Автори

Панко Анчев

Панко Анчев е български литературовед, литературен критик, публицист, историк и философ.

Автор е на книги по въпросите на литературната история, културологията, философията на историята, политологията.

Отговорен редактор на списанието за литература и изкуство „Простори“.

Член на Съюза на българските писатели и българския ПЕН-център.

Носител на национални литературни награди.

Почетен доктор на Литературния институт „Максим Горки“ в Москва

МЕХАНИЗМИ ПОДРЕЖДАТ ХАОСА, ЗА ДА ЗАПАЗЯТ ГРЕХА16 септември 2023Даниел Рондо. „Механизмите на хаоса“, превод от френски Авторът на тази забележителна книга е френският писател Даниел Рондо. Той е роден през 1948 г. и е член на Френската академия. Написал и публикувал повече от 30 книги с романи, есета, автобиографии и биографии, пътеписи, литературно-исторически изследвания. Рондо е популярен във…
ЗА КОГО Е БЪДЕЩЕТО?07 септември 20231. Добросъвестният и внимателен анализ на днешното състояние на света ще покаже контурите и на бъдещето. Защото то вече се е зародило и постепенно придобива образ. И не е кой знае колко трудно да се очертае този образ, да се покажат най-важните му характеристики, но и основанията, поради които е…
ВОЙНАТА ПРИКЛЮЧВА. ЩЕ СЕ СПАСИМ ЛИ?28 август 2023Специалната военна операция на Русия срещу Украйна е особен вид война заради причините, които я провокираха. Но и заради начина й на водене на военните действия, заради които е оправдавана или отричана. Най-важната й особеност е, че тя не се провежда с цел да се завземат територии и да се…
БЪЛГАРИТЕ СА ОСВОБОДЕНИ ОТ ОСВОБОДИТЕЛ, А НЕ ОТ…17 август 2023Един от „фундаменталните“ аргументи, с които празноглавите историци отхвърлят основанията Трети март да бъде национален празник, е, че Сан-стефанският мирен договор е между две империи и е сключван без изобщо да сме били питани дали клаузите му изхождат от българския интерес. И че той ни е подарил свободата – при…
„ДОМАШНО НАСИЛИЕ“ – МАГИЧЕСКАТА ДУМА НА ВЛАСТТА12 август 2023Т. нар. „обществено мнение отново бе отстранено от реалните проблеми и бе вкарано в „преливане от пусто в празно“, за да бъде наложен, този път окончателно, „новият цивилизационен избор“. Толкова години усилия, мъки, борби, войни, американски долари, а пустият му „избор“ така и си остана празна дума и непостижима цел…
ТИРАНИЯТА НА ПОСРЕДСТВЕНОСТТА31 юли 2023Няма нищо по-страшно, гибелно, противно и позорно за едно общество и неговата държава от това да са под тиранията на посредствеността. Посредствеността е тиранична по природа; тя не признава ничии права и мнения; не се съобразява с никого и не позволява никому да я оспорва и поучава. Защото знае и…
БЕСЪТ НАРЕЧЕН „КОНСТИТУЦИОННА РЕФОРМА“24 юли 2023Бесът, чието име е „Конституционна реформа“, така се е разбеснял, че съвсем измъчи нашето многострадално, болно, отчаяно и постоянно реформирано отечество. Той видимо се оживи и не знам откъде и защо придоби самочувствие. Обществото тръпне от неговото присъствие и повтаря до изнемога, че Конституцията трябва да се промени. Защото била…
СИНДРОМЪТ „БОГДАН ФИЛОВ“19 юли 2023Удивителни са съвпаденията на днешната българска политическа действителност с политическите явления и факти от политическата ни история от 30-те и 40-те години на ХХ век. Поразително е, че днешните български държавници и политици почти буквално говорят като тогавашните държавници. Дори развиват синдроми, които са типични за тогавашното време.Сходствата между двете…
СТРАННАТА ВОЙНА14 юли 2023Всички войни, които големите европейски държави водят от XIX век насам, са все срещу Русия и за нейното ограничаване и накърняване на интересите й. Във войните си Русия, с когото и да са те, без значение в Европа или Азия, винаги среща Европа и нейните т. нар. „велики сили“. Затова…
ПРОВАЛЪТ НА ИЛЮЗИИТЕ ЗА МУЛТИКУЛТУРАЛИЗЪМ07 юли 2023Уличните протести и вълнения в последно време във Франция отново показаха, макар властите там да не искат да признаят, че т. нар. „мултикултурализъм“, с който толкова се гордееха, им е създал неразрешими  проблеми и конфликти. И че в крайна сметка се е провалил с гръм и трясък. Остава им само…
