
Президентът на Финландия преди дни игра голф с Тръмп в имението му във Флорида. После направи изявления с призиви финландците да се подготвят за възстановяване на отношенията с Русия. Всеки момент щяла да се отвори връзката на политическо ниво с Москва. Разбира се, че зависи от „изхода на преговорите за мир в Украйна”. В такива ситуации предците ни са казвали „е, оти ги ручахте джабетата”. В тази връзка по-любопитното е, че във Финландия се публикават резултатите от проучване, проведено от Института на банката на Финландия за нововъзникващи икономики – BOFIT.
Изводът с две думи е, че „икономическият скок, предизвикан от военните разходи за войната в Украйна, доведе до повишаване на благосъстоянието на руснаците до най-високо ниво от десетилетия насам”. Оказва се, че въпреки мащабните западни санкции при тригодишната война се наблюдава повишаване на удовлетвореността от живота и финансовата устойчивост в Русия. Изследователите го отдават на военния кейсиански тласък на икономиката. Припомнянето, че Путин още през февруари заяви, че западните санкции са изиграли „стимулираща роля за руската икономика”, защото са принудили руските компании да инвестират самата Русия и да въвеждат иновации. Последиците са ръст на реалните доходи, а номиналните заплати непрекъснато се повишават и то по-бързо от високата инфлация. Получилият се хроничен недостиг на работна ръка е основа и за създаването на т.н. военна средна класа. На практика най-големите „печеливши” от войната са най-бедните райони на Русия, които масово изпращат доброволци за въоръжените сили на страната, които воюват в Украйна. Дебатите в Москва дали има прегряване на руската икономика, че ще се получи вълна от фалити или че руската икономика ще остане стабилна и опасенията от криза са нереални продължават на пълен ход. Но от Финландия в изследването казват, че Путин успешно е предпазил по-голямата част от населинието в Русия от негативното влияние на войната.
Обявяват се данни от социологически проучвания, които показват, че популярността на руския президент остава около 80%, а патриотизмът е на най-високо ниво. Проучването е сред 8 хил домакинства и 21 хил лица. Изводът е, че „удовлетвореността от живота и финансовите обстоятелства са се увеличили през първите 2 години на войната”. Явно санкциите, които имаха за цел да направят невъзможно финансирането на войната на Москва в Украйна не са имали търсения ефект. През последните две години икономиката на Русия е сред най-бързо растящите сред всички големи икономики. За 2024г растежът е 4.1%, докато Европа изпадна в рецесия в резултат на бумеранговия ефект на санкциите.
Факт е, че големите покупки са намалели. Автомобилният сектор е най-засегнат, но китайските и иранските фирми заемат бързо освободените пазарни места от напусналите европейски производители на автомобили. Търсенето на нехранителни стоки също е нараснало по-бързо от инфлацията и заплатите. Както са нараснали разходите за култура т.е. достигнали са нивото на 2018г. Значи домакинствата успяват да поддържат стандарна си на живот от преди войната. Очакванията са, че доходите им ще са с 5% повече, което ще сложи край на застоя в стандарта на живот.
Няма как държавните разходи за военната и отбранителна промишленост да не са в основата на отчетения растеж. Бе прието, че „путиноикономиката е свързана с трупане на парични средства и изплащане на дългове”, но явно сега тя е отменена. Икономиката е поставена на военна основа. Заедно с изплащането на високи заплати за хората на фронта и компенсациите за семействата на тези, които са загубили живота. Може да се окаже, че след време руснаците ще си спомнят за войната с Украйна като за едни от най-добрите години, които са преживели след разпадането на СССР. Но загубата на хиляди животи ще остави трайна следа, несъмнено.
Нормално е да се постави въпроса дали ЕС с обещанията за „превъоръжаване” и вливане на средства във военната промишленост /какъвто и да е произхода на парите/ не цели да излезе от рецесията като постави европейските икономики на военна основа? И на тава основание да иска продължаване на войната в Украйна? За сметка на хиляди погубени човешки живота? Но на украинци, не техни. И да осигури печалби на близки фирми-производители на военни съоръжения? Този път за сметка на намиращите се в периферията съюзни държави. Струва си да се размишлява и по тази тема. А иначе идеята да се възстановят отношенията на държави, като Финландия, с Русия е стъпка в правилна посока и дава надежда, че на света му предстои да излезе от ситуацията на изтрещяване. Финландия като първа пролетна птичка в процес за възстановяване отношенията с Русия. А дано.