Пред всеки от нас, времето вади по един ратай, който трябва да бъде убит. Ако съдбата е благосклонна – ратаят, нарочен за ритуална жертва е в самите нас. Съшит от лични страхове и от интимни пречки, за да вреди на нашето величие.
Ако обаче сме с по-сложна участ – ратаят е някой отсреща. С живи очи и силни ръце, които яростно блъскат. Има и семейство, и родова история. А в жилавото му, готово на всичко, за да съществува тяло, тече топла родна кръв.
Но снагата му заприщва пътеката на спасението.
Тогава, както се случва с Апостол Васил Левски, излизаме от геометрията на редното, и влизаме в мистерията наричана грях. И действието ни става вселенски проблем. В сумрака на съмненията ракурсите от тази аморална фигура ваят сенки на заплашително чудовище, стават ужасна дилема и гнусен срам.
Дали величието се родее с криминалното? И до колко святостта на копнежът за свобода опрощава греха на насилието?
Можем ли, както Левски, да вдигнем свободата в култ, а живата топка съмненията да превърнем в кълбо светлина?
Защото чрез саможертвата си „насилникът“ Васил Иванов Кунчев става Свети Дякон Левски. Но и ратаят от Ловеч се превръща в национален герой, като съучастник в тази велика мистерия.
Чудото не става без кръв и без жертва. Но тази алхимия не може да бъде осъждана, ни обругавана. А участниците в нея не може да бъдат дамгосани.
Защото са от различни нива на случването.
Това са различни приказки за делата на един народен герой, с всяка от трите глави на Ламята, наречена избор…
Нищо, че кръвта им е една.
На 19 февруари сечем главата на страха. На трети март – режем врата на робството, а остава вирната физиономията на самодоволството. Нашата – третата глава. Тя чака брадвата на личната ни саможертва. И кръвта ни… Свещената, топла, жива, непрежалима и лично наша кръв.
Но чудото на трети март е заченато и с кръвта на оня ловешки ратай, който трябваше да умре.
Както и Господ трябваше да умре разпнат на Кръста Си, подбуждайки към ритуално предателство великия Си събрат Юда. Преди и двамата да се възнесат – всеки на мястото си.
Нека оставим онази топла, жива, лична, обична и свещена кръв на героите ни, да разговаря с днешната ни травмирана и смачкана от безсилие психика. Нека дадем заслуженото на жертвата и да приемем саможертвата на ежедневните си представи – както стори Свети Дякон Левски.
Нека почетем и костите на ловешкия ратай, на когото не знам името, но без съпротивата на който Дяконът нямаше лъвски да надскочи своята Голгота, и да се превърне в народен Светец.
Честит празник!