ЗАЩО И КОГА НАРОДЪТ СЕ БУНТУВА?26 юни 2023Има неколцина измежду активно коментиращите съвременните политически процеси и състоянието на обществото, които гледат строго, навъсено, говорят винаги с възмущение, отривисто, натъртено и безапелационно. Те са твърде критични към това, което става, и не крият неприязънта си към управлението на държавата и управляващите, които са се наели да я ръководят.…
КАКВА СИЛА ДВИЖИ НАРОДИТЕ18 юни 2023По повод 82 години от началото на Великата отечествена война на СССР                                                срещу Германия (1941 – 1945) Много често, за да не кажа винаги, писателите и литературата анализират, тълкуват, осъзнават и обясняват явленията в историята и политиката по-задълбочено и по-вярно от науката. И ако четем внимателно техните творби и…
БЕСОВЕТЕ НА АНТИКОМУНИЗМА ОТНОВО СЕ РАЗБЕСНЯХА14 юни 2023Бесуването на бесовете на антикомунизма е една от най-противните, най-нагли и срамни гледки в живота на неолибералното общество. Тези бесове са безогледни, лъжци и измамници, служат си с инсинуации и клевети, отмъстително и се ползват с  покровителството и вдъхновението на изпадналата в поредната си криза власт.Всеки антикомунизъм, ако не е…
ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА БУРЖОАЗИЯТА И КАПИТАЛИЗМА06 юни 2023Животът през XXI век все по-убедително доказва теоретичната максима, че фашизмът е последното убежище на буржоазията  и капитализма.Дошло е времето, в което и буржоазията, и капитализмът да търсят вече последно убежище и спасение. Защото техният исторически край е настъпил и сега е време, в което ще трябва да се доизживеят,…
ТОВА Е БУРЖОАЗНАТА ДЪРЖАВА!29 май 2023Картината на днешния ни политически живот изобразява и изразява цялата истина за системата, в която живеем. Свързаните със съставянето на ново правителство страсти, събития и скандали оживиха политическия въздух и той дори се опитва да се поразмести, да задуха като вятър и дори да провокира буря. Надявам се тя да…
МЛАДИЯТ ПИСАТЕЛ НЯМА БЪДЕЩЕ, АКО НЕ Е ВИЖДАЛ…14 май 2023Не съществува национална литература без големи писатели! Те са нейното „всичко“: езикът, художественото майсторство, естетическите образци, нравствената съвест, критериите за художественост, вечното начало и естественото й състояние. От тях се учат младите, стремят се да приличат на тях, очакват похвалите и признанието им, съветите. Големите писатели стоят високо в йерархията…
КОЯ Е ОБЩАТА МАЙКА НА СВОБОДИТЕ?28 април 2023Свободата е крайъгълният проблем на идеологиите и социалните теории. За тях тя има различни значения и по тях можем да съдим за характера, същността им и отношението към човека и неговата участ. А това означава и доколко те са истинни, съответстващи на социалните и духовните потребности на обществата и отделната…
БЪЛГАРСКИЯТ ПИСАТЕЛ  Е СЪУЧАСТНИК В ПОГУБВАНЕТО НА БЪЛГАРСКОТО24 март 2023Постмодернистката и неолиберална епоха сломи и унищожи българския дух, българския език, българската държава и българската нация. Европа нахлу като завоевател в държавата ни, наложи своите ценности, принуди я да смени социално-политическата и икономическата си система и я излъга, че правейки някакъв невъзможен нов цивилизационен избор и скъсвайки с традиционните си…
БУНТЪТ  НА  КУЛТУРИТЕ09 март 2023Всяка национална култура се основана и изгражда преди всичко върху традицията, т.е. върху трайното, постоянното, неизменното. Колкото и да се обновява и обогатява в историческото си развитие, тя остава по своята същност, дух и характер непроменяема. Благодарение на този свой консерватизъм, културата преодолява смъртта и запазва живота на нацията, която…
ТРЕТИ МАРТ Е РОЖДЕНИЯТ ДЕН НА МОДЕРНАТА БЪЛГАРСКА…02 март 2023Всяка година едно и също: Трети март разпалва сквернословието на постмодернисти, неолиберали, русофоби и десни политици; пак лумват досадните спорове за това колко лошо е избран националният ни празник и колко по-добре ще е да го сменим с друг, за да не се разделя обществото ни. Защото много обичат обществото…
