ОТНОШЕНИЯТА БЪЛГАРИЯ – СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ: НАКЪДЕ ОТТУК НАТАТЪК?
От отказа на България да даде съгласие за началото на преговорите за присъединяване на РС Македония и Албания към ЕС изминаха повече от две години. Въпреки опитите за позитивна динамика в отношенията през последните месеци, решението на проблемите остава в бъдеще време. С поглед напред това означава да се намерят отговори на редица въпроси сред които:
- Цел или инструмент е за България блокирането на преговорите за членство на РСМ в ЕС?
- Има ли друг път за решаването на спорните въпроси освен двустранните политически преговори?
- Оправдан ли е стремежът на България да бъде активната страна при търсенето на двустранно споразумение или изчаквателната позиция би била по-печеливша?
- Успех или предателство на националните интереси ще бъде постигането на двустранно споразумение?
- Подходът „5+1“: гарантира ли той изпълнението на българските искания?
- Удачно ли е България да се ангажира с двустранни проекти и сътрудничество с оглед възстановяване на доверието или следва преди това да изчака решаването на спора за историята?
- За кого работи времето –кой печели от едно дългосрочно блокиране?
- Какво спечели и какво загуби България (досега) от спора с РС Македония?
- Помогна ли България за победата на македонизма в РСМ?
- Предложението за разделяне на Албания и РСМ: ще даде ли допълнителна тежест на българските аргументи и какви биха били последствията за региона?
- Доколко е реалистично България да очаква промяна в позициите на страните членки на ЕС и подкрепа за българския подход?
Целта на дискусията е на базата на анализа на политиката на България по въпроса с оглед дългосрочните цели и интереси на страната и пътят за тяхното постигане.