Автори

Искра Баева

Проф. д-р по история Искра Баева е родена в София, завършила е специалност история в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ през 1974 г. Защитила е през 1982 г. дисертация на тема „Полската селска партия на Станислав Миколайчик, 1945-1948 г. “, след което става преподавателка по съвременна световна история в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Хабилитира се през 1995 г. с изследването си „Източна Европа след Сталин, 1953–1956. Полша, Унгария, Чехословакия и България“ (УИ „Св. Климент Охридски“, С., 1995). През 2011 г. е избрана за професор по съвременна история в СУ „Св. Климент Охридски“. Специализирала е във Варшавския университет (1977-1978 г., 1987 г.) и в Центъра „Удроу Уилсън“ във Вашингтон, САЩ (1994 г.). Участвала е в многобройни конференции в различни държави – Полша, Чехословакия, Германия, Австрия, САЩ, Русия, Чехия, Румъния, Сърбия, Великобритания, Украйна, Китай. Преподава общи и специализирани бакалавърски и магистърски лекционни курсове на студенти от различни специалности в Историческия, Юридическия факултет и Факулетата по журналистика и масова комуникация.

Искра Баева е посветила изследователския си интерес на историята на Източна Европа и България през ХХ в., като специално място в публикациите ѝ заемат проблемите от съвременната история на Източна Европа, Студената война, международните отношения през ХХ и в началото на ХХІ в. Между по-важните ѝ публикации са книгите: „България и Източна Европа“ (Парадигма, С, 2001; 2010), „Тодор Живков“ (Кама, С., 2006), „Източна Европа през ХХ век. Идеи, конфликти, митове“ (Парадигма, С., 2010); съвместно с Евгения Калинова: „La Bulgarie contempotaine entre l’Est et l’Ouest“ (L’Harmattan. Paris, 2001), „Българските преходи 1939–2010“ (Парадигма, С., 2010), „Първото десетилетие на българската външна политика 1944–1955 г. “ (Полис, С., 2003, 2013), „Bulgarien von Ost nach West. Zeitgeschichte ab 1939“ (Braumueller, Wien, 2009), „SUGCRONH BOULGARIA. Apo to Anatoliko Mplok sthu Eurwpaikh Enwsp” (EPIKNTRO A. E. Qessalonikh. 2011), „Социализмът в огледалото на прехода“ (Изток–Запад, С., 2011), „16-а република ли? Изследвания и документи за българо-съветските отношения след Втората световна война“ (Изток–Запад, С., 2017).

За контакт: iskravbaeva@yahoo.com

 

КАК СЕ РОДИ БЪЛГАРСКАТА СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ 99 ГОДИНИ…01 април 2025Всяка година в края на юли или началото на август БСП отбелязва на Бузлуджа раждането на социалдемократическото движение през 1891 г. и така отброява история от повече от 130 години. Само че партията, създадена през 1891 г. силно се отличава от последвалите я тесни и широки социалдемократи, комунисти и социалисти.…
Какво отбелязваме на Осми март?08 март 2025Осми март, определен от ООН за Международен ден за солидарност с жените Преди да се отдадем на поздравления, почерпки и цветя, не е лошо да си припомним как и защо се е родил този специален ден, посветен на по-голямата (и по-добрата?) част от човечеството. Какво отбелязваме на Осми март? Идеята…
А кога отбелязваме жертвите на репресиите преди 1944…03 февруари 2025В годините на прехода се утвърди традицията на 1 февруари да се отбелязва паметта за жертвите на комунизма (каквото и да се разбира под това понятие). През 2011 г. това отбелязване доби официален статут с решението на първото правителство на Бойко Борисов по предложение на бившите президенти д-р Желю Желев…
Как ехото заглъхва...07 декември 202435 години от създаването на 7 декември 1989 г. на СДС, първата опозиционна организация в България На 7 декември 1989 г., по-малко от месец след свалянето на Тодор Живков, се роди първата от десетилетия некомунистическа политическа организация – Съюзът на демократичните сили. Той се появи тогава неслучайно, а по волята…
Равносметката на 35-те години преход на България към…09 ноември 2024За 35-ти път отбелязваме датата 10 ноември. Отбелязваме, а не празнуваме, както беше в началото. Това е така, тъй като през годините тази дата беше възприемана по различен начин от различни социални групи: за едни беше начало на освобождението на „оковите на социализма“ („комунизма“ или „тоталитаризма“), сиреч свобода за индивидуална…
Нека не забравяме за онези дни отпреди 101…21 септември 2024Бурният ХХ в. носи на България толкова тежки изпитания, че влязохме в ХХI в. с чувство на облекчение, че сме оставили лошото зад гърба си. Но скоро установихме, че предизвикателствата са вечни, особено за живеещите в държава в центъра на Балканите, която редовно се оказва изолирана от съседите си. За…
Независимостта дипломатическа формалност ли е?20 септември 2024Отбелязваме поредната годишнина от обявяването през 1908 г. на независимостта на българската държава, която благодарение на това се преименува от Княжество България в Царство България. Няма съмнение, че това е важна крачка към повишаването на ранга на младата 30-годишна тогава българска държава на международната сцена. Вече никой в дипломацията и…
9 СЕПТЕМВРИ 1944 Г. – ПОВРАТНА ДАТА ЗА…08 септември 2024В един свят, който се тресе от нови военни конфликти, в една България, в която пред очите ни се разпада политическата система, а българите за седми пореден път предсрочно трябва да избират парламент с ефимерната надежда от него най-после да се роди стабилно управление, вероятно на никого не му е…
Българският сателитен синдром и Украйна24 юли 2024Може да съм наивна, но си мислех, че сателитният синдром, от който не можем да се отървем през почти целия ХХ и в първите десетилетия на ХХI в., е само към велики сили. Такива, от които е зависело настоящето и бъдещето ни и на които сме разчитали, за да постигнем…
Моралът на политиците деморализира обществото17 юни 2024Моралът е съвкупност от приетите в дадено общество представи за добро и лошо, правилно и неправилно, както и от общоприети норми на поведение. Започнах с определение на обществения морал, защото ми се струва, че повечето хора вече са забравили какво представлява. Моралните принципи са човек да е честен, да не…
Нека не забравяме, че 24 май е празник…22 май 2024Вероятно неслучайно пролетният май е изпълнен с празници – исторически погледнато това са дължи на събуждането не само на природата, но и на човешкия дух и желание за действие. През този знаменателен месец не само топлината на слънцето окончателно надделява над зимния студ, сгрява земята и душите на хората, но…
Атентатът срещу Роберт Фицо и моралната недостатъчност на…18 май 2024Атентатът срещу словашкият министър-председател Роберт Фицо за пореден път демонстрира големите проблеми на българските политици и коментатори. Не зная дали защото искрено си вярват, че са знаменосци на господстващите в ЕС позиции за войната в Украйна (че тя трябва да продължава до пълната победа на Украйна) или защото по навик…
9 МАЙ – ДЕН НА ПОБЕДАТА И/ИЛИ ДЕН…10 май 2024Отново е 9 май и отново този ден предизвиква различни чувства, спомени и мисли за миналото и бъдещето. Разбира се, става дума само за онези българи, за които денят и изобщо събитията в родната и световната история имат значение. Раздвоението идва от факта, че от години на 9 май в…
А кога отбелязваме жертвите от Съпротивата?04 февруари 2024В годините на прехода се утвърди традицията на 1 февруари да се отбелязва паметта за жертвите на комунизма (каквото и да се разбира под това понятие). През 2011 г. това отбелязване доби официален статут с решението на първото правителство на Бойко Борисов по предложение на бившите президенти д-р Желю Желев…
2023 – година на войни и конфликти29 декември 2023Отиващата си 2023 г. изглежда твърде дълга, вероятно защото беше изпълнена с толкова много кризи, конфликти и военни действия, че ми се иска да свърши колкото се може по-скоро. И се надявам следващата да е по-добра. Докато настоящата беше тежка, кризисна и ако трябва да я определя накратко – изпълнена…
Борба със или за символи20 декември 2023Дълбоките обществени промени винаги започват с предлагане на нови идеи и отричане на старите. Така в края на социализма недоволната от политическите ограничения и строгата (и доста глупава) цензура интелигенция започна своята битка със системата чрез отричането ѝ, макар и с езопов език. Емблематични за онова време бяха: романът на…
Правителство, поддържано чрез изнудване24 ноември 2023Така, управление чрез изнудване, най-кратко бих характеризирала управлението на ротационното правителство на акад. Николай Денков. Понеже през последните години сме станали уникално късопаметни, ще припомня как се стигна до него. Настоящото правителство е резултат от поредните предсрочни парламентарни избори, проведени на 2 април 2023 г., пети поред (след редовните избори…
Срамно лицемерие27 септември 2023Само като срамна мога да определя липсата на обществена реакция и жестове на съпричастие към хората, страдащи недалеч от България – в Нагорни Карабах (Нагорно-карабахска република) или Арцах. На 19 септември 2023 г. поредната „военна операция” на азербайджанската армия окончателно сломи съпротивата на многократно по-слабите сили на непризнатата международно, но…
Независимостта като отговорност22 септември 2023Исторически погледнато независимостта, както и държавният суверенитет е нещо сравнително ново. Традиционно най-важна винаги е била държавността – затова отбелязваме началото на нашата история със създаването на Българската държава от хан Аспарух, а рожденният ден на съвременна България е именно 3 март 1878 г. Докато държавната независимост като идея се…
Неолиберални политици срещу богатите хора?!18 септември 2023И това доживях да чуя – неолибеални политици, гордеещи се главно с това, че преди да станат политици са били успешни бизнесмени и са спечелили много пари, да започнат яростна пропаганда срещу богатството на други хора. Защото, когато лансираха кандидатурата на Васил Терзиев за кмет на София ПП подчертаваха колко…
Демократичните дефицити на съвременните политици05 септември 2023Ще започна с това, че бях силно изненадана от появилото се „ни в клин, ни в ръкав” предложение на ПП-ДБ да бъде сменен националният празник на Република България – като „3 март” бъде деградиран до официален празник, а „24 май” издигнат до национален. Изненадата ми се дължеше на това, че…