ПРОВИНЦИАЛНАТА  ДЪРЖАВА18 февруари 2023Никъде няма да срещнете понятието „провинциална държава“! Нито в историографията, нито в политологията, социологията, философията, още по-малко в географията. Но то е необходимо, за да означи една от реалностите, които Модерната епоха и нейната идеология – либерализмът свенливо, а всъщност демагогски прикриват за пред публиката. Но в политическата и в…
СВЕТЪТ НА КУЛТУРИТЕ: МИР, КОНФЛИКТ, СЪЖИТЕЛСТВО, СИМФОНИЯ, ЙЕРАРХИЯ10 февруари 20231.Различни са подходите, мащабът на анализите и изводите, характерът на теориите, когато културата се изследва или от гледните точки на големите или на малките народи и култури. Защото малките и големите култури по различни начини участват в света, различни са местата, които заемат в йерархията. Различно е влиянието и на…
В историята всички сметки се плащат с висока…09 февруари 2023Днес е времето, в което държавите, наречени велики, са принудени да върнат кредита, който историята им даде в зората на Модерната епоха. Тогава тя ги избра да бъдат богати, силни, могъщи и да владеят другите народи векове наред, налагайки над цялото човечество и на целия свят своя световен ред. Това…
ДЕАМЕРИКАНИЗАЦИЯ21 януари 2023Само за отявлените неолиберали, антикомунистите и русофобите не е видно, че в глобален план вече набира сили един мащабен и необратим процес, който по своя политически, геополитически, икономически, военно-политически, та дори и цивилизационен смисъл заслужава да бъде наречен „деамериканизация“ на света. Това е типичен преходен период в глобалното развитие. Приключва…
Конфликтът с Украйна решава цивилизационни проблеми01 март 2022Военните действия на Русия срещу Украйна имат своите дълбоки, обективни и твърде сериозни причини. Тези причини не бива да се формулират и изразяват прибързано, емоционално, еднозначно, както го прави западният свят и нашите управници. ХХ век, а след и ХХI си въобразиха, че са победили и развенчали цялата предходна човешка…
ЗА КАКВО СА ОСЪДЕНИ "ЖЕРТВИТЕ НА КОМУНИЗМА"?!03 февруари 2022[caption id="attachment_9861" align="alignnone" width="813"] Снимка "Движение 23 септември"[/caption] Първи върховен състав на Народния съд – подсъдими са регенти, министри, дворцови съветници от кабинетите от 1940 до 1944 г. Основните обвинени от този състав са: бившите регенти принц Кирил Преславски, Богдан Филов и ген. о.з. Никола Михов; бившите съветници на цар…
Ще помръкне ли чудото с нашите букви22 май 2021Великото чудо на създаването на славянската азбука позволи българите да бъдат просветени, знаещи и да пренесат на славянските народи книгите на вярата в Иисус Христос, за да могат на своя си език да общуват с Бога. Пак от Бога е предопределението двамата братя да принадлежат на Източната православна църка и…
Борисов - скапалият се плод на реставрирания капитализъм10 май 2021Лъже се този, който смята, че Борисов е случайно явление в българския постсоциалистически политически живот. Напротив, той е ярък и неоспорим пример на това как капиталът търси и намира онази фигура заедно със съпътстващите я сподвижници, които най-предано и покорно ще изпълняват волята му. Капиталът знае, че в настоящия историко-политически…
Неволята да се живее в буржоазно време и…15 март 2021Няма по-тежък и все по-безответен въпрос от въпроса: „Защо живеем зле?“. И защо не само живеем зле и в материална бедност, но и губим нравствени добродетели, знания, образование, култура, достойнство, значение. Животът във всичките му сфери и проявления оскуднява и се опошлява. Простакът триумфира и овладява напълно политическата власт, икономическите…
„Hi tech-империализмът“ и бунтът на Тръмп21 януари 2021 Винаги когато един цикъл от историята на модерната епоха приключва дори и с леко (по най-различни причини) закъснение и става наложително най-сетне да се обяви началото на следващия, се случва някакво събитие, което, грубо ала точно казано, наподобява „пукването на цирей“. Вътрешното напрежение в цялото дотолкова е нараснало, че видимостта,…
