АНАЛИЗИ > СТАТИИ
Ван И и Лавров: Ориентираната към АСЕАН архитектура на регионалното сътрудничество е отворена и приобщаваща

26 юли 2024

И Китай, и Русия подкрепят регионална архитектура, съсредоточена около АСЕАН, тъй като многостранният координационен механизъм помага да се предотврати прекомерната намеса на големите сили и особено на НАТО да разшири пипалата си в Азиатско-тихоокеанския регион, заявиха наблюдатели в петък, след като китайският външен министър Ван И се срещна с руския си колега Сергей Лавров във Виентян, в рамките на министерските срещи на АСЕАН.

Китай е готов да работи с Русия за поддържане на отворената и приобщаваща архитектура на регионалното сътрудничество, ориентирана към АСЕАН, каза Лавров на Ван И.

Китайския външен министър заяви, че в условията на нестабилна и сложна международна ситуация и външни смущения и пречки Китай е готов да работи с Русия, за да поддържат първоначалния стремеж за трайно добросъседство и приятелство, да се подкрепят твърдо, да защитават основните си интереси и да останат взаимно добри партньори за развитие и възход.

Русия ще работи с Китай в подкрепа на централната роля на АСЕАН и за предотвратяване на намесата и проникването на външни сили, отбеляза Лавров.

Отношенията между Китай и Русия се намират в най-добрия си период в историята, а срещата между Уан и Лавров е конкретна проява на здравите двустранни отношения, заяви пред Global Times Цуй Хенг, научен сътрудник от Центъра за руски изследвания към Източнокитайския нормален университет.

Работейки заедно, двете страни могат ефективно да се справят с общите предизвикателства и да насърчават стабилността и сътрудничеството, каза Цуй.

Както Китай, така и Русия подкрепят регионалната архитектура, съсредоточена около АСЕАН, тъй като многостранният координационен механизъм помага да се предотврати прекомерната намеса на големите сили и нарушаването на процеса на регионализация в името на собствените им интереси, особено на разширяването на пипалата на НАТО в Азиатско-тихоокеанския регион, каза Цуй.

По време на тристранната среща в четвъртък между Ван И, Лавров и лаоския заместник министър-председател и министър на външните работи Салеумсай Комасит Ван И подчерта, че засилването на сътрудничеството между трите държави не само ще спомогне за защита на общите им интереси, но и ще изпрати ясно послание за солидарност и сътрудничество между регионалните държави за обединяване на усилията за насърчаване на регионалната стабилност и просперитет и за справяне с рисковете и предизвикателствата.

Ван посочи засилващия се хегемонизъм, едностранчивост и протекционизъм, както и подводните течения на „малък двор, висока ограда“ и „разединяване и разкъсване на веригите“, съчетани с продължаващите регионални конфликти, като всепроникващи, дестабилизиращи, несигурни и непредсказуеми фактори в света.

В изявлението на руското външно министерство за срещата на Лавров с Ван се казва още, че „двамата министри продължиха да обсъждат начините за осъществяване на концепцията за изграждане на нова архитектура за сигурност в Евразия“.

Азиатските дела се решават от азиатците и тази тенденция вече е много очевидна. Доминираният от Запада глобален ред започна да се проваля, поне в Азия и Евразия, и се наблюдава тенденция незападните държави да си сътрудничат двустранно или многостранно, за да доминират в регионалните процеси, каза Цуй.

Двустранните отношения между Китай и Русия обаче се различават от обичайния вид военно-политически съюз. Двете страни надхвърлят този модел на отношения между държави, като възприемат подход на неангажираност, неконфронтация и не се насочват към трета страна, подчерта Джан Хун, асоцииран научен сътрудник в Института за руски, източноевропейски и централноазиатски изследвания към Китайската академия за обществени науки.

В четвъртък Китай и Русия проведоха осмия си съвместен въздушен стратегически патрул, при който за първи път бомбардировачи на двете държави прелетяха над Берингово море. Патрулът последва плътно съвместното военноморско патрулиране, което се простираше от северните води на Тихия океан до Южнокитайско море, и съвместното военноморско учение във водите край южното крайбрежие на Китай по-рано този месец.

Експерти заявиха, че то подчертава нарастващото военно сътрудничество между Китай и Русия и приноса му за мира и стабилността чрез осигуряване на глобален стратегически баланс.

Срещата между външните министри на Русия и Китай се проведе на втория ден след срещата на Ван И с украинския външен министър Дмитрий Кулеба в Гуанджоу.

Според говорителя на китайското външно министерство Мао Нинг в петък Китай ще изпрати специалния представител на китайското правителство по евразийските въпроси Ли Хуей на посещение в Бразилия, Южна Африка и Индонезия. Започвайки от 28 юли, Ли ще проведе четвъртия кръг на совалковата дипломация по кризата, ще продължи да обменя мнения с основните членове на Глобалния юг относно настоящата ситуация и процеса на мирните преговори, ще обсъди с тях деескалацията на ситуацията и ще натрупа условия за възстановяване на мирните преговори.

Ролята на Китай в насърчаването на мирните преговори стана изключително важна. Пекин последователно насърчава мирните преговори, няма пряк интерес от руско-украинския конфликт и не се възползва от него. Той е страна, на която може да се има доверие.

Сраженията все още продължават, перспективата за мирни преговори остава неясна, а конфликтът може да продължи да ескалира и да се разпространи. Сред международната общност, особено сред страните от Глобалния юг, има широко разпространена загриженост за ситуацията и призивът за деескалация стана още по-належащ, отбеляза Мао Нинг.

Източник - Global Times