Различно мнение по предложенията за промени в конституцията23 юли 2023Ако приемем, че предложените от ПП-ДБ промени в Конституцията на РБ не са императивни, а са предложени за обществено обсъждане, искам да заявя своето несъгласие с две от предложеията. Става дума за смяната на националния празник и за въвеждането на мандатност на кметовете. За мен периодично повтарящото се поставяне под…
Трудният път на референдумите в България09 юли 2023Демокрацията е общоприета форма на управление, родена в Европа, където са и най-големите ѝ политически успехи. Благодарение на тях тя е станала и официална международна норма. Но би било илюзия, ако си мислим – че демокрацията е единствената политическа система по света и тя е безпроблемна и не е застрашена.…
Исторически размисли за еднодневния метеж в Русия25 юни 2023Събитията от вчерашния почивен ден – събота, 24 юни, изправиха на нокти Русия, световните медии и служби, както и българските наблюдатели. Едни с доволство констатираха, че са се сбъднали прогнозите им, че заради войната в Украйна в Русия ще избухне революция по модела на Февруарската революция от 1917 г. или…
Достатъчно ли е уволнението на Иван Гешев? Това…14 юни 2023България продължава да е страна на чудесата, както за пореден път ни показа решението на Висшия съдебен съвет от 12 юни, с което главният прокурор Иван Гешев беше „уволнен” с 16 гласа. Чудото не е това, че за пръв път главен прокурор е отстранен от поста си по този начин…
Тъжно-смешната история на българските главни прокурори16 май 2023Винаги съм се стремила да бъда далеч от съдебната системата – нито аз да се доближавам до нея, нито тя да се занимава с мен. И винаги съм успявала. Но няма как да се дистанцирам от нея в политико-пропаганден план. Защото новите „демократични”, сиреч не тоталитарни, ръководители на прокуратурата още…
Митовете за трети март. Интервю с проф. Искра…05 март 2023https://www.youtube.com/watch?v=-pNLiWl06MM Откога се отбелязва Освобождението на България? Кой предлага 3 март да стане национален празник? Защо Руската империя започва Освободителната война? Какво стои зад желанието да бъде съборен Паметника на съветската армия? 0:00 Откога празнуваме 3-ти март 1:52 Мечтата за Санстефанска България 2:24 Първото отбелязване на 3-ти март 3:01 Монархията,…
Обърканите представи за историята в съвременна България26 февруари 2023Паметникът на съветската армия би трябвало да се нарича на Червената армия, както се е казвала армията, победила германския вермахт през Втората световна война. Но през 1954 г., когато той е постоен, тази армия вече се нарича съветска, затова такова става и официалното му име. Казвам това, защото още тогава…
Нима БСП е партия на атентатори и хулигани?20 февруари 2023Поредното заседание на 50-ия конгрес на БСП, проведено на 11 февруари 2023 г. допълни историята на вътрешнопартийните битки с нови щрихи, след като конгресът тържествено (защото стана пред телевизионните камери) изключи 14 членове на БСП: Петър Витанов (водач на групата на БСП в Европарламента), Валери Жаблянов (бивш зам.-председаел на парламента),…
Тягостната 2022 година28 декември 2022Разделяйки се с 2022 г. няма как да избегнем чувството, че множеството застигнали ни кризи: войната в Украйна, икономическата, енергийната и протяжната политическа криза в България, не биваше да ни изненадват, защото бяха подготвени в предишните години. Но не ги видяхме и разпознахме, затова се оказахме толкова неподготвени и жестоко…
Пореден опит за административно налагане на оценка за…01 декември 2022Старите рефлекси умират най-трудно, ако въобще умират. Това е моят най-кратък коментар на поредното предложение за декомунизация на България цели 33 години (Христова възраст) след като България се отказва от социализма като пръв етап на развитие, чийто втори би трябвало да стане комунизмът. Сиреч, да продължаваме да се дистанцираме от…
Октомврийската революция в капаните на историята07 ноември 2022Защо Октомврийската революция се отбелязва през ноември? Този леко подигравателен въпрос съпровождаше 7 ноември години наред, докато той беше официален празник в България, а в Съветския съюз беше дори национален празник. Преди обаче да се подиграваме на разминаването между наименование и дати, си заслужава да си зададем и въпроса защо…
Междувоенна България в сянката на двете национални катастрофи25 септември 2022Цар Борис III на корицата на списание Time (източник: YouTube) Поглед на лявомислещ историк към междувоенния период в условията на настъпваща реставрация на монархическия период в българската история Искра Баева Тази статия бе публикувана в сборник X, брой 3 (37), нова серия, юни-август 2022 г. на румънското списание Polis. Развитието на…
Къде сбърка Горбачов, когато млад (на 54 г.)…02 септември 2022Той имаше нещастието да живее дълго и да види в какво се превърна Русия и мечтата за мирно пространство от Ванкувър до Владивосток Михаил Горбачов, който през последните десетилетия предизвикваше полярни емоции, си отиде на 91-годишна възраст. По принцип дълголетието на политика му позволява да види резултатите от делата си,…
БСП и Корнелия Нинова едно и също ли…03 август 2022Корнелия Нинова беше избрана за председателка на БСП на 8 май 2016 г. от 49-ия конгрес на БСП с 395 гласа срещу 349 за тогавашния лидер Михаил Миков. По нейна инициатива беше променен Уставъг на БСП и изборът на председател вече се осъществява не от конгрес, а от всички членове…
Трудно ли е днес да се борим за…30 юли 2022На 20 юли (2 август н.ст.) 1891 г. под връх Бузлуджа в Стара планина се ражда социалистическото движение в България. Това е денят, на който БСП всяка година отбелязва тържествено своето начало. Но е и начало на всички социалидемократични, социалистически, комунистически и други леви оранизации, които се идентифицират с първопроходците.…
В защита на 24 май22 юли 2022В напрегнатата политическа ситуация, в която се намира България вече повече от две години, а през последните месеци и цяла Европа, има политици, които не пропускат никоя възможност да „ловят риба в мътна вода”. Така тези дни за пореден път им дойде на ум да предложат смяната на националния ни…
Анализ за отношенията България-Русия и България - Македония06 юли 2022Разговор с проф. Искра Баева https://www.youtube.com/watch?v=DDDKn02nnqU
Първи май - ден за преклонение пред хората…29 април 2022Човекът и трудът са неразделни, тъй като за разлика от другите живи същества, трудът е присъщ само на хората. А съзидателният труд с помощта на човешкия разум е в основата на всички постижения на съвременната цивилизация. За съжаление – и на много злини. Наред с тези истини не бива да…
2021 – година на промените с неизвестен край28 декември 2021В края на всяка година идва време за осмисляне на онова, което стана с наше участие или без. А целта е да се поучим от грешките с надеждата да не ги повтаряме в бъдеще. Та какво стана през отминаващата година и на какво то ни научи? 2021 стана годината, в…
Днешен поглед към българските президенти25 ноември 2021Защо само леви кандидати печелят втори мандат? Демократична България, началото на която традиционно отбелязваме на 10 ноември (макар политиците никак да не обичат този ден), очерта по нов начин държавния връх. Президентският пост беше създаден от Кръглата маса, за да замени Държавния съвет, неразривно свързан с Тодор Живков. Новият пост…
Кой как си тръгва от върха на БСП?18 ноември 2021Обикновено определяме БСП като столетница, което има основание, защото тя търси корените си в сбирката на Бузлуджа от лятото на 1891 г. и не се отрича от наследството си. Но ако трябва да сме честни, собствено социалистическият ѝ път тръгва от началото на 1990 г. Първо, след като извънредният конгрес…
10 ноември 1989 г. – денят, от който…11 ноември 2021Тихо и кротко в грижи по епидемията, по тестването на малките ученици и други подобни вълненя се изниза поредната годишнина от повратния ден 10 ноември. Преди 32 години на този ден пленум на ЦК на БКП гласува подадената предишния ден оставка на Тодор Живков, което обаче се оказва не вътрешнопартиен…
130 години социалистическо движение в България02 август 2021Преди 130 години в България се появява социалистическото движение. То очертава пред българите новата алтернатива за общество на социалната справедливост. Тогава влизаме в крак с Европа, където социалистическите идеи са формулирани по време на "Пролетта на народите" (1848-1849) с "Комунистическия манифест" на Карл Маркс и Фридрих Енгелс, възвестил, че може…
Защо в демократична България се пропагандират идеите на…06 юли 2021Една от националните телевизии излъчи интервю с пловдивския привърженик на Хитлер и нациолансоциализма Мирослав Иванов. Той е автор на книгата „Моята мечта”, парафраза на „Моята борба” на германския националсоциалистически фюрер Адолф Хитлер, предизвикал Втората световна война и унищоаването на милини човешки същества. Фактът е скандален сам по себе си, но…
Проф. д-р Искра Баева: Ние имаме задачата и…04 юли 2021„Преди 130 години се опитват да направят нещо ново в България, да вземат една нова, европейска идея – идеята на социализма и да направят от нея едно ново движение, една нова партия. Така се ражда българската социалдемокрация. Едва ли някой от тези мечтатели си е мислел, че само половин век…
Постижения и ограничения на публичната дипломация в българо-руските…27 юни 2021Когато говорим за отношенията между две държави с толкова дълготрайни, дори вековни взаимни контакти като България и Русия, трябва да имаме предвид както традициите, така и промените с геополитически или чисто политически характер. Това е призмата, през която ще се опитам да представя развитието през последните десетилетия на неформалните българо-руски…
Георги Димитров в днешния ден18 юни 2021Светът през 2021 г. е много по-различен от времето, когато е живял Георги Димитров, роден преди 139 години на 18 юни 1882 г. и починал на 2 юли 1949 г. преди 72 години. Затова, когато днес припомняме за делото на този световен българин е добре да се вгледаме не в…
Малко са държавите, които знаят точно кой и…24 май 2021В това отношение ние, българите, безспорно сме щастливци. Осъзнал го е още Черноризец Храбър, написал в „За буквите” следното: „ако запиташ славянските азбукарчета, като речеш: „Кой ви е създал азбуката или превел книгите?“, всички знаят и в отговор ще рекат: „Св. Константин Философ, наречен Кирил, той ни създаде азбуката и…
