Автори

Александър Трифонов

Александър Трифонов е доктор по национална сигурност и дипломиран инженер по далекосъобщителна техника. Има богат опит в управлението на научно-изследователската дейност на държавно и бизнес ниво. Основните му интереси са насочени към влиянието на новите технологии върху устойчивото развитие. От 2006 година следи, изучава и анализира процеса на участието на частен капитал в обществено-икономическия живот в България и света чрез публично-частното партньорство. Неговите познания и експертиза ползват държавната и общинска администрация, бизнеса и неправителствени организации. Има издадени книги и публикации в сферата на неговите интереси. Поддържа свой блог – www.trifonoval.blogspot.com.

 

„Умиращите ви поздравяват“, господа управляващи08 декември 2020Уважаеми господа, Защо не си признаете, че с това прибързано ваксиниране участвате в един грандиозен експеримент върху човечеството? С благородна цел, но с неясен индиректен ефект. Какво означава признанието на доц. Кунчев „Няма кой да ви даде 100% гаранция дали има странични ефекти, но това е много малко вероятно“? По…
Епитафия за летище София15 юни 2020 Със свое решение от 05.06.2020 г. Върховният административен съд остави в сила решението на Комисията за защита на конкуренцията от 14 ноември 2019 г., отхвърлящо  жалбите срещу избора на „Соф Кънект“ за концесионер на летище „София“. Административното дело беше образувано по касационни жалби на трима от участниците в процедурата: консорциум…
СЕТА и незащитеният български интерес25 февруари 2020От гледна точка на националните интереси все по-необяснимо  става бързането на управляващите да приемат окончателно СЕТА (1) и „Приложение“-то към това споразумение. Интересно е, че документите са подписани и на български език, но  нито са  публикувани в България, нито е проведено каквото и да е било обсъждане. За нас като…
Лев или евро?02 февруари 2020 Опит за анализ на казуса по приемането на България в ЕRМ-2 След предложението на г-жа Менда Стоянова за промени в закона на БНБ (1) дебатът около въвеждане на плаващ курс на лева се разширява и поляризира. В дискусиите „за“ и „против“ не се вземат под внимание следните обстоятелства: - Плаващият…
Управленската немощ на проекта „БЪЛГАРИЯ − 2030“15 октомври 2019На 27  септември беше публикуван на портала на Министерския съвет за обществени консултации „Проект на визия, цели и приоритети на Национална програма за развитие БЪЛГАРИЯ 2030 -http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=4682 Това е един продукт на осакатено бюрократично творчество. Основания за такъв извод са следните: I. Принцнпни констатации Под програма се разбира набор от…
Финансирането на партиите по света07 септември 2019Предстои да разберем ще влезе ли България в международните класации като първата държава, в която организации, корпорации, служби и олигарси могат да си купуват депутати,  партии и Правителство.  Докато обществото очаква мнението на Конституционния съд по решението на Парламента за намаляване на държавната субсидия до 1 лев за подаден глас,…
Демагогия с проектозакона за публичните предприятия12 юни 2019 На 6 юни изтече срокът за обществено обсъждане на закона за публичните предприятия. Това е втори опит след 2015 г. да се приеме такъв закон. За съжаление общественото обсъждане не разкри опасния замисъл, заложен в този закон. Той се състои в това, че държавата създава публични предприятия с над 50%…
Мъглата около концесията на летище София започва да…02 юни 2019Или за правните капани около концесията на летище София Едва ли концесията на летище София ще бъде спряна. Досега имаше заклинания и лозунги, че това не трябва да се случва. Аргументите не бяха конкретни по отношение на финансовата ефективност и неговото бъдеще. Никой не се опита да анализира концесионния договор,…
Предизвикателствата пред стратегическото планиране19 май 2019  „Дългосрочното планиране не се занимава с бъдещи решения, а с бъдещето на настоящи решения“ Питър Дракър Тази мисъл на известния експерт в областта на управлението може да се перефразира така „Виж къде и на какво си стъпил, преди да погледнеш накъде ще вървиш“. От това следва отговор на следните въпроси:…
За България – накъде?19 януари 2019Активизираха се инициативите за установяване на ново устройство на държавата – нова конституция на г-н Софиянски, на г-н Томислав Дончев - задължителното образование да бъде закрепено в Конституцията, смяна на системата на БСП, петиции за референдуми за изменение на конституцията, както и отделни изказвания и предложения в тази насока. Появиха…
2019 ще мига в жълто08 януари 20192018 година се отчита от много анализатори като загубена по отношение на отласкване от дъното.  Същевременно изследване на „Галъп интърнешънъл" в периода октомври-ноември показва, че индексът на надеждата при българите за по-успешна 2019 г.  е  22% , срещу 30% за по-лоша. Подобна е и оценката за глобалния свят – по-мирна…
Законът за акредитация и обществения договор12 ноември 2018В своя труд „За обществения договор, или принципи на политическото право“ (на френски „Du contrat social ou Principes du droit politique“), написана през 1762 г. Жан Жак Русо обосновава нуждата от Правителство, на което обществото делегира своите права, за да получи мир и блага. То  (индивидите, които го формират)  съзнателно…
Правото ни на вода и водата, която пием12 октомври 2018„Водата и санитарно-хигиенните условия са човешко право! Водата е обществено благо, а не стока!“ През 2014 г. това убеждение залегна в основата на първата успешна европейска гражданска инициатива „Право на вода“ (1), която събра 1,6 млн. подписа. С нея организаторите поискаха от Европейската комисия да гарантира на всички европейци достъп…
„Визия за България“ – опит за омагьосване25 юли 2018След блестящо организираната от БСП презентация на „Визията за България“, прозвучала като ехо от Европредседателството, последва  медийна тишина, нарушена единствено от терзанията на г-жа В. Велева от 23.07.2018 г. (1). Изведените от нея акценти „какво, „как“, „с кого“ остават като въпроси с жокери. А жокерите са в размислите от раздела…
Има ли задкулисни договорки и манипулации в концесията…10 юли 2018 Подготвяната от сегашното правителство концесия на летище София може да доведе до огромни загуби за България и катастрофа за националната сигурност. Имайки предвид това публикуваме откритото писмо на д-р Александър Трифонов с 12 въпроса в него, на които трябва да се отговори, ако не искаме България отново да бъде предадена…