
Бончо Асенов е роден през 1946 г. в Перник. Завършил е тригодишен курс във Висшата специална школа на МВР и право в СУ „Св. Климент Охридски“. От 1970 до 1992 г. работи в Шесто управление на Държавна сигурност и като преподавател по специални дисциплини във Висшия институт на МВР. През 1996 – 1997 г. е експерт в Дирекция „Вероизповедания“ при Министерския съвет. От 1998 до 2016 г. е преподавател във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Чел е лекции в Нов български университет, а последните години – в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Доктор по философия, доктор на науките, професор.
Автор е на 28 научни, научно-популярни и документални книги по проблеми на религията, национализма и защитата на националната сигурност, на две краеведчески книги и на шест сборника с разкази.
ТОВА НЕ Е ВОЙНА, ТОВА Е РЕВОЛЮЦИЯ25 юни 2023На другия ден, след като Русия започна специалната военна операция (СВО) в Украйна написах защо тя прави това.Че е принудена от НАТО, който се разшири до нейната граница и я заобиколи със свои военни бази. И още повече, че натовските страни извършиха преврата в Украйна през 2014 г., настроиха я…
КАКВО СЕ СЛУЧВА В УКРАЙНА?02 март 2022Няма да споря дали това, което става сега в Украйна, е война, или военен конфликт, или военна операция. За мен тя има братоубийствен характер и се питам, как стана така, че два братски народи с общ произход живеещи в отделни държави, стигна до това кръвопролитие. Кой е виновен? Някак елементарно,…
КАКВОТО ПОВИКАЛО, ТАКОВА СЕ ОБАДИЛО25 февруари 2022Във връзка с това, което става в Украйна:Бисмарк е казал по повод на Русия: „Аз знам 100 начина да изкарам мечката от бърлогата, но не знам и един начин да я върна обратно“. Е, изкараха я мечката, защо се оплакват тогава тези, които направиха това.А защо тя излезе от бърлогата.…
СПОРТЪТ ПРЕДИ И СЛЕД 1989 г.: СРАВНЕНИЕТО Е…28 февруари 2021Спортът е политика – това е отдавна известно. Но спортът е и здраве. Спортът е и удоволствие. Разбира се, спортът е и труд, лишения, страдания. Но той е и слава – за успелите спортисти и треньорите им, за спортните клубове, за страната. Спортът преди и след 10 ноември 1989 г.…
„Съсипването“ на българската култура при реставрацията на капитализма*15 януари 2021Известно е, че в началото на реставрацията на капитализма представители на художествената интелигенция – певци, артисти, писатели, занимаващи се с хуманитарни науки, бяха сред най-гласовито ревящите „Демокрация“ водещи фигури в седесарската опозиция и участници в ударното ядро на реставраторите. Иронията на станалото през изминалите три десетилетия обаче е, че именно…
Сигурността на българина при социализма и как тя…05 януари 2021В обществото на всеобхватна престъпност, в което живеем през последните 31 години (телефонни измами, нападения по улиците, ограбени и изнасилени възрастни хора по селата, огромен бизнес с наркотици, проституция, нелегални пратки), особено силно в главите на по-възрастното поколение се появяват спомените за сигурността при социализма. Стотици хиляди българи през последните…
Covid-19, защо „Системата ни убива“ и носталгията по…30 декември 2020 В социалистическа Куба до днес от Covid-19 са починали 13 човека на 1 милион население, в социалистически Виетнам – 0.4 човека на 1 милион, а в България – 1 070 човека на 1 милион. В България на реставрирания капитализъм са унищожени от „системата, която ни убива“ 83 пъти повече хора, отколкото…
Носталгията по социализма*01 декември 2020Защо 57 на сто от българите смятат, че при социализма са живели по-добре, отколкото днес Обществено-политическите промени, настъпили след 10 ноември 1989 г., продължаващи повече от 30 години и охарактеризирани с т.нар. Преход, представляват радикална промяна на системата в България. Въведена бе многопартийна система, извършена бе смяна на собствеността, преминаване…