Левицата на кръстопът: залязва, трансформира се или се…10 май 2021Преди малко повече от две години си зададох въпроса „Залязва ли левицата?” Той беше предизвикан от намаляващата привлекателност на левите партии не само в България, а и в Европа, видима от спадащите им изборни резултати при растящо социално разслоение. За мое съжаление, днес отново ми се нага да се върна…
60 години от полета на Юрий Гагарин в…12 април 2021Няма съмнение, че датата 12 април 1961 г. ще остане в аналите на историята на човечеството, тъй като това е датата на първото измъкване на човечеството от ограничената атмосфера на родната ни планета, първото му откъсване от земната гравитация. Само че днес, шест десетилетия след първата стъпка към космоса, вероятно…
Проф. Искра Баева: Горбачов бе инициаторът на капитулацията…06 март 2021Тя прогнозира голямо глобално противоборство, което ще минава и през засегнатите страни   „Неслучайно националната оценка и оценката на света за Михаил Горбачов са толкова различни. Той не толкова подпомогна Запада за спечелването на Студената война, той беше инициаторът на капитулацията на Съветския съюз и на Източния блок. Горбачов е акушерът…
Теорията за тоталитаризма05 февруари 2021Неприложима за историята, тя се използва като идеологическо оръжие Днес определението "тоталитаризъм" се среща буквално на всяка крачка: главно в политическото говорене и във всекидневния език, но също и в учебници и публикации, както и в сериозни научни изследвания от хуманитаристиката и обществените науки. Тази повсеместна употреба на понятието се…
Проф. Баева: Щурмът на Капитолия показа залеза на…18 януари 2021Щурмът на Капитолия показа залеза на Съединените щати като световна сила. Това беше един бунт, предизвикан от президента, защото той ги свика във Вашингтон и после ги насочи към Капитолия. Това каза специално за телевизия Евроком проф. Искра Баева, историк и международен политически анализатор. Според нея случилото се на 6…
Тълпа напада Капитолия във Вашингтон – накъде вървят…07 януари 2021Световната новина, че симпатизанти на президента Доналд Тръмп са атакували Капитолия, сградата на американския конгрес, предизвика голяма изненада. Кой би могъл да очаква подобно нещо – страната, изнасяща от десетилетия своя демократичен модел по света, сама да демонстрира колко е лесно да се атакува най-демократичната ѝ институция? От друга страна,…
Все чакаме някой да дойде да ни спаси07 януари 2021 - Вярваме, че светът скоро ще забрави страховете си, макар че епидемиите винаги са съпровождали човечеството, неминуемо светът ще е друг след пандемията от COVID-19. Как го виждате вие, като историк? Искра Баева: Да, аз също съм убедена, че след известно време ние заедно със света ще забравим страховете си…
Годината, в която гражданите сложиха маски, а политиците…30 декември 2020За разлика от всяка друга отиваща си година към 2020 г. едва ли някой ще иска да се връща с носталгия или топло чувство. Разбира се, основната причина за това е епидемията, превърнала се в пандемия благодарение и на щастието да сме глобални. Нямам намерение да правя пълен политически портрет…
Проф. Баева за Нюрнбергските процеси: Става дума за…08 декември 2020В Москва се проведе международна конференция "Уроците от Нюрнберг" [embed]https://youtu.be/nxoyaCMA5dw[/embed] Преди 75 години приключва един от най-страшните епизоди в човешката история досега – Втората световна война. На 20 ноември 1945 г. в 10:00 ч. в германския град Нюрнберг стартира международен процес срещу основните нацистки военни престъпници от европейските страни. До…
Когато един министър-председател стане смешен...29 ноември 2020Какво означава един министър-председател да стане смешен? На първо място това, че в очите на света държавата, която управлява, също става смешна. А когато той продължава да има обществена подкрепа, нещата започват да стават трагични. Но има и втори план с по-дългосрочни последици. Защото когато един министър-председател стане смешен, все…
Нюрнбергският съд – върхът на айсберга в борбата…19 ноември 202075 години от началото на Нюрнбергските процеси Преди 75 години на 20 ноември 1945 г. започва първият и най-значителен съдебен процес срещу основните извършители на престъпления при подготовката и в хода Втората световна война. Той е организиран в Нюрнберг, така този град става символ на поредния опит да се наложат…
Влизането на България на страната на антихитлеристката коалиция20 октомври 2020Проф. Искра Баева в История.бг. Едно предаване на националната телевизия, в което именитата ни историчка не е канена близо 2 години. Темата е „Влизането на България на страната на антихитлеристката коалиция“. Въпреки анонса на предаването, че това е била една излишна война далеч от границите на страната, проф. Баева и…
Проф. Искра Баева: За забраните на Фейсбук, Холокост…16 октомври 2020Професор Баева, преди дни Facebook забрани използването в социалната мрежа на антисемитски стереотипи. В общия случай тези стереотипи са за „колективната власт на евреите“, те биват описвани като управляващи света или неговите основни институции. Експертите обясняват тези стереотипи с невежеството както по света, така и в България, относно Холокост, особено…
Да се откажем от глаголицата и от делото…04 октомври 2020Всъщност точно това е смисълът на гласуваното на първо четене предложение празникът 24 май да бъде преименуван от „Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост“ в „Ден на българската писменост, просвета и култура“. Както вносителите ни обясняват, кирилицата е изработена в българската държава, затова тя си е…
Проф. Баева: Няма нова Студена война, а борба…26 септември 2020„Преминаването от една утвърдена система на международни отношения към друга е процес, който започва с края на Студената война, преминава във фаза на по-стабилни отношения – т. нар. „Пакс Американа“ до 2001 година, и след това отново търсеща своя нов облик. Това положение виждаме често в историята. Най-близко до нас е…
Искра Баева пред "Евроком": Важността на датата 22…25 септември 2020 
Проф. Искра Баева: Има опити отново да бъде…09 септември 2020„Има опити отново да бъде наложена една гледна точка към датата 9-и септември 1944 година“, коментира пред БНР проф. Искра Баева от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Според нея още след 1989 година се е появило това желание у всеки, които е идвал на власт, да наложи своето виждане за историята,…
9 септември 1944 г. в сянката на 10…08 септември 2020Сигурно звучи еретично, но е крайно време да погледнем на историята не през призмата на правилната вяра, а на хората и техния живот От повече от седем десетилетия в България всяка година се отбелязва датата 9 септември. Но и тя, като много други важни исторически дати, е преживяла различни времена…
Диктаторът мачка народа, властта се брани с полицейски…04 септември 2020[embed]https://www.youtube.com/watch?v=xF6znzzLZpk&feature=emb_err_woyt[/embed] Проф. Искра Баева, адвокат Поли Велчева и Силвия Сиракова - протестираща, държавен служител, гостуват в студиото на „Актуално от деня“ по БСТВ в разговор по темата: „Диктаторът мачка народа, властта се брани с полицейски терор“ Водещ Велизар Енчев
Нова конституция, предложена от ГЕРБ. Шегувате ли се?15 август 2020Лесно се върви нагоре към властта, но начинът, по който политиците слизат, показва тяхната истинска стойност. Този стар принцип, почерпен от вековете история, възкръсва днес с опита на Борисов да отговори на призивите за оставка с предложение да ни „дари“ с нова демократична конституция. Това е отговор на човек, който…
Искра Баева: Младото ново левичарство включва и искания…05 август 2020Професор Баева, за разлика от последния протест (2013), протестът 2020 носи етикета на „етичен“, отвъд дясното и лявото, единство на честни и отвратени хора срещу привилегированите елити. Официално той е свързан с антикорупцията, искане на оставка на кабинета на Бойко Борисов, един от основните му лозунги е „Мутри – вън“. Каква е…
Проф. Искра Баева: Борисов прави смени с все…24 юли 2020Напъна се планината и роди... Това е най-кратката оценка за реализираните грандиозни намерения на прословутите двама големи, чиито оставки искат протестиращите от вече две седмици. На 14 юли главният прокурор Иван Гешев триумфално обяви в социалните медии, че още същия ден ще покаже, че никой не е над закона. След…
Борисов – атакуващ отстъпващ16 юли 2020Не зная изобщо дали трябва да се анализират непрестанните словесни изблици на най-дългогодишния министър-председател в съвременната ни демократична история. Те са в типичния му стил на преувеличения и неистини, гарнирани с тон на възмущение. Може би все пак си заслужава, защото този път го прави не в триумфална поза, а…
За ступора на левите12 юли 2020На спонтанните протести против Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев засегнатите разбираемо реагираха последователно с остро осъждане, объркване, заплахи, страх и накрая молби. Че протестите бяха спонтанни нямам никакво съмнение, защото бяха предизвикани не от друго, а от глупаво-отмъстителните действия на прокуратурата или още по-точно на главния прокурор Иван…
Какво показва провалът на прокуратурата в делото за…29 юни 2020Отново ще припомня, че не съм юристка и нямам намерение да коментирам юридическите страни както на това дело, така и на многобройните изказвания на прокурори по други дела, в които те раздават присъди. Най-любопитно ми се видя твърдението на наблюдаващия прокурор по делото за контактите между един президентски съветник (Пламен…
Proud to be Bulgarian?21 юни 2020Кой днес в България или в чужбина може да се чувства горд, че е българин, като вижда какво става? Спомняте ли си този надпис върху фланелки, с който много млади българи декларираха своя произход? Той се появи в началото на новия век едновременно с онези успели в чужбина българи, които…
Какво губим, когато печелим10 юни 202030 години от първите демократични избори в съвременна България Заглавието е от втората част на поговорката „Не знаем какво печелим, когато губим и какво губим, когато печелим”. За него се сетих по повод на 30-та годишнина от изборите, поставили институционалното начало на българския преход към демокрация. На 10 юни 1990…
Уроците на историята – 97 години от Деветоюнския…09 юни 2020Познаваме ли истинската си история? Проф. Искра Баева разказва в предаването "Делници" на телевизия "Евроком" как през 1923 г. в Царство България е извършен Деветоюнският преврат, чрез който е свалено правителството на Александър Стамболийски. Вижте видеото.  