 Българският национален образ на света по Йордан Радичков18 януари 20211. При все че днес повече и повече се заличават националните различия и животът се уеднаквява както в бита, така и в представите за света, езика, начина мислене, в литературата и изкуствата, а и в дълбините на националните души и умове се съхранява онова своеобразие, което е дало на отделните…
Иван Вазов или началото и краят на българската…14 януари 2021 1. Появата на писател като Иван Вазов е възможно единствено в литература, която е осъзнала съдбовното си предназначение да бъде изразителка на формиращата се и утвърждаваща се нация и да заслужи ново отношение към себе си в националното общество. Необходимо е нацията и обществото да са достигнали до определена степен…
Десети ноември - вълчият капан и змийската отрова…18 декември 2020У нас всички исторически дати се празнуват по един и същ начин, зададен от самото начало и неизменен до без край. Говори се и се пише едно и също, повтарят се определения, които, макар и нищо не значещи, звучат убедително и затова не се замисляме над тях. Но за какво…
Политически дневник08 декември 2020Важно свидетелство за политическия живот - Юрий Борисов. „Политически дневник“, С., 2020 В края на ХХ век в България се извърши радикална обществено-политическа и икономическа трансформация, получила различни определения и наименования. За разлика от други подобни означавания, тези либералните идеолози, чието дело е тази трансформация, успяха да скрият истинския й…
Литературният вкус на критика10 ноември 2020Ако критикът не притежава вкус, всичките книги, които е прочел; теориите, които е изучил; ерудицията, получена в университети, симпозиуми и конференции, са напразни и напълно безполезни. Дори животът му в литературата е опропастен, несполучлив и опорочен. Защото каква полза да знаеш много, а да си негоден „да отделиш зърното от…
 Българският национален образ на света по Йордан Радичков10 ноември 2020   1. При все че днес повече и повече се заличават националните различия и животът се уеднаквява както в бита, така и в представите за света, езика, начина мислене, в литературата и изкуствата, а и в дълбините на националните души и умове се съхранява онова своеобразие, което е дало на…
Тоталитарна ли е държавата на социализма?05 октомври 2020      1. Въпросът за характера на държавата е не само политологичен, юридически или социологичен проблем, но в пълна мяра и политически. Да не кажа – и пропаганден. Защото по този характер се съди за същността на господстващата система и нейните функционални възможности, а още и за характера на…
  Пролетариатът, капиталът, капитализмът14 август 2020  Капитализмът толкова промени външния си вид, че дори и философите и идеолозите марксисти повярваха, че духът и същността му са вече други. Не може да се отрече на капитала умението да познава и осъзнава себе си във всичката си зловеща безчовечност и така да се превъплъщава, че да изглежда…
 Каква ще е тая лява политика без лява…15 юни 2020 В писмо да Филип Тотю в Одеса от 18 април 1871 г. Васил Левски, в когото днес всички политици се кълнат и чийто портрет виси в кабинетите им, формулира точно, кратко и ясно основното правило на българската политика и отношението на политиците към нея: „Цели сме изгорели от парене и…
  Сатанинският дух на капитала18 април 2020 1. Неолибералните философски учения и идеологии съзнателно ни отдалечиха от истинското и вярно познание на днешното буржоазно-капиталистическо общество. Затова и реалната ни представа за ставащото в света днес е в най-добрия случай непълна, не съвсем точна и не отговаряща на действителността. А всъщност е дълбоко невярна. Невярна както във формулировката,…
Извънредното положение и същността на либералната държава17 март 2020 Цинично е, но ще го кажа: трябваше да бъде обявено „извънредно положение“, за да се види какво представляват пазарната икономика, неолибералното общество, европейските ценности, капитализмът и глобализацията. Каквото и да говорим, това е резултатът от нашия „нов цивилизационен избор“. Рано или късно трябваше да се прояви истинският лик на либерализма…
