„Пет години ще работиш за името, после петнайсет години името да работи за тебе“. Това беше наставлението на моя старши, като новобранец в народната милиция. Сутрин стъпвам на площада в Балван, където беше участъкът, а той:
– Русе, днес наблюдаваме. Това работим.
Минава време, а ние наблюдаваме и градим агентура. Ден, два, седмица. Знаех всяко семейство по име. Кой с кого изневерява и на кого има зъб. Дори мислите им четях преди да са се събудили. Само да кривнат от пътя и ги чаках там, пет минути по-рано… И по някое време старшият пак натъртва – името да работи за теб. И ме остави на втория месец сам. Прецени, че съм готов за служба.
И като тръгна една самотна работа, деветнайсет години и девет месеца сам, на осем села квартален. Аха да се попитам дали да се пенсионирам или да продължа още пет годинки и хоп, пратиха ми за началник новобранец. На три месеца след Школата, ама лейтенант. И на първата сутрин иде, облякъл се с парадната форма, готов да служи. Викам му:
– Ела да наблюдаваме от кръчмата. Донесенията да приемем от агентурата. А той се завря в участъка. И все там клечеше впоследствие. Ни името на горския можа да запомни за три месеца, ни броя на селата към участъка, камо ли друго…
Ама на свечеряване иде едно момче, циганче стреснато от уплаха и вика:
– Бай Русе, на „Парашута“ в кръчмата се яви бандит с нож. Плаши персонала и чорбаджията Дончо те вика. Бързай!
Звъня по станцията в „Жигулата“ на „началника“, викам му да помага, а той :
– Да се преоблека и ела да ме вземеш.
Излиза от канцеларията, ама ми се струва нещо скован. Ни оръжие носи, ни белезници. Турист. Поглеждам по-втренчено - под куртката му се подава нещо. Той се опаковал със списания „Наш дом“, да го не наръгат с нож в гърдите. И ходи като много бременна, пред раждане. Стъпваме на „Парашута“ откъм паметника на „Балванската битка“ и виждам един бабанка, брои пари, а барманът и персоналът сврени в ъгъла, на колени. Гледат ме с едни изскочили от орбитите очи и виждам жив ужас в тях. Аз, понеже за пръв път не съм сам – съм курназ. Поглеждам здравеняка, виждам, че е забил един голям ловен нож в масата и ме гледа кръвнишки, но му махвам и викам на барманчето:
– Сашко, ела да напрайш две кафета, че път ни чака.
Поглеждам към заплашителния, а той с една шапка ушанка и едното й ухо провесено надолу, облечен в едно палто до под коленете. Не знайш какво има скрито там. Пушкало ли, пищови ли? И го питам:
– Мъжки, да почерпим и теб?
– Давай! – отвръща оня и грабва ножа. И докато реши дали да ми се усмихне, като ме ръга с ножа, с един плонж се хвърлям през маса с четири стола връз него. Боричкаме се, ама ножът му в ръката. Има-няма за минута-две се изморих. Много як беше, корав и натрениран за бой. А лейтенантът стои и не помръдва. Как съм бъркал на гъза си, как съм извадил белезниците – нямам спомен. Голямо усилие. Кръвта ми в мускулите, в мозъка нищо. Едва го закопчах гамена и нямам сила да стана. Как успях? Рефлекс ли, късмет ли?
И го пребърквам за документ, а подплатата на палтото му с нарочни джобове, и пълни с пачки пари. Долари, марки, левове… Много. Поглеждам към началника и му викам:
– Вземи един кочан да описваш банкнотите, а аз ще огледам да няма и други. Дръпвам се и го наблюдавам, как гледа парата, а целият трепери. Сякаш наистина ще ражда. И не може да седне и да пише, щото списанията го сковават. Той и гащите си натъпкал с тях. А пък го е срам да ги извади пред хората. Викам си: „Аз кога бях сам, по-защитен бях от колкото с началника до мен“.
След месец за втори път ме изостави, при големия бой на магистралата. Тогаз разтървах разбойници. Биха се две мутренски банди – с боксове, с бухалки, с мачетета…, а лейтенантът се заключи в колата. Пак сам ме остави. Спрях ги тъкмо преди да извадят и автоматите.
И за последно, с Йоската Чолака – горския на Ново село ме предаде. Пък тогава ДПС на власт бяха, а Чолака – техен, не се оправяш без бой с него. Голяма сила му идеше от властта. Като се напий – светът е негов. А той лесно не изтрезнява. И кога спи е пиян. И направи грабеж на едни други джамбази. Парите, радиото от колата, оръжията им, кожените им якета, всичко повлякъл и са в багажника на служебната му джипка. Сгащихме го, ама той уверен, дори не се опитва да се скрий. Обрал ги и на „Парашута“ цъфнал – да пий. И там се разпищолил яко. Нашамарил една местна проститутка, Сухата паста й викаха, че когато закъса, това й беше тарифата… Пък той искал безплатно. И станал джумбиш… А нас ни праща дежурният от Търново. Ред да въдворим.
Изскубна тогава кабелите на станцията в служебната кола Йоската, вилня, нападна Бобев, лейтенанта и го би с шамари, докато не стигна до мойта палка.
– Ти, пиле! – викам му, – как ще биеш полицай?
И го почнах… А след два дни, като изтрезнял – Чолака пише до прокурора, че съм превишил права при задържането. Понабил съм го. Тениската му станала като моряшка фланелка, ама по-малко бялото, повече червеното. Нападнаха ме вкупом началниците в службата, ДПС активисти им звънели. Кметът ги питал… Председателят на Общинския съвет се интересувал… Викам на лейтенанта:
– Пиши, как та млати в капака на колата, че го окриви с главата ти и какви шамари ти би преди това. Що псувни повлече майка ти, докато те отървах… А оня ми задава въпрос:
– Ами ако ме уволнят? Началниците са бесни. Аз друго не мога да правя. Никой не ме е закачал. Не знам какво си видял.
И, излиза, че съм се намесил ненужно. Че и проблеми се задават големи, ако упорствам.
Върнах се у дома. Поспах, обръснах се, премених се парадно, и отидох да си пусна рапорта на двайсет години и три дни служба – за уволнение. Туй вече не беше мойта работа. И аз от милиционер полицай не щях да ставам.
И ми дадоха двайсет заплати, девет милиона лева, на ония пари.
Що пияници и бандити: с брадви, с ножове, с вили, с коси и с пушкала всякой калибър са ми излизали в тъмното, но и по светло, първите деветнайсет и косур години. И мечтаех тогаз да имам ортак, колега де, да сме поне двама, а за два месеца и нещо намразих и работата и ортаклъка. Осрах се като гугутка на снежна поляна.
От тогава орташки работи нямам.
После разбрах от Диян Бонев, началник беше на криминалната служба, като го изритаха и него, че партньорът ми е пратен да ме уличи в нещо си. Нови кадри искаше държавата и се отърваше насила от старите, като мен. Манекени с добри сърца й трябваха вече. Списания да прелистват, като ги вадят от гащите си… Нов ред, нови порядки. Демокрация.
Отдъхнах си, че си отидох сам. Името ми вече не работеше за мен. А беше късно, да се преименувам.