30 години от Големия предизборен митинг на СДС…07 юни 2020Навършиха се три десетилетия от Големия митинг на СДС, последен преди първия тур на първите свободни и демократични избори в съвременна България. Чух днес възторжени коментари, както и документални записи от предизборните клипове на СДС за митинга. Какво мога да кажа като историчка на периода и свидетелка на митинга?  Първото,…
От война към война. 75 години от 9…10 май 2020[embed]https://www.youtube.com/watch?v=oVBe0n8lkeQ[/embed] Дискусия на проф. Искра Баева, проф. Йордан Баев, проф. Дарина Григорова, доц. Борис Попиванов, доц. Александър Сивилов и гл. ас. Мартин Димитров по повод 9 май 2020 г.
Необикновената 75-годишнина08 май 2020Победата над нацизма означава преди всичко мир! Преди три четвърти век една Победа възвести края на фашизма и националсоциализма. Тогава започна нова епоха в историята на Европа и света, в която господството на Великите сили бе заменено от двуполюсен световен ред (САЩ - СССР), а социализмът се превърна в световна…
Проф. Искра Баева: Светът скоро ще си отдъхне…07 май 2020Епидемиите винаги са съпровождали историята на човечеството, казва в интервю за "Монитор" историкът в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ - Проф. Баева, експерти казват, че неминуемо светът ще е друг след пандемията от COVID-19. Съгласна ли сте с това твърдение? - Не, не мисля така. Според мен светът скоро ще…
1 май – ден на труда и на…01 май 2020Както при повечето леви, работнически и социалистически празници, идеята за 1 май се ражда през ХIХ в. А и кой друг, освен работниците и социалистите ще поискат да празнуват нещо толкова всекидневно и задължително като труда, от който обаче зависи еволюцията на човечеството? Поводът да се празнува трудът не е…
Пророк или престъпник? 150 години Ленин (видео)27 април 2020[embed]https://youtu.be/_g2EtL8r0jk[/embed] Дискусия на проф. Искра Баева, проф. Дарина Григорова, доц. Борис Попиванов, доц. Огнян Касабов, доц. Александър Сивилов, гл. ас. Димитър Божков и гл. ас. Мартин Димитров по повод 150 години от раждането на руския философ, революционер и държавник Владимир Илич Ленин.
Трябва ли да забравим за Ленин?21 април 2020150 години от рождението на Ленин На 22 април 1870 г. в Симбирск се ражда Владимир Улянов, който ще измине дългия път от провинциално момче, недоволно от съществуващата в царска Русия система, през университетите в Казан и Санкт Петербург, където ще приеме марксизма, ще съдейства за утвърждаването на руската революционна…
Кога управляващите ще разберат, че епидемията изисква съпричастност…31 март 2020Преди няколко дни се възмутих, че нашите управляващи възприемат подпомагането на малкия и средния бизнес, да не говорим за обикновените труженици, като популизъм. Е, обстоятелствата ги накараха да пристъпят към този „популизъм”, макар и със забавяне, половинчато и недостатъчно ефективно, но май ще им се наложи и да продължат по…
Дали наистина грижата за хората е популизъм?22 март 2020В състоянието на дълбока криза, предизвикана от коронавируса, българските политици продължават да търсят политически дивиденти, като не престават да атакуват своите противници. И това въпреки собствените им призиви да се обединим в лицето на общата опасност – очевидно те си представят единството само като съгласие на всички останали само с…
Българо-руските отношения 142 години след Освобождението05 март 2020На пръв поглед темата за годишнината от установяването на дипломатически отношения между Княжество България и Русия изглежда далеч от немалкото днешни проблеми в българо-руските отношения, но само на пръв поглед, защото ролята, която Русия играе за началото на модерната българска държавност, в изграждането на държавните институции и на българския парламентаризъм…
Привикване към лъжите27 февруари 2020Премиерът Бойко Борисов още в битността си на главен секретар на МВР се отличаваше от останалите политици с цветистия си език, който радваше хората и журналистите. Това беше и е едно от най-ярките му качества – ясно, разбираемо и убедително да обяснява и убеждава хората колко е прав за всичко.…
Как стигнахме до Луковмарш23 февруари 2020За пореден път и през настоящата 2020 г. в София щеше да се проведе т.нар. Луковмарш, на който български и небългарски крайни националисти почитат паметта на ген. Христо Луков, екзекутиран от комунистическа бойна група на 13 февруари 1943 г. От началото на настоящия век добре организирани и облечени в полувоенни…
„Бащицата” Бойко Борисов19 февруари 2020Нищо ново в България през последните 10 години. Има един-единствен човек, който решава всички проблеми на хората и той се казва Бойко Борисов. Поредното доказателство е днешният му гневен изблик срещу въвеждането на заплащане, сиреч на винетки, за движение на лични автомобили в рамките на Голямата столична община. Гневът му…
Паметта за историята03 февруари 2020Аз съм от хората, убедени в необходимостта да поддържаме паметта за миналото – както за да се учим от подвизите на предците ни, така и за да не повтаряме грешките и престъпленията им. Затова трябва да отбелязваме всички важни исторически дати – както тези, които ни носят гордост, така и…
Смешно-тъжната нова шпионска афера27 януари 2020Нарочно изчаках да видя как ще се развие поредната шпионска афера, свързана с действия на Русия в България. Изчаках, защото не повярвах на първите съобщения, мотивирани от данни на ДАНС и Прокуратурата. Помислих си, че журналистите нещо не са доразбрали, че истинските мотиви за обявяването на двама руски дипломати (единият…
Проф. Искра Баева: За избухването на Втората световна…25 януари 2020През XX век пренаписването на историята се засили, а през последните години се ожесточава За избухването на Втората световна война няма невинни. Като че ли през XX век пренаписването на историята се засили, а през последните години тази тенденция се ожесточава, каза пред БНР професор Искра Баева от Софийския университет…
Днес вече не важи поговорката, че министрите са…10 януари 2020Поговорката, че всеки български министър е бивш или бъдещ затворник, се появява по време на Третото българско царство. И действително, по изчисления на историци през този период 70% от българските министри са били съдени и осъдени, което ги е направило затворници за по-дълго или по-кратко време. Поговорката показва и още…
Фактори и причини за избухването на Втората световна…20 декември 2019На 1 септември 2019 г. отбелязахме 80-годишнината от началото на Втората световна война, а миналата есен – вековния юбилей от края на Първата световна война. Сравнително малката разлика, която дели двете събития – малко над 20 години, никак не е случайна. Това е така, защото както според мен, така и…
Демокрация и политическата употреба на историята17 декември 2019През дългите години на социализма страдахме от вездесъщата политика и грубата ѝ намеса в историята. И имахме пълно право да се сърдим, че ни налагаха еднострана интерпретация на българската и общата история, че например се премълчаваха неудобни факти от вековните ни контакти с Русия, а се преувеличаваха проблемите на Запада.…
За какво говори триумфалният избор на Сотир Цацаров12 декември 2019Триумфалният избор на Сотир Цацаров за председател на антикорупционната комисия с внушителното съкращение КПКОМПИ[1] не предизвика особено изненада. Той беше предварително оповестен в многобройни политически и юридически изказвания, подчертаващи колко интелигентен е Цацаров като човек и блестящ като юрист. Нямам намерение да оспорвам тези оценки – и на мен той…
Един век под сянката на Ньойския договор26 ноември 2019Да се опитаме да преценим спокойно -„sine ira et studio“(без гняв и пристрастие), защо и как се стига до него Особено силно е желанието за отмъщение срещу победените държави Преди 100 години – на 27 ноември 1919 г. Александър Стамболийски, оглавил правителството само месец и половина по-рано, подписва мирния договор между…
30 години след Прехода − постижения и провали10 ноември 2019Интервю на Деница Китанова за  Агенция „Фокус“ Фокус: Проф. Баева, на 10 ноември властта в България се сменя от еднопартийна на многопартийна. Какво е значението на тази дата в българската история? Искра Баева:Тази дата представлява началото на нова епоха в българската история и може да се сравни най-малкото с друга…
Проф. Искра Баева: Демокрацията не ни е дадена…09 ноември 2019Проф. Баева, какво се случи на 10-ти ноември 1989 и как то беляза развитието на България през изминалите 30 години? На 10 ноември 1989 г. започна промяна, която беше дълго очаквана от по-голямата част от българското общество. Първият ѝ акт беше свалянето на Тодор Живков от власт, след като беше…
Еволюция и революция в българския преход*08 ноември 2019Преди 30 години България тръгва към дълбока промяна, посрещната от повечето български граждани с надежда за по-добро бъдеще. Но днес голяма част от българите са недоволни, гневни и търсят виновник за излъганите си надежди. Защо стана така? Струва ми се, че основната причина за нереализираните надежди трябва да търсим в…
Проф. Искра Баева за Октомврийската революция от 1917…07 ноември 2019Какво се случва през октомври 1917 г. и какво води до Октомврийската революция? Какво е значението ѝ за света тогава и сега?  