Силиконова интелигенция06 февруари 2020 В своето забележително есе „Шаячна интелигенция“, писано през 1959 г. , Цветан Стоянов изплаква болката и тревогата си от профанирането на българската култура, в която, прикривани под маската на националното и родното, масово навлизат полуинтелигенти, необразовани хора с примитивно мислене и нисък художествен вкус. Те обезценяват и обезсмислят цялата „висока“…
 Някой чука на българската врата. Ще му отворим…01 февруари 2020 Когато на 10 февруари 2007 г. Владимир Путин произнесе знаменитата си реч на Конференцията по въпросите на сигурността в Мюнхен, малцина видяха в нея началото на геополитическото пренареждане на великите сили. Коментарите се сведоха до това, че руският лидер обявява края на дълбоката икономическа и военно-политическа криза, в която бе…
  Фашизмът – спасителят на капитала07 декември 2019  1.   В своята забележителна книга „Осемнадесети брюмер на Луи Бонапарт“ Карл Маркс остроумно формулира начина, по който историята неизбежно се повтаря: „Хегел отбелязва някъде, че всички събития и личности се появяват, така да се каже, два пъти. Той е забравил да добави: първия път като трагедия, втория път като…
Писателю, изпълни дълга си!  03 декември 2019Ако писателите не кажат истината, кой тогава ще я каже? Но познават ли писателите истината, за която трябва да свидетелстват и която са призвани да разпространят сред народа? Аз не съм сигурен, че днес те са нейните носители. Защото изгубиха правото да бъдат народни водачи и будители. Ако бяха, щеше да…
Реставрацията на капитализма като изпитание на историята05 ноември 2019 1. Историята не всичко знае и не всичко може. И не винаги е готова да посрещне онова, което предстои и ще се случи с нея. Много често събитията я сварват неподготвена, без опит, знания и умения. Тогава тя е безпомощна, не е в състояние да даде на обществото съвет, да…
Култура, цивилизация, обществено-икономическа система, глобален свят – настояще…17 октомври 2019   По повод книгата на А. С. Запесоцкий „Становление глобальной культуры  и  конфликты цивилизации“, СПб, 2018.                    1. Александър Сергеевич Запесоцки е професор, академик на Руската академия на науките, ректор на един от най-престижните руски университети с хуманитарна насоченост – Санктпетербургския хуманитарен…
Болестта, наречена антикомунизъм09 октомври 2019Неолиберализмът и антикомунизмът са заболявания, които трудно се лекуват. Те пък нанасят тежки поражения върху душевното състояние на болния, поразяват разума и отключват в болното му тяло и в още по-болната му душа нечовешки страсти. Думата „комунизъм“ причинява на болния такива страдания, че на гледащия отстрани не му се вярва,…
Геополитическо положение, геополитически курс, цивилизационен избор26 септември 2019Геополитическото положение на държавата не е просто мястото ѝ върху картата на света. Положението ѝ, разбира се, се определя от мястото, но не винаги. Местоположението е неизменно, ала често се променят взаимоотношенията на държавата с близките и далечните съседи, с великите сили и изобщо с държавите по света. Тогава държавата…
Неолибералните литературни фалшификации и митологизации06 септември 2019Михаил Неделчев и неговата война с литературата Тази война той не я води сам, а е събрал помощници, ученици и послушници, които да повтарят думите му, да се наслаждават на тях и ги приемат за свята истина. Той е техният идеолог, духовен водач, ум. Не мога да отрека енергията, уменията…
Литературните сюжети и енергията на времето.  Поезията на…01 септември 2019 1. През двадесетте години на ХХ век, непосредствено след края на Първата световна война, когато българската литература и култура преодоляват модернизмите, утвърдили се  в тях в края на ХIХ и началото на новия век, се вижда колко дълбока и трудно заличима е тяхната следа – и като образност, и като…
