
Панко Анчев е български литературовед, литературен критик, публицист, историк и философ.
Автор е на книги по въпросите на литературната история, културологията, философията на историята, политологията.
Отговорен редактор на списанието за литература и изкуство „Простори“.
Член на Съюза на българските писатели и българския ПЕН-център.
Носител на национални литературни награди.
Почетен доктор на Литературния институт „Максим Горки“ в Москва
ДЕАМЕРИКАНИЗАЦИЯ21 януари 2023Само за отявлените неолиберали, антикомунистите и русофобите не е видно, че в глобален план вече набира сили един мащабен и необратим процес, който по своя политически, геополитически, икономически, военно-политически, та дори и цивилизационен смисъл заслужава да бъде наречен „деамериканизация“ на света. Това е типичен преходен период в глобалното развитие. Приключва…
Конфликтът с Украйна решава цивилизационни проблеми01 март 2022Военните действия на Русия срещу Украйна имат своите дълбоки, обективни и твърде сериозни причини. Тези причини не бива да се формулират и изразяват прибързано, емоционално, еднозначно, както го прави западният свят и нашите управници. ХХ век, а след и ХХI си въобразиха, че са победили и развенчали цялата предходна човешка…
Неволята да се живее в буржоазно време и…15 март 2021Няма по-тежък и все по-безответен въпрос от въпроса: „Защо живеем зле?“. И защо не само живеем зле и в материална бедност, но и губим нравствени добродетели, знания, образование, култура, достойнство, значение. Животът във всичките му сфери и проявления оскуднява и се опошлява. Простакът триумфира и овладява напълно политическата власт, икономическите…
„Hi tech-империализмът“ и бунтът на Тръмп21 януари 2021 Винаги когато един цикъл от историята на модерната епоха приключва дори и с леко (по най-различни причини) закъснение и става наложително най-сетне да се обяви началото на следващия, се случва някакво събитие, което, грубо ала точно казано, наподобява „пукването на цирей“. Вътрешното напрежение в цялото дотолкова е нараснало, че видимостта,…
Българският национален образ на света по Йордан Радичков18 януари 20211. При все че днес повече и повече се заличават националните различия и животът се уеднаквява както в бита, така и в представите за света, езика, начина мислене, в литературата и изкуствата, а и в дълбините на националните души и умове се съхранява онова своеобразие, което е дало на отделните…
Политически дневник08 декември 2020Важно свидетелство за политическия живот - Юрий Борисов. „Политически дневник“, С., 2020 В края на ХХ век в България се извърши радикална обществено-политическа и икономическа трансформация, получила различни определения и наименования. За разлика от други подобни означавания, тези либералните идеолози, чието дело е тази трансформация, успяха да скрият истинския й…
Литературният вкус на критика10 ноември 2020Ако критикът не притежава вкус, всичките книги, които е прочел; теориите, които е изучил; ерудицията, получена в университети, симпозиуми и конференции, са напразни и напълно безполезни. Дори животът му в литературата е опропастен, несполучлив и опорочен. Защото каква полза да знаеш много, а да си негоден „да отделиш зърното от…
Българският национален образ на света по Йордан Радичков10 ноември 2020 1. При все че днес повече и повече се заличават националните различия и животът се уеднаквява както в бита, така и в представите за света, езика, начина мислене, в литературата и изкуствата, а и в дълбините на националните души и умове се съхранява онова своеобразие, което е дало на…
Извънредното положение и същността на либералната държава17 март 2020 Цинично е, но ще го кажа: трябваше да бъде обявено „извънредно положение“, за да се види какво представляват пазарната икономика, неолибералното общество, европейските ценности, капитализмът и глобализацията. Каквото и да говорим, това е резултатът от нашия „нов цивилизационен избор“. Рано или късно трябваше да се прояви истинският лик на либерализма…
Силиконова интелигенция06 февруари 2020 В своето забележително есе „Шаячна интелигенция“, писано през 1959 г. , Цветан Стоянов изплаква болката и тревогата си от профанирането на българската култура, в която, прикривани под маската на националното и родното, масово навлизат полуинтелигенти, необразовани хора с примитивно мислене и нисък художествен вкус. Те обезценяват и обезсмислят цялата „висока“…
Култура, цивилизация, обществено-икономическа система, глобален свят – настояще…17 октомври 2019 По повод книгата на А. С. Запесоцкий „Становление глобальной культуры и конфликты цивилизации“, СПб, 2018. 1. Александър Сергеевич Запесоцки е професор, академик на Руската академия на науките, ректор на един от най-престижните руски университети с хуманитарна насоченост – Санктпетербургския хуманитарен…
Геополитическо положение, геополитически курс, цивилизационен избор26 септември 2019Геополитическото положение на държавата не е просто мястото ѝ върху картата на света. Положението ѝ, разбира се, се определя от мястото, но не винаги. Местоположението е неизменно, ала често се променят взаимоотношенията на държавата с близките и далечните съседи, с великите сили и изобщо с държавите по света. Тогава държавата…
Неолибералните литературни фалшификации и митологизации06 септември 2019Михаил Неделчев и неговата война с литературата Тази война той не я води сам, а е събрал помощници, ученици и послушници, които да повтарят думите му, да се наслаждават на тях и ги приемат за свята истина. Той е техният идеолог, духовен водач, ум. Не мога да отрека енергията, уменията…
Да не участваме повече в лъжата10 април 2019Да говориш, че е време за покаяние, когато цялото общество се е разбунило и обсъжда злоупотребите на властта, кражбите, лъжите и управленската й немощ, е твърде демодирано, странно и дори проява на нездрави отклонения. Възможно е. Възможно е дори да се приеме като опит да се пренасочи вниманието и се…
За всяко прасе идва Коледа27 март 2019И преди да се разрази бурята с апартаментите на Цецко, Цецка, Ваня и Вежди, беше ясно на всички, че така повече не може да продължава. Колкото и да се напъваха вещерите на държавното управление, колкото и да ги целуваха „четиримата папи“, беше въпрос на време, за да рухне картонената им…
За „случая „Тютюн“ и неговите злополучни фалшификатори13 февруари 2019 Литературните историци и критици са длъжна най-малкото да познават фактите и да не ги преобръщат, за да налагат партизанските си оценки. Все ще се намерят хора, които познават тези факти, и ще ги разобличат. Либералните литературоведи, групирани около Нов български университет, и постмодернистки ориентираните издания и електронни сайтове, изчерпали темите…
Македония – нерешеният „български въпрос”, необяснимата национална трагедия или…29 ноември 20181. В историята има не само логика, която може да се проследи, опише и обясни, но и особени механизми, по които тя протича и които я насочват в определена посока, ускоряват или я забавят. Често е невъзможно те да бъдат дори забелязани, камо ли да се изяснят причините за явления…
Кой се страхува от Иван Вазов?28 октомври 2018 1. Въпросът, поставен в заглавието, е твърде конкретен, но въпреки това носи в себе си още много и много въпроси, отнасящи се преди всичко до причините, поради които днес забравяме, пренебрегваме или просто унищожаваме националните традиции. И оставяме…