Защо властта на ГЕРБ е толкова стабилна29 октомври 2019След първия тур на местните избори – нищо ново. ГЕРБ продължава да е основната политическа сила почти в цялата страна, което след дългогодишното им управление си е направо чудо. Никакви големи или малки скандали, които от години се застъпват един с друг, не им пречат да запазят стабилното си присъствие…
Укриваната истина за нашата история28 октомври 2019Проф. Искра Баева в  предаването "Новото познание със Стойчо Керев" по БНТ 2. Дали е възможно нашата история да е претърпяла сериозна намеса през годините? Различни източници твърдят, че има намеса в източниците и ако това е вярно - какво всъщност изучаваме? Със специалното участие на проф. Искра Баева.  
Айсбергът на българския ксенофобски национализъм15 октомври 2019Явлението футболен хулиган не е българско – то е създадено в Англия, родината и на футбола. Този факт обаче не бива да служи за оправдание за ставащото по българските стадиони и улици през последните години. Само че повечето коментари в социалните мрежи за снощния мач, завършил с унизителната загуба на…
Обявяване на независимостта на България през 1908 г.…27 септември 2019[embed]https://youtu.be/aHMlPTgJCGE[/embed] Ето и предаването "За историята - свободно", посветено на Независимостта на България, с участието на проф. Иван Илчев и д-р Владимир Станев, както и на Септемврийското въстание от 1923 г. с участието на доц. Димитър Генчев и проф. Искра Баева, има и разказ за явлението Септемврийска литература.
Независимостта като отговорност21 септември 2019Исторически погледнато, независимостта и суверенитетът са относително нови, докато винаги най-важна е била държавата. Отбелязваме началото на нашата история със създаването на Първата българска държава от 681 г. от хан Аспарух и продължаваме да проследяваме историческото си развитие според държавността – Първа, Втора и Трета българска държава, та до днес.…
Иван Гешев като лакмус за българското общество на…16 септември 2019До голяма степен изненадващо един от големите обществени спорове това лято се завихри около кандидатурата за нов главен прокурор. Изненадата е, че никога досега кандидурата за главен прокурор не е предизвиквала обществена реакция, независимо дали е била само една или редом с кандидата „на властта” формално е имало и други…
Искра Баева, Юрий Борисов и Живко Георгиев за…12 септември 2019[embed]https://youtu.be/wm28ah8ok4A[/embed] В предаването "Актуално от деня" с Велизар Енчев
Искра Баева: След 9 септември 1944 г. започва…11 септември 2019  Lupa.bg потърси проф. Искра Баева по повод 75-та годишнина от събитията на 9 септември 1944 г. Преподавател е в Катедрата по нова и най-нова обща история в Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Научните интереси на известния историк са в областта на съвременната световна история, история на…
Защо дойде промяната на 9 септември 1944 г.…07 септември 2019Навършват се 75 години от началото на дълбокия поврат, настъпил в историята на България на 9 септември 1944 г. Преди три десетилетия в българското общество се разразиха остри спорове около събитията на тази дата, бяха приети резолюции и дори закони, с които определени политически сили се опитаха да осъдят миналото.…
Защо и как започна Втората световна война31 август 2019  Миналата есен отбелязахме 100 години от края на Първата световна война, тази – 80 години от началото на Втората. Близостта на двете годишнини не е случайна. Защото според мен и други историци, Първата и Втората световна война не само са взаимно свързани, а и са два опита за разрешаването…
Искра Баева: От гледна точка на Хитлер пактът…22 август 2019Трябва да се погледне много по-дълбоко политиката през 30-те години, за да стане ясно как се стига до този договор, който е последният, преди да започне войната. Той е предшестван от много други договори. Това каза в предаването "12+4" по "Хоризонт" историкът Искра Баева по повод предстоящата 80-годишнина от подписването…
Пактът „Рибентроп – Молотов”: Наистина всичко ли е…17 август 2019 На 3 юни 2008 г. Пражката конференция „Европейската съвест и комунизмът” приема Декларация, в която се иска 23 август да стане Ден на възпоменание на жертвите на нацизма и комунизма. На 18 септември 2008 г. тя е подкрепена и 40 НС, а на 2 април 2009 г. и от Европейския…
Проф. Искра Баева: Престъпен режим ли е комунизмът?15 август 2019Когато политиците си присвояват ролята на окончателни съдници на историята, това никога не води до добри резултати Престъпен режим ли е комунизмът? Откровено казано, въпросът ми изглежда малко глупав, тъй като комунизъм нито в България, нито където и да било по света е имало. Обществото, в което живяхме преди 1989…
Поуките от Берлинската стена13 август 2019За по-паметливите днес, 13 август, се навършват 58 години от издигането на Берлинската стана, която в продължение на над две десетилетия е символ на разделена Европа и неслучайно именно с разрушаването на Стената на 9 ноември 1989 г. е поставено началото на края на Студената война. Въпросът днес, толкова много…
Искра Баева: Тодор Живков е несъмнена историческа фигура…05 август 2019Историкът професор Искра Баева в интервю за Агенция „Фокус“ по случай 21 години от смъртта на Тодор Живков. Фокус: Проф. Баева, навършват се 21 години от смъртта на Тодор Живков. Противоречива личност ли е той и каква е оценката на историята за него? Искра Баева: Няма никакво съмнение, че Тодор Живков е противоречива личност,…
Защо хората не са съпричастни с властите в…29 юли 2019Най-после днес, на 29 юли, вицепремиерът Томислав Дончев чрез медиите се опита да потърси съпричастността на населението в борбата с поредната голяма криза в българското животновъдство, застрашаваща цялото свиневъдство в България. Миналата година това беше чумата по дребните преживни животни в Югоизточна България, а сега е африканската чума в Североизточна,…
Потъване27 юли 2019Ще се опитам да поставя процесите, които се развиват в БСП, в по-широкия контекст на ставащото в Източна Европа. Защото България не е изолирана от околната среда и независимо че субективният фактор в лицето на ръководството на БСП играе немалка роля, все пак този фактор действа в рамките на по-общ…
Опитът за подмяна на идеите на Вапцаров няма…23 юли 2019Навършват се 77 години от смъртта на поета Никола Йонков Вапцаров. Той е разстрелян през 1942-ра година от тогавашната власт с обвинение за  подривна дейност. Никола Вапцаров е световно признат поет, а стихотворенията му са преведени на повече от 70 езика и издадени в над 40 страни. Проф. Искра Баева,…
Борисов, добрият ученик, който надмина учителя си08 юли 2019Тодор Живков би могъл само да завижда на Бойко Борисов за начина, по който контролира партията си и държавата За старото правило, че най-добрите ученици надминават учителя си се сетих, когато видях как премина извънредното Национално събрание на ГЕРБ на 7 юли 2019 г. Защото картината много приличаше на конгресите…
Проф. Искра Баева: Блага Димитрова напуска политиката, защото…01 юли 2019Преподавателят в Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Искра Баева в интервю за Агенция „Фокус“ по повод 26 години от 30 юни 1993 година, когато Блага Димитрова напуска поста вицепрезидент на България. - Проф. Баева, на 30 юни преди 26 години, Блага Димитрова напуска „Дондуков 2”,…
Рефлексът на политическата цензура умира най-трудно28 юни 2019Цензура - потискане и контрол върху словото, публичното общуване или други форми на човешката изява, тъй като се смятат за неприемливи, вредни, чувствителни, политически неправилни или неудобни. Мине не мине време, и малка група активисти се захващат с проблема за отминалата преди 30 години епоха. Тя вече е трайно останала…
Проф. Искра Баева в дебат по БНТ за…27 юни 2019Фондацията "Истина и памет" поиска преразглеждане на учебниците по история за 10 клас. Причината - периодът на комунизма. От фондацията дори стартираха подписка срещу подмяната на истината за комунистическия период и годините на прехода към демокрация. За историята между фактите и интерпретациите ще говорихме в сутрешния блок на БНТ. Гости…
Върнахме се във времената на политическата цензура*27 юни 2019Не за пръв път констатирам, че българското общество живее от скандал до скандал. Още минал не заминал скандалът със субсидиите за политическите партии и влязохме в нов – този път за учебниците по история. Преди година отново имаше остра дискусия с обучението по история – тогава беше за програмите, по…
Кой победи във Втората световна война и на…22 юни 2019Такъв съдбовен за бъдещето на Европа и света конфликт не може да се спечели самостоятелно Съветската армия наброява общо 34 476 700 души, а войските на Тристранния пакт – 19 000 000 души D-Day, големият десант на съюзниците, включва 156 115 англо-американски части, срещу които са разположени 50 350 бойци…
За продан ли е демокрацията?19 юни 2019Платената медийна пропаганда е поредният пирон в гроба на представителната демокрация Дълго време се въздържах да напиша онова, което ме възмути при последната предизборна кампания – за евродепутати. Наблюденията ми не бяха нови, но за пръв път видях явлението в нова светлина. В светлината на кризата или по-скоро залеза на…
Защо всички мълчат, когато Бойко Борисов говори неверни…05 юни 2019Всъщност може би неверни неща трябва да се заменят с по-точното „глупости” или „лъжи”, но някак си не върви така да се коментират думите на „най-успешния премиер” в съвременната българска история. Защо медиите само регистрират продължаващите да се леят като нападналите ни напоследък проливни дъждове неверни твърдения на Борисов без…
Проф. Баева: Крайно време е сериозните историци да…15 май 2019„Изправени пред опасността, която виждаме и в ЕС, и навсякъде другаде – на възраждане на национализма, но не просто онзи градивен национализъм на гордост и защита на националните интереси, а ксенофобския национализъм, който е срещу другите, не бива да забравяме уроците от Третия райх, от фашизма, от националсоциализма и от…
Изчезна идеализмът, на който ни възпитаваха*14 май 2019– Професор Баева, кой ще остане в народната памет – безсребърникът дядо Добри от Байлово или домопритежателят Цветан Цветанов? – За съжаление, вече едва ли можем да говорим за „народна памет“ в онзи смисъл на думата, който ни е останал от миналото – нещо, запомнено и предавано от уста на…
9 май е Ден на победата и за…10 май 2019Проф. Искра Баева  по Българска свободна телевизия.