Девети септември като история, бъдеще и урок за…11 август 20191. Левите политически анализатори и публицисти, да не говорим за ръководството и идеолозите на БСП, не обичат да се връщат към комунистическото минало на левицата – особено от времето след Втората световна война, когато се установява социалистическата власт и се изгражда новата обществено-политическа и икономическа система на социализма. С определението „тоталитаризъм“…
Политическите последици от разобличаването на „култа към   личността…29 юли 20191. В историята на СССР и на социализма като социално-икономическа и политическа система, върху която той е устроен, все още не са малко загадките и неизяснените моменти, които затрудняват нейното тълкуване и оценка. Тя е твърде близо по време до нас, а и е противоречива, поради което е постоянно изопачавана…
Духовните и нравствените измерения на Априлското въстание и…26 юни 2019Може да е странно и пресилено, но душите на малките народи се познават по-трудно, защото имат по-редки и по-незабележими мащабни публични изяви, а и защото са по-скрити, по-потайни, по-срамежливи и плахи.   Съдбите им са почти изцяло свързани и зависещи от волята и властта на големите. Един малък народ рядко…
Спорът  за  Русия12 юни 2019Н. В. Гогол, „Избрани места от кореспонденцията с приятели” и В. Г. Белински  1. По повод статия за книгата му „Избрани места от кореспонденцията с приятели” Н. В. Гогол пише на П. Я. Вяземски: „Очаквам от вас статия, в която аз и книгата оставаме на заден план, а на сцената…
Поезията на П. К. Яворов, думите на новото…09 юни 2019                 1. Всяко ново време за литературата е освен време на нови идеи, проблеми, нов начин на обществено устройство и на нов тип личност, още и на нови думи или на нови значения на старите. Обновлението засяга абсолютно всички сфери на живота и…
За да не пишем думите си на вода21 май 2019В Пространното житие на свети Кирил се разказва как моравският княз Ростислав отишъл при византийския император Михаил III, за да го моли да му изпрати човек мъдър и учен, който да научи народа му на християнство и му преведе свещените книги на славянски език. Императорът преценил, че най-подходящ за тази…
Захарий Стоянов като политически биограф05 май 20191. И в литературата всяко нещо идва на мястото си, едва когато се изпълни времето за него. Дори и тогава, когато говорим за ускорено развитие или за прескачане на етапи и направления, на школи, та дори и на цели епохи, които са преживели класичните литератури и култури. Трябва да назреят…
 Социалната логика на литературния процес между двете световни…11 април 2019[caption id="attachment_4548" align="alignnone" width="696"] Панко Анчев[/caption]  1. Времето между двете световни войни е социалната утроба, от която ще се роди зачената вече от предходните десетилетия радикална смяна на обществения модел. Сега именно се оформят принципите, по които в бъдеще новият модел ще се подреди и функционири. Те постепенно се появяват…
Да не участваме повече в лъжата10 април 2019Да говориш, че е време за покаяние, когато цялото общество се е разбунило и обсъжда злоупотребите на властта, кражбите, лъжите и управленската й немощ, е твърде демодирано, странно и дори проява на нездрави отклонения. Възможно е. Възможно е дори да се приеме като опит да се пренасочи вниманието и се…
Как се съхранява и утвърждава българската държава на…04 април 2019  Нешо Бончев и неговото дело 1. Българското възраждане не само подготвя появата на независимата българска държава, но и по същество я създава още преди самото Освобождение. Това става в различни форми и с различни средства. Идеята за свободната държава има и различни варианти: от конкретната юридически структурина държава през…
Само с пресконференции няма да стане!04 април 2019 След скандалите с апартаментите и оставките на облажилите се от властта си водещите му активисти ГЕРБ са вече съвсем на ръба на пропастта. Някой трябва просто да бутне Борисов и той ще полети надолу с главата. И дори гък няма да каже. Толкова са гербаджиите изплашени. Обаче се правят на…
