личност с нескрити десни убеждения.
Представителите на БСП в правителството участваха в предлагането и дори защитиха кандидатурата на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, възприеман не само от левият електорат но и от широкия спектър на българската общественост като медиен магнат и олигарх, ход, който предизвика масови вълнения и нестихващи протести в страната и отблъсна много привърженици на партията.
Ръководството на БСП изключи от партията Георги Първанов и негови съмишленици (не съм симпатизант на Първанов, защото като президент се обяви против влизането на България в НАТО, а след това се отметна) за фракционна дейност, практика от периода през 30-те години в Съветския съюз, когато Сталин изключваше от партията нейни видни деятели, които считаше за съперници.
С една дума, не гласувах за БСП, защото не припознавах в нея една истинска лява партия, защото не приемах стремежа и да бъде на власт на всяка цена и с каквито и да е съюзници. Писах, че ще гласувам един ден за нея, ако тя радикално се промени и заяви своя стремеж за собствено управление, без да прави компромиси в ущърб на своите симпатизанти, а в същност понякога и в ущърб на страната ни, както посочих по-горе в някои примери. Предпочитам да принадлежа към и да гласувам за една лева партия, независимо колко години ще бъде в опозиции, ако тя е истинска лева партия, демократично устроена, праволинейна и последователна, защото ако стане такава, няма да е вечно в опозиция, и когато дойде на власт, наистина ще е в състояние да осъществи важни социални програми, наред с успешно развитие на икономиката, това, което са постигнали социалистите в много европейски страни.
Днес, 11 години по- късно, аз отново, подобно на Румен Попов, мога да заявя, че не припознавам БСП като партията, към чието лоно бих искал да се присъединя. БСП наново влезе в една безпринципна коалиция с ГЕРБ, партията, която през годините се е изявявала като неин главен политически и идеологически противник. Тук ще напомня, какво е било отношението на нейният лидер Бойко Борисов към БСП:
На 14 май 2011г. пред съюза на репресираните: „Разказвайте какво е било по лагерите, как са давали хората на прасетата”. Давали хората на прасетата в Скравена и в други лагери“.
На 24 юли 2013г. пред радио „Фокус” за БСП: „Тези хора с желанието си да фалират държавата, с желанието си да крадат и то по най- безобразния начин, просто отвратиха всички. Те комунистите са свикнали с кръв да взимат властта и с кръв да я пазят Това е столетница с много тежко минало”.
На 31.05.2014г. по времето на управлението на Орешарски, когато беше в опозиция бившия премиер Борисов се изрази така за комунистите от БСП пред Илиана Беновска по радио К2: „Това са едни подлеци. Не само, че не могат да управляват, те са лъжци и подлеци“.
На 26 февруари 2017г.: „Новите лица на БСП са на 70-80 години, и са кръвопийци и другите им са внуци, синове и така нататък“.
На 27 ноември 2017г. наново се нахвърли на БСП в типичния си стил: „Това е същността на оцеляването им над сто години. Това е същността на действието – конспиративна, взривяват влакове, линии, мандри”.
На 11 септември 2018г. след срещата си с волейболните ни национали той каза: „Ако няма комунисти на власт, всичко ще ни е наред”. .
През м. юли 2020г. по време на протестите в София, с искане Борисов да си подаде оставката, поради извършеното полицейско насилие срещу студента Николай Марчев той каза следното по отношение на пребития младеж:
„Неговият дядо- комунист не е дал възможност някога да отидеме да учиме в Брюксел, Хага, Лондон или където и да било. На тяхната възраст ни караха, когато имаше авария в Чернобил и се стелеше радиоктивен прах, да маршируваме на манифестации с червени връзки”.
През ноември 2022г. ГЕРБ внесе законопроект в Народното събрание, насочен недвусмислено срещу БСП, като наследник на БКП, изискващ „Всички общини, училища, сгради на държавни институции да сложат табели с надпис, че комунистическият режим и БКП са незаконни, и да премахнат всички техни символи.“
„БСП- Обединена левица“ понастоящем е не само в коалиция с ГЕРБ, но и с коалиционният партньор на тази партия Румен Христов- доказан пещерен антикомунист и идеен противник на БСП. „Не бива да сме късо паметни, кои са те? –каза той през февруари 2021г.- Броят си конгресите от БКП насам, поднасят венци на паметника на Съветската армия, на паметника на Тодор Живков, възстановяват плочи на петимата от РМС“.
И аз като Румеен Попов се надява вам, че един ден ще припозная БСП като истинска лява партия, от която нашата държава се нуждае.
Антон Гицов е роден през 1942 г. През 1970 г. постъпва на работа в Министерството на външните работи. От 1977 до 1983 г. работи в централата на ООН в Ню Йорк. През 1989 г. е изпратен на работа като Културен аташе в посолството на България във Вашингтон. Занимава се активно с журналистика. През 2020 г. е удостоен от СБЖ с наградата „Златно перо“ за принос в съвременната журналистика.