Проф. Искра Баева за края на Втората световна…10 май 2019[embed]https://youtu.be/G8koZTsglT4?t=2132[/embed] 35:32. В предаването „За историята свободно“ по БСТВ проф. Искра Баева разказва за края на Втората световна война и участието на великите сили. Защо едни европейци празнуват победата на 8 май, а други - на 9 май? Защо днес има съмнения в самоубийството на Хитлер? Защо силите на Вермахта…
Бойко Борисов – колко е лесно да паднеш…04 май 2019В дълго, нападателно и емоционално интервю пред Бойко Василев в основното политическо предаване на БНТ „Панорама” Бойко Борисов се опита да защити тресящата се от скандали своя партия ГЕРБ и да нападне фронтално основните си политически конкуренти БСП и президента Румен Радев. Но както винаги при него в думите му…
Още ли се питаме откъде се взеха крайните…25 април 2019След като години наред неонацисткият Луков-марш се провеждаше не само необезпокоявано, а често и приветстван от представители на патриотичната ВМРО, от две-три години официалните власти сякаш се събудиха и вече излизат с протестни декларации, приемани в затворени пространства. Да помисли човек, че са осъзнали опасността от крайния национализъм във времена…
Проф. Искра Баева: 100 години от създаването на…25 април 2019[embed]https://youtu.be/-Z_yI6z507g?t=1893[/embed] 31:30. В предаването "За историята свободно" по БСТВ проф. Искра Баева разказва за 100-годишнината от създаването на Комунистическия интернационал.
Преодоляване на разкола в Българската православна църква25 април 2019[embed]https://youtu.be/wBCAoZCcOfA[/embed]
Чудовищният атентат от 16 април 1925 г. –…16 април 2019Дълги години взривът, разрушил на 16 април 1925 г. купола на катедралния храм на Софийската митрополия „Света Неделя”, ще остане най-кръвопролитният атентат в света. Това е класация, с която никой не се гордее, защото предизвиква ужас от онова, на което са способни хората, когато са обладани от желание за мъст.…
Проф. Искра Баева пред БНР: 100 години от…12 април 2019“Коминтерна е една организация, несъмнено революционна. Тя е създадена в хода на руската революция, но и малко след германската революция с надеждата, че германската революция ще завърши по същия начин като руската“. Това каза пред БНР проф. Искра Баева по повод 100-годишнината от създаване на Комунистическия Интернационал. “И това е…
Моралът на собствениците на суперлуксозни апартаменти на преференциални…09 април 2019Наистина ми дойде до гуша от непрекъснатото повтаряне на мантрата какъв висок морален стандарт показвали политиците от различен калибър на и около ГЕРБ, когато подавали оставки, защото са разкрили начина, по който са си купували по-евтино от нормалното луксозни апартаменти и имоти. При това обикновено го правят след лични разговори…
Кризата на парламентарната демокрация и Европейският съюз08 април 2019Тъй като провеждаме тази среща в България 30 години след началото на промените, наричани преход към демокрация и пазарна икономика, не мога да не започна своето изложение с поглед назад – на какво се надявахме преди три десетилетия и как изглежда бъдещето днес. Тръгнахме с голям ентусиазъм, че от авторитарния…
Българското участие в ръководството на Коминтерна – Васил…04 април 2019За да очертая отношението на българските леви дейци към Третия или Комунистически интернационал, ще трябва да се върна към началото на комунистическото движение в България. През Първата световна война България е част от Централните сили, заедно с които губи войната. Тя става и първата държава, която е принудена да излизе…
Проф. Искра Баева за повратния ХХ конгрес на…14 март 2019Конгрес, който разчупва сляпата вяра в комунизма – така проф. Искра Баева определя ХХ конгрес на КПСС от 1956 г. в предаването „За историята свободно“ (20.02.2019 г.) на Българска свободна телевизия. В предаването проф. Баева и проф. Владимир Мигев разказват за обстоятелствата, при които се провежда този повратен конгрес на Комунистическата…
Националният празник 3 март през погледа на днешния…02 март 2019Отново идва 3 март – от 1888 г. национален празник, макар и с немалки прекъсвания, на възкресена България. И отново българите или по-скоро политическите анализатори са разделени за празника - не толкова заради смисъла му, колкото заради днешните политически и геополитически обстоятелства. Това поредно национално раздвоение ме кара да си задам…
Георги Димитров - пожарът, процесът и значението на…01 март 2019Точно на днешния ден преди 86 години е извършено действие, замислено като опит за подмяна на развитието на политическия процес, който чрез фалшиви предпоставки да доведе до желания от извършителите му изборен резултат. Става дума за подпалването на Райхстага, за който ще говоря малко по-нататък, но първо искам да обърна…
16 февруари 2019 г. – два марша и…17 февруари 2019На 16 февруари 2019 г. за 16-ти пореден път по улиците на София премина факелно шествие на младите последователи на Българските национални легиони в памет на водача на легионите ген. Христо Луков – довереното лице на Хитлер в България. Оставям настрана мита, внимателно култивиран през последните години около личността на…
Проф. Искра Баева за "жълтите жилетки" и за…16 февруари 2019"Мит е спасяването на Кюстендил от генерал Луков.  Той по това време въобще не е бил в Кюстендил. Този мит не е случаен. Той е създаден с цел да бъдат легитимирани най-десните сили в българското общество по време на Втората световна война. Онези десни сили, които вкараха България в Тристранния…
България и фалшивите новини, които навремето се наричаха…11 февруари 2019Не ми се иска да повтарям римския принцип за хляба и зрелищата, но какво друго да помисля за новините в днешна България? Във време, когато българите са загрижени за състоянието на здравеопазването, за междуетническите отношения, за качеството на живота на хората с увреждания, а и на здравите граждани, ни облъчват…
Подвижните пясъци на съвременната демокрация03 февруари 2019Горе-долу преди три десетилетия България започна своята „смяна на системата“. Тогава под това понятие се разбираха много неща, но най-вече замяната на реалния социализъм (1), както официално се наричаше обществено-икономическият и политически строй, в който живеехме, със западната система, демонстрирала своята жизненост при победата си в Студената война. За това…
Залязва ли левицата?24 януари 2019    Преди години подобен въпрос би изглеждал абсурден или плод на дясно-консервативна пропаганда. Но не и днес. Днес той звучи все по-адекватно в светлината както на видимото засилване на десницата, очертала своеобразна дясна революция, така и поради също толкова видимото отслабване на левите партии в Европа. Затова е дошло…
Проф. Искра Баева за Роза Люксембург и Карл…23 януари 2019Навършват се 100 години от убийството на Роза Люксембург и Карл Либкнехт. В студиото на "Култура.БГ" проф. д-р Искра Баева, доц. д-р Огнян Касабов и гл. асистент д-р Борис Стоянов коментираха събитията, случили се преди столетие, и техните рефлексии днес. Тези имена казват много неща на младите в Германия -…
Искра Баева: Повечето неща в политиката ни се…12 януари 2019  През 2019-а се навършват 30 години от началото на т. нар. демократичен преход на България. От къде тръгнахме и къде стигнахме? - Ако някой вече е забравил или е прекалено млад, за да си спомня, трябва да кажа, че в края на 1989 г. България беше социалистическа страна, част…
Полша: как недоволството може да помогне на демокрацията07 януари 2019Полша е сред страните, чийто преход от държавен социализъм от съветски тип към парламентарна демокрация и пазарна икономика започна най-рано и се осъществи най-успешно. В началото на 1989 г. в Полша се проведе първата Кръгла маса (6 февруари – 5 април), бяха организирани първите демократични парламентарни избори (4–18 юни.), беше…
Искра Баева: В обществото има сблъсък на патриотизъм…31 декември 2018"В отбелязването на годишнини винаги има съвременен момент, винаги е обърнато към въпросите и предизвикателствата, които седят пред съвременниците. Честването не е елемент от историята, а елемент от съвременността. Историята винаги се използва – понякога, за да бъде учителка за живота, а по някой път просто за политически цели. Най-рядко…
Проф. Искра Баева: Достигнахме до състояние всяка държава…27 декември 2018„Същностният проблем е съдбата на демокрацията, системният проблем, от който ще зависи разрешаването на всички кризи и то не само в Европа като Европейски съюз, а в цяла Европа и най-вече на Балканите”. Това обяви историкът проф. Искра Баева по повод предстоящите големи събития идната година като Брекзит или пък…
Защо децата?!12 декември 201875 години от убийството на децата от Ястребино. Цивилните жертви от българската антифашистка съпротива Трудно се пише за избиването на 18 цивилни от Ястребино, шест от които са деца между 7 и 13 години. Но тъй като то отдавна не е припомняно, ще разкажа накратко за него, преди да се…
Кога полицията арестува за вандализъм срещу Паметника на…21 ноември 2018Преди няколко дни с изумление чух новината, че заради вандалски акт срещу Паметника на съветската армия в центъра на София (рисуване на графити на 15 ноември вечерта) полицаи от Първо районно управление на МВР са арестували извършителя и Софийската градска прокуратура го е обвинила в хулиганство, извършено „с изключителен цинизъм…
Проф. Баева: Всяко отричане на национализма означава да…10 ноември 2018100 години след края на Първата световна война все още живеем в нейните последици, смята историкът „100 години след края на Първата световна война все още живеем в нейните последици. С оглед на годишнината днес политиците би трябвало да бъдат много по-внимателни в своите действия и много повече да мислят…
Искра Баева: Октомврийската революция създаде нужната алтернатива на…07 ноември 2018Постиженията на западните социални държави нямаше да са възможни без Октомврийската революция в Русия и създадената от нея алтернатива на капитализма, каквато представляваше СССР. Такова мнение изрази в предаването „12+3“ историкът проф. Искра Баева по повод 101-вата годишнина от 7 ноември 1917, когато болшевиките взимат властта в Русия. „Като всяка…