   Класите и класовата борба днес02 април 2019 1. Неолибералната идеология и пропаганда само за някакви си тридесетина години почти напълно разби левите идеологии, преобърна техния смисъл и наложи на носителите им да възприемат напълно нейните идейни принципи. Те буквално се отказаха от всичко, което им е осигурявало популярността и влиянието сред ниските социалани слоеве, поддържало е техния…
За всяко прасе идва Коледа27 март 2019И преди да се разрази бурята с апартаментите на Цецко, Цецка, Ваня и Вежди, беше ясно на всички, че така повече не може да продължава. Колкото и да се напъваха вещерите на държавното управление, колкото и да ги целуваха „четиримата папи“, беше въпрос на време, за да рухне картонената им…
Александър Геров. Преображенията на града и градския човек…15 март 20191. През 40-те години на ХХ век приключва окончателно започналия още през Възраждането процес на обуржоазяване и установяване на нова структура на българския свят. Бавно и постепенно българският свят се нагоди към формите и съдържанието на европейския модел на обществено-икономическо развитие и оформи най-сетне своята съответстваща на този модел структура…
Не можеш да си слуга на двама господари15 март 2019            Стига илюзии и лъжи: изборът е или Русия, или Европа!   След т. нар. „нов цивилизационен избор“ нашите управници запяха (както винаги фалшиво) песента за принадлежността ни към демокрацията, която няма да ни скара с Русия; че членството ни в Европейския съюз и НАТО няма да ни направи нейни…
За „случая „Тютюн“ и неговите злополучни фалшификатори13 февруари 2019 Литературните историци и критици са длъжна най-малкото да познават фактите и да не ги преобръщат, за да налагат партизанските си оценки. Все ще се намерят хора, които познават тези факти, и ще ги разобличат. Либералните  литературоведи, групирани около Нов български университет, и постмодернистки ориентираните издания и електронни сайтове, изчерпали темите…
Захарий Стоянов – новият тип български писател05 февруари 20191. Ние все още нямаме истински научна типология на писателя в българската литература. Затова и не знаем кой и какъв е той, как се променя неговото служение и как това служение се оценява от читателите и обществото, а и от самата литература. Отношението към него се променя съобразно обществените нагласи…
    Въведение в Йордан Радичков24 януари 2019 1. Йордан Радичков е може и най-трудният за тълкуване български писател от втората половина на ХХ век. Признат от всички още преживе, той е оценяван високо повече заради особеностите на неговия свят и необичайното му слово, отколкото защото е прочетен адекватно и разбран в цялото му многообразие. Радичков се чете…
Македония – нерешеният „български въпрос”, необяснимата национална трагедия или…29 ноември 20181. В историята има не само логика, която може да се проследи, опише и обясни, но и особени механизми, по които тя протича и които я насочват в определена посока, ускоряват или я забавят. Често е невъзможно те да бъдат дори забелязани, камо ли да се изяснят причините за явления…
Руската революция: „време да събаряш  или време да…03 ноември 2018 4. Социално-икономическите и политически промени в Русия от Петър І до началото на ХХ век не са достигнали до такава степен, че да е наложителна смяната на системата. Капитализмът е навлязъл дълбоко в стопанския живот, родил е новия тип личност на буржоазен предприемач, възбудил е у него жаждата за печалба,…
 Кой се страхува от Иван Вазов?28 октомври 2018                         1. Въпросът, поставен в заглавието, е твърде конкретен, но въпреки това носи в себе си още много и много въпроси, отнасящи се преди всичко до причините, поради които днес забравяме, пренебрегваме или просто унищожаваме националните традиции. И оставяме…
Левият антикомунизъм26 септември 2018Много и различни са лицата и превъплъщенията на антикомунизма. Различни са и идеологиите, които го мотивират, подкрепят и въоръжават във войната, на която се е посветил. Най-щедрата и неизчерпаема е под­крепата на капитала. Защото антикомунизма е идейно­то оръжие на капитала срещу всичко, което му пречи и го ограничава под каквато…