България - „фасадна” демокрация в авторитарен стил30 октомври 2018Когато преди почти три десетилетия – на 10 ноември 1989 г., в България беше свален дългогодишният диктатор Тодор Живков, това предизвика масово въодушевление. Надеждата беше, че скоро у нас ще има демокрация, която наистина ще даде властта в ръцете на знаещите и можещите и в която ще живеем богато и…
Проф. Искра Баева: От Кубинската ракетна криза може…21 октомври 2018Историкът проф. Искра Баева в интервю за Агенция „Фокус“ за напрегнатите дни от втората половина на октомври 1962 г., наречени ракетната, или Кубинската криза.            Фокус: Проф. Баева, на 18 октомври 1962 г. започва Карибската криза. Кои страни са замесени в този конфликт? Искра Баева: Всъщност…
Дългът на историка16 октомври 2018      „В правителството на Жан Виденов. Дневник на академик Илчо Димитров, министър на образованието, науката и технологиите, 5 януари 1995 – 4 март 1997. Съст. Иван Илчев. Изд. „Захарий Стоянов”, 2018 г., с. 926.   Внушителният том, на корицата на който като автор стои името на акад. Илчо…
Старото и новото русофобство в България - прилики…12 октомври 2018Най-характерното и за старото, и за новото русофобство е това, че то остава ограничено като обществено въздействие, не успява да пусне дълбоки корени сред обикновените българи, но често взема връх в държавната политика и то почти винаги под натиск отвън В средноголяма държава като България, при това разположена в толкова…
Как ще ги стигнем... китайците?10 октомври 2018  Популярният въпрос на Тодор Колев, популярният социалистически актьор, превърнал се за кратко в политик от СДС и дипломат в Канада в началото на прехода, разбира се, звучеше по друг начин: Как ще ги стигнем американците? Защото тогава именно американците изглеждаха нашата цел. Но и тогава настигането им изглеждаше нереалистично,…
Проф. Искра Баева: Никой не е казал, че…08 октомври 2018С преподавателката по съвременна история в Историческия факултет на СУ „Св Кл. Охридски” разговаряме за раждането в Европа на ново политическо чудовище, съчетаващо национализъм, социални програми и консерватизъм, за старите и новите разделения в България и в Европа, за отношенията на Русия със Запада, за причините БСП да избира Орбан…
Проф. Искра Баева за Радомирската република (1918 г.)29 септември 2018"Безпрецедентно, българската войска напусна бойното поле, обърна гръб на преследващите ги победители и тръгна към София да търси сметка на управниците си..." - У. Чърчил Войнишкото въстание избухва след пробива на съглашенските войски на Македонския фронт при Добро поле (18 септ. 1918 г.). Обезверените от поражението войници се поддават на…
Проф. Искра Баева: Събитията от 9 септември 1944…09 септември 2018Преподавателят в Историческия факултет на Софийския университет „ Св. Климент Охридски " проф. д-р Искра Баева в интервю за Агенция „Фокус" по повод събитията от 9 септември 1944 г.           Фокус: Проф. Баева, на 9 септември се навършват 74 години от Деветосептемврийските събития през 1944 г.…
Защо социализмът се помни с добро, независимо от…09 септември 2018Дори планът „Ран–Ът“ посочва индустрията, създадена от социалистическа България, като конкурентноспособна, на която страната трябва да заложи, припомня преподавателят по история в СУ "Св. Климент Охридски" проф. Искра Баева Като всеки 9 септември от последните две-три десетилетия и на днешния през 2018 г. се повтарят едни и същи тези. Чудя…
Какво е за днешните българи 9 септември 1944…09 септември 2018Дори и след като са отминали 74 години, повратният ден 9 септември 1944 г. продължава да предизвиква спомени, размисли, съмнения, емоции и разгорещени политически страсти. И всичко това, независимо че през последните вече почти три десетилетия той беше яростно отричан, влезе в учебните програми като най-черната дата в българската история,…
Източна Румелия или Македония06 септември 2018След Съединението шансът обединението на българските земи да продължи по същия начин на практика изчезва Съединението на Княжество България с Източна Румелия и особено защитата му в Сръбско-българската война от есента на 1885 г. е едно от най-важните събития в новата българска история. Тогава българите не само извършват велико национално…
Двата живота на писателя Георги Марков05 септември 2018Свободният дух в един несвободен свят и съвременните митове Преди 40 години в Лондонска болница на 49-годишна възраст от органна недостатъчност умира българският писател, драматург и политически коментатор Георги Марков (Джери). Бурният му живот, талантливото му перо, противоречивите му политически послания и неизяснените напълно и до днес обстоятелства около безвременната…
Проф. Искра Баева: Истинският опонент на САЩ е…30 август 2018Терминът „студена война“ е неприложим за съвременните международни отношения, категорична е професорът по история На 30 август 1963 г. от Белия дом изпращат първото пробно съобщение по пряка кабелна връзка до Кремъл, което гласи: „Бързата кафява лисица прескочи ленивото куче“ (The quick brown fox jumped over the lazy dog's back)…
Стабилната нестабилност в България говори за безнадеждност24 август 2018Не отскоро, а от доста време насам живеем от скандал в скандал. И всеки в началото ни се вижда грандиозен, разтърсващ обществото, пише се и се говори, че така повече не може, че са нужни големи промени, често падат и оставки, обикновено на по-ниско управленско равнище. И толкоз. Големият скандал…
Денят 23 август в историята22 август 2018Историята на нашата цивилизация е толкова дълга и изпълнена със събития, че всеки ден от годината може да се нарече исторически. Затова не изненадващо, че те толкова често, да не кажа винаги, се използват с политически и идеологически цели. Такава дата е и 23 август. През последното десетилетие в България…
Защо след 21 август 1968 г. в България…22 август 2018Интервенцията на войските на пет страни от Варшавския договор (Съветския съюз, Полша, ГДР, Унгария и България) в Чехословакия в нощта на 20 срещу 21 август 1968 г., разтърсва европейските социалистически страни, цяла Европа и света. Това е първата и за щастие си остава единствената военна операция на ръководената от Съветския…
Сливането на капитал и власт е проклятието на…15 август 2018Дали трябва да продължаваме да наричаме ставащото в България преход, е въпрос, по който граждани, учени и политически елити продължават да спорят. Затова няма да влизам в този спор, а ще поразмишлявам за явлението, което наричам проклятие на прехода. Става дума за зависимостта на политическите партии и на цялата политика…
Богаташите в политиката вредят на демокрацията05 август 2018Или още веднъж за сложните отношения на БСП с капитала Арестът на председателя на групата съветници от БСП в Бургаския общински съвет Бенчо Бенчев предизвика поредния български политически скандал, но поставя и по-важния, според мен, въпрос – за връзката между капитала и политиката. Скандалът си е скандал. Ръководството на БСП…
Радио "Свободна Европа" отново в България. И какво…21 юли 2018Новината за възстановяването на легендарното радио „Свободна Европа” в България (а и в Румъния) от есента на тази година предизвика първо смут. Много хора в България знаят, че „Свободна Европа” е създадена през 1949 г. в пика на Студената война като пропагандно оръжие на демократичния Запад срещу комунизма на Изток.…
Опити за институционализиране на антикомунизма в България след…20 юли 2018Доклад, изнесен на научна конференция, състояла се на 7 юли 2017 г. в Руския културно-информационен център, гр. София Антикомунизмът не е нещо ново или оригинално нито за България, нито за Европа, нито за света. Той съ­провожда раждането на комунизма в средата на ХIХ в. вероятно заради характера на тази нова…
Глобалният спорт в условията на ново глобално противопоставяне16 юли 2018Макар никога да не съм била футболен запалянко, отборният характер на тази игра, обединяваща различни хора в общото желание за победа, ме спечели. И ми даде надеждата, че не сме в „студена война“ и не сме напът към гореща.   След месец на различни емоции по цял свят, за тъга…
Проф. Искра Баева: Демокрацията е под въпрос и…30 юни 201870 години се навършиха от първата конфронтация в Студената война - началото на съветската блокада на Берлин и съответно на хуманитарната акция на останалите съюзници от антихитлеристката коалиция - тези от Запад, за снабдяване с продоволствия на жителите на германската столица. Професор Искра Баева коментира в студиото на "Събота 150"…
Проф. д-р Искра Баева: Безизходицата е като в…26 юни 2018Като учен сте избрали да орете предимно браздата на най-новата история на България и Източна Европа? С какво ви привлече това поприще? - Признавам, че като студентка бях привлечена от древната история – затова специализирах „стара и средновековна обща история“ и дори написах дипломна работа „Николо Макиавели като историк“. Споменавам…
Източноевропейската 1968 г. – бунт, реформи, надежди и…14 юни 2018Какво й е особеното на 1968 г.? Защо тя остава в историята като повратна за Европа и света, няма ли нещо магично в тази година, каквато е вярата на много чехи в числото 8, завършващо повратните години? Действително, не си спомням друга следвоенна година, в която обществата в държавите от…
Горещото лято на 1968-а10 юни 2018Пражката пролет не е резултат на младежки бунт Преди половин век Европа и светът преживяват големи сътресения, които в крайна сметка оформят новия облик на либералната демокрация (длъжна съм обаче да уточня, че не става дума за неолибералната система, която предизвиква толкова проблеми днес). Става дума за бунт на новото,…
В каква държава живеем всъщност?07 юни 2018Поредното показно убийство в родината ни на 5 юни се оказа на издирван от два месеца осъден опасен престъпник – Владимир Пелов. Тази вест би трябвало да предизвика въздишка на облекчение. Облекчение, че редови граждани не са станали случайни жертви на поредната престрелка и че опасен убиец вече не се…
Политическият императив в припомнянето и забравата на миналото07 юни 2018Едва ли ще кажа нещо ново с твърдението, че историята зависи от политиката и e подчинена на политическите императиви на своето време. Ако може да се зададe някакъв въпрос, той звучи по-скоро така: за коя история става дума? Дали за историята като изследователски проект, на който посвещават усилията си професионалните…
Пропагандата на успеха винаги води до разочарования31 май 2018Какво стана с нормалната информация за събитията, от които зависи бъдещето на държавата ни? Май остана в миналото, онова минало, когато повече разговаряхме с часове, четяхме книги, ходехме на кино и на театър, за да търсим смисъла на живота, а не за развлечение. Тогава новините бяха скучни и не им…
На всички като угодиш, на себе си ще…25 май 2018През първата половина на тази година на България за пръв път ѝ дойде редът да председателства Съвета на Европейския съюз. Тази нова роля предизвика раздвижване и дори ентусиазъм в българското общество. Колко хубаво е България да играе важна роля в ЕС и дори в бурните, за съжаление, в момента световни…
24 май – българският народен празник23 май 2018Има два месеца в годината, които за България и българите са свързани с паметни събития, отбелязвани като официални или неофициални празници. За месец септември е говорено и писано много, защото много политически събития започват и/или завършват през този месец. А обяснението се крие в стародавната българска традиция: през този месец…
Европейската интеграция на бившите социалистически страни на Балканите…18 май 2018Балканският полуостров отдавна е поле на противопоставяне между великите сили. Основната причина за това е важното геополитическо положение на региона, свързващо Европа с Азия. През ХIХ и особено през ХХ в. се оформя грозния образ на Балканите като „барутен погреб”, свързан с началото на Първата световна война. Но той се…
9 май - Ден на победата или Ден…09 май 2018 
Постсоциалистическият образ на Маркс04 май 2018(Доклад, прочетен на Научна конференция „Маркс след марксизмите” по случай 200 години от рождението на Карл Маркс, организирана от Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и проведена на 4 и 5 май 2018 г.) Поводът за конференцията е 200-годишнината от раждането на Карл Маркс, но моят опит да поразсъждавам…
Проф. Искра Баева: Светът пак се преустройва. Това…03 май 2018- На какво се дължат двойните стандарти в политиката, проф. Баева? Повод да говорим за тях стана конференцията за различното качество на храните в Западна и в Източна Европа, но проблемът присъства и в „Бялата книга“ на Жан-Клод Юнкер, в която се разглежда вариант за Европа на две скорости. Оказва…
"Пражка пролет - 1968 година". Участие на проф.…24 април 2018
Непразнично за ДС, за морала и за достойното…07 април 2018От началото на промените в България, наречени преход, отминаха почти три десетилетия, но през цялото време неотстъпно ни придружаваше темата за т.нар. досиета на Държавна сигурност. Под този термин се разбираха главно документите на Държавна сигурност, но към тях в последния закон ловко бяха добавени и тези „на разузнавателните служби…
Българският опит със съюзническата солидарност02 април 2018Символичните решения за солидарност с други държави се вземат лесно, но трудно може да се прецени  цената им впоследствие Осъществяването на актове на солидарност в дипломатическата практика не е нещо ново и непознато в българската история. И в повечето случаи дипломацията няма нищо общо, а става дума за външнополитически императив. Императив,…
За Лютви Местан съдбата на тракийците през 1913…28 март 2018Днес бившият лидер на ДПС и настоящ на ДОСТ Лютви Местан, вероятно в опит да защити позицията на Република Турция (Ердоган) и на своята партия направи изказване, част от което не може да се остави без коментар. Става дума за опита му да отхвърли като политическо заиграване темата за геноцида…
Честит рожден ден, Андрей!26 март 2018Поздравявайки нашия Андрей с поредната му годишнина,  дошло е време да си припомним какъв наистина е той, по какво се отличава от многобройните професори, от не по-малкото на брой бивши депутати, включително и от Левицата, от множеството публицисти и разпространители на исторически и обществени знания. В съвременния политически и обществен…
Участието на евреите в антинацистката съпротива в годините…15 март 2018Темата за съдбата на евреите в годините на Втората световна война се е превърнала в структуроопределяща за следвоенна Европа, за създаването на държавата Израел, за интерпретирането на т.нар. еврейски въпрос в цял свят. От края на най-голямата война в историята на човечеството отминаха повече от седем десетилетия, историята ѝ вече…
Русия на Балканите – сложно минало, трудно настояще07 март 2018[caption id="attachment_3380" align="alignnone" width="800"] Алексей Данилович Кившенко (1851-1895) СРАЖЕНИЕТО ПРИ ШИПКА-ШЕЙНОВО, 28 ДЕКЕМВРИ 1877[/caption] На 3 март 2018 г. отбелязваме 140-годишнината от Освобождението на България. Колко ненавременна годишнина! Как да отбележим тържествено своето Освобождение във време, когато държавата, която ни го е донесла, е не просто плашещо голяма сила, каквато…
Като отхвърляме "народния съд", разбираме ли докъде сме…26 февруари 2018Изчаках да отминат острите страсти, за да поставя в малко по-различна светлина актуалния въпрос. Защо споменаването мимоходом на "народния съд" като „необходимо и неизбежно военновременно правосъдие” предизвика такъв голям обществен скандал? Според мен, поне по две причини. Първата е, че през последните над 20 години "народният съд" е представян единствено…
След Луковмарш – какво става в България?19 февруари 2018През последните дни правителство и институции отведнъж се „събудиха” за явлението Луковмарш – зам.-министърът на външните работи Георг Георгиев, бивш лидер на младежкото ГЕРБ,  обяви с декларация несъгласието си с провеждането на традиционния (подчертавам) Луковмарш. Той се появи във всякакви медии, за да призове маршът да не се провежда, а…
Луков марш е опасен за настоящето и бъдещето…13 февруари 2018От 15 години през февруари в центъра на София се провежда факелно шествие, посветено на ген. Христо Луков. И това става независимо дали то е разрешено или не, независимо дали има протести в страната или на международни организация. И независимо, че всяка година преди Луков-марш се организира протестно шествие. Тези…
Значението на Сталинградската битка за изхода на Втората…09 февруари 2018От началото на Втората световна война отминаха повече от седем десетилетия, но годините не могат да заличат значението на тази война. Защото ако събитията бяха тръгнали в друга посока, днешният свят щеше да бъде съвсем различен. И въпреки че според масовото съзнание в историята не съществува условното наклонение, изразявано с…
16-а република ли? Изследвания и документи за българо-съветските…13 ноември 2017Книгата „16-а република ли?” представя изследвания върху силно дискутирания през последните години проблем дали Народна република България е щяла да стане 16-а република или това предложение е било част от политика със съвсем различни цели. Наред с историческите изследвания в книгата са публикувани повече от сто документа за българо-съветските отношения…
Следвоенното десетилетие на българската външна политика (1944-1955)13 декември 2013Книгата проследява основните проблеми от историята на външната политика на съвременна България в първото следвоенно десетилетие, изпълнено в множество геолопитически промени. Тя проследява включването на страната в Източния блок – Съвета за икономическа взаимопомощ през 1949 г. и в Организацията на Варшавския договор през 1955 г. За написването й са…
Социализмът в огледалото на прехода13 февруари 2011Книгата „Социализмът в огледалото на прехода“ не е чисто историческа, независимо че е написана от две професионални исторички. Тя е по-скоро опит да се проследи обществената реакция на начина, по който институционално и индивидуално се възприема най-близкото минало (социализма) през годините на прехода към парламентарна демокрация и пазарна (капиталистическа) икономика.…
България и Източна Европа13 октомври 2010Книгата е структурирана в 13 глави, съдържащи исторически изследвания на отделни проблеми от Източна Европа и отношението на България към тях. Повечето изследвания са направени на основата на интерпретирани за пръв път в науката архивни материали (благодарение и на възможността за достъп до основните български архиви, получена през 90-те години).…
Източна Европа през ХХ век. Идеи, конфликти, митове13 септември 2010Книгата представлява опит да се погледне обобщено историята на Източна Европа през ХХ в. Тя е структурирана в четири части, първата от които е посветена на общи проблеми от историята на Източна Европа през ХХ в., следващите две са центрирани около водещите страни от региона – Чехословакия и Полша, а…
Българските преходи 1939–201013 май 2010Различните варианти на книгата „Българските преходи“ – като се започне с изданието от 2000 г. и се свърши с това от 2010 г., написана в съавторство с Евгения Калинова, представляват първата цялостна авторска монографична история на съвременна България. Изцяло нова за българската историография е и частта, написана от мен, която…
Тодор Живков. Биография13 февруари 2006Кратката биография на Тодор Живков – „Тодор Живков“ е по същество първата критична научна биография на Живков. Тя беше последвана от други подобни биографии, които обаче са написани не от историци, а от журналисти. В тази кратка биография съм използвала архивни материали от бившия Централен партиен архив (сега ЦДА, ф.…
Български държавници 1939–198913 октомври 2005Историческите портрети на важни политически фигури включват такива български политици и като историка Николай Генчев (опитала съм се да отговоря на въпроса защо не успява в политиката в годините на прехода), българските политици от социалистическия период – Антон Югов, Георги Трайков, Тодор Живков, Станко Тодоров, както и такива, които имат…